Geri patarimai, kaip pagerinti regėjimą
2015-10-08 10:50Pasaulio sveikatos organizacija skatina rūpintis sveikata labiau. Antrąjį spalio ketvirtadienį (šiais metais spalio 8-ąją) ji paskyrė regėjimo problemoms. Akys – tai svarbus kūno organas (sakoma, kad net sielos veidrodis), todėl jas reikia saugoti. Yra daugybė būdų, kaip pagerinti regėjimą.
Geri patarimai, kaip pagerinti regėjimą:
- Bent kartą per metus apsilankyti pas akių gydytoją. Pats žmogus gali galvoti, kad jo regėjimas yra geras, o akys yra sveikos, tačiau tą patvirtinti turi tik specialistas, patikrinęs akis. Neretai žmonės pripranta prie prasto regėjimo ir nesuvokia, kad su akiniais ar kontaktiniais lęšiais galėtų matyti geriau. Be to, sergant tokiomis akių ligomis kaip glaukoma, diabetinė retinopatija, amžinė geltonosios dėmės degeneracija iš pradžių pacientas nejaučia jokių simptomų. Tačiau reguliariai tikrinant akis galima aptikti ligą ankstyvoje stadijoje. Akių gydytojai sulašina vyzdžius plečiančių lašų, apžiūri akis tamsioje ir šviesioje patalpoje. Tai padeda pamatyti akių ligų simptomus ir bet kokius pakitimus.
- Nešioti akinius ir kontaktinius lęšius, kurių receptas nepasenęs ir kurie yra pritaikyti kompiuterio naudojimui.
- Žinoti savo šeimos akių ligų istoriją. Kiekvienas žmogus turėtų pasikalbėti su savo šeimos nariais apie akių ligų istoriją. Labai svarbu žinoti, ar kam nors iš šeimos buvo diagnozuota panaši akių liga arba būklė. Gali būti, kad regėjimo sutrikimai yra paveldėti. Šeimos istorija padeda nustatyti polinkį į regėjimo blogėjimą ir ligas.
- Valgyti maistą, kuris gerina regėjimą. Net vaikai žino, kad morkos sveika akimis. Tačiau taip pat reikėtų nepamiršti į valgiaraštį įtraukti vaisių, daržovių, tamsiai žalios spalvos lapinių daržovių (špinatų, rūgštynių, lapinių kopūstų). Moksliškai įrodyta, kad akims naudinga riebi žuvis, kurioje daug omega 3 riebiųjų rūgščių (lašiša, tunas, otas, silkė ir pan.). Omega 3 riebiųjų rūgščių yra ir augaliniame maiste: linų sėmenyse, graikiniuose riešutuose, pupose.
- Palaikyti normalų svorį. Antsvoris ir nutukimas didina diabeto ir kitų sisteminių ligų išsivystymo riziką, dėl kurių galima net apakti (sergant diabetine retinopatija ir glaukoma). Jei sunku savarankiškai numesti svorio, pasikonsultuokite su gydytoju.
- Reguliariai sportuoti. Akių kraujotaka ir į jas patenkančio deguonies kiekis priklauso nuo gyvenimo būdo. Be to, aktyvus gyvenimo būdas padeda išvengti antsvorio ir akių sveikatos blogėjimo. Tinka bet kokia veikla: vaikščiojimas, joga, tempimo ir kvėpavimo pratimai, Tai Či kinų sveikatingumo mankšta ir pan.
- Nešioti apsauginius akinius. Kai kuriuose darbuose reikalaujama nešioti apsauginius akinius. Šiuos akinius reikėtų nešioti visada, kai yra kenksmingos sąlygos ir skatinti tą daryti aplinkinius. Šie akiniai taip pat padeda apsaugoti akis, užsiimant sportu, dirbant namuose. Dauguma apsauginių akinių gaminami ir polikarbonato, kuris yra 10 kartų stipresnis negu bet kuri kita plastiko rūšis. Šių akinių galima įsigyti optikose ir sporto prekių skyriuose.
- Mesti rūkyti arba niekada nepradėti. Rūkymas kenkia akims ir visam organizmui. nustatytas ryšys tarp rūkymo ir padidintos amžinės geltonosios dėmės degeneracijos, kataraktos ir regos nervo uždegimo išsivystymo rizikos. Negydant šių ligų galima net apakti.
- Nešioti akinus nuo saulės. Saulės akiniai – tai stilingas aksesuaras, kurio svarbiausia paskirtis yra apsaugoti akis nuo kenksmingų ultravioletinių saulės spindulių. Įsigyjant naujus akinius nuo saulės rekomenduojama atkreipti dėmesį, kad jie nepraleistų 99 – 100 % UVA ir UVB spindulių.
- Gerai išmiegoti. Miegant akys yra nuolatos drėkinamos. Taip pat miegant iš akių pašalinamos dulkės, alergenai, dūmai ir kitos ore sklandančios dalelės, kurios kaupiasi per dieną.
- Leisti akims pailsėti. Kai daug laiko praleidžiama prie kompiuterio ar žiūrint į vieną objektą, kartais pamirštama mirkčioti, todėl akys labai pavargsta ir išsausėja. Rekomenduojama kas 20 minučių pažiūrėti į tolį bent 20 sekundžių. Tai sumažins akių įtampą. Taip pat teigiama, kad akims pailsėti padeda žiūrėjimas į žalią spalvą. Galbūt reikėtų ant sienos pakabinti žalumą vaizduojantį paveikslą, į kurį pažiūrėti, pajutus nuovargį ir įtampą.
- Laikytis higienos ir tinkamai prižiūrėti kontaktinius lęšius. Norint išvengti infekcijos rizikos, reikia kiekvieną kartą prieš liečiant kontaktinius lęšius švariai nusiplauti ir nusausinti rankas. Kontaktinius lęšius reikia kruopščiai valyti ir dezinfekuoti. Nenešioti ilgiau nei rekomenduojama.
- Tinkamai paruošti darbo vietą. Kompiuterį laikyti tokioje vietoje, kad akys būtų tokiame pačiame lygyje kaip monitoriaus viršus. Į ekraną rekomenduojama žiūrėti šiek tiek iš viršaus. Kompiuterio ekraną rinktis neblizgų (angl. anti-glare). Kėdė turi būti patogi ir pritaikyta specialiai jums, pėdos turi remtis į grindis.