Praėjus net 12 m. po Johnny Casho mirties, daugelis pasaulio muzikos legendą prisimena ir iki šiol klausosi jo dainų. Jis vadinamas kantri muzikos tėvu, tačiau jo kūriniuose galima rasti rokenrolo, bliuzo ar net sakralinės muzikos elementų.

 

Johny Cash

Gimimo data ir vieta –1932 m. vasario 23 d. Kingslandas (Arkanzasas, JAV)

Mirimo data ir vieta –2003 m. rugsėjo 12 d. Nešvilis (Tenesis, JAV)

 

Sunki vaikystė

 

J. Cashas gimė Ray Casho ir Carrie Cloveree šeimoje. Jis buvo vienas iš septynių vaikų. Vargingai gyvenanti šeima savo 20 akrų pelkėtą žemę pavertė medvilnės ūkiu. Sulaukęs 5 m. Johnny jau dirbo su šeima medvilnės laukuose. Žemės ne kartą buvo užlietos, todėl šeimai teko kentėti nepriteklių.

 

1944 m. nutiko tragedija, pakeitusi visą J. Casho gyvenimą, – lentpjūvėje žuvo vyresnysis jo brolis Jackas. Johnny save dėl to kaltino, nes tą dieną būtent jis norėjo ilgiau dirbti, o brolis pasiliko kartu. Jackas buvo smarkiai sužalotas, todėl dar savaitę kentėjo skausmus, kol galų gale mirė. Sielvartas dėl brolio žūties ir kitos šeimos problemos paskatino jį kurti jausmingas dainas. Būdamas 12 m. pradėjo savo kūrybinį kelią. Daugumoje savo dainų perteikia asmeninius jausmus ir patyrimus.

 

Baigęs mokyklą išvyko iš gimtojo krašto į Mičiganą ieškoti darbo, tačiau greitai jam teko atlikti karinę tarnybą. 1950 m. Johnny įstojo į JAV karines oro pajėgas.

 

Pirmoji santuoka ir karjeros aukštumos

 

1951 m. liepos 18 d. per JAV karinių oro pajėgų mokymus, vykusius San Antonijuje, sutiko pirmąją savo meilę – Vivianą Liberto. Jie susitikinėjo tik tris savaites, nes J. Cashui teko išvykti į Vokietiją, kur 3 m. privalėjo atlikti karo prievolę. Per tą laikotarpį partneriai vienas kitam rašė meilės laiškus ir nuolatos bendravo. 1954 m. rugpjūčio 7 d. pora susituokė St. Ann Roman Catholic bažnyčioje. Johnny ir Vivianą sutuokė jaunosios dėdė Vincentas Liberto, kuris buvo kunigas. Pora susilaukė keturių dukterų: Rosanne, Kathy, Cindy ir Tara.

 

Kad išlaikytų šeimą, J. Cashas pradėjo dirbti vienoje technikos parduotuvėje pardavėju. Taip pat pradėjo lankyti radijo diktorių mokyklą, kad galėtų rasti geresnį darbą. Johnny pasiekė karjeros aukštumas, kai pradėjo dainuoti su Elviu Presley, Carlu Perkinsu ir Jerry Lee Lewisu. Greitai atlikėjas pasirašė sutartį su studija „Sun Records“ (1955 m.) ir pradėjo dirbti dar daugiau. 1956 m. J. Cashas džiaugėsi savo pirmuoju hitu „I Walk the Line“. Tais pačiais metais jis sutiko ir June Carter, kuriai rodė šiltus jausmus, nors dar buvo vedęs Vivianą.

 

Kuo geriau atlikėjui sekėsi dirbti, tuo labiau tolo nuo šeimos. Šlovės apakintas J. Cashas parodė visai kitokią savo charakterio pusę, tapo itin agresyvus, pradėjo vartoti narkotikus.

 

Palikta šeima ir nauja meilė

 

J. Cashas gana greitai užmezgė romaną su J. Carter. Moteriai tuo metu buvo labai sunku, nes stengėsi atsigauti po skyrybų, o Johnny savo santykiais su Viviana taip pat nebuvo patenkintas. Todėl 1958 m. atlikėjas paliko savo žmoną ir dukras bei persikėlė gyventi į Niujorką. Pastarųjų atlikėjas nelankė, tačiau parėmė jas finansiškai.

 

1961 m. J. Carter atsisakė dalyvauti televizijos seriale, kad galėtų išvykti į gastroles kartu su J. Cashu. Kelis metus pora kartu keliavo ir įrašė porą hitų: „It Ain’t Me Babe“, „If I Were a Carpenter“ ir kt. Su pirmąja žmona Johnny oficialiai išsiskyrė tik 1966 m., kai grįžo iš gastrolių ir pasirašė skyrybų dokumentus.

