Amžinas klausimas: ką daryti, kad batai atrodytų lyg ką tik iš parduotuvės? Ne visi batai yra verti didelės kainos, tačiau gera ir kokybiška klasikinė avalynė laikoma gera investicija. Tinkamai prižiūrint jie gali tarnauti ilgą laiką, todėl, galima sakyti, kad ši investicija atsiperka. Verta pirkti klasikinio modelio aukštakulnius, lygiapadžius batelius, basutes, juodos ar kūno spalvos arba priešingai – neįprastų spalvų ir dizaino. Vis dėlto reikėtų atsiminti, kad bet kokie batai kažkada nusidėvi, nepriklausomai nuo jų kainos. Verta turėti 2 – 3 poras geresnės kokybės batų, su kuriais galima eiti bet kur, nors jie kasdien nebūtų nešiojami. Juos reikėtų pataupyti ypatingoms progoms, o ne kasdieniam vaikščiojimui nuo devynių iki penkių. Štai keletas gerų, bet paprastų patarimų, kaip pailginti batų tarnavimo laiką.

 

Geri patarimai, kaip pailginti batų tarnavimo laiką:

 

"batai"

  • Prieš pradedant avėti naujus batus išpurkšti priemone apsaugančia nuo vandens. Netikėtas lietus neturi sugadinti gerų, odinių batų. Todėl jais reikėtų pasirūpinti dar tada, kai su jais pirmą kartą bus išeinama į lauką. Iš pradžių produktą reikėtų išbandyti ant nedidelio avalynės plotelio (ant batų liežuvėlio, kurį paslepia raišteliai arba ant kulniukų ir padų). Įsitikinus, kad priemonė iš tikrųjų veikia gerai ir nepalieka dėmių, galima ja padengti visą batų paviršių, kaip nurodyta instrukcijoje ant pakuotės. Procedūrą kartoti kartą per mėnesį.
 
  • Nebandyti pergudrauti orų. Avalynę rinktis pagal orų prognozę: bus giedra, lis ar snigs. Net ir vandeniui atsparūs batai ne visada gali atlaikyti labai stiprias liūtis. Jei nepavyko išvengti ir lietus užklupo netikėtai, reikėtų iš karto grįžus namo pašalinti vandens perteklių nuo batų, juos prikišti senų, suglamžytų laikraščių ir išdžiovinti. Vengti laikyti  batus prie radiatorių ir kitų šilumos šaltinių, nes jie išdžiovina per greitai ir oda gali pradėti skilinėti.
 
  • Išsaugoti gerą batų formą. Šiuo metu neavimų ilgaaulių batų formą galima išlaikyti, į juos įdėjus specialius batų įdėklus arba senų laikraščių. Taip pat juos galima gražiai paguldyti ant šono. Tai padės išvengti odos nukarimo ir susiraukšlėjimo. Į kitus batus taip pat rekomenduojama įdėti specialius įdėklus ir palikti bent šiokį tokį tarpelį tarp vieno ir kito bato. Dėl nuolatinės trinties per ilgą laiką gali nusidažyti batai. Trūksta vietos spintoje? Jos tikrai atsiras daugiau, jei išmesite nebenešiojamus batus ir kitus daiktus.
 
  • Turėti ne vieną batų porą. Vengti avėti tuos pačius batus dvi dienas iš eilės. Kaip liemenėlėms ir sporto reikmenų krepšiams, taip ir batams reikia šiek tiek laiko, kad jie išsivėdintų ir atgautų prarastą formą.
 
  • Reguliariai valyti batus. Avalynę reikėtų reguliariai valyti su specialiu šepečiu ir batų tepalu, poliruoti. Tai padės ilgiau išsaugoti nepriekaištingą batų išvaizdą. Kreminė, neutralios spalvos poliravimo priemonė labiausiai tinka batams blizginti, nes vaškas gali per daug išsausinti odą. Nedidelius įtrūkimus ir įbrėžimus paslėps vienu tonu šviesesnė poliruojančios priemonės spalva. Jei patiems tai padaryti sudėtinga, galima batus nunešti pas batsiuvį.
 
  • Pašalinti druskos dėmes nuo avalynės. Balzganas dėmes nuo batų puikiai pašalina tirpalas iš acto ir vandens, maišomas santykiu 1 : 3. Šiame tirpale suvilgyti medvilninį skudurėlį ir nušluostyti batų paviršių, kol dėmės pranyks. Palikti natūraliai išdžiūti.
 
  • Įvairias dėmes galima pašalinti su kūdikių pudra. Jei ant batų atsirado riebių dėmių, jas galima išnaikinti kūdikių pudra, jeigu batai nėra iš zomšos. Šiek tiek pudros užbarstyti ant dėmės, kuri sugers riebalų perteklių ir nušluostyti su švariu, sausu skudurėliu.
 
  • Sumažinti batų padų slidumą. Šis patarimas aktualus žiemą, tačiau kartais slidu gali būti ir tada, kai palyja. Batų padus galima šiek tiek pašveisti švitriniu popieriumi, kad jie būtų šiurkštesni ir ne tokie slidūs.
 
  • Įsisenėjusioms dėmėms šalinti gali padėti nagų lako valiklis ir nagų lako šepetėlis. Dėmes nuo guminių batų detalių gali panaikinti nagų lako valiklis ir nagų lako šepetėlis. Pirmiausiai dėmę pabandyti pašalinti šepetėliu su muilu ir vandeniu. Nedidelius įbrėžimus galima užmaskuoti tokios paties spalvos kaip batai nagų laku.
 
  • Nunešti batus į taisyklą. Batsiuvys gali pataisyti batus ir duoti vertingų patarimų, kaip juos prižiūrėti, kad jie ilgiau tarnauti. Batsiuviai sprendžia tokias: padų slidumas, sulūžęs arba suskilęs batų kulnas, kieti vidpadžiai, nemalonus kvapas, raištelių ilgis ir t. t.