Antsvoris – it tiksinti bomba
2023-11-16 07:34Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, nuo 1975-ųjų antsvorio turinčių žmonių skaičius pasaulyje kone patrigubėjo. Dabar apie 1,9 mlrd. suaugusių pasaulio gyventojų turi antsvorio, o 650 mln. iš jų nutukę. Tarp vaikų situacija ne ką geresnė… Deja, antsvoris nėra tik estetinė problema – jis kelia didžiulį pavojų sveikatai. Kokie susirgimai gresia nekontroliuojant per didelio svorio?
Suriebėjusios kepenys
Kepenys gali suriebėti ne vien dėl nesaikingo alkoholio vartojimo. Labiausiai nealkoholinė kepenų suriebėjimo liga gresia sergantiems medžiagų apykaitos sutrikimais, bet daug įtakos turi ir antsvoris. JAV mokslininkų duomenimis, ištyrus pacientus, kuriems taikytas chirurginis nutukimo gydymo būdas, 97 % atvejų nustatytas ir kepenų suriebėjimas. 37 % iš tirtų pacientų sirgo kepenų suriebėjimo sukeltu uždegimu – steatohepatitu. Manoma, kad 20–40 % vakarų europiečių turi suriebėjusias kepenis. Tai šiuo metu dažniausia kepenų liga Vakarų Europoje. Deja, pacientai nejaučia jokių simptomų, kol neatsiranda sunkių kepenų pažeidimų. Nutukimas jų riziką didina 2–3 kartus.
Osteoartritas
Tai viena dažniausių lėtinių sąnarių ligų, glaudžiai susijusi su antsvoriu. Perteklinis kūno svoris labiau apkrauna sąnarius ir kremzles, saugančias kaulų galus. Todėl ilgainiui atsiranda jų nudilimas, sustingimas, skausmas. Taip pat riebalinis audinys išskiria baltymines medžiagas citokinus, kurie žaloja sąnarius. Osteoartrito pažeistuose sąnariuose kremzlės sutrūksta, sukeldamos skausmą, patinimą, ir apsunkina sąnario judėjimą. Nors sergant osteoartritu judėti norisi mažiausiai, tai daryti būtina. Kaip ir kontroliuoti per didelį svorį. Įrodyta, kad lengvi fiziniai pratimai gali sumažinti skausmą ir padeda palaikyti sveiką kūno svorį. Numetus vos 5 % svorio, pajuntamas pastebimai sumažėjęs spaudimas klubų, apatinės nugaros dalies, kelių sąnariams.
Padidėjęs cholesterolis ir širdies ligos
Blogojo cholesterolio kiekiui organizme įtakos gali turėti genetika, vis dėlto svarbiau yra tai, ką ir kiek valgote, kiek sportuojate. Nutukimas – pagrindinis blogojo cholesterolio padidėjimo kraujyje, kartu jo sukeltų širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnys. Be to, perteklinis kūno svoris priverčia širdį sunkiau dirbti, todėl pakyla kraujospūdis. Ilgainiui tai gali pažeisti tiek kraujagysles, tiek patį širdies raumenį. Todėl antsvoris didina infarkto, insulto bei kitų kardiologinių ligų riziką. Tyrimai atskleidžia, kad bene 75 % širdies ir kraujagyslių ligomis sergančių pacientų turi antsvorio arba yra nutukę.
II tipo cukrinis diabetas
II tipo cukrinis diabetas – ne įgimta, o įgyjama liga. Sveikatos specialistai sako, kad paisydami sveikos gyvensenos principų galėtume jos išvengti. Ypač svarbu palaikyti normalų kūno svorį. Įrodyta, kad pilvo zonoje besikaupiantys riebalai susiję su atsparumu insulinui. Nors organizmas jį normaliai išskiria, ląstelės tampa nepajėgios jį tinkamai panaudoti, todėl gliukozė kaupiasi kraujyje. Dėl šių priežasčių nutukę asmenys net 10 kartų dažniau kenčia nuo padidėjusio cukraus kiekio kraujyje, kartu ir turi didesnę tikimybę susirgti II tipo cukriniu diabetu. Neatsitiktinai apie 90 % šia liga sergančių pacientų turi antsvorio. Nors cukrinio diabeto išgydyti neįmanoma, svorio kontrolė gali sušvelninti simptomus ir padėti išvengti komplikacijų.
Vėžys
Įvardinti vienos onkologinių ligų priežasties neįmanoma. Dažniausiai jos būna kompleksinės. Visgi neabejojama, kad didžiulę įtaką turi antsvoris. Manoma, kad 4–8 % visų vėžio atvejų pirmiausia galima sieti su nutukimu. Perteklinis kūno svoris ypač didina krūties, žarnyno, stemplės, inkstų, tulžies pūslės, kasos, kepenų ir šlapimo takų onkologinių susirgimų riziką. Nors tikslus ryšys tarp perteklinio kūno svorio ir vėžio nėra žinomas, spėjama, kad riebalų ląstelės gali sukelti hormonų pokyčius, turinčius įtakos ląstelių augimui ir dalijimuisi.
Miego apnėja
Apie 100 mln. pasaulio gyventojų kenčia nuo miego apnėjos. Tai būklė, dėl kurios trumpam sustoja miegančiojo kvėpavimas, o paskui vėl atsinaujina. Sergantys miego apnėja bei jų artimieji dažniausiai nerimauja, kad dėl kvėpavimo sutrikimų miegodami jie tiesiog uždus. Toks pavojus minimalus, bet nuolat trikdoma miego kokybė ir suprastėjęs naktinis organizmo aprūpinimas deguonimi daro savo. Akivaizdžiausiai pastebima žala – nuolatinis nuovargis, mieguistumas dieną, pažintinių funkcijų silpnėjimas, prasta nuotaika. Taip pat didėja depresijos, kepenų sutrikimų, II tipo cukrinio diabeto rizika. Miego apnėjos priežasčių gali būti įvairių, bet obstrukcinės miego apnėjos atveju daugiau nei 60 % pacientų turi antsvorio. Jų galinėje gerklės dalyje būna daugiau papildomo minkštojo audinio, kuris miegant gali užkristi ir blokuoti kvėpavimo takus. Be to, antsvorio turinčių asmenų nosies landos siauresnės, dėl ko sunkiau kvėpuoti. Net nedidelis svorio numetimas tokiu atveju dažniausiai duoda pastebimos naudos.
Autorius Jūratė Survilė