Žvilgsnio galia aprašyta žymiausių pasaulio rašytojų, apdainuota garsiausių muzikantų ir įamžinta talentingiausių dailininkų. Didžiausi romantikai beatodairiškai tiki meile iš pirmojo žvilgsnio, o psichologai sako, kad akyse atsispindi ne tik žmogaus nuotaika, bet ir visas gyvenimas.

 

shutterstock_109564340

Akių forma

 

Nustatyti, kokios formos akys, taip pat svarbu, kaip ir pasirinkti tinkamas makiažo spalvas. Tada lengviau pritaikyti kontūro linijų ir spalvų derinimo techniką, kuri paryškintų gražiausius veido bruožus ir paslėptų trūkumus. Garsenybių makiažo specialistai išskiria tinkamiausias akių makiažo spalvas, padedančias atskleisti ypatingą akių grožį.

 

Gilios akys 

 

Gilios akys dažniausiai būna didelės, šiek tiek įdubusios, antakių linija gana aukštai. Šios formos akims labiausiai tinka dramblio kaulo, balti, persikų, smėlio ar švelniai blizgūs aukso atspalviai. Akių šešėlius reikėtų tepti nuo vidinio akių kampo link išorinio. Viršutinius vokus patariama lengvai paryškinti kūno spalvos akių šešėliais, perbraukiant juos plačiu makiažo šepetėliu. Akių kontūro linija turėtų būti brėžiama nuo vidurio link išorinės dalies ir užbaigiama kartu su blakstienų augimo linija. Gausiai tušu padažytos blakstienos dar labiau išryškins akių dydį ir optimaliai priartins antakius.

 

Rytietiškos akys

 

Rytietiškos akys atrodo plokštesnės, joms būdinga neryški antakių linija ir raukšlė. Tokios formos akims gilumo iliuziją sukurti padeda tamsių ir šviesių atspalvių derinimas. Makiažo specialistai pataria rytietiškos formos akis dažyti tos pačios spalvos trim atspalviais. Tamsiausiu turėtų būti brėžiama vidutinio storio linija prie pat blakstienų. Vokas turėtų būti dengiamas vidutinio tamsumo, o sritis nuo voko iki antakių linkio – pačiu šviesiausiu atspalviu. Patariama užriesti blakstienas makiažo žnyplėmis arba naudoti blakstienas riečiantį tušą, kuris sukurtų gilumo įspūdį.

 

Akys plačiais vokais 

 

Vokų sritis neproporcingai plati, uždengianti akių linkį. Vokui optiškai sumažinti geriausia rinktis žemės atspalvių šešėlius, pratęsti ir paryškinti blakstienų augimo liniją akių kontūro pieštuku. Horizontalios linijos ir skirtingos spalvos padalina akies sritį į kelias dalis, tad vokas atrodo proporcingesnis. Viršutinei akių daliai pabrėžti patariama tamsesniais šešėliais brūkštelėti viršutinę voko dalį nuo vidurio link išorinio kampo. Puikiai tinka švelnūs vario, smėlio ar lengvai blizgūs aukso atspalviai.

 

Akys į viršų nukreiptais kampučiais

 

Tai klasikinės migdolo formos akys. Joms išraiškingumo suteikia natūraliai į viršų pakelti išoriniai kampučiai, pailginantys apatinio akies voko liniją. Žymiausi pasaulio visažistai pastebi, kad lengviausiai migdolo formos akims pritaikoma šešėliavimo technika, o labiausiai tinka „katės akių“ efektas, kurį sukuria kiek pailginta akių kontūro linija. Apatinę blakstienų liniją galima paryškinti blizgiais aukso arba sidabro spalvos šešėliais. Blakstienas prie vidinio akies kampučio patariama dažyti subtiliau, o prie išorinio – kur kas smarkiau pailginti ir paryškinti, kad būtų sukurtas dramatiško žvilgsnio įspūdis.

 

Akys į apačią nukreiptais kampučiais

 

Nuleisti išoriniai akių kampučiai suteikia veidui mįslingumo. Simetriją šios formos akims padeda sukurti kontūro linijos ir kontrastingų spalvų žaismas. Vizažistai pataria vidinius akių kampučius paryškinti baltos spalvos šešėliais, o visą voką padengti švelniai kreminės arba balintos kavos atspalvio spindinčiais šešėliais. Nuo pat vidinės blakstienų augimo linijos iki išorinio voko kampučio patariama brėžti vidutinio storio akių kontūro liniją, nuo voko vidurio pakeliant ją į viršų, kad būtų sukurtas „katės žvilgsnio“ efektas. Akių kontūrui geriausia rinktis anglies juodumo spalvos akių pieštuką arba skystą kontūro priemonę.

