Dygsta dantukai. Kaip padėti mažyliui?
2024-02-05 21:51Pieninių dantukų dygimas – nemenkas išbandymas tiek kūdikiui, tiek tėvams. Dygstant dantukams sutinsta ir skausmingos tampa dantenos, todėl mažylis būna verksmingas, prastai miega, neretai sukarščiuoja. Kaip palengvinti nemalonius pojūčius?
Masažuoti
Prieš išdygstant dantukams pirmiausia pasirodo kietoki iškilimai tose vietose, kur netrukus išlįs dantukai. Augantis dantis turi prasiskverbti pro dantenas, todėl jos mechaniškai pažeidžiamos – sutinsta, parausta, tampa itin skausmingos. Šį kūdikio raidos etapą nesunkiai išduoda pakitęs mažylio elgesys – viską, kas papuola po ranka, skuba kišti į burnytę ir kramtyti. Kūdikis instinktyviai gelbėjasi nuo nemalonių pojūčių kišdamas į burną žaisliuką, mamos pirštą, savo kumštukus ar net pėdutę su visa kojine, jei tik pasiekia apžioti. Pastebėjus tokį kūdikio elgesį, reikėtų padėti jam efektyviau masažuoti dantenas. Nors dantukų dar nėra, dantenomis mažylis gali itin skausmingai suspausti, todėl jas masažuoti patartina su silikoniniu antpirščiu, skirtu pirmiesiems dantukams valyti. Toks antpirštis gana kietas, kad apsaugotų mamos pirštą nuo sužeidimo, o nelygus paviršius padeda gerai išmasažuoti bei pakasyti perštinčias dantenas. Laiko limito, kiek masažuoti dantenas, nėra. Paprastai skausmas užeina ir nuslopsta, tad stebėkite kūdikį – jis pats parodys, kai norės masažo.
Šaldyti
Skausmą ir tinimą puikiai malšina šaltis, todėl dygstant dantukams naudinga pašaldyti skaudamas, sutinusias dantenų vietas. Geriausiai tinka kūdikiams skirti kramtukai, kuriuos prieš naudojimą galima atšaldyti ir įduoti mažyliui. Tiesa, nevalia dėti į šaldymo kamerą, nes vaikutis negalės paimti kramtuko į ranką, taip pat šis gali prilipti prie šiltų lūpų ar liežuvio. Specialius kramtukus užtenka atšaldyti šaldytuve.
Jei po ranka tokio kramtuko neturite, o mažyliui pagalbos reikia čia ir dabar, veiksmingai pašaldys ir dantenų sudirgimą numalšins atšaldytas silikoninis šaukštelis, skirtas kietam maistui valgyti. Šaukštelį kūdikiui netgi patogiau laikyti. Tik svarbu, kad būtų kokybiškas, pagamintas ne iš plastiko, nedažytas, kad mažylis neprivalgytų kenksmingų medžiagų.
Dantims dygstant atidžiau nei bet kada reikia prižiūrėti, su kokiais žaisliukais žaidžia mažylis, nes viskas akimirksniu gali atsidurti burnoje. Netinka kampuoti, turintys aštrių detalių, taip pat minkšti, pūkuoti, su smulkiomis detalėmis. Itin pavojingi mediniai žaisliukai (net ir nedažyti), nes graužiant atskilusi medžio atplaiša gali sužeisti, tapti springimo priežastimi.
Naudoti tepaliukus
Dygstant dantukams naudinga vaistinėje įsigyti specialiai dantenoms skirtų skausmą malšinančių tepaliukų ar gelių. Tepaliukai nuo dantenų skausmo veikia vietiškai, todėl neprireiks duoti geriamųjų vaistų nuo skausmo. Svarbu, kad tepaliukai ar geliai nuo skausmo būtų pagaminti iš natūralių komponentų, be cukraus. Šiomis priemonėmis dantenas reikia tepti po valgio ir prieš miegą – tuomet veikia ilgiau. Tepaliuką silikoniniu antpirščiu gerai įmasažuoti į dantenas, tiek viršutines, tiek apatines.
Skausmą numalšinti, sudirgusias dantenas nuraminti galima ir naminiais būdais. Nedidelį medvilninio audinio gabalėlį suvilgyti ramunėlių, mėtų arba medetkų nuovire, išgręžti ir švelniai masažuoti dantenas. Jei kūdikiui nepatinka, jis traukia ranką ar kitaip rodo nepasitenkinimą, tikriausiai nepatiko nuoviro skonis, todėl verta išbandyti kitą arba įsigyti minėtą tepaliuką ar gelį.
