Sigita Dabulskytė -Theresos Yilmaz nuotrauka

Sigita Dabulskytė, Theresos Yilmaz nuotrauka

Festivalis „Mandala“ jau keturioliktus metus moko, kaip susikurti laimingesnį ir sveikesnį gyvenimą. Jo sumanytoja psichologė ir šokio terapeutė Sigita Dabulskytė sako, trys dienos gamtoje ne tik įkvepia norą labiau rūpintis kūno ir psichikos sveikata, bet ir suteikia vertingų žinių, kaip tai daryti geriausiai.

 

Sigita, pati esate psichologė, tad veikiausiai geriau nei kiti pastebite, koks yra šiuolaikinių žmonių emocinis ir dvasinis gyvenimas. Ar daug sunkumų turime?

 

Savo darbe matau, kad viena dažniausių problemų yra nerimas. Taip pat praktikoje susidūriau, kad dalis klientų kenčia nuo aršaus vidinio kritiko, savivertės problemų, perfekcionizmo, atidėliojimo, pervargimo. Jeigu iš psichiatrinių diagnozių, tai dažniausios yra nerimo sutrikimas ir depresija. Norint pamatyti objektyvią situaciją, svarbu pažvelgti į tyrimus. Prieš COVID-19, Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) duomenimis, Europos Sąjungoje (ES) psichikos problemų turėjo 17,3 % žmonių, o 2023 m. birželį atlikta Eurobarometro apklausa, kurioje dalyvavo 26 501 respondentas, parodė, kad 46 % ES gyventojų (69 % lietuvių) per pastaruosius 12 mėnesių turėjo emocinių ar psichosocialinių problemų. Pavyzdžiui, jautė depresijos ar nerimo simptomus. Iš tiesų pastaruoju metu buvo daug sunkumų, tokių kaip užkrečiamosios ligos, Rusijos agresija, ekonominis nerimas. Visa tai kelia papildomą stresą. Kita vertus, įvairių saviugdos renginių, stovyklų, festivalių skaičius Lietuvoje tik auga. Taigi, žmonės investuoja į save.

 

Kodėl taip svarbu išmokti suvaldyti šiuolaikinio gyvenimo palydovą stresą?

 

Stresas gali išprovokuoti psichinius sutrikimus, tokius kaip nerimas, perdegimas ar depresija, net lemti fizinius negalavimus, tokius kaip virškinimo trakto sutrikimai, autoimuninės, raumenų, sąnarių, širdies ir kraujagyslių ligos. Organizmą veikia streso metu išsiskiriantys hormonai kortizolis ir adrenalinas. Tačiau stresas neišvengiamas, nerekomenduočiau jo bijoti ir vengti. Svarbu rinktis tas veiklas, kurios prasmingos, bet nepamiršti meilės sau ir streso valdymo būdų. Taip pat mokytis vengti daryti mąstymo klaidų, kurios gali sukelti nereikalingų stiprių jausmų.

 

Egzistuoja visa puokštė praktikų, padedančių nusiraminti ir gyventi sąmoningiau bei sveikiau. O kaip atrasti sau tinkamiausią būdą?

 

Rekomenduočiau išsiaiškinti, kurie pojūčiai jums yra pagrindiniai, kurie labiausiai ramina. Ar tai uoslė, garsas, regėjimas, kūno pojūčiai, pavyzdžiui, lytėjimas. O gal jūsų laki vaizduotė? Pagal tai galima rinktis streso valdymo praktikas. Tarkime, jei jūsų laki vaizduotė, tuomet tiktų įvairios vizualizacijos; jei jums svarbu lytėjimas, naudinga išbandyti savimasažą. Kvėpavimo praktikos visada tinka. Tačiau taip pat svarbu žinios, tad rekomenduočiau paklausyti kompetentingų psichologų bei mitybos specialistų paskaitų.

 

MandalaFest311Deivido Akelio nuotraukos

„Mandalos“ festivalio akimirkos, Deivido Akelio nuotrauka.

Kaip pati susidomėjote saviugda ir kaip gimė festivalis „Mandala“?

