Vasarą dauguma pastebi, kad prakaituoja gausiau nei kitais metų laikais. Visų pirma reikėtų prisiminti, kad prakaitavimas yra organizmo būdas sureguliuoti savo temperatūrą. Išgaruojanti drėgmė mus natūraliai vėsina. Tačiau, jeigu drėgmės išsiskiria per daug, kyla kitų problemų, įskaitant ir psichologinių, nes galima pradėti nejaukiai dėlto jaustis. Yra nemažai būdų, kurie gali padėti sumažinti gausų prakaitavimą. Štai keletas iš jų!

 

prakaitavimas

9 patarimai, kaip stabdyti prakaitavimą:

 
  • Antiperspirantą naudoti vakare, prieš einant miegoti. Norint geriausių rezultatų, antiperspirantą reikia tepti ant švarių ir sausų pažastų odos prieš einant miegoti.
 
  • Dėvėti drabužius, pasiūtus iš orui pralaidaus audinio. Geriausias būdas prakaitavimui mažinti yra tinkama apranga. Drabužiai turi būti šviesūs, lengvi, pasiūti iš orui pralaidaus audinio, turėti gerą ventiliaciją. Šviesios spalvos padeda atspindėti šviesą, o ne ją sugerti, todėl baltų drabužių dėvėjimas gali padėti išlikti visiems ir sumažinti prakaitavimą. Jeigu negalite (nenorite) vilkėti baltai, rinkitės tamsius drabužius su potencialias prakaito dėmes slepiančiu raštu. Arba galima sluoksniuoti drabužius, kad viršutinis sluoksnis paslėptų tas dėmes.
 
  • Vengti tam tikrų maisto produktų. Ypač rekomenduojama vengti aštraus maisto. Mūsų kūnai į aštrų maistą reaguoja kaip į papildomą karščio šaltinį – bando atsivėsinti, paskatindami prakaitavimą. Taip pat nerekomenduojama vartoti kofeino, kuris suaktyvina antinksčių veiklą ir sukelia gausų delnų, pėdų, pažastų prakaitavimą.
 
  • Stengtis neperkaisti. Prakaitavimas – tai organizmo būdas neperkaisti. Todėl, jeigu išliksite vėsūs, prakaito tiek daug nepasigamins. Kai karšta, galima prie ventiliatoriaus laikyti dubenį su lediniu vandeniu, kad kambaryje cirkuliuotų vėsus oras. Taip pat dieną reikėtų laikyti nuleistas žaliuzes ir užtrauktas užuolaidas, kad saulė per daug neprišildytų kambarių. Lauke reikėtų stengtis likti pavėsyje. Valgyti mažesnėmis porcijomis, nes virškinant maistą organizmas taip pat įšyla. Vartoti pakankamai skysčių. Vasarą odos drėkinamąsias priemones laikyti šaldytuve, kad jas tepant ant odos jaustumėte malonų vėsumą. Avėti atvirus batelius ir basutes, kai tik tai leidžia etiketas.
 
  • Naudoti receptinį antipersipirantą. Jeigu prakaitavimas tikrai labai gausus ir keliantis diskomfortą, gydytojas gali išrašyti receptą medicininiam antiperspirantui, kuris yra labai veiksmingas, bet kurio be recepto paprastose parduotuvėse nenusipirksite. Gali būti išrašomi ir receptiniai kremai, jeigu itin gausus prakaitavimas vargina ir veido ar galvos srityse.
 
  • Į vidų vartojami vaistai. Kai kuriais atvejais gydytojas gali paskirti vartoti receptinius geriamus vaistus, kurie veikia tam tikrus nervus ir taip sumažina prakaitavimą. Tačiau tokie vaistai gali turėti stiprų šalutinį poveikį (šlapimo pūslės sutrkimai, sausa burna, neryškus matymas), todėl būtina įvertinti, ar rizika vartoti tokius vaistus nėra per didelė.
 
  • Mažinti nerimą. Padidėjęs nerimas gali paskatinti gausesnį prakaitavimą. Jeigu vargina nerimo sutrikimai, laikas apsilankyti pas gydytoją, kuris, įvertinęs konkrečią situaciją, patvirtins arba paneigs diagnozę ir, jei reikės paskirs reikalingą gydymą. Nustačius nerimo sutrikimus, gali tekti pavartoti ir antidepresantų.
 
  • Išbandyti botokso injekcijas. Šios injekcijos laikinai blokuoja nervus, kurie sukelia prakaitavimą. Injekcijos išlieka veiksmingos 6 – 12 mėnesių, po to procedūrą reikia pakartoti. Adatos dūris gali sukelti nestiprų skausmą ar diskomfortą. Kai kurie žmonės po procedūros laikinai jaučia raumenų silpnumą šioje vietoje.
 
  • Operacija. Labai sunkiais atvejais gali prireikti net operacijos. Gali būti taikoma mikrobangų terapija, prakaito liaukų pašalinimas, nervų chirurgija. Operacija skiriama tik tada, kai būklė tikrai labai sunki ir išsiskiriama neįprastas kiekis prakaito.