Ar kas nors sakė, kad jūsų vaikas išlepintas? Dažniausiai taip nutinka, kai abu tėvai dirba ir nenori sakyti „ne“, kai seneliai beprotiškai myli anūkus arba kai tėvai nenori paleisti vaiko į pasaulį. Amerikiečių žurnalo „Parents“ apklausoje 42 % skaitytojų pripažino, kad jų vaikai yra išlepinti, o 80 % sako, kad išlepinti vaikai ilgainiui pradeda lipti ant galvos.

 

vaikai

Kodėl blogai išlepinti vaikus?

   

Tėvai be galo myli vaikus ir matyti jų nelaimingus veidelius jiems labai skaudu, bet vaikų reikėtų stengtis per daug neišlepinti. Išlepinti vaikai gali būti labai nemalonūs. Kiti vaikai gali jų vengti dėl savanaudiško elgesio ir nori visada vadovauti. Suaugę žmonės nemėgsta tokių vaikų, nes jie dažnai elgiasi šiurkščiai ir reikalauja per daug. Kadangi išlepę vaikai yra įpratę gauti tai, ko nori, jie sunkiau išgyvena nesėkmes, nusivylimus. Jie gali būti mažiau atkaklūs ir greičiau pasiduoti, siekdami tikslo. Labai didelė rizika, kad užaugę tokie vaikai bus viskuo nepatenkinti. Be to, jeigu vaikai labiausiai rūpinsis tik savo pačių poreikiais, jų gebėjimas suprasti, ko reikia kitiems, beveik dings. Taigi, vaiko lepinimas gali būti labai pavojingas, nes jis gali užaugti egoistu, galvojančiu tik apie save.

 

5 patarimai, kaip „pataisyti“ išlepintus vaikus:

 
  • Nustoti per daug atsiprašinėti. Normalu atsiprašyti, netyčia užmynus vaikui ant kojos ar išmetus vaiko vertinamą meno kūrinį. Tačiau nereikėtų atsiprašinėti, jeigu pradėjo lyti ir nebegalėsite eiti į vaikų žaidimų aikštelę. Geriau užjausti vaiką. Svarbu nuo mažų dienų vaiką mokyti, kad jis ne visada gali gauti tai, ko nori.
 
  • Pradėti mokyti empatijos. Empatiški vaikai gali suprasti, kaip kiti žmonės jaučiasi. Empatija skatina būti dosnesniems ir rūpestingesniems. Ugdyti vaiko empatiją galima parodant kitų žmonių emocijas. Pažvelkite į veido išraiškas ir manieras. Jeigu vaikui patinka būti giriamam, pradėkite jį girti už gerus darbus kitiems.
 
  • Nustoti toleruoti savanaudišką elgesį. Aiškiai išdėstyti naują požiūrį apie tai, ko iš vaiko tikimasi: „Šiuose namuose tu visada turi būti dėmesingas kitiems“. Tada garsiai išreikšti nepasitenkinimą kiekvieną kartą, kai vaikas pasielgia savanaudiškai. Įvardykite, kodėl vaiko elgesys buvo blogas ir paaiškinkite jam, kad jei jis nesikeis, sulauks pasekmių.
 
  • Pradėti mokyti kantrybės. Kompiuteris ir internetas akimirksniu suteikia pasitenkinimą. Vaikai turi išmokti laukti. Vaiko kantrybę lavinti reikėtų po truputį, atsižvelgiant į vaiko brandą ir gebėjimus. Ugdyti vaiko įproti palaukti sekundę, kelias minutes, valandą, dieną.
 
  • Tinkamai reaguoti per vaikų pykčio protrūkius. Suaugę žmonės turi nustatyti taisykles, kurių bus laikomasi šeimoje. Su vaiku rietis ir diskutuoti yra beprasmiška. Nepasiduokite verkšlenimui, lūpų patempimui ir pykčio protrūkiams, vien dėlto, kad vaikas būtų ramus. Be to, apsišarvuokite kantrybe, nes vaikai, kurie įpratę gauti viską, ko nori, gali būti labai nusivylę.