 

Praėjus 2 m. po skyrybų atlikėjas pasipiršo J. Carter. Pora gana greitai susituokė. Atlikėjas vėl pasinėrė į darbus, o 1970 m. pora susilaukė sūnaus, kurį pavadino Johnu Carteriu Cashu. J. Carter džiaugėsi, kad vyras stengėsi nevartoti narkotikų, tačiau tai truko neilgai.

 

Narkotikų liūnas

 

1977 m. J. Cashas vėl pradėjo vartoti narkotikus. 6 m. buvo priklausomas nuo šių svaigiųjų medžiagų, tačiau J. Carter įkalbėjo kreiptis pagalbos. Atlikėjas nusprendė gydytis Betty Ford Center klinikoje. J. Cashui pavyko nevartoti narkotikų kelerius metus, tačiau po kurio laiko vėl tapo nuo jų priklausomas. 1992 m. įstojo į medicinos centrą Loma Linda University Behavioral, kur gydėsi nuo priklausomybių. Sulaukęs 22 m. atlikėjo sūnus taip pat pradėjo gydytis, nes buvo priklausomas nuo narkotikų. J. Carter turėjo kovoti ne tik su vyro, tačiau ir su sūnaus priklausomybėmis.

 

10-ajame dešimtmetyje Johnny, išsigydęs nuo narkotikų priklausomybės, vėl galėjo džiaugtis gyvenimu ir kurti. Atlikėjas, bendradarbiaudamas su prodiuseriais, išleido kelis akustinius albumus. Neilgai trukus pablogėjo vyro sveikata. Per pasirodymus jis kartais net susvirduliuodavo. Aplinkiniai manė, kad Johnny vėl pradėjo vartoti amfetaminą, tačiau greitai prisipažino, jog serga.

 

Paskutinieji metai

 

1997 m. J. Cashui diagnozuotas Šai-Dragerio sindromas (angl. Shy-Drager syndrome), kuriuo sergant pasireiškia daugelio organų sistemų atrofija. Anot gydytojų, jam buvo likę gyventi apie 18 mėn. Vėliau gydytojai atlikėjui nustatė su cukriniu diabetu susijusią autonominę neuropatiją. Liga privertė atsisakyti gastrolių ir susirūpinti sveikata.

 

Muzikos albumai „American III: Solitary Man“ (2000 m.) ir „American IV: The Man Comes Around“ (2002 m.) buvo tarsi jo ligos atgarsiai. Dainai „Hurt“ sukurtas vaizdo klipas buvo skirtas atlikėjo praeičiai ir apgailestavimams įamžinti. Klipą galima apibūdinti kaip atsisveikinimą su pasauliu. Pati daina kartais vadinama atlikėjo epitafija.

 

2003 m. J. Casho žmonai J. Carter atlikta širdies operacija, po kurios moteris mirė. Johnny ir toliau stengėsi dirbti, nes tai buvo pažadėjęs sutuoktinei. Paskutinį kartą atlikėjas viešai pasirodė 2003 m. liepos 5 d. Jis tuo metu tik dainavo, nes jau negalėjo groti gitara. 2003 m. rugsėjo 12 d. J. Cashas mirė.

 

Įdomu

 
  • Buvo ne tik dainų autorius, bet ir rašytojas. Vaikystėje rašė apsakymus ir poemas, paauglystėje kūrė įvairias istorijas ir tai darė įstojęs į karines oro pajėgas. Pirmoji viešai sudainuota daina, kurios tekstą parašė J. Cashas, buvo „Hey Porter“. Vėliau atlikėjas parašė dvi autobiografijas: „Man in black“ (1975 m.) ir „Cash: The Autobiography“ (1997 m.).
  • Už įvairius nusižengimus garsus atlikėjas buvo sulaikytas 7 kartus. Vienas garsiausių jo suėmimų įvyko El Pase (Teksasas). 1965 m. spalį J. Cashas keliavo į Siudad Chuaresą, kad galėtų nusipirkti pigaus amfetamino. Pareigūnai jo automobilio bagažinėje aptiko 668 Dexadrine ir 475 Equanil tabletes. J. Cashui teko susimokėti baudą. Tais pačiais metais atlikėjas buvo suimtas kartu su mylimąja J. Carter už tai, kad įsibrovė į svetimą erdvę ir nuskynė gėles.
  • J. Cashas ne tik dainavo, bet ir vaidino. Pirmą kartą pasirodė karo dramoje „The Rebel“ (1959 m.). Vėliau vaidino mažo biudžeto kriminalinėje dramoje „Five Minutes to Live“. Čia jam teko atlikti nusikaltėlio J. Caboto vaidmenį, kuris turėjo laikyti prezidento žmoną įkaite. 1973 m. finansavo ir prodiusavo filmą „Gospel Road: A Story of Jesus“. Šis filmas susilaukė didelio susidomėjimo.
  • 1961 m. susiginčijęs su koncertų salės „The Grand Ole Opry“ vadovais sudaužė rampos šviesas ir savo mylimosios J. Carter automobilį.