Planetos gyventojai sparčiai storėja. Antsvorio turi kas devintas Žemės gyventojas, t. y. apie 12 % žmonijos. Mokslininkai sako, kad nutukimas auga gąsdinančiais tempais. Dar prieš 30 metų rodikliai buvo dvigubai mažesni.

 

antsvoris

Kuri tauta sunkiausia?

 

Sparčiausias kūno masės indekso (KMI) augimas fiksuojamas JAV. Nuo jos nedaug atsilieka Naujoji Zelandija, Australija, Didžioji Britanija. Mažiausiai su šia problema susiduria japonai. Tarp Europos gyventojų labiausiai nutukę rusų ir moldavų moterys bei Čekijos ir Airijos vyrai. Liekniausios moterys gyvena Šveicarijoje, Prancūzijoje ir Italijoje.

 

Tačiau net ir besivystančiose šalyse nutukusių žmonių yra daugiau negu kenčiančiųjų badą. Stebėtini pokyčiai tik per vienos kartos gyvenimą įvyko Meksikoje: 1989 m. čia buvo labai nedaug nutukusių suaugusių žmonių ir beveik nebuvo vaikų, turinčių antsvorį, tačiau jau po dviejų dešimtmečių 71 % Meksikos moterų ir 65 % vyrų jau turėjo antsvorį. Panaši situacija ir kitose besivystančiose šalyse. Kartu su svorio augimu daugėja ir jį lydinčių susirgimų: diabetas, širdies ligos ir kt.

 

Nejudrus gyvenimo būdas

 

Atrodytų, viskas labai paprasta: jeigu žmogus su maistu gauna daugiau kalorijų negu išeikvoja, jo svoris auga. Tik per kelias kartas pasikeitė beveik visos žmonijos gyvenimo būdas. Dauguma darbų šiandien atliekama ne mojuojant kūju ar kastuvu, bet spaudant mygtukus. Į darbą važiuojama patogiai sėdint, dirbama sėdint, o po darbo ilsimasi ant sofos žiūrint televizorių. Mums net nebereikia atsikelti, kai norime perjungti televizijos kanalą! Nebejuda net vaikai – prieš kelis dešimtmečius jie laipiodavo medžiais ir spardydavo kamuolį, dabar judina tik pirštus, valdydami efemerinius kompiuterinių žaidimų personažus. Mes tiesiog nebeturime, kur išeikvoti kalorijų, kurias gauname su maistu.

 

Greitasis maistas – greitas antsvoris

 

Mitybos specialistai sako, kad greitmaistyje esantys riebalai, cukrus ir druska vaikus traukia lyg magnetas, nes jie veikia pirminius skonio receptorius. Cukraus ir riebalų vartojimas veikia smegenų centrus panašiai kaip narkotinės medžiagos, kurios sukelia savotišką priklausomybę ir reikalauja kasdienės saldžios porcijos. Tačiau tokiame maiste labai mažai ląstelienos, pavalgius nejaučiamas sotumas, todėl nuolat valgoma. Tyrimais nustatyta, kad 4–8 metų vaikai, kurie valgo greitmaistį, per dieną suvalgo 6 % daugiau maisto negu vaikai, kurie tokio maisto negauna.

 

Sąvoka „greitasis maistas“ atsirado siekiant apibūdinti patiekalus, kuriuos pagaminti ar patiekti galima per trumpą laiką. Tačiau pastaruoju metu ji vartojama norint pabrėžti ne tiek pagaminimo trukmę, kiek kokybę. Tai nėra nūdienos išradimas: gatvės maistas žinomas nuo senų laikų: paprasti užkandžiai iš kelių ingredientų, iš kurių galima greitai pagaminti patiekalą čia pat, klientui matant. Dabartiniuose greitojo maisto restoranuose parduodami gaminiai yra iš anksto ruošiami iš standartizuotų, chemiškai apdirbtų ir pramoniniu būdu pagamintų produktų, o po to tik pašildomi.

 

Pripratusiesiems prie greitojo maisto sukeliamų pojūčių, normalus maistas tampa tarsi beskonis ir nepatrauklus. Apskritai greitmaistis šiandien tarsi vykdo tautžudystę, nes lemia nutukimą ir kitas ligas.

 

Kokios dietos laikėsi senelės?

