Gyvenimas be ligų skamba kaip utopija. Minint tarptautinę moterų sveikatos gerinimo dieną svarbu paminėti, kad daugiausiai nerimo kelia didelis moterų sergamumas širdies ligomis, krūties vėžiu, osteoporoze, depresija ir autoimuninėmis ligomis. Kiekviena dailiosios lyties atstovė turėtų mokėti suprasti savo kūną ir žinoti, kaip būtų galima pagerinti savo savijautą sergant arba išvengti šių ligų.

 

moteru ligos

5 ligos, kurios dažniausiai kamuoja moteris:

 
  • Širdies ligos. Sergamumas širdies ligomis pirmauja tiek tarp vyrų, tiek tarp moterų. Dėl šių ligų miršta maždaug 29 % moterų. Tačiau mirtis savaime nėra pati didžiausia problema. Didžiausia problema yra priešlaikinė mirtis ir neįgalumas, atsiradęs sergant sunkia ligos forma. Širdies ligos dažnai laiku nediagnozuojamos, nes neatpažįstami šių ligų simptomai, kurie gali būti ne tik krūtinės, bet ir žandikaulio, pečių skausmas, pykinimas, vėmimas, dusulys. Širdies ligų galima išvengti, pakeitus gyvenimo būdą, pradėjus valgyti sveiką ir subalansuotą maistą ir sportuoti.
 
  • Krūties vėžys. Šio tipo vėžys yra dažniausiai pasitaikantis vėžio tipas tarp moterų. Į padidintą šio vėžio riziką moterys reaguoja skirtingai: vienos, bijodamos išgirsti diagnozę, nustoja lankytis pas gydytojus ir nesilanko profilaktiniuose krūtų patikrinimuose, o kitos imasi drastiškų ir ne visada reikalingų prevencinių priemonių – krūtų mastektomijos. Krūties vėžio galima išvengti, stengiantis kontroliuoti kūno svorį, sportuojant, metus rūkyti ir su gydytoju tiksliai įvertinus jūsų riziką susirgti šio tipo vėžiu.
 
  • Osteoporozė. Prieš gydytojams atrandant ligą osteporozę, kupra, nugaros skausmas, kaulų trapumas laikyti natūralaus moterų senėjimo proceso dalimi, tačiau dabar gydytojai teigia, kad šių simptomų ir luošinančios ligos galima išvengti. Prevencija – tai kalcio ir vitamino D su maistu ir papildais vartojimas ir fizinis aktyvumas.
 
  • Depresija. Pasirodo, depresija labiau vargina moteris nei vyrus. JAV nacionalinis psichikos sveikatos institutas praneša, kad kasmet apie 12 mln. moterų kasmet patiria depresinių epizodų, palyginus su 6 mln. vyrų. Kartais depresijos atsiradimą paskatina hormonų pusiausvyros sutrikimai, pavyzdžiui, nėštumas (pogimdyvinė depresija) ir menopauzė. Norintiems išvengti depresijos psichologai pataria rasti priežastį, kodėl rytais verta keltis iš lovos (tai gali būti darbas, bendruomenė, naminiai gyvūnai, meilė, savanorystė ir pan.). Statistiškai laimingiausi suaugusieji, tiek vyrai, tiek moterys, yra tie, kurie yra mylinčiuose santykiuose, kuriuose yra vienas kitu rūpinamasi.
 
  • Autoimuninės ligos. Tai grupė sveikatos sutrikimų, kai imuninė sistema puola organizmą ir sunaikina arba pakeičia kūno audinius. Priskaičiuojama daugiau nei 80 lėtinių autoimuninių susirgimų, iš kurių dažniausi yra šie: vilkligė, išsėtinė sklerozė ir I tipo diabetas. Amerikos ligų, susijusių su autoimuninėmis ligomis, asociacija teigia, kad šios ligos pasireiškia 75 % moterų. Šių ligų prevencinės priemonės gali nepadėti išvengti, bet būtina reguliariai lankytis pas gydytoją, kuo anksčiau diagnozuoti ligą ir parinkti tinkamiausią individualų gydymą.