Kasmet daugėja žmonių, kurie domisi ir nuolat stengiasi valgyti ne tik sveikiau, tačiau ir ekologiškai. Visgi kartais ekologiškų produktų pasirinkimas tampa galvosūkiu. Mat ne visi žino, koks žymėjimas reiškia ekologišką, sveikatai palankų ar tiesiog natūralų maistą.

 

Dažnai manoma, kad savame sode užauginti ar turguje tiesiai iš ūkininko įsigyti produktai yra ekologiški. Iš tiesų ekologišku maistu galima vadinti tik tokį, kuris turi atitikties sertifikato patvirtinimą ir ženklinimą. Tam, kad maistas būtų pripažintas ir paženklintas ekologišku, reikia atitikti reikalavimus, kuriuos nustato europiniai ir nacionaliniai teisės aktai, o atitiktį patvirtina trečioji nepriklausoma šalis – ekologinės gamybos sertifikavimo įstaiga. Tik tuomet perkant ekologiškus vaisius, daržoves ar perdirbtus produktus, pavyzdžiui, sviestą ar duoną, galima neabejoti, kad išauginti ar pagaminti nenaudojant sintetinių cheminių trąšų, saugant biologinę įvairovę ir tausojant dirvožemį.

 

Zero,Waste,Food,Shopping.,Fruit,And,Vegetables,In,Cotton,Bags,

Kitas svarbus sertifikuoto ekologiškumo veiksnys– atsižvelgiama į gyvūnų gerovę: galimybę tenkinti natūralius poreikius, rąžytis, kasytis, gulėti, turėti laisvą išėjimą į lauką. Kiekvienas gyvulys turi būti laikomas, šeriamas ir prižiūrimas atsižvelgiant į jo rūšį, amžių, fiziologiją, elgseną. Ekologiniuose ūkiuose naudojami pašarai turi būti geros kokybės, tenkinti gyvulių ir paukščių poreikius. Priverstinis šėrimas draudžiamas. Ekologiškuose gaminiuose negalima naudoti augimo stimuliatorių, hormoninių preparatų, genetiškai modifikuotų pašarų ar kitokių priedų. Tad jei paženklinta užrašu „ekologiškas“, toks maistas jau yra be GMO.

 

Svarbu prisiminti: visi supakuoti ekologiški produktai ženklinami ES logotipu – žalios spalvos stačiakampiu, kurio viduryje yra lapas iš baltų žvaigždžių. Tai pagrindinis ES ženklas ant bet kurios ekologiško maisto prekės. Jeigu jo nėra, vartotojas klaidinamas. Šis ženklas reiškia, kad produktas pagamintas laikantis visų ekologiško maisto reikalavimų. Beje, Europos Komisijos duomenimis, 61 % europiečių jau žino šį ženklą.

 

Ženklo apačioje dar būna sertifikatą išdavusios įstaigos kodas, kuris suteiktas kiekvienos ES narės sertifikavimo įstaigai. Jei Lietuvoje sertifikuota „Ekoagros“, bus pažymėta „LT-EKO-001“.

 

Turguje ar tiesiai gamintojo įsigyjant ekologiškos produkcijos, sertifikavimą galima pasitikrinti „Ekoagros“ interneto svetainėje ar bendroje ES sertifikatų sistemoje TRACES. Ir jei ant pakuotės rašoma, kad maistas ekologiškas, bet neturi ženklinimo, reikėtų pranešti Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai, kuri atsakinga už ženklinimo rinkoje kontrolę.

 

Vasarą valgoma daugiau šviežių vaisių ir uogų, tad verta įsiminti ir jų ženklinimo specifiką. Ant sveriamų vaisių, uogų ar daržovių galima pamatyti tam tikrus skaičius. 4011 reiškia, kad užauginti naudojant chemizuotas trąšas, 94011 – užauginti ekologiškai, o 84011 – genetiškai modifikuoti. Verta atkreipti dėmesį, kad bananai, apelsinai, mandarinai ar kiti vaisiai bei uogos prekybos vietoje turi būti aiškiai atskirti, turi matytis ženklinimas ir sertifikavusios įstaigos kodas. Kitaip būti negali. Dažniausiai, siekiant išvengti painiavos, ekologiški produktai pakuojami atskirai ir žymimi jau minėtomis žvaigždutėmis žaliame fone. Tai daroma norint išvengti painiojimo su įprastiniais maisto gaminiais.

 

Ne mažiau svarbu prisiminti, kad dažnai sutinkamas prierašas „bio“ ant pakuotės nebūtinai turi sąsają su ekologiškumu. Vienintelis teisiškai prasmingas, galiojantis ir produkto ekologiškumą nusakantis žodis yra „ekologiškas“, žinoma, kartu su sertifikatu.

 

Autorius Eglė Stratkauskaitė