 

Akių spalva

 

Žmogaus akių spalvą lemia paveldimumas, kai kuriais atvejais pasireiškia net kelių kartų genai. Tyrimais įrodyta, kad akių rainelės pigmentacijai turi įtakos šeši skirtingi genai. Jie veikia tarpusavyje pagal tam tikras schemas, tai ir lemia žmogaus akių spalvą. Dauguma kūdikių gimsta mėlynomis akimis, tačiau per pirmuosius šešis mėnesius akys patamsėja, o sulaukus trejų metų amžiaus įgauna pastovų atspalvį. Vaikai gali nepaveldėti nė vieno iš tėvų akių spalvos. Šis reiškinys siejamas su ankstesnių kartų genu dominavimu, tam tikromis traumomis arba pigmento trūkumu. Per 2013-aisiais atliktą „Eyecolorpoll“ apklausą daugiau kaip 20 % respondentų nurodė, kad jiems patraukliausia žalia akių spalva, antroje vietoje šviesiai mėlyna, trečioje – šviesiai ruda akių spalva. Mažiausiai patraukliomis įvardintos tamsiai rudos ir medaus atspalvio akys. Oftalmologų teigimu, bet kuris akių rainelės atspalvis atrodo gražiai, jei akys yra sveikos ir prižiūrėtos.

 

Kaip maitintis, kad akys būtų sveikos

 

Įvairūs klinikiniai tyrimai rodo, kad antioksidantai, įvairios vertingos maisto medžiagos ir vitaminai ne tik saugo sveikas akis, bet ir gali padėti išvengti kataraktos, sumažinti geltonosios dėmės degeneracijos riziką. Vitaminas A saugo nuo regos sutrikimų, o vitaminas C padeda sumažinti glaukomos tikimybę. Omega-3 riebalų rūgštys, kurių gausu žuvyje ir riešutuose, ypač naudingos akims. Jos neleidžia akims sausėti, saugo nuo akių uždegimo ir perštėjimo. Beta karotenas yra akims būtinas provitaminas. Tai antioksidantas, neutralizuojantis kenksmingą laisvųjų radikalų poveikį, stiprinantis imunitetą, saugantis odą nuo žalingų saulės spindulių, lėtinantis kataraktos vystymąsi. Jo yra tamsiai žaliose ir oranžinėse daržovėse: morkose, abrikosuose, špinatuose, salotose, brokoliuose, žirniuose. Beta karoteno maisto papildus patariama vartoti kartu su cinku, vitaminu C ir E. Bioflavonoidai yra į vitaminus panašios medžiagos, kurios stiprina žmogaus imunitetą ir saugo organizmą nuo žalingo aplinkos poveikio. Vitamino C ir bioflavonoidų derinys yra vienas stipriausių natūralių antioksidantų. Šių aktyvių ir naudingų medžiagų yra daugelyje citrusinių vaisių, tačiau tyrimais nustatyta, kad daugiausia – greipfrutų sėklose. Gydytojai ir farmacininkai siūlo rinktis natūralų šių sėklų ekstraktą, kuriame nebūtų cheminių medžiagų, konservantų ir etanolio. Oftamologai pastebi, kad subalansuota sveika mityba ir įvairių maisto medžiagų gausa padeda palaikyti gerą akių būklę, o žmonėms, kurių gyvenimas įtemptas, kurie dažnai patiria stresą ar turi žalingų įpročių, pataria organizmą stiprinti maisto papildais ir vitaminais. Dirbantiesiems aplinkoje, kur gausu dulkių ir nešvarumų, reikėtų vartoti akių lašus arba dažnai plauti akis gėlu vandeniu. Žmonėms, ilgai dirbantiems kompiuteriu, kas valandą būtina padaryti bent penkių minučių pertraukėlę ir pailsinti akis.

 

Į klausimus, kaip tinkamai rūpintis akių grožiu, atsako Kauno estetinės medicinos ir dermatologijos klinikos „Grožio pasaulis“ kosmetologė Lilija Baltramiejūnaitė

 

Kaip prižiūrėti paakių odą?

