Šiais laikais nemažai žmonių pasaulio miestuose nusprendžia gyventi be automobilio. Vieni tokį sprendimą priima dėl ekonominių, kitų – dėl ekologinių priežasčių. Tik iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad be automobilio – nė iš vietos. Nesunku priprasti ir net pamėgti gyvenimą be šios taršios transporto priemonės. Kaip tai padaryti?

 

be automobilio

Geri patarimai, kaip gyventi be automobilio:

 
  • Pasiruošti gyvenimui be automobilio. Šiuo atveju labai svarbu pažinti patį save. Todėl visų pirma surašykite ant popieriaus lapo veiklas, kuriomis užsiimate per mėnesį. Po to susirašykite visas įmanomas transporto rūšis, egzistuojančias jūsų gyvenamajame mieste. Suporuokite visas mėnesio veiklas su atitinkamu transportu. Atsisųskite miesto transporto programėles, autobusų, troleibusų, traukinių tvarkaraščius. Jei nuspręsite, kad tam tikrais atvejais jums geriau būtų ne naudotis viešuoju transportu, o, pavyzdžiui, važiuoti dviračiu ar elektriniu paspirtuku, skirkite pinigų sumą jam įsigyti, pasidomėkite jų modeliais ir raskite tokią elektrinę transporto priemonę, kuri labiausiai atitiktų jūsų poreikius.
 
  • Sudaryti savo mėnesio veiklų sąrašą. Kur vyksite? Kada ir kaip dažnai? Pavyzdžiui, sąrašas gali būti toks: 1) kasdien į darbą ir atgal; 2) į maisto prekių parduotuves kartą per savaitę; 3) didesnį prekybos centrą kartą per dvi savaites; 4) į bažnyčią kiekvieną sekmadienį; 5) į šokių pamokas; 6) į kavinę ir restoranus pagal poreikį; 7) į kino teatrą savaitgaliais. Be abejo, gali būti, kad vyksite ir dar kur nors kitur ir tai yra gerai, bet būtų puiku žinoti, kur jums kiekvieną mėnesį būtinai reiks nuvykti, turėti tam tikrą mėnesio planą. Žinodami, kur jums tikrai reikia, galite pasiplanuoti, kaip ten suvykti. Galbūt kartais į parduotuvę galite važiuoti su kaimyne, kuriai irgi ten reikia, kitą kartą – vykti autobusu ir pan.
 
  • Susidaryti galimų transporto priemonių sąrašą. Pirmiausia reikia žinoti, koks transportas yra prieinamas jūsų gyvenamojoje vietoje. Tada susidaryti sąrašą. Jei gyvenate mieste, tuomet galite: 1) eiti pėstute; 2) važiuoti dviračiu arba elektriniu paspirtuku; 3) važiuoti autobusu ar troleibusu; 4) kooperuotis su kitais žmonėmis ir važiuoti automobiliu keliese; 5) išsinuomoti automobilį; 6) išsikviesti taksi. Pagalvokite, kurie iš šių variantų jums tinkamiausi kasdienai. Greičiausiai taksi norėtumėte kviesti tik retsykiais, nes tai brangi paslauga. Jei dviračio ir paspirtuko dar neturite, lieka kiti būdai, kaip nusigauti nuo taško A į tašką B.
 
  • Susieti veiklas su transporto rūšimis. Maršrutai kiekviename mieste skiriasi, todėl išsiaiškinkite, kokiu autobusu ar troleibusu patogiausia nuvykti iki darbo ir kitų svarbių vietų. Galbūt nuspręsite dalį kelio į darbą važiuoti autobusu, o likusią įveikti pėstute. Į kavinę ar biblioteką galima nuvažiuoti dviračiu ar paspirtuku. Vykdami į kino teatrą kooperuokitės su kitais žmonėmis, kad automobilyje būtų bent du žmonės ir pan. Internete galite matyti, kokie yra viešojo transporto maršrutai ir net pasirinkit jums geriausią maršrutą. Atsisiųskite visas reikalingas viešojo transporto programėles.
 
  • Įsigyti daiktų, kurie prireiks dažnai vaikštant ar važinėjant dviračiu (elektriniu paspirtuku). Jei ketinate daug vaikščioti, jums garantuotai prireiks patogios avalynės, lietsargio, saulės akinių ir kepuraitės nuo saulės. Taip pat reikėtų talpios rankinės ar kuprinėms daiktams susidėti. Jeigu ketinate važinėti dviračiu, tada jums prireiks tikrai kokybiškos dviračio spynos, šalmo (jo taip pat reikėtų ir važiuojant elektriniu paspirtuku), vandens buteliuko, kuprinės arba ant dviračio pakabinamo krepšelio, batų su protektoriais, kad geriau sukibtų su pedalais, tiesaus kirpimo kelnių arba tamprių, kurios neįsipainiotų į dviračių ratų stipinus.