Dantų gydymas be skausmo ir baimės
2023-07-11 09:39Apsilankymas pas odontologą kelia neigiamų asociacijų net daugumai suaugusiųjų, ką jau kalbėti apie vaikus. Nors šiandienės technologijos leidžia gydyti dantis be skausmo, pacientų emocinė įtampa ir nemalonios jos pasekmės išlieka. Tad verta susipažinti su vaikų dantukų gydymu taikant sedaciją.
Kas tai?
Sedacija – medikamentų sukeltas sąmonės slopinimas. Tai visiškai saugi, gydytojo anesteziologo atliekama bei prižiūrima procedūra, kurios metu pacientas panardinamas į miegą. Tam naudojami šiuolaikiniai medikamentai, kuriuos lengva dozuoti, jie veikia efektyviai ir neilgai, todėl pacientai po procedūros lengvai pabunda.
Sedacija skirstoma į peroralinę ir intraveninę. Pirmuoju atveju pacientui duodama išgerti vaistų (tablečių ar sirupo), kurie pradeda veikti maždaug po 15–30 min. Medikamentai atpalaiduoja ir sukelia lengvą apsnūdimą, bet visiškai neužmigdo. Šio tipo sedacija dažniausiai taikoma vaikams, kai reikia gydyti 1–2 dantukus. Peroralinė sedacija veikia trumpai – iki 30–40 min.
Intraveninė sedacija yra tokia, kai medikamentų leidžiama į veną. Jos poveikis stipresnis nei peroralinės, bet pacientas taip pat nėra visiškai užmigdomas. Vaistai jam sukelia stiprų atsipalaidavimą, slopina nerimą, baimę, kai kurie pacientai lengvai snaudžia, bet juos lengva pažadinti. Po dantukų gydymo taikant intraveninę sedaciją vaikai procedūros dažnai nė neatsimena arba prisimena neaiškiai.
Sedacijos metu pacientas gali būti ir visiškai užmigdomas. Tačiau, skirtingai nei taikant bendrąją nejautrą, mažiau trikdomos gyvybinės funkcijos.
Kada reikalinga?
Jeigu vaikas noriai eina pas odontologą, sėdėdamas jo kėdėje nejaučia didelės baimės, nesipriešina atliekamoms procedūroms, sedacija jam tikrai nereikalinga. Įprastai ji taikoma tada, kai pacientas labai bijo, laukia ypač sudėtinga procedūra arba dantų gydymas kelia nuolatinį pykinimą. Nors šiuolaikinė odontologija leidžia gydyti dantis be skausmo, pacientai (ypač mažieji) vis tiek jaučia emocinę įtampą, jiems baimę kelia aplinka, instrumentai, grąžto keliami garsai, balti chalatai ir kt. Dantų gydymas su sedacija užtikrina ramų, visiškai saugų ir laisvą nuo nemalonių pojūčių procesą. Tai lemia, kad mažieji pacientai neišsiugdo baimės odontologams, todėl ateityje eina gydytis dantų ramiai nusiteikę. Beje, sedacija gydant dantis taikoma ne tik vaikams, bet ir suaugusiesiems.
Dantų gydymas su sedacija pravartus ypač mažiems vaikams, kurie net nejausdami baimės dar tiesiog nesugeba ilgai ramiai išsėdėti odontologo kėdėje. Jų nuraminimas vaistais leidžia specialistui saugiai ir kruopščiai atlikti savo darbą.
Po sedacijos
Skirtingai nei bendrosios nejautros atveju, sedacijos poveikis išsisklaido greitai ir lengvai. Įprastai pacientas prabunda iškart po dantų gydymo ir yra stebimas iki 2 val. po procedūros, o tuomet išleidžiamas namo, kur gali užsiimti įprasta veikla. Grįžus namo jau galima ir gerti, valgyti (nebent to neleidžia atliktas specifinis dantų gydymas). Gali tekti kurį laiką vartoti gydytojo paskirtus vaistus nuo skausmo, uždegimo, bet tai susiję su dantų gydymu, o ne sedacija. Tiesa, po sedacijos vaikui geriau likti namuose, neiti į darželį ar mokyklą. Jis turėtų vengti ypač aktyvios veiklos, sporto, geriau daugiau ilsėtis ir ramiai žaisti.
Tinka ne visiems
Kaip ir bet kuri procedūra, sedacija irgi turi kontraindikacijų. Nerekomenduojama jaunesniems nei 2,5 m. vaikams, nors kartais atliekama, jeigu nėra kitos išeities ir gydytojas patvirtina, kad tai saugu. Sedacija griežtai negalima, jeigu vaikas alergiškas jos metu naudojamiems medikamentams. Taip pat netaikoma sergant tam tikromis centrinės nervų sistemos ligomis, ūminėmis infekcijomis, karščiuojant, esant sunkiam kvėpavimo, širdies veiklos, kepenų funkcijos nepakankamumui.
Specialistės komentaras
Gydytoja odontologė Karolina Mikalauskienė
Vaikų dantų gydymas taikant sedaciją arba bendrinę nejautrą rekomenduojamas, kai dėl mažo amžiaus ar išreikštos baimės bei nerimo neįmanoma kokybiškai atlikti reikalingų procedūrų. Viena iš indikacijų – padidėjęs pykinimo refleksas. Bendrinė nejautra siūloma norint atlikti didelės apimties, ilgas bei sudėtingas chirurgines procedūras.
Sedacijos ar bendrinės nejautros procedūrą atlieka ir prižiūri gydytojas anesteziologas. Prieš procedūrą jis įvertina pacientą, parenka tinkamiausią metodą ir užtikrina sklandžią eigą. Prieš bendrinę nejautrą pacientai turi atvykti su bendro kraujo tyrimo rezultatais, būti nevalgę ir negėrę. Po operacijos gali pasireikšti mieguistumas – po procedūros pacientas stebimas pooperacinėje palatoje.
Yra atvejų, kai gydymo su sedacija vertėtų atsisakyti. Pirmiausia, kai procedūros odontologo kėdėje gali būti atliekamos sąmoningam vaikui. Taip pat sedaciją galima atidėti esant stabiliai ligos eigai, sekant ligos progresą, kai dažnai apsilankoma ir vaiko elgesys modeliuojamas siekiant gydymo be sedacijos. Taip pat sedacijos ir bendrinės nejautros gali būti atsisakoma sergant bendrinėmis ligomis – šiuo atveju galimybes taikyti sedaciją ar bendrinę nejautrą įvertina anesteziologas.
Autorius Jūratė Survilė