Šaltasis sezonas dažnai atkeliauja su neprašytomis dovanomis – energijos stygiumi, peršalimo ligomis, stresu. Sėkmingai su jais kovoti padeda eterinių aliejų mišiniai, kuriuose sukuriama sinergija tarp augalų naudingųjų savybių ir jų vibracijų. Apie eterinių aliejų naudą pasakoja „Young Living“ aromaterapijos projekto vystytoja ir praktikė Oksana Apanavičienė. „Pasitelkus eterinius aliejus, galima ilgiau išlaikyti ar atkurti grožį, apsisaugoti nuo negalavimų bei susikurti dvasinį komfortą. Kitaip tariant, atrasti būdų jaustis gerai kiekvieną dieną!“ – sako ji.

 

DSC02778

 

Asmeninė patirtis

 

Aromaterapiją Oksana atrado prieš daugiau nei aštuonerius metus. Gimus dukrelei, ji norėjo vaiką auginti kuo saugesnėje ir sveikesnėje aplinkoje. „Pradėjusi domėtis aromaterapija ir ją naudoti kasdieniame gyvenime, išsprendžiau nemažai savo sveikatos problemų bei suteikiau galimybę dukrai augti sveikai. Vis gilindamasi į šią sritį pastebėjau, kad labai trūksta informacijos lietuvių kalba, dėl to prieš kelerius metus gimė knyga
„Eterinių aliejų vadovas“. Joje – senųjų laikų išmintis, naujųjų laikų atradimai, abėcėlės tvarka išdėstyti eteriniai aliejai ir jų mišiniai, terapinis jų poveikis bei praktiniai patarimai. Edukuoju žmones ir suteikiu jiems galimybę savarankiškai domėtis eterinių aliejų nauda. Patys esame labiausiai suinteresuoti rūpintis savo sveikata ir gera savijauta, todėl verta praktikuoti aromaterapiją. Atradus jos galias, man aromaterapija tapo ne tik neatsiejama kasdienybės dalimi, bet ir profesine veikla“, – pasakoja pašnekovė.

 

DSC03372

 

Turėti kiekvienuose namuose

 

Aromaterapijos praktikė įvardija keletą eterinių aliejų mišinių, kuriuos naudinga turėti namuose ir naudoti pagal poreikį. Vienas svarbiausių mišinių yra „Thieves“, skirtas apsisaugoti nuo virusų. Rekomenduojama juo pasitepti panosę, riešus ir delnus kaskart vykstant į darbą, ugdymo įstaigą, naudojantis viešuoju transportu, lankantis parduotuvėse ar kitose vietose, kur gausu žmonių. Naudinga šio aliejaus pagarinti ir namuose, kad užtikrintume švarią erdvę ir tarpusavyje nesidalintume „nekviestais svečiais“. Vietoj „Thieves“ mišinio galima naudoti ir „Tea Tree“ (arbatmedžių eterinį aliejų). Tai puiki alternatyva, siekiant būti atsparesniems aplinkoje esantiems virusams.

 

„Stress Away“ eterinių aliejų mišinys – vienas reikalingiausių rudenį. Grįžę į mokyklas, rimčiau kibę į darbus ir net strigę rytinėse spūstyse patiriame stresą. Jį įveikti padės mišinys, kurio vienas pagrindinių aliejų yra vanilė. Šį mišinį galima naudoti ne tik kaip kitus aliejus, bet ir vietoj kvepalų. Nuo įtampos bei streso gelbsti ir „Lavender“ (levandų eterinis aliejus) – padeda atsipalaiduoti, pakelia nuotaiką, gerina miego kokybę.

 

Kai trūksta energijos, bet reikia judėti, dirbti, mąstyti, priimti sprendimus, apdoroti informaciją, mokytis, labai pravers eterinių aliejų mišinys „En-R-Gee“. Jį pakeisti galime ir visiems puikiai pažįstamu „ Peppermint+“ (pipirmėčių eteriniu aliejumi). Galima garinti patalpose, patepti ant sprando. Norint greito efekto, galima naudoti vietoj kramtomosios gumos – užlašinti lašelį tiesiai ant liežuvio arba patepti delnus ir uostant įkvėpti. Toks būdas padeda ir pajutus pykinimą.