Glausti kūdikį
Kai kūdikis blogai jaučiasi ir patiria skausmą, tampa irzlesnis, gali dažniau verkti, prasčiau valgyti ir neramiai miegoti. Jam taip pat gali nebepatikti veiklos, kurias anksčiau darė su malonumu, pavyzdžiui, maudėsi ar šoko pagal daineles. Tokiu laikotarpiu labiau nei bet kada kūdikiui reikia rūpesčio ir šilumos, todėl daugiau nešiokite, supkite, kartu miegokite. Kai skausmas praeis, dantukas išdygs, vėl galėsite grįžti prie įprastos rutinos.
Jei kūdikis dar žindomas, dažniau glauskite prie krūties – žindymas nuramins ir atpalaiduos mažylį, padės lengviau užmigti ir pailsėti. Jei baisu, kad kūdikis per stipriai sukandęs sužeis krūtį, galima naudoti specialiai maitinti skirtus silikoninius antspenius.
Jei kūdikis nebežinda arba įpratęs gerti iš buteliuko, naudinga dažniau duoti šilto mišinuko ar šiltos nesaldintos arbatos – nuramins sudirgusias dantenas. Tiesa, nepalikite kūdikio su buteliuku vieno, nes gali nukramtyti ir praryti silikoninio čiulptuko dalelių. Duokite atsigerti ir padėkite buteliuką saugioje vietoje.
Vengti pokyčių
Dygstant dantukams kūdikis prasčiau valgo ir miega, gali skysčiau pasituštinti ir sukarščiuoti. Paprastai tokia savijauta trunka 1–3 paras. Mažylis ne tik būna irzlesnis, nori daugiau dėmesio, bet ir pasilpsta imunitetas, todėl šiuo metu nederėtų leistis į tolimas keliones, eiti į lauką esant ekstremalioms sąlygoms, lankyti artimųjų (ypač turinčių mažamečių vaikų), nes kūdikis gali greitai užsikrėsti. Nepalankus metas ir pokyčiams rutinoje – įvesti naujus maisto produktus, pratinti sėstis ant puoduko ar perkelti miegoti į atskirą lovelę arba kitą kambarį. Leiskite kūdikiui būti kuo ramiau ir jaustis kuo saugiau įprastoje namų aplinkoje, su kasdiene rutina, gaunant dėmesio ir visos reikalingos pagalbos.
Jei kūdikis dygstant dantims karščiuoja iki 38,5 °C, pradėjo vemti ar viduriuoti, nedelsiant kreiptis į gydytoją – tai ligos, o ne dantų dygimo simptomai.
Neišsigąsti
Paprastai dantukai pradeda dygti 6–8 mėnesių kūdikiui, tačiau ne visiems mažyliams taip nutinka. Dantenos patinti, sukietėti ir tapti skausmingos gali gerokai anksčiau, bet dantukai taip ir nepasirodo, kol situacija nepasikartoja dar kartą ar net kelis. Iš pradžių dygsta centriniai, vėliau šoniniai kandžiai. Dažniausiai pirmiau apatiniai, o tada viršutiniai. Maždaug metų mažylis jau turi 8 dantis. 12–16 mėn. pasirodo pirmieji krūminiai dantys, 16–20 mėn. dygsta iltiniai, dar vėliau – antrieji pieniniai krūminiai dantys. Nereikia išsigąsti, jei dantukai pradeda dygti kitokia tvarka, anksčiau arba vėliau. Jei neramu, galima pasitarti su vaikutį prižiūrinčiu gydytoju.
Ką tik išdygusį dantuką jau reikia pradėti valyti. Iš pradžių tai daryti marlės ar medvilninio audinio gabalėliu, vėliau silikoniniu antpirščiu, po pusryčių ir prieš miegą. Išdygus pirmiesiems dantukams neduokite mažyliui saldintos arbatos, sulčių ar kitų gėrimų, kurie ypač kenkia pieninių dantukų emaliui. Tinkamiausias gėrimas – vanduo.
- Dantukai paprastai formuojasi antrą nėštumo mėnesį.
- Emalis – kiečiausia medžiaga visame žmogaus kūne.
- Dantys yra unikalūs, kaip ir pirštų atspaudai.
- Seilės saugo dantis nuo burnoje esančių bakterijų.
- Trečdalis danties yra po dantenomis, o matomi tik du trečdaliai.
- Pieninių dantukų būna 20, o nuolatinių – 32.
Autorius Laima Samulė