Geri patarimai, jeigu tėvai jus saugo per daug
2017-07-27 15:13Tėvai liepia grįžti namo ne vėliau nei 23 valandą, nors jums jau virš aštuoniolikos. Dauguma žmonių turi tėvus, kurių kartais yra per daug globėjiški. Jie tai daro iš meilės, nes nori įsitikinti, kad vaikai yra saugūs. Tačiau kartais visos ribos peržengiamos ir tėvai stengiasi pernelyg kontroliuoti net suaugusį sūnų ar dukterį. Ką daryti tokiu aveju?
Geri patarimai, ką daryti, jeigu tėvai jus saugo per daug:
- Per didelis globėjiškumas nereiškia, kad tėvai yra blogi. Jie tik bijo, kad vaikams kas nors gali nutikti. Visada yra rizika, kad vaikams nutiks kažkas, apie ką tėvai net nenori pagalvoti. Todėl jie laiko vaikus tarsi uždarame burbule. Jie nėra blogi, tik labai išsigandę.
- Nepykti. Pyktis, rėkimas nieko nepadės. Nesvarbu, ar išrėksite viską, ką galvojote, tėvų požiūris į jus nepasikeis, nes reikia ramiai kartu aptarti ribas. Jei rėksite, tai jie ir tegirdės tik rėkimą.
- Pasisodinti šalia ir pakalbėti. Tai geriausias būdas parodyti tėvams savo brandą. Parodykite jiems, kad viską vertinate rimtai ir esate pasiruošęs elgtis tam tikroje situacijoje kaip suaugęs žmogus.
- Žinoti, ko norite. Kokių tėvų taisyklių nebereikia? Kaip jie nebeturėtų su jumis elgtis? Prieš pokalbį reikia gerai pagalvoti apie tai, ko iš tikrųjų norite, nes tėvai tikėsis, kad tai tiksliai įvardysite.
- Kalbėti apie savo jausmus. Nors atrodo, kad viskas dėl tėvų, realiai viskas yra dėl jūsų. Pasakyti jiems, kaip dėl jų elgesio ir taisyklių jaučiatės. Tik nepradėti tėvų kaltinti, kad elgiasi neteisingai, nes tai tik sukels konfliktą.
- Ieškoti kompromisų. Nesitikėkite, kad tėvai duos viską, ko norite. Galbūt prašote per daug. Todėl būkite pasiruošę ieškoti kompromisų. Geriausia pradėti nuo mažų pokyčių ir leisti jiems prisitaikyti prie situacijos ir labiau atlaisvinti ribas.
- Pasistengti suprasti tėvų požiūrį. Jeigu norite ieškoti kompromisų, turite elgtis kaip brandžios asmenybės ir įsijausti į tėvų situaciją. Pagalvoti ne tik apie save, bet ir apie kitus.
- Įrodyti tėvams, kad suteikti laisvės yra sveika. Parodykite jiems, kad esate patikimas ir jie jausis labiau atsipalaidavę. Išvardyti pozityvias priežastis, kodėl gerai suteikti daugiau laisvių.
- Priimti patarimus. Tėvai duoda patarimus. Kartais vaikai jų klausia patys, kartais ne. Jie duoda patarimus ne tam, kad vaikus suerzintų, bet kad padėtų priimti teisingus sprendimus.
- Nustatyti ribas. Reikėtų aiškiai pasakyti, kad jums tinka ir kas ne. Ne tik jie jus moko, bet ir jūs.
- Normalu padaryti pertrauką vienas nuo kito. Kartais šioks toks atsiskyrimas yra reikalingas, kad būtų galima efektyviau bendrauti. Galima šiek tiek riboti bendravimą, tačiau neatsiriboti iš karto visiškai, nes tai gali sukelti jiems per didelį šoką.
- Su negatyvumu kovoti pozityviai. Kai kurie tėvai gali reaguoti labai neigiamai, jei vaikas bando nubrėžti ribas. Juos gąsdina mintis, kad vaikas gali tapti visiškai nepriklausomu. Svarbiausia kalbantis su tėvais, vengti dramatizuoti situaciją.
- Būti kantriems. Tėvams nelengva matyti, kaip vaikai užauga ir jiems nebereikia pagalbos. Todėl reikia apsišarvuoti kantrybe. Galbūt reikės laiko, bet galiausiai pasieksite tai, ko norite.