Daugelis šiai dienai moterų yra užaugusios patriarchalinėje visuomenėje, kurioje pagrindinis vaidmuo tenka vyrui. Norisi tikėti, jog visuomenė auga ir bręsta, o nelygybė tarp vyrų ir moterų kasdien vis labiau nyksta. Tačiau taip nėra nei versle, nei pramogų pasaulyje, todėl siekiant žengti žingsnį lygybės link, Muzikos Asociacijos Metų Apdovanojimai M.A.M.A šiemet sulygino savo nominacijas, o jų pirmininkas ir organizatorius Martynas Tyla drąsiai teigia – kūryba ir talentas nepriklauso nuo lyties. 
 
LR_TV_Skyrybos_M. Tyla

 

Šį ketvirtadienį, „Lietuvos ryto“ televizijos laidoje „Skyrybos“ susirinkę laidos svečiai leisis į jautrią diskusiją apie moterų ir vyrų teises Lietuvoje, atlyginimų skirtumus bei tikrąjį visuomenės požiūrį. Laidoje įdomia statistika ir tikromis istorijomis dalinsis Seimo moterų grupės steigėja ir vicepirmininkė, Seimo narė Dovilė Šakalienė, lyčių lygybės ekspertas Donatas Paulauskas, moterų lyderystės judėjimo „Go forward“ įkūrėja Jurga Varanavičius, portalo 15min.lt rinkodaros vadovė ir socialinių projektų kūrėja Rima Olberkytė-Stankus bei muzikos prodiuseris Martynas Tyla.

 

Apie lygias moterų ir vyrų galimybes Lietuvoje kalbama ne vienerius metus. Po nepriklausomybės atkūrimo buvo priima daug svarbių teisės aktų, kuriais įtvirtintos lygios lyčių galimybės, bet po teisinės reformos, anot lyčių lygybės instituto pateikiamos statistikos, per paskutinius dvylika metų Lietuvoje lyčių lygybės progreso nebuvo jokio.

 

„Lietuvoje yra milijonas moterų ir tai, jog turėjome vieną prezidentę moterį, neįrodo, jog lyčių lygybės klausimu problemų šioje šalyje nėra. Vertinant ekonomiką mes galime matyti, kad moterys uždirba 13% mažiau nei vyrai. Jeigu tu visą gyvenimą uždirbai mažiau, mažesnės sulauki ir pensijos, mažesnės ir tavo socialinio draudimo išmokos. Šiai dienai Lietuvoje pensijų atotrūkis tarp vyrų ir moterų yra 17%“, – laidoje pasakos lyčių lygybės ekspertas Donatas Paulauskas.

 

Ši tema paliečia ne tik paprastus šalies gyventojus, bet ir pramogų pasaulio atstovus. Vadovaudamiesi pasauliniais pavyzdžiais, Muzikos Asociacijos Metų Apdovanojimai M.A.M.A šiemet pakeitė savo kategorijas, sujundami geriausių atlikėjų nominacijas į bendras.

 

„Ne vienerius metus jau diskutuojame šia tema ir galiausiai priėjome svarbią naujieną. Visi žinom, jog kuomet muzikos pasaulyje yra apdovanojami atlikėjai, mes renkame juos skirtingose kategorijose tarp vyrų ir moterų. Tačiau šiai dienai mes turime vieną geriausią metų atlikėją, nepriklausomai nuo jo lyties. Ir aš manau, jog čia yra vienas iš postūmių. Kuomet tai paskelbėme, sulaukiau ne vieno klausimo, jog ar dabar mums visiems reikės konkuruoti. Tačiau konkurencija to nepavadinsi, nes tai yra dalis meno ir nesvarbu kokios lyties asmuo jį sukūrė“, – teigs apdovanojimų organizatorius, muzikos prodiuseris Martynas Tyla.
 

„Skyrybos“ – ketvirtadieniais 21.30 val. tik per „Lietuvos ryto“ TV.
 

Nuotraukos iš „Lietuvos ryto“ televizijos archyvo.