Geri patarimai, kaip stiprinti šeimos tarpusavio ryšį
2017-05-15 10:16Šeimą turi visi. Tačiau, kai kurios iš jų yra tokios trapios, kad subyra vos susikūrusios. Kai kurias šeimas sudaro daugybė burnų prie sekmadieninių pietų stalo, o kai kurias – vos du žmonės, kurie laikosi įsikibę vienas kito, antraip pasijaustų klaikiai vieniši šiame susvetimėjusiame pasaulyje. Šeima – tai nebūtinai kraujo ryšiais susiję žmonės. Kartais tai tie žmonės, su kuriais jaučiamasi geriau nei su savo biologiniais giminaičiais. Šeima yra visa ko pradžia. Tai yra tarsi mažytė visata, turinti hierarchinę sistemą ir savas taisykles. Kiekvienas nori, kad santykiai ir ryšys šeimoje būtų tvirti. To pasiekti įmanoma! Pradėti galima nuo dabar, gegužės 15-osios dienos, kai minima tarptautinė šeimos diena!
Geri patarimai, kaip stiprinti šeimos tarpusavio ryšį:
- Reguliariai kartu valgyti pietus. Kartu valgant galima aptarti praėjusią dieną, artimiausius planus, pajuokauti ir išsakyti, kas kelia nerimą. Šeimos pietūs taip pat skatina vaikus paragauti naujų patiekalų. Jeigu pietūs valgomi skirtingu metu, galbūt tiktų valgyti bendrus pusryčius.
- Planuoti laisvalaikį kartu. Tarp darbo, mokslų, būrelių, sporto, susitikimų su draugais ir kitos veiklos gali būti sudėtinga rasti kokybiškam laikui su šeima. Tačiau, stiprinant šeimos tarpusavio ryšį, labai svarbu turėti smagių atsiminimų drauge. Visa šeima gali planuoti filmų, žaidimų vakarą, atostogas, užsiėmimus menais ir amatais, darbus sode ir darže, maisto gaminimą, seminarų ir pamokų lankymą vietinėje mokymo įstaigoje.
- Kasdienines pareigas paversti linksma veikla. Namų ruoša gali tapti našta, jei užkraunama ant vieno asmens pečių. Pareigų pasidalijimas padeda sukurti šeimą, vieningą kaip kumštis. Be to, buitis gali būti ir smagi, ne tik erzinanti ir varginanti. Kad tvarkytis būtų smagiau, galima prisigalvoti visokių linksmybių: pavyzdžiui, sugalvoti temą, įdomiai persirengti, lenktyniauti vieniems su kitais ir pan.
- Kartu užsiimti savanorine veikla. Savanorystė ne tik padeda suvienyti šeimą, bet ir pagerina kitų žmonių būvį. Patarnaudami kitiems šeimos nariai daug geriau supranta, kaip turi vertinti tai, ką jie turi brangiausio.
- Palikti vienas kitam raštelius. Rasti mielą raštelį yra smagu kiekvienam. Juos galima paslėpti vaikų priešpiečių dėžutėse arba sutuoktinio automobilyje. Tokie rašteliai skirti išreikšti meilę šeimos nariams ir paskatinti raštelių gavėjus pagalvoti apie juos mylinčius asmenis.
- Kartu juoktis. Juokas gerina savijautą ir padeda sukurti pozityvesnį emocinį klimatą. Neuromokslininkas dr. Robertas Provine teigia, kad juokas padeda kurti ryšį tarp žmonių. Juokas sukuria linksmą atmosferą, tačiau reikėtų stebėti, kad būtų juokiamasi kartu, o ne vienas iš kito. Be to, reikėtų atsiminti, kad juokas yra užkrečiamas!
- Ugdyti sveiką komunikacijos stilių šeimoje. Labai svarbu mokėti bendrauti. T. y. klausytis nesmerkiant, skirti pakankamai dėmesio kiekvienam šeimos nariui, nekaltinti kitų, o kalbėti apie save, stebėti neverbalinius ženklus (sukryžiuotos rankos, akių kontakto vengimas, balso tonas).
- Mokytis iš savo klaidų. Žmonės daro klaidų. Mokymasis iš klaidų padeda augti. Atviras bendravimas padeda išsiaiškinti klaidingas prielaidas ir išvengti neteisingo vertinimo.
- Atleisti vieni kitiems. Kai situacija tampa įtempta, reikia pasistengti nusiraminti ir adekvačiai įvertinti padėtį. Išsakius savo poziciją ramiu tonu ir taip, kad kitas žmogus jaustųsi vis tiek mylimas, sumažėja tikimybė, kad bus kažkas nuslepiama nuo šeimos ir kils didesnis noras išsipasakoti.
- Būti teisingiems. Jeigu bausmė yra neišvengiama, būtina bent jau išlikti teisingiems. Jeigu kuris nors iš šeimos narių jaučiasi neteisingai suprastas, atsisėsti ir pasikalbėti su juo. Tai padės labiau vieniems kitus suprasti, jaustis lygiems ir išvengti niekam nereikalingo pykčio.
- Sugalvoti šeimos misiją. Šeimos misija skirta didinti motyvaciją, suartinti šeimos narius ir sukurti kažką, kuo jie galėtų didžiuotis.
- Puoselėti šeimos dvasinį gyvenimą. Dalyvavimas bažnytinėje veikloje stiprina dvasinį šeimos ryšį. Religinių tekstų skaitymas ir pamaldų lankymas gali įkvėpti tikėjimą kitiems šeimos nariams ir sukelti gilias, dvasingas diskusijas.
- Atrasti ryšį su mažiausiais šeimos nariais. Jauniausi broliai ir seserys neretai jaučiasi užgožti vyresnėlių. Reikėtų skirti dėmesio mažiausiems, nelaukiant, kol jie paūgės. Leidžiant laiką, užsiimant tuo, ką mėgsta mažiausieji, padeda jiems nesijausti nematomiems ir augti be didelių dramų.
- Būti nuoširdžiai dėkingiems. Visiems reikia jaustis įvertintiems, šeimos nariai – ne išimtis. Dažnai klaidingai manoma, kad šeima savaime supranta, kad yra brangi, tačiau kiekvienas šeimos narys nori tai ir išgirsti asmeniškai. Teigiamas įvertinimas – tai tarsi paskata labiau stengtis.
- Įsipareigoti stiprinti šeimos ryšį. Įsipareigojimai, duoti su meile, yra tarsi klijai, laikantis šeimą drauge. Reikėtų skirti laiko darymui to, kas patiktų šeimos nariams ir skirti laiko šeimos tarpusavio ryšio puoselėjimui.
Daugiau galite pasiskaityti paspaudę čia: