Vos pradėję šliaužioti vaikai pradeda smalsiai tyrinėti aplinką, viską čiumpa ir kiša į burną, todėl pirmą kartą susiduria su įvairiomis bakterijomis. Besimokydami vaikščioti, žaisdami, jie dažnai krenta ir susimuša kurią nors vietą, pradėję lankyti darželį serga dažnai peršalimo ligomis, ką jau kalbėti apie tai, kad mažyliams dažnai skauda pilvuką ar naktį užmigti neleidžia košmarai ir tamsos baimė. Geriausia, kad nedidelius sveikatos sutrikimus galima šalinti švelniai ir natūraliai, naudojant įvairius eterinius aliejus.

 

eteriniai aliejai

Kas yra eterinis aliejus?

 

Eteriniai aliejai yra išgaunami tik iš augalų ir pasižymi labai stipriomis fiziologinėmis ir farmakologinėmis savybėmis. Tai yra lakūs aliejai, turintys stiprų kvapą, kuris išgaruoja net kambario temperatūroje.

 

Aliejaus naudojimo apribojimai

 

Tiek Lietuvos, tiek Amerikos gydytojai nerekomenduoja naudoti aromatinių aliejų per pirmąjį kūdikio gyvenimo mėnesį, nepasitarus su gydytoju. Nuo dviejų mėnesių vaiko mama gali savarankiškai naudoti eterinius aliejus. Iš pradžių patariama atsargiai išbandyti tuos eterinius aliejus, kuriuos vartoti leido pediatras. Pirmiausiai lašelį aliejaus užlašinti ant servetėlės ir duoti pauostyti kūdikiui. Stebėti, kaip vaikas reaguoja – ar kūdikiui kvapas patinka, ar ne. Jei vaikutis reaguoja normaliai, galima šį eterinį aliejų išbandyti masažams, vonios procedūroms ar kambario kvėpinimui. Kūdikiams ir mažiems vaikams saugu naudoti atskiestus eterinius aliejus šiose kūno vietose: ant padukų, ant sprando ir kakliuko šonuose, apatinėje nugaros dalyje ir apatinėje pilvo srityje.

 

Kaip išsirinkti eterinį aliejų?

 

Prieš pradedant naudoti bet kokius eterinius aliejus rekomenduojama pasitarti su vaikų gydytoju arba patyrusiu aromaterapeutu, kokius eterinius aliejus konkrečiu atveju saugu vartoti. Eterinis aliejus turi būti švarus, be priedų, neskiestas. Eterinio aliejaus pavadinimas ant pakuotės turi būti nurodytas ne tik lietuvių, bet ir lotynų kalba. Galiausiai patariama pirkti tik tuos eterinius aliejus, kurie laikomi vietoje, apsaugotoje nuo tiesioginių saulės spindulių.

 

Kūdikiams nuo 2 iki 6 mėnesių leidžiama naudoti šiuos aliejus – ramunėlių, snapučių, levandų, mandarinų, mėtų (šaltmėčių). Minėti aliejai tinka bet kokio amžiaus vaikams, jei vaikas neturi individualių kontraindikacijų arba jų vartoti nedraudžia gydytojas.

 

Kai kurių eterinių aliejų nerekomenduojama naudoti vaikams iki 6 – 10 metų. Iki 6 metų nerekomenduojama naudoti dirvinių mėtų, mirtų, muskatų, pipirmėčių, šalavijų, tikrųjų skaistminų, bruknuolių eterinių aliejų. Eukaliptų, šlamučių, Niaouli (penkiagyslių mirtenių), cinamono ir rozmarinų eterinių aliejų nerekomenduojama naudoti vaikams iki 6 metų. Šie specifiniai aliejai yra labai stiprūs ir gali pakenkti plaučiams. Minėtuose aliejuose yra 1,8-cineolio arba eukaliptolio.

 

Kada ir kokį eterinį aliejų naudoti?

