Drabužių psichologija – ką atskleidžia mūsų apranga?
2023-02-15 10:04Sakoma, kad dėvimi drabužiai gali daug papasakoti apie mus. Ir tai dar ne viskas. Pasirinkta apranga taip pat daro didelę įtaką nuotaikai, savijautai, elgesiui. Be to, pasitelkę tam tikrus drabužius galime manipuliuoti aplinkiniais, juos palenkdami savo naudai.
Apranga – komunikacijos forma
Gilioje senovėje rūbai buvo skirti tik kūnui pridengti ir neleisti jam sušalti. Tačiau greitai jie virto svarbia komunikacijos forma. Jau daugybę šimtmečių apranga padeda parodyti savo statusą, galią, priklausymą tam tikram luomui. Savo vertei pademonstruoti neretai pasitelkiamos spalvos ir medžiagos. Pavyzdžiui, anksčiau šilkas ir purpurinė spalva, kurią buvo brangu išgauti, išskirtinai puošė tik aukštuomenės atstovus. Turtingieji taip pat dėvėdavo vilnonius ir brangiais kailiais dabintus drabužius. Žemesnių sluoksnių atstovai tenkinosi pilkų spalvų ir pigių medžiagų rūbais. Ir šiandien apranga padeda mums parodyti savo statusą ir priklausymą tam tikroms grupėms. Geros kokybės kostiumai ir dizainerių kurti aksesuarai neleidžia suabejoti – šis žmogus priklauso elitui. Štai juodi marškinėliai, marginti roko grupių pavadinimais, praneša, kad juos dėvintis žmogus prijaučia subkultūrai.
Mėgstama apranga aplinkiniams taip pat atskleidžia mūsų būdo savybes. Pasak psichologų, ne veltui kiekvienas vertiname vis kitokį drabužių stilių. Jis tiesiogiai koreliuoja su mūsų vidumi. Pavyzdžiui, marškinėlių ir džinsų derinį dievinantys žmonės paprastai labai draugiški, šilti ir empatiški. Tad jei tik reikės, visada išties pagalbos ranką. Šie žmonės gana atsipalaidavę, nerūpi, ką apie juos galvoja aplinkiniai. Jei oficialią aprangą ir kostiumėlius dėvite ne tik biure, esate savimi pasitikintis profesionalas. Greičiausiai rimtai vertinate darbą, jums būdingas kruopštumas, atsakingumas. Ryškią aprangą mėgstantys žmonės dažniausiai iš aplinkinių tikisi dėmesio, sykiu yra pozityvūs, optimistiški, draugiški ir drąsūs. Pasak psichologų, jei jums svarbūs dizainerių kurti prabangūs drabužiai, mėgstate konkuruoti. Norite įrodyti savo vertę, dažnai trokštate pasirodyti geresni už kitus.
Apsmukusius, plačius drabužius mėgstantys žmonės labiausiai vertina patogumą ir yra gana liberalių pažiūrų. Štai griežtų kirpimų, tiesių linijų, puikiai kūno siluetą atitinkančius apdarus dažniausiai renkasi konservatyvių pažiūrų asmenys. Jiems svarbios taisyklės ir visuomenės normos, gana skeptiškai žiūri į naujoves, nemėgsta pokyčių. Abstrakčiais piešiniais ir raštais puoštus drabužius renkasi kūrybiški, nuotykius ir naujoves mėgstantys žmonės. Juodos ir pilkos spalvos deriniai aprangoje rodo, kad žmogus gerai išauklėtas, mandagus, turi rafinuotą skonį. Tamsių spalvų džemperius su gobtuvais neretai renkasi savimi nepasitikintys, pasislėpti nuo kitų norintys introvertai.