 

Mokydamasi licėjuje iš protingų paauglių dar 9 klasėje išgirdau apie žymaus psichoanalitiko Zigmundo Froido knygą. Iškart užsigeidžiau perskaityti. Buvo įdomu, kad galima analizuoti psichiką ir sapnus. Vėliau mokykloje atsirado psichologijos fakultatyvas, kurį lankiau. Būtent čia pirmą kartą išbandžiau meditaciją. Tikrai galėčiau pavadinti, kad festivalis gimė. 2010 m. vasarą draugas, vykdamas į festivalį „Gara Vasara“ Latvijoje, kartu pasiėmė mane. Buvimas ten įkvėpė sukurti panašų festivalį Lietuvoje. Įkvėpimo jausmas buvo labai stiprus, buvau įsitikinusi festivalio sėkme ir nebijojau investuoti daug laiko bei pinigų. „Gara Vasara“ buvo dvasinių praktikų festivalis. Mane labiausiai pakerėjo šiluma, pozityvumas ir gilumas, kurį ten pajutau. Tuo metu Lietuvoje dar nebuvo tokių festivalių. Esu psichologė ir žinau holistinio (visuminio) požiūrio į žmogaus sveikatą bei gerovę svarbą, todėl savo festivalį praplėčiau – jame daug dėmesio skiriama ir psichologijai, kūno sveikatai, kūrybingumui skatinti.

 

Kodėl pavadinimas būtent „Mandala“? Ar už jo slypi kokia nors simbolinė reikšmė?

 

Mandala – harmoningas, simetriškas, centruotas piešinys. Tai harmonijos ir vienybės simbolis. Mandalų piešimas pasitelkiamas medituojant kaip instrumentas norint koncentruoti protą, taip pat gali būti naudojama kaip savarankiška psichologinė praktika. „Mandalos“ festivalis sukuria saugią ir stimuliuojančią aplinką darbui su savimi.

 

MandalaFest350Deivido Akelio nuotraukos

„Mandalos“ festivalio akimirkos, Deivido Akelio nuotrauka.

Kas vyksta renginio metu?

 

Festivalis prasidės penktadienio popietę (liepos 19 d.) ir vyks iki sekmadienio vakaro (liepos 21 d.). Dienotvarkė įtempta – paskaitos, užsiėmimai vyks nuo 8 val. Iš viso jų suplanuota apie 50, o vakare programą pratęs muzikinė dalis. Šiemet galėsime klausytis Darganos, Kardamonos, Freya Alley ir gongų koncerto. Festivalio erdvės suskirstytos pagal temas, kurių yra keturios: Vandens (psichologinė), Oro (dvasinė), Žemės (kūno) ir Ugnies (kūrybinė). Kas dvi valandas lankytojai galės rinktis sau aktualiausią užsiėmimą ir jame sudalyvauti. Paminėsiu rekomenduotinas praktikas iš kiekvienos erdvės.

 

Iš svarbiausių Vandens erdvės užsiėmimų išskirčiau psichologės Agnės Vaiciukevičienės paskaitą „Laimės paieškos: kaip atrasti džiaugsmą kasdienybėje ir kaip padėti sau, kai aplanko depresinės nuotaikos“, kurioje supažindins su pagrindiniais iššūkiais, trukdančiais būti laimingiems ir kaip, keičiant mąstymo kryptį, galime su jais tvarkytis. Taip pat verta sudalyvauti ir psichologės-psichoterapeutės Agnės Žvikaitės užsiėmime „Meilės sau link“, kuriame dalinsis per darbo metus atrastais metodais, padedančiais auginti savivertę, ugdyti meilę bei atjautą sau. Labai svarbi tema ir psichologo-psichoterapeuto Gintauto Narmonto paskaitoje „Laimingų santykių link“. Gintautas atskleis, kas padeda kurti bei išlaikyti gerus santykius.

