Celiulitas – liga ar tik odos problema?
2024-02-05 21:57Vargu ar kuri moteris gali pasigirti idealiai lygia oda, be jokios celiulito užuominos. Šiuolaikinis pasaulis skatina skubėti, greitai valgyti, daug jaudintis, mažai ilsėtis. Visa tai lemia nepageidaujamus odos netolygumus. Ar įmanoma atsikratyti celiulito visam laikui?
Galima pastebėti ankstyvoje stadijoje
Celiulito pažeistą odą nesunku pastebėti – ji atrodo duobėta, panaši į apelsino žievelę. Dar neprogresavusį celiulitą galima pastebėti tik sugnybus odą konkrečioje šlaunies vietoje. Sunkaus celiulito atveju oda atrodo gumbuota, su aiškiais įdubimais, kurie ne tik pastebimi, bet ir juntami pirštais. Celiulitas dažniausiai atsiranda ant šlaunų ir sėdmenų, tačiau jo galima aptikti ir ant krūtų, apatinės pilvo dalies, žastų. Nerimaujant dėl odos išvaizdos, su šeimos gydytoju arba dermatologu verta aptarti gydymo galimybes.
Celiulito sunkumo skalė, paskelbta 2009 m., įvertina būklę pagal tris laipsnius:
I laipsnis (lengvas): oda atrodo panaši į apelsino žievelę, su 1–4 paviršiniais įdubimais, šiek tiek suglebusi.
II laipsnis (vidutinio sunkumo): įdubimų skaičius svyruoja nuo 5 iki 9, oda netolygi ir suglebusi.
III laipsnis (sunkus): odoje matoma 10 ar daugiau gilių įdubimų.
Kas skatina odos netobulumus?
Kol kas mažai žinoma, kas iš tiesų sukelia celiulitą. Įprastai riebalinėms ląstelėms kaupiantis, jos prisispaudžia prie raumenų ląstelių ir traukiasi žemyn. Taip susidaro nelygus paviršius arba įdubimai. Be to, celiulito atsiradimui didelę reikšmę turi hormonai, o genetika lemia odos struktūrą ir kūno sudėjimo tipą. Kiti veiksniai, tokie kaip svoris ir raumenų tonusas, irgi turi įtakos celiulitui, nors jį gali turėti net sportiški žmonės.
Dažniau vargina moteris
Genetiškai nulemta, kad moterys su celiulito problemomis susiduria daug dažniau nei vyrai. Dauguma moterų jau iškart po brendimo išvysta pirmuosius celiulito požymius. Taip yra todėl, kad joms riebalai paprastai pasiskirsto ant šlaunų, klubų ir sėdmenų. Celiulitas taip pat dažniau pasireiškia senstant, kai oda praranda stangrumą. Padidėjus svoriui celiulitas gali būti labiau pastebimas, tačiau kai kurie liekni žmonės irgi turi celiulitą. Jei šeimoje ar giminėje jau yra moterų, turėjusių problemų dėl celiulito, didelė tikimybė, kad bus būdingas ir palikuonims. Be to, ne tik genetika, bet ir pasyvus gyvenimo būdas didina celiulito tikimybę, kaip ir nėštumas.
Žmonės, kurie valgo per daug riebalų, angliavandenių, druskos ir per mažai skaidulų, dažniau skundžiasi celiulitu. Labiau paplitęs tarp rūkančių, nesportuojančių ir tų, kurie ilgą laiką sėdi ar stovi. Dėvint aptemptus apatinius gali būti apribota kraujotaka, o tai gali prisidėti prie celiulito susidarymo. Celiulitas taip pat labiau paplitęs tarp nutukusių asmenų, tačiau jį gali turėti ir liekni bei fiziškai aktyvūs žmonės. Labiau tikėtina, kad ši odos problema pradės varginti sulaukus 25-erių, bet gali pasireikšti ir jaunesniems žmonėms, įskaitant paauglius.
Gydyti (ne)būtina?
Celiulito diagnozė – paprasta procedūra. Dažnai pakanka žvilgtelėti į odą ir iškart pastebimi įdubimai, kuriuos šiais laikais galima šalinti įvairiais būdais. Pasirinkimo variantai įprastai priklauso nuo finansinės padėties. Tyrimai rodo, kad tinkamai pasirinktas gydymo planų derinys gali duoti geriausių rezultatų.
Gydymas lazeriu ir radijo dažniu. Celiulitui gydyti taikomos įvairios abliacinės lazerinės procedūros. Taikant šį metodą lazerio šiluma naikina riebalus. Įrodyta, kad šis metodas sumažina celiulito požymius nuo šešių mėnesių iki metų. Taip pat gydymui naudojamas radijo dažnio prietaisas. Tikėtina, kad reikės kelių seansų, kol pagerės oda. Gydymas radijo dažniu paprastai kartojamas dažniau nei abliacinis gydymas.
Akustinių bangų terapija. Taikydamas šią techniką, specialistas užtepa gelio ant pažeistos odos ir mažu rankiniu prietaisu liečia celiulito pažeistą odos vietą. Prietaisas siunčia garso bangas ir ardo celiulitą. Tikėtina, kad reikės kelių seansų, kol bus pastebimai pagerės odos išvaizda.
Masažas. Kai kurios celiulito procedūros pagrįstos koncepcija, kad energingas masažas padidins limfos tekėjimą, pašalins toksinus ir sumažins skysčių perteklių į celiulitą linkusiose vietose. Po kelių seansų galima pastebėti nedidelį odos pagerėjimą. Rezultatai yra trumpalaikiai.
Chirurgija. Gydytojas gali pasiūlyti vieną iš įvairių procedūrų, kurių metu naudojami specialūs įrankiai, skirti odai išlyginti. Taip pat naudojamas riebalų persodinimas siekiant pagerinti odos išvaizdą. Šių metodų rezultatai išlieka 2–3 metus.
Kremai. Kofeinas dehidratuoja ląsteles, todėl jos tampa mažiau matomos, tačiau tepti odą kofeinu papildytu kremu ar losjonu būtina kasdien. Įrodyta, kad kremo su 0,3 % retinolio naudojimas pagerina celiulito išvaizdą. Tačiau, norint pamatyti rezultatus, kremą reikia naudoti mažiausiai 6 mėnesius.
Ar įmanoma turėti gražią odą?
2015 m. atlikta apžvalga, apėmusi įvairius tyrimus apie skirtingų metodų veiksmingumą, parodė, kad procedūros neveikė. Alternatyvūs arba papildomi gydymo būdai siejami su kofeino, vynuogių sėklų ekstrakto arba ženšenio vartojimu. Šios priemonės naudojamos lokaliai, per burną ir injekcijomis, tačiau nė viena jų nepadeda pašalinti celiulito. Kai kurie žmonės dėvi kompresinius drabužius, kad sumažintų celiulitą, šie drabužiai spaudžia arterijas ir padidina kraujo bei limfos tekėjimą, tačiau negydo celiulito. Tad tai tik trumpalaikė priemonė. Riebalų nusiurbimas ir dietos nepašalina celiulito, nes neturi įtakos jungiamojo audinio struktūrai. Tiesa, subalansavus mitybą ir sumažinus riebalų suvartojimą galima užkirsti kelią celiulitui. Aktyvi fizinė veikla gerina įdubusios odos išvaizdą.
Autorius Monika Budnikienė