Pirmojo įspūdžio magija
Nuomonę apie pirmą kartą matomą žmogų susidarome vos per 0,10 sekundės. Mūsų vertinimui didelę įtaką daro būtent asmens apranga. Iš jos sprendžiame apie sutikto žmogaus būdo bruožus ir asmenines savybes. Tad netinkamai pasirinkti rūbai pašnekovą gali netgi visiškai nuo mūsų atstumti. Todėl, norint padaryti gerą pirmąjį įspūdį, svarbu tinkamai apsirengti. Visų pirma, apranga turėtų priklausyti nuo to, kokį įspūdį norime sudaryti. Jei tai darbo pokalbis ar verslo susitikimas, prireiks oficialios aprangos. Kokybiškas, figūrai puikiai tinkantis neutralių spalvų kostiumas sudarys profesionalo įspūdį. Prie jo priderinkite keletą kuklių aksesuarų ir elegantiškus uždarus batus. Svarbiausia – drabužiai turi būti tvarkingi, nesusiglamžę, neišpašyti.
Vienoje studijoje mokslininkai dalyviams rodė įvairius aprangos derinius dėvinčių žmonių nuotraukas. Tiriamieji turėjo nurodyti, kurie žmonės, jų nuomone, yra labiau sėkmės lydimi. Daugiausia balų dalyviai skyrė puikiai pasiūtą mėlyną kostiumėlį vilkėjusiai moteriai ir kokybišką tamsų kostiumą dėvinčiam vyrui. Štai žmogus, dėvintis dizainerio kurtus brangius drabužius, tiriamiesiems nepasirodė sėkmės lydimas. Tad darbo pokalbio metu daug svarbiau dėvėti ne prabangų, bet puikiai tinkantį kostiumėlį. Jis padės sudaryti tikro profesionalo ir sėkmės lydimo žmogaus įvaizdį. Be to, tokia apranga ir pačiam asmeniui suteikia daugiau pasitikėjimo savimi, kurį spinduliuodami darbdaviams atrodome vertingesni kandidatai.
Žinoma, draugų susibūrime oficiali apranga netiks. Jei keliaujate į vakarėlį, kuriame mažai ką pažįstate ir norite sudaryti gerą pirmąjį įspūdį, svarbiausia nepersipuošti. Tyrimai rodo, kad neformalioje aplinkoje labiau mėgstami kasdieniškai apsirengę žmonės. Tad tvarkingi džinsai ir marškinėliai puikiai tiks. Na, o jei ruošiatės į romantišką pasimatymą, galite rinktis raudoną spalvą. Ne vienas tyrimas parodė, kad ją smegenys asocijuoja su aistra ir patrauklumu. Pavyzdžiui, 2010 m. amerikiečių mokslininkų atliktame tyrime vyrai ėjo į pasimatymus su keliomis moterimis. Tyrimo dalyvės dėvėjo trijų skirtingų spalvų marškinėlius: raudonus, mėlynus ir žalius. Pastebėta, kad pasimatymuose raudona spalva vilkinčioms moterims vyrai uždavė intymesnių klausimų ir stengėsi prie jų atsisėsti arčiau. Su mėlyna ir žalia spalva pasipuošusiomis damomis jie elgėsi šalčiau.
Esi tai, ką vilki
Svarbiausia tai, kad pasirinkta apranga daro įtaką ir pačių elgesiui bei mintims. Tai parodė ne viena studija. 2012 m. amerikiečių mokslininkai Hajo Adamas ir Adamas D. Galinskis atliko įdomų eksperimentą. Dalyviai turėjo spręsti susikaupimo reikalaujančias užduotis. Pusė jų dėvėjo kasdienius drabužius, o kitos pusės paprašyta apsivilkti gydytojų chalatus. Eksperimento pabaigoje paaiškėjo, kad chalatus vilkėję dalyviai pasiekė geresnius rezultatus. Gydytojo apranga padėjo geriau susikaupti ir labiau pasitikėti savimi. Kitame eksperimente visi dalyviai vilkėjo chalatus. Tačiau vieniems buvo pasakyta, kad tai gydytojo chalatas, kitiems – kad dailininko apsiaustas. Vėl geriau pasirodyti ir labiau susikoncentruoti pavyko vilkintiems minėtą gydytojo chalatą.
Kitų tyrėjų vykdytoje studijoje grupė vyrų buvo padalinta į dvi dalis. Vieni per eksperimentą vilkėjo kostiumus, kiti – sportinę aprangą ir visi dalyvavo simuliuotame verslo sandoryje. Kostiumus vilkėję vyrai sugebėjo sudaryti 2 mln. dolerių vertės sandorį, o sportinius kostiumus vilkėję dalyviai prarado 1,2 mln. dolerių. Pasak tyrimą atlikusių mokslininkų, kostiumai dalyviams padėjo pasijusti galingesniems, geriau susikaupti, labiau pasitikėti savimi ir netgi pagerino jų analitinį mąstymą bei gebėjimą derėtis. Tad tai dar kartą įrodo, kad, norėdami pasiekti svarbių tikslų, turime atidžiai rinktis aprangą.