 

Aplink akis esanti oda kur kas plonesnė ir jautresnė negu viso veido oda, todėl jai reikia ypatingos priežiūros. Paakių odos priežiūros priemonę reikia rinktis pagal amžių. Gelio konsistencijos paakių kremas arba želė dažniausiai tinka jauniems, iki 20 m., žmonėms. Fluidai ir kreminės tekstūros paakių priežiūros priemonės skiriamos trisdešimtmečiams ir vyresniems. Apie akis atsiradusios raukšlelės, pirmieji odos senėjimo požymiai rodo, kad odai trūksta drėgmės, todėl reikia rinktis drėkinamuosius paakių kremus, kurie skatintų regeneracinius procesus. Ypač tinka priemonės, kurių sudėtyje yra vitamino C, E, peptidų, hialurono rūgšties, ramunėlių ar alavijų. Paakių kremą patariama naudoti dukart per dieną – rytą ir vakare. Svarbu žinoti, kad paakių priežiūros priemonių veiksmingumas pastebimas jas naudojant kasdien, todėl nevertėtų tikėtis rezultatų akimirksniu.

Patarimas  Įprastas veido kremas paakių odos priežiūrai netinka, patariama įsigyti būtent šiai sričiai skirtą priemonę.

 

Kas sukelia paakių patamsėjimą ar paburkimą?

 

Paakių odos pokyčius, tokius kaip patamsėjimai, paburkimai ar pleiskanojimas, gali sukelti netinkama odos priežiūra, nesveikas gyvenimo būdas, rūkymas, miego trūkumas. Tamsesnė paakių oda gali būti paveldėta. Jei paakiai patamsėja dėl sveikatos sutrikimų, reikėtų ne juos slėpti, o ieškoti ligos ir tinkamai gydyti.

Patarimas Paburkimą apie akis galima pašalinti mėtų arba ramunėlių nuovirais. Nuoviru gausiai suvilgyti vatos tamponus ir juos palaikyti šaldiklyje, kad gerai atvėstų. Šaltus vatos tamponus uždėti ant akių ir laikyti kelias minutes. Kaip akių kompresą galima naudoti šviežių agurkų griežinėlius.

 

Kokį akių makiažo valiklį rinktis?

 

Akių makiažas turėtų būti valomas tik specialiai tam skirtomis priemonėmis. Akių makiažo valikliai skirstomi į vienfazius, dvifazius ir pienelio konsistencijos. Vienfaziai akių makiažo valikliai yra lengvos vandens arba toniko konsistencijos ir tinka lengvam akių makiažui valyti. Dvifaziai valikliai sudaryti iš aliejaus ir vandens, puikiai tinka vakariniam ir vandeniui atspariam makiažui valyti. Nėra vieningos nuomonės, kurios rūšies valikliai yra geriausi, tai kiekvienos moters pasirinkimas.

Patarimas  Jei neturite akių makiažo valiklio, galite jį pakeisti vaikišku aliejumi, kuris puikiai nuvalo blakstienų tušą, tačiau reikia saugotis, kad nepatektų į akis.

 

Kaip taisyklingai nuvalyti akių makiažą?

 

Akių makiažo valikliu sudrėkintą vatos tamponą reikėtų keletą akimirkų palaikyti prispaudus prie akies, kad dažai pradėtų tirpti, tada švelniais judesiais nuo vidinio akies voko braukti link išorinio, nuo antakio link apačios. Veiksmą reikėtų kartoti kelissyk, kol ant vatos nebeliks makiažo likučių, tada akių sritį nuskalauti švariu drungnu vandeniu.

 

Kaip puoselėti blakstienas?

 

Blakstienos atsinaujina kas 27–34 dienas. Jų augimą galima skatinti ilgai naudojant natūralias priemones arba specialius serumus ir koncentratus. Nuo seniausių laikų puikiai žinomas ricinos aliejaus poveikis blakstienoms. Patariama prieš miegą, nusivalius makiažą, akis patepti ricinos aliejumi. Šią procedūrą reikėtų kartoti mėnesį, vėliau padaryti mėnesio pertrauką. Kai kurie kosmetikos gamintojai siūlo serumus ir koncentratus, kurių sudėtyje gausu aliejaus ir vitaminų, padedančių apsaugoti blakstienas nuo žalingo poveikio. Blakstienoms itin kenkia cheminis dažymas. Prieš miegą visada reikia kruopščiai nusivalyti makiažą.

