Liepos 6 dieną švenčia visa Lietuva, minėdama įvykius, nutikusius XIII amžiuje. Nepaisant to, kaip seniai tai nutiko ir kad jau seniai nebėra gyvų šio įvykio liudininkų, šios dienos reikšmė mūsų tautos gyvenime yra viena svarbiausių, o ar galėtų būti kitaip? Juk būtent šią dieną Lietuvos didysis kunigaikštis, apie 1219 metus suvienijęs lietuvių genčių hipotetines žemes ir įkūręs Lietuvos valstybę, Mindaugas (apie 1200 – 1263) 1253 metų liepos 6 d. (prieš 768 metus!) apsikrikštijo ir buvo karūnuotas Lietuvos karaliumi. Tądien taip pat minima tautiškos giesmės diena, kai švęsdami valstybės dieną tūkstančiai žmonių pasaulyje vienu metu gieda Lietuvos himną. Šią dieną miestuose ir miesteliuose tradiciškai organizuojama daug renginių, bet ką dar galima smagaus nuveikti, siekiant gražiai paminėti šią įspūdingą progą?

 

mindaugas

Geri patarimai, kaip paminėti Mindaugo karūnavimo dieną:

 
  • Dekoruoti namus Lietuvos vėliavos spalvomis arba tautodailės kūriniais. Galbūt pamerkti trijų spalvų augalų į vazą, pavyzdžiui, raudonų ir geltonų rožių su kokiais nors lapiniais augalais. Ant stalo patiesti siuvinėtą lininę staltiesę iš močiutės skrynios. Galima net prisiminti senovės lietuvių menus ir, susiradus šiaudų, pabandyti nupinti garsiuosius lietuviškus sodus su paukšteliais ar bent mažą jų detalę.
 
  • Pasipuošti. Gražu būtų šią dieną pasipuošti tautiniu kostiumu, bet, jei tokio neturite arba nenorite rengtis, ne bėda. Moterys gali tiesiog apsivilkti lininę (tradicinis lietuviškas audinys) suknelę, o vyrai – lininius marškinius ar šortus. Jeigu nesinori vilkėti net ir lininių drabužių, galite tiesiog įsisegti gintarinę sagę ar auskarus, užsidėti gintarinius karolius ar apyrankę. Jeigu tą dieną lis, vis tiek dalyvaukite Liepos 6-osios renginiuose, bet, kad lietus mažiau gadintų nuotaiką, pasiimti trispalvės spalvų skėčius. Jeigu einate trise, tuomet vienas lietsargis gali būti geltonas, kitas – žalias, trečias – raudonas ir pan.
 
  • Fejerverkai ir šaltosios ugnelės. Visame pasaulyje valstybės dienos neatsiejamos nuo dangų išmarginančių fejerverkų. Pasidomėkite, kur artimiausioje vietoje bus jie leidžiami ir nuvykite jais pasigrožėti. Nepamirškite ir šaltųjų ugnelių. Jas smagu deginti net ir tada, kai stebėti šventinių fejerverkų nevyksite, o liksite vakaroti savo namų kieme, kepsite gardžius patiekalus lauko kepsninėje ir apie viską kalbėsitės su savo artimaisiais.
 
  • Valgyti tautiškus arba sezoninius saldumynus. Per Mindaugines ant vaišių stalo turėtų atsirasti vietos desertams, pagamintiems, laikantis senųjų tradicijų. Galite iškepti trispalvės spalvų pyragą arba tradicinį „Medutį”, o gal „Tinginį”. Daug žmonių šiai dienai ruošia sluoksniuotą želė desertą iš geltonos, žalios ir raudonos želės sluoksnių. Galiausiai ant stalo neturėti trūkti tokių spalvos vasaros gėrybių: pavyzdžiui, geltonų serbentų, raudonų vyšnių ir žalių agrastų.
 
  • Pradėti Mindauginių tradiciją. Nesvarbu, jei iki šiol liepos 6 dienos kažkaip ypatingai nešvęsdavote, niekada nevėlu tą pradėti daryti dabar. Galite susikurti šią dieną šeimos tradiciją kiekvienais metais vykti į kokią nors Lietuvos istorijai svarbią vietą, pavyzdžiui, į Kernavę arba aplankyti kitus piliakalnius ir pan. Vakare galima pasižiūrėti kokį nors lietuvių kūrėjų filmą, visą dieną klausytis lietuviškos muzikos, surengti šaradas, kurių tema būtų apie Lietuvos karalių Mindaugą ir kitus kunigaikščius.