   
Sveikatos sutrikimas Rekomenduojami eteriniai aliejai Naudojimas
Nerimas Romėninių ramunėlių, levandų, apelsinų Garinimas, masažai, aromatizuotos nosinaitės
Bronchitas Eukaliptų, romėninių ramunėlių, levandų Garinimas, masažai, aromatizuotos nosinaitės
Sumušimai Levandų, snapučių, citrinų Kompresai, masažai
Nudegimai Levandų, romėninių ramunėlių Kompresai, purkšti odą
Peršalimo ligos Levandų, citrinų, eukaliptų Masažai, kompresai, aromatizuotos nosinaitės
Viduriavimas Romėninių ramunėlių, snapučių, santalų Masažas
Egzema Romėninių ramunėlių, levandų, citrinų Masažai, kompresai
Įdrėskimai Levandų, arbatmedžių Kompresai
Galvos utėlės Arbatmedžių, eukaliptų, romėninių ramunėlių Purkšti odą
Nemiga Levandų, romėninių ramunėlių, apelsinų Garinimas, masažai, aromatizuotos nosinaitės
Nestiprus karščiavimas Eukaliptų, romėninių ramunėlių, levandų Kompresai
Raumenų skausmas Pipirmėčių, levandų, citrinų Masažas
Tonzilitas Levandų, citrinų, santalų Kompresai, masažas
Pilvo skausmas Pipirmėčių, santalų, žaliųjų citrinų Masažas
 

Eteriniai aliejai ir jų savybės

 

Romėninių ramunėlių eterinis aliejus pasižymi stipriu priešuždegiminiu poveikiu, todėl gali būti naudojamas odos, raumenų ir sąnarių uždegimams slopinti, gerinti organizmo tonusą. Tai vienas populiariausių eterinių aliejų, iš tų, kurie paprastai nesukelia alergijos.

 

Levandų eterinis aliejus, ko gero, yra pats populiariausias. Jis naudojamas žaizdoms gydyti, ypač nudegimams ir įpjovimams. Gali padėti nuo galvos skausmo ir nemigos.

 

Apelsinų eterinis aliejus ramina ir atpalaiduoja, padeda nuo nerimo ir kitų nervų sistemos sutrikimų. Vaikų aromaterapijoje geriau naudoti saldžiųjų, o ne karčiųjų apelsinų aliejų. Nerekomenduojama naudoti saulėtomis dienomis, kai planuojama daug laiko praleisti lauke – gali nudeginti odą.

 

Mandarinų eterinis aliejus turi priešuždegiminį poveikį, malšina skausmą, normalizuoja virškinimą ir mažina nervinę įtampą.

 

Eukaliptų eterinis aliejus yra stiprus antiseptikas. Jis padeda peršalus, kai skauda galvą, nuo raumenų skausmų. Nerekomenduojama eukaliptų produktų naudoti, sergant hipertenzija ar epilepsija.

 

Snapučių eterinis aliejus teigiamai veikia imuninę ir nervų sistemas. Nerekomenduojama jo naudoti vakare, nes gali sukelti nemigą.

 

Čiobrelių eterinis aliejus gali būti naudojamas kaip imuninę sistemą stimuliuojanti priemonė ir stipriai veikiantis antiseptikas. Tinka naudoti kaip priemonė nuo kosulio (čiobrelių dažnai dedama į pastilių ir sirupų nuo kosulio sudėtį). Tačiau būtina atkreipti, kad pediatrai vaikams rekomenduoja naudoti tik saldžius šio eterinio aliejaus mišinius.

 

Mėtų (šaltmėčių) eterinis aliejus mažina galvos skausmą, karščiavimą, pykinimą ir peršalimo ligų simptomus. Palengvina kvėpavimą, sergant uždegiminėmis viršutinių kvėpavimo takų ligomis ir, jei vargina įvairios alergijos.

 

Arbatmedžių eterinis aliejus yra stiprus antiseptikas, pasižymintis priešgrybeliniu, antibakteriniu ir antivirusiniu poveikiu. Puiki priemonė nuo pėdų grybelio. Šis aliejus skatina prakaitavimą ir padeda mažinti karščiavimą. Verta įsidėmėti, kad arbatmedžių eterinį aliejų prieš naudojant ant jautrios vaiko odeles būtina atskiesti (sumaišyti su baziniu aliejumi, pavyzdžiui, kokosų ar alyvuogių).

 

Pankolių eterinis aliejus mažina peršalimo ligų simptomus, raumenų mėšlungį, pykinimą.

 

Santalų eterinis aliejus ramina, gerina miegą. Ant odos galima naudoti nuo 2 metų, o patalpoms aromatizuoti – jau nuo 6 mėnesių.