 

Mišinys „R.C.“ skirtas kvėpavimo takų veiklai gerinti. Suteikia palengvėjimą peršalus, sergant bronchitu, gerklės uždegimui, užklupus alergijai. Galima keisti „Pine“ (pušų) ar „Eucaliptus radiata“ (eukaliptų eteriniu aliejumi).

 

Namuose O. Apanavičienė pataria turėti eterinių aliejų mišinį „Pan Away“, skirtą skausmui malšinti. Pašnekovė pastebi, kad skausmas gali užklupti netikėtai, todėl naudinga po ranka turėti efektyvią priemonę. „Bet kada galime pargriūti, pasitempti, susitrenkti, gali įskausti galvą, varginti menstruacijų skausmai, užklupti ausies uždegimas, perpūsti nugarą ar kt. Tokiu atveju padės mišinys „Pan Away“ arba „Myrrh“ (miros eterinis aliejus), kuris mažina skausmą“, – sako aromaterapijos projekto vystytoja ir praktikė.

 

Mano produktai

 

Saugu naudoti ir vaikams

 

Specialistė pasakoja, kad vaikams nuo vienų metų eterinius aliejus ir jų mišinius saugu naudoti, kaip ir suaugusiesiems. Rekomenduojama juos šiek tiek praskiesti „V-6 Enhanced Vegetable Oil Complex“. Tai augalinių aliejų mišinys, kuris maitina odą, ilgai galioja, neužkemša porų ir netepa drabužių. Jei namuose nėra „V-6“, skiesti bekvapiu augaliniu aliejumi, kad neužgožtų eterinio aliejaus aromato. Kaip ir suaugusiems žmonėms, taip ir vaikams eterinį aliejų galima garinti patalpose, tepti ant odos ir pėdų.

 

Kodėl pėdų? O todėl, kad pėdos – saugiausia kūno dalis. Jose slypi šimtai aktyvių taškų, kurie nuneša eterinį aliejų ten, kur reikia.

 

„Visiems namuose patariu turėti garintuvą, naudojamą su vandeniu. Vanduo padeda paskleisti eterinių aliejų molekules į aplinką, kurioje esame. Reikėtų žinoti, kad eteriniam aliejui kaitinti netinka garintuvai, kur aliejus lašinamas tiesiai ant žvakele kaitinamo paviršiaus. Aukštesnėje temperatūroje eterinio aliejaus molekulės pradeda kaisti ir tampa negyvybingos. Per odą ar plaučius patekusios į mūsų organizmą, jos nebeturi naudingųjų savybių. Tokiu būdu galima naudoti eterinius aliejus tik dėl malonaus kvapo. Visgi, jei įsigijome kokybiškų eterinių aliejų ar jų mišinių, tikriausiai norime jų teikiamo efekto, todėl naudokime taip, kad įsisavintume eteriniame aliejuje esančias medžiagas“, – pataria O. Apanavičienė.

 

Teja su mama

 

Kokybiški eteriniai aliejai

 

Tik pradedant domėtis aromaterapija, gali būti neįmanoma atskirti kokybiško eterinio aliejaus vien iš kvapo, todėl pašnekovė pataria rinktis pagal rekomendacijas ir gamintojo reputaciją.

 

„Aromaterapijos industrija neturi bendros institucijos, kuri tikrintų eterinių aliejų kokybę, o vien pauosčius atskirti kokybę itin sudėtinga. Tačiau atsirinkti galima pagal kelis faktorius. „Young Living“ eteriniai aliejai turi GMP sertifikatą. Kiekvienas buteliukas žymimas numeriu, todėl gavę nusiskundimų galime atsekti, iš kokios partijos gaminys, – pasakoja pašnekovė. – Mūsų kompanija iš kitų išsiskiria tuo, kad vienas savininkas valdo visus procesus, nuo sėklos iki kamštelio, ir laikosi griežtos „Seed to Seal“ programos. Sėjame, auginame, nuimame derlių, distiliuojame, pilstome ir be tarpininkų pristatome vartotojui į rankas, taip užtikrindami eterinio aliejaus kokybę.“

 

O. Apanavičienė pastebi, kad eterinis aliejus ne veltui pilstomas į tamsaus stiklo buteliukus – taip užtikrinama, kad jo savybių nekeistų saulės spindulių poveikis. Sandariai uždarytas eterinis aliejus gali būti laikomas bet kur. Jei buteliuko neužsuksime, aliejus išgaruos, nes tokia jo paskirtis. O jei neišgaruos, tai reiškia, kad buvo praskiestas augaliniu aliejumi.