Kitame tyrime dalyvių paprašyta dėvėti prekės ženklo „Chloe“ akinius nuo saulės. Vieniems buvo pasakyta, kad tai originalūs akiniai, kitiems – jog tai klastotė. Tuomet dalyviai turėjo atlikti analitines užduotis. Pastebėta, kad tie, kurie galvojo, jog akiniai yra klastotė, atlikdami užduotis mėgino sukčiauti. Toks tiriamųjų elgesys mokslininkams pasirodė labai įdomus. Atrodė, kad dalyviai savo elgesiu tarsi pasąmoningai derinasi prie dėvimos aprangos detalės. „Klastotę“ turėję dalyviai ir patys tapo sukčiais. O įtikėjusieji, kad jų akiniai yra prabangaus prekės ženklo, stengėsi ir patys pasitempti. Tad, pasak tyrėjų, aprangą turime rinktis itin kruopščiai. Drabužiai, kuriuos dėvime, turės įtakos visos dienos nuotaikai, elgesiui ir sėkmei. Tai žinodami galime aprangą priversti dirbti mūsų naudai. Pasirinkus tinkamas aprangos detales, paveiksime tiek savo mintis ir gebėjimus, tiek aplinkinių požiūrį į mus.
Jei ruošiatės svarbiam įvykiui ir jums reikia įgyti pasitikėjimo savimi, ekspertai pataria vilkėti drabužius, su kuriais jaučiatės puikiai. Džiuginantis vaizdas veidrodyje padės pasiekti norimų rezultatų ir užtikrins sėkmę. Darbe trūksta motyvacijos ir produktyvumo? Patariama vilkėti jums tinkantį kostiumėlį arba elegantiškus baltus marškinius ir pieštuko silueto sijoną. Įrodyta, kad tokia apranga padeda jaustis kontroliuojančiam situaciją, galingesniam ir darbingesniam. Be to, tokias savybes jums priskirs ir kolegos bei vadovas. Štai kasdieniški spalvingi drabužiai padeda išlaisvinti kūrybiškumą ir atrodyti draugiškesniam, paslaugesniam. Tad būtent kasdieniškos aprangos penktadienis yra ta diena, kada verta pradėti kūrybišką projektą. Džinsais ir marškinėliais taip pat galite vilkėti eidami į susitikimą su asmeniu, kuriam norite palikti draugiško ir paprasto žmogaus įspūdį.
Jei norite save paskatinti daugiau sportuoti, verta dažniau dėvėti sportinę aprangą. Įrodyta, kad jos dėvėjimas didina motyvaciją ir nuotaiką mankštintis. Tad galite įšokti į sportinę aprangą ir išeiti pasivaikščioti. Didelė tikimybė, kad užsinorėsite pabėgioti ir pasimėgausite puikia treniruote. Ypač naudinga rinktis raudoną sportinę aprangą ar jos detales. Ši spalva suteikia daugiau motyvacijos nei, pavyzdžiui, mėlyna.
Svarbiausia – patogumas
Kad ir kokią aprangą rinksitės, nepamirškite, kad ji turi būti patogi, nespausti ir nevaržyti judesių. Žinoma, tai nereiškia, kad turite visur vilkėti apdribusiais marškinėliais ir sportinėmis kelnėmis. Tačiau kostiumą, elegantišką sijoną ar suknelę rinkitės tik kokybiškų, malonių liesti ir odai kvėpuoti leidžiančių medžiagų. Nebandykite įsisprausti į per mažą švarkelį ar sijoną. Jei drabužiai nepatogūs, kad ir kokie gražūs jie būtų, didelės naudos nesuteiks. Jausdamasis nepatogiai žmogus nespinduliuoja pasitikėjimo savimi, pasikeičia jo eisena, veido išraiška. Todėl kartais patogia kasdieniška apranga vilkinti moteris gali atrodyti netgi geriau, nei dėvinti elegantišką, bet varžančią suknelę. Ypač svarbi ir patogi avalynė, leidžianti žengti užtikrintai. Jei batai spaus, verš ar bus pernelyg aukštais kulnais, sunkiai vaikščiosite. Sukaustyta eisena neleis atsipalaiduoti. Todėl nesijausite gerai, o aplinkiniams sukursite suvaržytos, nepasitikinčios savimi asmenybės įspūdį.
