Įprastai judrus ir linksmas vaikas atrodo nuolat išvargęs, apatiškas ir subjurusios nuotaikos? Gali būti, kad stinga geležies. Ką svarbu žinoti apie šį makroelementą ir kaip papildyti jo atsargas?

 

The,Child,Suffers,From,Hypoglycemia.,A,Teenager,With,Symptoms,OfGyvybiškai svarbi

 

Geležis – vienas esminių makroelementų, dalyvaujančių vykstant įvairioms organizmo gyvybinėms funkcijoms. Ji būtina gaminant raudonuosius kraujo kūnelius, deguoniui pernešti, normaliai imuninės sistemos funkcijai palaikyti, taip pat svarbi gerai smegenų veiklai. Geležis užtikrina, kad nepritrūktume energijos, raumenys būtų stiprūs ir gerai funkcionuotų. Ypač svarbi vaikams, nes būtina normaliam augimui bei vystymuisi.

 

Kiek reikia?

 

Geležis dalyvauja daugybėje gyvybiškai reikšmingų procesų organizme, bet pats kūnas jos pasigaminti negali. Todėl geležies turime gauti su maistu. Kūdikiai iki maždaug pusės metų amžiaus organizme turi prikaupę užtektinai šio makroelemento atsargų. Vėliau jo būtina kasdien gauti su maistu. Žemiau esančioje lentelėje pateikiamos rekomendacijos pagal amžių.

 
Amžiaus grupė Rekomenduojamas geležies kiekis per parą
7–12 mėn. 11 mg
1–3 m. 7 mg
4–8 m. 10 mg
9–13 m. 8 mg
14–18 m. (mergaitės) 15 mg
14–18 m. (berniukai) 11 mg

 

Kas patenka į rizikos grupę?

 

Su geležies stoka gali susidurti bet kokio amžiaus ir bet kuris kūdikis ar vaikas. Tačiau dažniausiai ši problema būdinga tiems, kurie:

 
  • Gimė neišnešioti arba itin mažo svorio
  • Iki metų amžiaus gėrė karvių arba ožkų pieną
  • Žindyti natūraliai, o sulaukę 6 mėn. papildomai neprimaitinti geležies turinčiais produktais
  • Maitinti mišiniu, kuriame nėra geležies
  • Yra 1–5 m. amžiaus ir per dieną išgeria daugiau nei 700 ml karvių, ožkų arba sojų pieno
  • Dėl tam tikrų priežasčių turi apribotą mitybą, serga lėtinėmis ligomis
  • Nevalgo pakankamai maisto produktų, kurie yra geležies šaltiniai
  • Turi antsvorio ar nutukę.
 

Taip pat svarbu pabrėžti, kad su didesne geležies stokos rizika susiduria paauglės, nes jos per menstruacijas kartu su krauju netenka ir šio svarbaus makroelemento.

 

Puokštė simptomų

 

Geležies stygius gali sutrikdyti įprastą vaiko gyvenseną. Kai kurie tėvai sako, kad jų atžalą tarsi kas pakeitė. Staiga aktyvus ir gyvenimu besidžiaugiantis vaikas tapo viskam abejingu, apatišku niurzga. Deja, bet kai jau pasireiškia akivaizdūs simptomai, įprastai geležies stygius vaikų organizme būna rimtas arba net sergama anemija. Štai pagrindiniai geležies stokos simptomai, kuriuos pastebėjus būtina konsultuotis su gydytoju ir atlikti reikiamus sveikatos tyrimus:

 
  • Blyški oda
  • Nuovargis
  • Šaltos pėdos ir plaštakos
  • Sulėtėjęs augimas ir vystymasis
  • Prastas apetitas
  • Nenormaliai dažnas kvėpavimas
  • Elgsenos problemos
  • Dažnos infekcijos.
 

Vaikams geležies stygius dažniausiai iš pradžių nepasireiškia jokiais simptomais, todėl rekomenduojama profilaktiškai atlikti geležies kiekį organizme rodančius kraujo tyrimus, ypač jeigu vaikas patenka į didesnę rizikos grupę susidurti su geležies trūkumu. Tokie tyrimai pirmą kartą rekomenduojami 9–12 mėn. mažyliams, o vėliau juos pagal poreikį paskiria šeimos gydytojas.

 

Svarbiausia – užkirsti kelią

 

Kaip ir bet kurio sveikatos sutrikimo atveju, taip ir kalbant apie geležies stoką kur kas geriau – ne spręsti jau egzistuojančią problemą, o užbėgti jai už akių. Todėl svarbu pasirūpinti, kad vaikas su maistu gautų užtektinai šio makroelemento. Jeigu mažylis gimęs laiku ir žindomas natūraliai, kai kurie specialistai pataria jau nuo 4 mėn. duoti specialiai kūdikiams skirtų geležies maisto papildų. Iki tol, kol kūdikis per dieną suvalgys bent dvi porcijas geležies daug turinčių produktų, pvz., tyrelės su raudona mėsa. Jeigu mažylis primaitinamas mišiniu, svarbu atsižvelgti, kad jame būtų geležies – tuomet maisto papildai nereikalingi.

 

Vyresniems vaikams svarbu sudaryti subalansuotą meniu, kad kasdien būtų valgoma geležies turinčių produktų. Jos gausu mėsoje, žaliose lapinėse daržovėse, burokėliuose, grūdiniuose augaluose ir kt. Norint pagerinti organizmo gebėjimą įsisavinti geležį, jos gausius produktus patartina valgyti kartu su tais, kuriuose daug vitamino C. Raudonos mėsos kepsnį verta apšlakstyti citrinos sultimis. Daug kalcio turintys produktai slopina geležies absorbciją organizme, todėl jų reikėtų vartoti saikingai. Pavyzdžiui, 1–5 m. vaikams nereikėtų gerti daugiau kaip 700 ml pieno per dieną.

 

Jei vis dėlto pritrūko…

 

Esant didesniam geležies trūkumui organizme, jį atkurti vien subalansuota mityba sunku, dažnai ir neįmanoma. Tokiu atveju būtini geležies maisto papildai. Svarbu, kad juos parinktų gydytojas, ypač kai kalba eina apie vaikus. Dauguma sveikatos specialistų rekomenduoja pirmumą teikti skystiems geležies papildams, mat jie įsisavinami lengviausiai. Maisto papildus reikia vartoti mažiausiai kelis mėnesius, o po jų kurso pakartotinai atlikti kraujo tyrimus, kad įsitikintumėte, jog geležies atsargos papildytos deramai.

 

Įdomu

 
  • Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, 42 % vaikų iki 5 m. susiduria su geležies trūkumu ar jo sukelta anemija.
  • Žmogaus organizme yra apie 4 g geležies.
  • Nepanaudota geležis feritino pavidalu kaupiama kaulų čiulpuose, kepenyse, raumenyse, limfinėje sistemoje.
  • Lietuvoje geležies trūkumą patiria 20–30 % žmonių.
  • Iki 20 % mirčių, kurios ištinka gimdant, glaudžiai susijusios su dideliu geležies trūkumu.
 

Autorius Jūratė Survilė