 

Oksana 2 (1)

 

Netikti aliejus negali

 

Vieni kvapai mums labai malonūs, kiti gali net erzinti. Aromaterapijos praktikė paaiškina, kad nemalonus eterinio aliejaus kvapas nereiškia, jog jis netinka, netgi priešingai. „Ir žmogus, ir eteriniai aliejai yra gamtos dalis. Turime sąveikauti tarpusavyje. Jei eterinis aliejus kelia nemalonius jausmus, tikėtina, kad jis judina žmoguje esančią problemą (arba yra nekokybiškas). Pagal „Young Living“ aromaterapijos mokyklą, jei kvapas žmogui nepatinka, erzina, vadinasi, būtent jį ir reikia naudoti.

 

Žmogaus emocinė būsena, kaip ir fizinis kūnas, aplinka, yra linkusi užsiteršti. Iš vaikystės atsinešame daug įvairių emocinių išgyvenimų, o eteriniai aliejai padeda mums tas emocijas valyti. Jei nepatinka kvapas, jis mums primena kažką neigiamo. Pavyzdžiui, jei vaikystėje mano tėvai pykosi, o aš tuo metu valgiau vanile gardintą košę, tikėtina, kad po trisdešimt metų užuosdama vanilę jausiu neigiamas emocijas. Turime naudoti būtent tą erzinantį eterinį aliejų, ir kai jis jau pradeda patikti, galime atsisakyti, nes atliko savo darbą – išvalė neigiamas emocijas“, – atskleidžia O. Apanavičienė.

 

Oksana 4 (1)

 

Kaip naudoti

 

Aromaterapijos praktikė pasakoja, kad eterinius aliejus galima naudoti labai plačiai. Dažnai pasitaiko, kad jie pamažu užima vis svarbesnę vietą tarp kasdienių malonių ritualų. Norint apsisaugoti nuo virusų, galima visur su savimi turėti patinkantį eterinį aliejų, pvz., kaip „Thieves roll-on“. Tokia priemone profilaktiškai tepti panosę, riešus, rankas, kad nekibtų kenksmingi mikroorganizmai.

 

„Patarčiau vieną du kartus per savaitę pasilepinti šiltoje vonioje su mėgstamu eteriniu aliejumi. Prisileiskite vonią, keletą šaukštų druskos ar sodos sumaišykite su penkiais lašais mėgstamo eterinio aliejaus ir ištirpinkite vandenyje. Toks atpalaiduojantis ritualas pagerins savijautą ir padės apsisaugoti nuo ligų.

 

Oksana 6

 

Naudokite eterinius aliejus masažo metu. Bus dviguba nauda – ir masažuojamam, ir masažuojančiam. Eterinį aliejų sumaišykite su augaliniu aliejumi.

 

Labai naudinga eterinius aliejus išbandyti pirtyje. Pirties teikiamą naudą jie padidina net 50 proc. Tik atminkite, kad negalima naudoti ant įkaitusių akmenų. Pirčiai pasidarykite šveičiamąją priemonę iš 100 g cukraus, 2 šaukštų augalinio aliejaus ir 10 lašų, pvz., levandų eterinio aliejaus ar mišinio „En-R-Gee“. Gautu mišiniu masažuokite kūną. Sėdint pirtyje, lašą eterinio aliejaus galima pridėti prie nosies ir užsimerkus pakvėpuoti – pojūtis, lyg sėdėtumėte miške, jei naudosite pušų, eukaliptų ar bergamočių eterinį aliejų, – mintimis dalinasi specialistė. – Naudojant eterinius aliejus, visos procedūros įgauna gražų aromaterapijos atspalvį, kasdieniai ritualai praturtėja vertingosiomis savybėmis. Verta žinoti, kad reguliariai naudojami eteriniai aliejai veikia kaip antioksidantai – padeda palaikyti gerą savijautą, atitolinti senėjimo procesus, išsaugo sveikatą.“

 

Nuotraukos iš asmeninio albumo