 

Oro erdvėje Prembuda, Meditacijos centro „Ojas“ įkūrėjas Mečislovas Vrubliauskas, ves dvi praktikas „Ošo čakrinių garsų meditacija“ ir „Ošo dinaminė meditacija“, kuriose išbandysite kitokias meditacijas nei įprastinės, nes jos yra aktyvios. Jei patirdami stresą sustingstate, tampate neveiklūs, rekomenduočiau būtent aktyvesnes praktikas išsijudinti. Netradicinės medicinos specialistas Sigitas Polivaitis taip pat praves net dvi praktikas „Santykių peržiūrėjimo ir harmonizavimo praktika su kvėpavimu“ bei „Regresinis rebefingas“. Šios kvėpavimo praktikos – vienos iš efektyvių būdų išlaisvinti trauminę energiją ir įtampas kūne. Vieną smagiausių praktikų „Juoko jogą“ praves sertifikuotos juoko jogos trenerės Renata Rachmanovaitė ir Milda Čiupkevičienė. Per šį užsiėmimą tiesiog juokdamiesi sumažinsite streso hormono kortizolio lygį, o endorfinų, atsakingų už gerą nuotaiką, tik padidinsite.

 

Žemės erdvėje sertifikuotas TRE instruktorius Ignas Čepulis ves „Darbas su trauma per kūną“ užsiėmimą, kur papasakos, kaip įtampa ir traumos keičia kūno sveikatą ir pakvies išbandyti somatinių praktikų galią dirbant su trauma. Mėgstantys lytėjimą būtinai turėtų sudalyvauti masažuotojo Juozo Dapšausko užsiėmime „Stichijų masažo patyriminis užsiėmimas“, kur galės praktiškai pasimokyti masažo subtilybių ant savo partnerio, draugo ar tiesiog kito užsiėmimo dalyvio. Vytenis Sinkevičius, alternatyviosios medicinos specialistas, užsiėmime „Atrask Savo Vidinį Gydytoją“ papasakos, kaip efektyviai ir nuosekliai išsivalyti organizmą bei supažindins su mityba, sergstinčia nuo uždegimų.

 

Ugnies erdvėje galėsite pasimokyti daryti makramė žvakides bei sapnų gaudykles. Taip pat turėsite galimybę sudalyvauti terapiniuose kūrybiniuose užsiėmimuose, tokiuose kaip muzikos terapija, kūrybinis rašymas, savęs pažinimo žemėlapis, dėkingumo medis ir kt.

 

MandalaFest617

„Mandalos“ festivalio akimirkos.

Kam šis festivalis aktualiausias? Ar jis tinka dar tik ieškantiems, ar labiau orientuotas į jau pažengusius saviugdos kelyje?

 

Šis festivalis skirtas visiems, kurie nori rūpintis savo gyvenimo gerove, susipažinti su būdais ir įrankiais, padedančiais kurti laimingesnį ir sveikesnį gyvenimą bei spręsti turimas problemas. Galima tiesiog atvykti, pailsėti, atgauti jėgas stovyklaujant gamtoje šiltų, sąmoningų žmonių būryje, klausantis koncerto ar tiesiog maudantis bei būnant pirtelėje. Į festivalį atvyksta ir pažengę saviugdos kelyje, kurie nepraleidžia nė vieno „Mandalos“ festivalio. Taip pat yra tokių, kurie atvyksta pirmą kartą, yra ir nelabai besidominčių saviugda, tiesiog atvykstančių palaikyti antrosioms pusėms kompaniją.

 

Ar yra galimybė į festivalį atvykti šeimoms?

 

Taip, yra galimybė atvykti šeimoms. Festivalio dalyviai ypač pabrėžia, kad šis festivalis tinka šeimoms, nes yra blaivus, be to, yra užsiėmimų erdvė vaikams. Šiemet mažieji galės spalvinti mandalas, daryti sapnų gaudykles, dalyvauti aktorystės žaidimuose, išbandyti vaikų jogą ir net juoko jogą.

 

Kokių patirčių iš šio festivalio išsineš jo dalyviai?

 

Paprastai žmonės į namus grįžta įkvėpti noro rūpintis savimi bei kitais, įsikrovę pozityvios energijos ir įgiję vertingų žinių. Kai kurie net suranda antrąją pusę festivalyje! Na, bent jau naujų bendraminčių tikrai surasite.

 

Daugiau informacijos apie festivalį: www.mandala-festival.lt, FB „Mandala festival“

Bilietai – nuo 85 Eur: https://www.ticketmarket.lt/lt/e/renginys/mandala-festivalis-bilietai-2024

Vieta – stovyklavietė „Tolieja“ Molėtų apskrityje, prie Ešerinio ežero. Nakvynė palapinėse arba kambariuose

 

Autorius Eglė Stratkauskaitė