Kreminiai pyragėliai, grietininiai ledai, šokoladas, pica ir greitasis maistas – pagundos, kurios iš pirmo žvilgsnio atrodo nederančios su dieta ir sveika mityba. Tačiau daugelis besilaikančių mitybos plano kartą per savaitę arba mėnesį turi numatę dieną, kai gali valgyti tai, ką paprastai išbraukia iš valgiaraščio. Suplanuotos mitybos nuodėmių dienos tampa vis populiaresnės tarp sveika gyvensena susidomėjusių asmenų. Vieną dieną be kaltės jausmo mėgautis mėgstamiausiais valgiais nėra nieko blogo. Kai kurie teigia, kad tai net turi teigiamą psichologinį pagrindą kitoms savaitės ar mėnesio dienos.

 

"diena be dietų"

Būtina atskirti du dalykus: ne tas pats valgyti mėgstamą maistą retkarčiais ir kimšti nuolatos. Labai svarbu kitomis dienomis kontroliuoti save, palūkėti ir apgalvoti, ko ir kiek norėsis paskanauti, kai bus proga. Tomis dienomis mėgautis maistu, apsilaižyti pirštus, o paskui grįžti prie įprasto mitybos plano.

 

Laikytis dietos trumpą laiką gali bet kas, tačiau dažniausiai žmonėms pritrūksta motyvacijos ir valios taip gyventi visada. Todėl išmintingiau leisti sau retkarčiais paskanauti mėgstamų patiekalų. Tada dietos laikymasis nebus kaip katorga ir begalinė kančia. Dienos, kai leidžiama sau viskas, suteikia komforto jausmą ir stiprina motyvaciją.

 

Tačiau ne visiems žmonėms rekomenduojamos tokios dienos. Kartais jos gali padaryti daugiau žalos negu naudos. Kai kurie žmonėms yra labai sunku pereiti nuo nesveiko maisto prie sveiko ir atvirkščiai. Net viena diena, kai mėgaujamasi kaloringu maistu, juos išmuša iš vėžių ir išbalansuoja organizmą. Kaip toje reklamoje, kartą paragavę, jie nebegali sustoti – nori dar ir dar. Laisvos mitybos dienos gali sugadinti visą sunkų darbą su savimi ir teks vėl viską pradėti iš pradžių.

 

Nutraukus abstinenciją kai kurie asmenys praranda savitvardą ir sulaužo visus pasižadėjimus. Pavyzdžiui, rūkaliai, metę žalingą įprotį, gali visiškai nenorėti užtraukti dūmo ilgas savaites ir mėnesius, tačiau užtenka vieną kartą pabandyti ir priklausomybė nuo nikotino atsinaujina. Dėl tos pačios priežasties viena diena, kai leidžiama valgyti viską, gali išsitęsti iki visos savaitės ar mėnesio, ypač jei laikomasi itin griežtos dietos. Norint, kad šios dienos nepakenktų sveikatai reikia nusibrėžti aiškias gaires, ką galima tuomet daryti ir ko – ne.

 

Periodiškas kaloringų maisto produktų valgymas gali turėti teigiamą poveikį tiek fizinei, tiek psichologinei asmens būklei. Kita vertus, paslysti ir pakenkti sau yra labai lengva. Dėl to net ir tomis dienomis būtina neprarasti saiko jausmo.

 

Geri patarimai, kad diena be dietų nekenktų organizmui:

 
  • Neplanuoti dienų, kai viskas sau leidžiama, per dažnai. Smaguriavimas ledais ar spurgomis naktį – tai daugiau blogas įprotis, o ne vienas iš patiekalų, skirtų dienai be dietų. Nedietinis maistas gali būti naudingas, tačiau reikėtų suplanuoti, ką ir kada valgyti. Reikia pabrėžti, kad tie, kuriems reikia tik palaikyti norimą svorį, gali kiek dažniau planuoti dienas be dietų negu tie, kurie turi tikslą sulieknėti.
 
  • Dienas be dietų planuoti per ypatingas progas. Švenčiant vestuves, gimtadienius ir kitas šventes sunku laikytis griežto mitybos plano. Džiaugsmas ir laimė dažnai neatsiejami nuo labai kaloringų patiekalų bei gėrimų, todėl kai kurie mitybos specialistai rekomenduoja dienas, kai viskas sau leidžiama, planuoti tada, kai vyks šventės. Pavyzdžiui, vestuvėse galima sau leisti valgyti tai, kas yra patiekiama. Tačiau reikėtų apsiriboti viena lėkšte, o stengtis valgyti kuo daugiau. Taigi svarbiausia suteikti sau laisvę rinktis, ką norisi, bet maistu nepiktnaudžiauti.
 
  • Planuoti dieną be dietų, kai numatyta intensyvi fizinė veikla. Pavyzdžiui, po treniruotės galima suvalgyti sotų patiekalą, kuriame gausu baltymų ir angliavandenių.
 
  • Nepasiduoti kaltės jausmui. Svarbu atsiminti, kad kai kurie žmonės turi didesnę riziką nei kiti pasiduoti pagundoms ir visiškai prarasti savikontrolę. Net jei taip nutiko, nereikia pasiduoti. Viena klaida dar nereiškia, kad nepavyko. Kitą dieną reikia susiimti ir iš naujo pradėti laikytis sveikos mitybos principų.
 
  • Dieną be dietų planuoti kaip atostogas. Žinojimas, kad, pavyzdžiui, penktadienį vakare laukia cepelinai arba šokoladinis tortas, gali padėti lengviau atsisakyti nesveiko maisto eilinę savaitės dienos. Be to, juk sakoma, kad laukimas kartais net smagesnis nei pats įvykis!
 
  • Ieškoti aukso vidurio. Dieną be dietų galima pasimėgauti kaloringu skanumynu, bet jį rekomenduojam derinti su liesesniais produktais. Pavyzdžiui, gabalėlį torto užsigerti nesaldžia arbata arba skanauti sočias salotas ne su majonezo, bet jogurto padažu ir pan.
 
  • Gaminti maistą namie. Dažniausiai namuose ruoštas maistas būna sveikesnis, mažiau kaloringas. Net ir mėgstamiausius patiekalus galima ruošti liesesnius, naudoti sumažinto kaloringumo padažus, pilti mažiau aliejaus, pyragus kepti iš avižų dribsnių, riešutų, pilno grūdo miltų.