 

Citrinų eterinis aliejus gerina nuotaiką, suteikia energijos, gerina dėmesio koncentraciją. Tačiau jo nerekomenduojama naudoti prieš einant į lauką, nes tada saulės spinduliai gali nudeginti odelę.

 

Kaip naudoti eterinius aliejus?

 

Masažams. Eterinius aliejus galima lašinti į bazinį aliejų (1 lašiukas eterinio aliejaus į 2 šaukštus bet kokio bazinio aliejaus). Bazinis aliejus – tai alyvuogių, kokosų, saulėgrąžų, kanolos ir pan.

 

Inhaliacijoms. Inhaliacijoms arba aromatinėms vonioms eterinių aliejų reikia lašinti tiek, kiek nurodyta ant pakuotės esančiose instrukcijose. Tačiau būtina atsižvelgti į vaiko amžių. Kuo mažesnis vaikas, tuo mažiau eterinio aliejaus lašų reikės.

 

Patalpoms aromatizuoti. 10 kvadratinių metrų pakanka 1 lašiuko eterinio aliejaus. Pasirinktas eterinis aliejus gali būti lašinamas į karšto vandens dubenį, oro drėkintuvą. Šiek tiek aliejaus galima užlašinti ant medvilninių rankšluosčių.

 

Gaminti kremams, skirtiems gydyti aknę ir kitus odos uždegimus. 5 lašiukus pasirinkto, nealergizuojančio eterinio aliejaus sumaišyti su natūraliu ir neriebiu vaikišku kremu. Aliejumi praturtintą kremą laikyti tamsioje, vėsioje vietoje.

 

Aromatizuoti popierinėms servetėlėms. Į vienkartinių nosinių dėžutę rekomenduojama įlašinti po 2 – 3 lašiukus nealergizuojančių  eterinių aliejų. Jeigu nosinaitės bus skirtos naudoti kūdikiams, tuomet galima lašinti tik vieno eterinio aliejaus 1 lašiuką.

 

Atsargumo priemonės

 

Prieš pirmą kartą naudodami eterinį aliejų visada jį išbandykite – leiskite vaikui pauostyti (1 lašiukas ant medvilninio rankšluosčio).

 

Jeigu tepant eterinį aliejų atsiranda odos paraudimas, bėrimas ar niežulys, nedelsiant nuplauti aliejų su muilu ir vandeniu. Jei simptomai nepraeina per kelias dienas, kreipkitės į dermatologą.

 

Jei eterinio aliejaus pateko į akis, jokiu būdu neplaukite jo vandeniu. Tuomet į akis reikėtų įlašinti švaraus bazinio aliejaus, kad sumažintumėte eterinio aliejaus koncentraciją. Tada praplauti akis su vandeniu ir nušluostyti popierine servetėle. Iš karto po šios procedūros rekomenduojama pasitikrinti akis pas oftalmologą (akių ligų gydytoją).

 

Jeigu eteriniu aliejaus naudojimas sukėlė staigų vaiko savijautos pablogėjimą – atsirado pykinimas, galvos skausmas, sąmonės sutrikimai, vaiką reikia nunešti prie atviro lango, kad gautų daugiau gryno oro. Būklė turėtų pagerėti iš karto arba per dvi valandas. Jei taip neatsitiktų, reikėtų kreiptis pas gydytoją.

 

Jeigu vaikas išgėrė eterinio aliejaus, nedelsdami kvieskite greitąją pagalbą. Nemėginkite sukelti vėmimo!

 

Įdomu

 
  • Ant odos tepamuose kremuose, geliuose, tepaluose būna tik iki 2 % eterinių aliejų. Ant kūdikio odos naudojamų eterinių aliejų koncentracija siekia tik 0,5 – 1 %.
  • Teigiama, kad vaikams, kuriems nustatytas aktyvumo ir dėmesio sutrikimas, gali padėti levandų, pipirmėčių ir vetiverijų eteriniai aliejai.
  • Kūdikiams ir mažiems vaikams netinka eteriniai aliejai, kuriuose yra metilo salikato (jo yra iš visžalių augalų išgaunamuose aliejuose).
  • Nėščioms ir žindančioms moterims nerekomenduojama naudoti anyžių, peletrūnų, kraujažolių eterinių aliejų.