Atkreipkite dėmesį ir į apatinius drabužius. Nors jų niekas nemato, šios aprangos detalės daro įtaką savijautai. Moksliškai įrodyta, kad vilkėdami gražius, patogius, geros kokybės apatinius jaučiamės geriau ir labiau savimi pasitikime. Tad išties verta investuoti į kokybišką liemenėlę bei kelnaites. Žinoma, kasdienai nereikia perdėtai seksualių apatinių. Atvirkščiai – svarbu, kad būtų patogūs (ir estetiški), nevaržytų ir nespaustų. Anot psichologų, tinkamą nuotaiką gali sukurti net kojinės. Pasirinkus šiuo metu populiarias spalvingas, smagiais piešinukais puoštas kojinaites, save gera nuotaika galite užkrėsti visai dienai. Nesvarbu, kad batuose kojinių nei jūs, nei aplinkiniai nė nematysite.
Kaip mus veikia spalvos?
Renkantis aprangą svarbu atkreipti dėmesį ir į spalvą. Kaip žinia, skirtingi atspalviai nuotaikai turi vis kitokią įtaką. Tad jei norisi jaustis optimistiškiau ir aplinkinius užkrėsti motyvacija, verta rinktis geltoną. Jeigu norisi ramybės ir stabilumo, padės mėlyna ir žalia. Beje, geltona apranga aplinkinius ir save skatina matyti kaip optimistišką ir energingą, o mėlyna – kaip ramų žmogų. Pasitikinčiam savimi, profesionaliam ir kontroliuojančiam situaciją parodyti padės juoda, pilka, tamsiai mėlyna.
Patinka ryškios spalvos ir mokate jas suvaldyti? Drąsiai rinkitės rėksmingus atspalvius, kurie įvaizdžiui suteiks profesionalumo bei pasitikėjimo savimi. Puikiai tiks fatališka raudona, mandarino oranžinė, fuksijų rožinė. Tačiau jei nemėgstate ryškių spalvų, tokia apranga kaip tik gali versti jaustis nejaukiai ir aplinkinių akyse atrodyti nedrąsus. Tokiu atveju geriau ryškių atspalvių nesirinkti. Labiau tiks neutralios, tradicinės – juoda, pilka, rusva.
Studijos rodo, kad balta spalva mus kitų akyse gali paversti atvirus, nuoširdžius, nekaltus. Juodi tonai gali rodyti tiek mūsų profesionalumą, tiek mistiškumą ar norą atsitverti nuo likusio pasaulio. Šiuo atveju svarbios ir pačios aprangos detalės. Juodas džemperis su gobtuvu – tikra introverto uniforma. Juodas, gerai pasiūtas kostiumėlis tiks pasitikinčiai savimi profesionalei, o juoda maža suknelė – stilingai fatališkai damai. Švelniai rožinė sudaro empatiško ir šilto žmogaus įspūdį, ryškiai rožinė – drąsaus, ryškaus, mados tendencijomis besidominčio asmens. Purpurinė vis dar laikoma prabangia spalva. Tad jos pasirinkimas aplinkiniams gali nejučia sufleruoti, kad priklausote elitui ir į juos žiūrite iš aukšto. Taip pat tai didelių ambicijų spalva. Todėl galite ją rinktis, kai trūksta motyvacijos. Švelni ruda padės pasijusti saugesniam, tvirčiau stovinčiam ant žemės. Norisi sukurti romantišką nuotaiką? Rinkitės skaisčiai raudoną, asocijuojamą su aistra ir meile. Net minimali raudonos spalvos aprangos detalė pasimatymo partnerio akyse jus pavers aistringesne.
Autorius Gintarė Vasiliauskaitė