 

Į klausimus apie akių priežiūrą atsako Kauno klinikos ,,Bendrosios medicinos praktika“ konsultacijų irdiagnostikos skyriaus akių ligų gydytoja Angelė Didžbanienė

 

Kas dažniausiai sukelia akių alergiją ar uždegimus?
Akių alergija atsiranda tuomet, kai žmogaus imuninė sistema sureaguoja į alergeną. Alergenas – tai bet kokia medžiaga, kuri gali sukelti alergiją. Mūsų artimiausioje aplinkoje yra apie 1500 alergenų, galinčių sukelti alergines reakcijas. Dažniausia alergijų priežastis – cheminių medžiagų ar kosmetikos poveikis. Pagrindiniai akių alergijos požymiai: niežėjimas, paraudimas, ašarojimas, patinimas, deginimo jausmas, neryškus regėjimas, išskyros.
Akių uždegimus gali sukelti bakterijos ir virusai, kurių gausu aplinkoje. Ypač dažnai virusinės ligos pasireiškia kartu su sloga.

 

Kaip išvengti kosmetikos sukeliamos alerginės reakcijos?
Labai svarbu rinktis kokybiškas kosmetikos priemones ir būtina laikytis visų kosmetikos priemonių naudojimo instrukcijų. Prieš naktį visada reikia kruopščiai nusivalyti visą makiažą. Nusipirkus naują kosmetikos priemonę (ypač valiklį), išbandyti jos poveikį ant mažo švarios odos plotelio. Jei nėra jokių alerginių reakcijų, galima tepti visą odą.

Kokie akių lęšių privalumai ir trūkumai?


Akių lęšiai yra patogūs, praplečia regos lauką, nekenkiant akims. Tačiau jie turi ir trūkumą – tai galimos alerginės reakcijos. Dėl šios priežasties ne visi gali juos nešioti ir turi rinktis akinius.

 

Ką būtina žinoti nešiojantiesiems akių lęšius?
Šiuo metu viso pasaulio gydytojai pataria nešioti kuo trumpesnio galiojimo kontaktinius lęšius (vienadienius). Ilgiau galiojančius lęšius būtinai reikėtų keisti, kai baigiasi galiojimo trukmė (po vieno ar trijų mėnesių). Kontaktinių lęšių negalima naudoti, kai maudomasi baseine, saunoje ar atviruose vandens telkiniuose. Sergant sloga, kontaktinių lęšių patartina nenešioti bent septynias dienas.

Ar spalvoti akių lęšiai gali kenkti?
Spalvoti kontaktiniai lęšiai nekenkia. Bet jie yra žymiai storesni už įprastinius, todėl gali būti jaučiamas diskomfortas.

 

Ar akių lašai gali veikti neigiamai? Kada negalima jų vartoti?
Akių lašai gali sukelti alergiją ir bendrus organizmo pokyčius. Pacientai turėtų žinoti, kad ne visus akių lašus galima lašinti ant kontaktinių lęšių. Geriausia vartoti akių lašus tik pasitarus su savo gydytoju.

 

Kaip išsirinkti akinius nuo saulės?
Renkantis akinius nuo saulės visų pirma reikia atkreipti dėmesį į UV filtrą. Jis būna iki šimto procentų. Kuo stipresnis UV filtras, tuo geriau. Akinius nuo saulės geriausia rinktis optikos salonuose, kur dirba kompetentingi specialistai, padėsiantys išsirinkti akinius, kurie geriausiai atitiktų žmogaus poreikius. Specialistai pataria rinktis pilkos spalvos akinius nuo saulės, nes jie geriausiai veikia akis.

 

Įdomu

  • Per metus žmogus sumirksi apie 4 mln. 200 tūkst. kartų.
  • Žmogaus akių dydis nuo gimimo visiškai nesikeičia, o ausys ir nosis augant keičia ne tik dydį, bet ir formą.
  • Suaugusių žmonių aklumui daugiausia įtakos turi cukrinis diabetas.
  • Akys yra vienas iš greičiausiai gyjančių žmogaus organų. Akies ragenos įbrėžimas užgyja apytiksliai per 48 val.
  • Kai kurie žmonės gimsta skirtingų spalvų akimis. Toks reiškinys vadinamas heterochomija.
  • Iš visų žmogaus kūno raumenų akių raumenys yra patys aktyviausi.
  • Blakstienos saugo akis nuo dulkių ir svetimkūnių, o antakiai sulaiko prakaitą, kad jis nenutekėtų į akis.
  • Akys niekad nesiliauja funkcionuoti, tai antras pagal svarbą ir aktyvumą žmogaus organas po smegenų.
  • Dažniausiai akių alergiją sukelia blakstienų tušas.
 

Giedrė Naidzinavičiūtė

   

.