 

Mitybos planas, kadaise reiškęs tik produktų derinimą esant tam tikriems susirgimams, dabar tapo visuotinu susirūpinimu lieknėjimu. Mes tampame dviejų skirtingų kūno formų visuomene: vienokios kūno linijos vyrauja madų pasaulyje, žurnaluose, populiariuose filmuose, visai kitokio tipo figūros vaikšto gatvėmis. Verslas ne tik formuoja mūsų mitybos įpročius, skatindamas valgyti daugiau ir kaloringiau, bet ir verčia mus nekęsti savo kūnų. Šiandien įvairios dietos yra neatsiejama gyvenimo dalis. Moterų, taip pat ir vyrų, jau nebeklausia, ar jie laikosi dietos, klausia, kokios dietos laikosi. Nesilaikantieji dietos vertinami panašiai kaip apsileidėliai, neskutantys pažastų arba nesivalantys dantų. O juk dar prieš šimtmetį svorio netekimas buvo vertinamas kaip negalavimo požymis, ką byloja ir lietuviškas lieknėjimo sinonimas „sublogti“.

 

Užėjus visuotinei dietų manijai, pradedama laikytis keisčiausių mitybos taisyklių: valgomi tik tam tikri produktai arba visiškai atsisakoma kurios nors grupės maisto, badaujama tam tikromis dienomis, naudojami vidurius laisvinantys arba vėmimą sukeliantys vaistai. Kad ir kaip paradoksaliai tai skambėtų, neretai būtent drastiškos dietos laikymasis tampa nutukimo priežastimi. Organizmas, iškentęs įvairiausias dietas ir nepriteklius, išsiderina, todėl kiekvieną gautą kaloriją pradeda kaupti.

 

Nemiga – viena antsvorio priežasčių

 

Tyrimais nustatyta, kad egzistuoja ryšys tarp miego ir medžiagų apykaitos. Per trumpas miegui skirtas laikas gali lemti nutukimą. Japonijos mokslininkai nustatė, kad miego trūkumas – svarbus veiksnys, dėl kurio vaikai ir suaugusieji turi antsvorio. Keliomis valandomis sutrumpinus nakties miegą, vaiko rizika nutukti padidėja keletą kartų. Be to, organizmas kaupia riebalų atsargas, jeigu gyvenimo būdas nesutampa su biologiniu individo laikrodžiu. Ar visi naktines programas žiūrintieji ir sėdintieji prie kompiuterinių žaidimų prigimtimi yra pelėdos, ar tik šiuolaikinio gyvenimo ritmas juos pavertė tokiais?

 

Svoriui įtakos turi ir psichologiniai veiksniai. Esant stresui, depresijai kai kuriems žmonėms ypač padidėja apetitas. Labai populiarus įprotis nerimą arba nepasitenkinimą savimi slopinti saldumynais…

 

Faktai

 
  • Vidutinio suaugusio žmogaus kūne yra apie 50 mlrd. riebalinių ląstelių.
  • Antsvoris ir nutukimas – nėra tapačios sąvokos. Antsvoris – tai pridėtinis kūno svoris, viršijantis nustatytas normas, o nutukimas – nenormalus riebumas, kai asmuo pagal amžių, lytį ir ūgį 20–30 % viršija vidutinį svorį.
  • Nutukimas sukelia daugiau sveikatos problemų negu rūkymas ir alkoholio vartojimas.
  • Moterims riebalai dažniausiai kaupiasi ant sėdmenų, klubų, šlaunų ir žastų sričių. Vyrams – pilvo, nugaros ir kaklo srityse.
  • Apskaičiuota, kad bendras visos žmonijos antsvoris siekia 17 mln. tonų. Šiaurės Amerikoje gyvena 6 % žmonijos populiacijos, tačiau Šiaurės Amerikos gyventojų antsvoris sudaro 34 % bendro žmonijos antsvorio.
  • Ketvirtadalis JAV suvartojamų daržovių yra aliejuje keptos bulvytės ir bulvių traškučiai.
  • Gaiviųjų gėrimų vartojimas per pastaruosius 20 metų išaugo 300 %. Juose esantys saldikliai – viena iš paauglių svorio didėjimo priežasčių.
  • 25 % vaikų nuo 8 iki 16 metų per dieną televizorių žiūri 4 ir daugiau valandų.