Arūnė Ramanauskienė

„Gijos Klinikų“ vaikų ligų gydytoja, vaikų reumatologė Arūnė Ramanauskienė.

„Gijos Klinikų“ vaikų ligų gydytoja, vaikų reumatologė Arūnė Ramanauskienė.

 

Keliais sakiniais apibūdinkite šią ligą – ką reiškia reaktyviosios artropatijos?

   

Tai neinfekcinis sąnarių uždegimas, atsirandantis po persirgtos infekcijos ir sąlygojantis sąnarių skausmą, patinimą.

 

Kokio amžiaus vaikus dažniausiai paliečia ši liga?

 

Reaktyviosiomis atropatijomis dažniausiai serga 3-12 m. vaikai. Skaičiuojama, kad 8-10 iš 100 vaikų suserga šia liga.

 

Kokie pirmieji simptomai? O kokie jau ligai pažengus?

   

RA pasireiškia po persirgtų virškinimo trakto, viršutinių kvėpavimo takų, šlapimo takų infekcijų praėjus 1–4 sav. Sąnariai patinsta, tampa skausmingi. Taip pat gali atsirasti nuovargis, svorio kritimas, karščiavimas. Dažniausiai pažeidžiami stambieji sąnariai (kelių, čiurnų, klubų), rečiau smulkieji (kojų ar rankų pirštų). Ligos pradžioje skausmas būna didelis, pažeisto sąnario oda gali parausti, atsirasti bėrimų. Retai, tačiau gali pasireikšti ir gleivinių pakitimų (atsiranda opelių burnos gleivinėje, galimi akių junginės uždegimai).

 

Kada jau reikia kreiptis į gydytoją?

 

Jeigu atsiranda stiprus sąnarių skausmas ar patinimas.

 

??????????Kokios ligos priežastys?

   

Tiksli šios ligos etiologija iki šiol nežinoma, tačiau manoma, kad didžiausią įtaką turi mikroorganizmų įtaka ir imuniniai procesai (dažniausiai gram-neigiami mikroorganizmai: chlamidijos, salmonelės, šigelės, kampilobakterijos, jersinijos, taip pat streptokokai, borelijos ir kt.).

 

Kaip diagnozuojamos reaktyviosios artropatijos?

   

Diagnozuojama įvertinus ligos anamnezę, klinikinę paciento būklę, kraujo tyrimus, vaizdinius pažeistų sąnarių tyrimus.

 

Koks gydymas? Liga išgydoma ar tik prislopinama?

 

Išgydoma, tačiau gali kartotis. Ligos pradžioje skiriamas gydymas nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo (vaikams dažniausiai ibuprofenas, diklofenakas, naproksenas), reabilitacija sąnario skausmui ir uždegimui mažinti. Sisteminiai gliukokortikoidai vaikų RA metu skiriami labai retai. Jeigu liga nepasiduoda gydymui daugiau negu 6 savaites, reikia tirti dėl galimo jaunatvinio reumatoidinio artrito ir skirti atitinkamą gydymą.

 

Ar profilaktiniai apsilankymai gali padėti užkirsti kelią šiai ligai?

   

Profilaktikos nuo RA nėra. Pakankamas fizinis aktyvumas, visavertė mityba, sveikas gyvenimo būdas lemia stipresnį imunitetą, o tai savo ruožtu užkerta kelią dažnam sergamumui infekcinėmis ligomis. Turint stiprų imunitetą tikimybė sirgti RA yra mažesnė.

 

Gal žinote pasiteisinusių liaudiškų gydymo būdų?

   

Uždegimą mažina ciberžolė, gluosniai. Natūropatai rekomenduoja ilgą laiką su pertraukomis gerti arbatų, užpilų, tinktūrų, siekiant sumažinti uždegiminius procesus organizme. Tačiau ligai paūmėjus tai neveiksminga, o ūmioje ligos fazėje išvis nerekomenduojama.