Geri patarimai, kaip nebūti apgautam internete
2015-09-16 14:50Šiais laikais daug bendraujama internete, todėl apgavysčių sunku išvengti. Būti apgautam yra didesnė rizika, negu galima įsivaizduoti. Keletas patarimų, kurie padės neįklimpti į melų liūną. Priežasčių, kodėl internete tiek daug netikrų anketų gali būti įvairių: noras atkeršyti, vienišumas, smalsumas ir nuobodulys.
Pradėti bendravimą su apsimetėliu – tai šiais laikais bene baisiausias košmaras tiems, kurie mėgsta internetines pažintis. Keletą mėnesių bendraujama su žmogumi, su kuriuo jungia bendri pomėgiai ir panašus požiūris į gyvenimą. Šiam asmeniui skiriamos brangios asmeninio laiko valandos, atskleidžiama asmeninė ar net skausminga informacija, bet, nepaisant nieko, jis nesmerkia ir palaiko. Apie tokius asmenis galvojama visą laiką, galiausiai net pradedama įsimylėti, net nepamačius gyvai.
Tokie asmenys visada stengiasi išlaikyti atstumą, rasti pasiteisinimų, kodėl negali susitikti arba pakalbėti per vaizdo programą. Galų gale tiesa visada išaiškėja: tas žmogus pasirodo esantis visai ne tas, kuo dedasi. Geriausiu atveju tai sukelia širdies skausmą, tačiau dažnai nukenčiama ir kitomis prasmėmis. Pavyzdžiui, apgavikai išvilioja pinigus arba paviešina intymią informaciją socialiniuose tinkluose.
Rizikuoja būti apgautas kiekvienas, kuris naudojasi internetu. Baisiausia net ne tai, kad kai kurie žmonės meluoja apie savo išvaizdą arba gyvenamąją vietą. Šie žmonės turi antrą gyvenimą virtualioje erdvėje ir jis labai skiriasi nuo realaus.
Naujas, žavus pažįstamas internete gali prisistatyti kaip labai simpatiškas, šiek tiek virš dvidešimt metų priešingos lyties atstovas, kuris turi nuosavą įrašų studiją. Tačiau iš tikrųjų už kompiuterio ekrano slepiasi nepatikimas keturiasdešimtmetis, tik ir laukiantis, kol naivi susirašinėjimo draugė atsiųs nuotraukų, kuriose ji be drabužių.
Geri patarimai, kaip išvengti internetinių sukčių:
- Atsiminti, kad ne visi būna sąžiningi. Labai dažnai žmonės naiviai tiki, kad jei bus geri ir sąžiningi, pritrauks tokius pačius asmenis. Sugebėti įžvelgti kituose, ką jie turi gero, nėra visada blogai, tačiau tokie žmonės neretai nepastebi apie pavojų įspėjančių ženklų ir galiausiai lieka nusivylę. Supratus, kad kažkas anksčiau laikytas sąžiningu ir nuoširdžiu, apgaudinėja yra stiprus smūgis, po kurio sunku pasitikėti kitais žmonėmis.
- Neteisti knygos pagal viršelį. XXI amžiuje pakoreguoti nuotrauką, paslėpti trūkumus ir išryškinti privalumus nėra sudėtinga. Kiekvienas gali susikurti patrauklų atvaizdą ir jį publikuoti internete. Apgaudinėti linkęs žmogus nori, kad kiti patikėtų, kad tai jų nuotraukos, bet nesužinotų, kas jie yra iš tikrųjų. Internete pilna nuotraukų, vaizduojančių atletišką kūną, tačiau daugelis tokių nuotraukų yra vogtos. Jeigu mergina ar vaikinas atrodo lyg nužengę nuo blizgančių žurnalų viršelių ar podiumų, yra labai didelė tikimybė, kad už nuotraukų slepiasi apgavikai.
- Neskubėti dalintis visa informacija. Internetinis draugužis gali būti sielos draugu arba ne. Geriausias dalykas internetinėse pažintyse, kad nebūtina apsiriboti bendravimu tik su vienu žmogumi, kol jo nepažįstama internete ir asmeniškai.
- Atkreipti dėmesį į pavojų keliančius ženklus. Jeigu bendraujama tik konkrečiu paros metu, jeigu nuotraukose matosi tik kūnas, siunčiama labai nedaug nuotraukų, jeigu nepageidaujama kalbėti, įsijungus vaizdo kamerą, ieškoma priežasčių, kodėl negalima susitikti, bet taip pat jaučiamas susidomėjimas… Visa tai yra pagrindiniai dalykai, įspėjantys neprarasti budrumo. Jeigu žmogus taip elgiasi, reikėtų nedelsiant nutraukti su juo bendravimą.
- Paieškoti informacijos apie dominantį asmenį. Šiame technologijų amžiuje internete galima rasti informacijos apie žmogų, kuri patvirtintų, ar šis žmogus yra realus arba ne. Jeigu interneto paieškos programos neranda jokios informacijos, susijusios su dominančiu asmeniu, greičiausiai tokio žmogaus nėra iš viso.
- Užduoti tinkamus klausimus. Draugystė internete nelabai kuo skiriasi nuo realios. Tai reiškia, kad reikia bent šį tą žinoti apie asmenį, su kuriuo bendraujama. Reikėtų pasiteirauti apie tai, ką jie veikia, kas jiems patinka, su kokiais žmonėmis bendrauja, kur mėgsta leisti laisvalaikį ir panašiai. Jeigu pašnekovų atsakymai atrodo pernelyg neįtikėtini ir įtartini, greičiausiai jie sukčiauja.
- Ne tik susirašinėti. Pakalbėti telefonu arba per pokalbių programą. Šiuolaikinės technologijos leidžia matyti ir girdėti kitą asmenį realiu laiku. Jeigu asmuo dėl kokių nors priežasčių atsisako kalbėti per pokalbių programą arba telefonu, greičiausiai jis kažką slepia.
- Apeliuoti į jų moralę. Paveikti kitą žmogų gali būti labai sunku, ypač jei jis sukčius profesionalas. Tačiau vis tiek galima pabandyti priversti jį pasijusti kaltu, nes meluoja. Galima užsiminti: „tikiuosi, kad tu esi iš tikrųjų toks, koks esi, nes aš esu visiškai sąžiningas su tavimi“.
- Niekada nepamiršti saugumo. Paprastai po kitų žmonių arba išgalvota tapatybe slepiasi tie, kurie nepasitiki savimi tokiais, kokie jie yra iš tikrųjų. Todėl jie yra linkę gyventi fantazijų pasaulyje, bendraudami su žmonėmis. Dauguma tokių žmonių nenori niekam pakenkti, todėl geriausia juos tiesiog užjausti ir ignoruoti. Taip pat reikėtų labai saugotis tų, kurie prašo pinigų arba paslaugų. Tokie žmonės nori pasinaudoti kitų naivumu, kad patys gautų naudos. Pagrindinė taisyklė, kurios privaloma laikytis visiems, kurie mėgsta bendrauti internete: niekada neduoti pinigų tiems, kurių nepažįstama realiame gyvenime.
- Jeigu atrodo, kad tai yra per gerai, kad būtų tiesa, tai greičiausiai taip ir yra.
- Vieną kartą užkibus ant interneto sukčių kabliuko, atpažinti kitus tampa gana lengva.