Sidabrinis seksas
2025-07-07 09:09Lytinis gyvenimas po 60-mečio yra kitoks nei 20-ies ar 40-ies. Tačiau tai nereiškia, kad vyresni žmonės nenori ar negali mylėtis. Nors kūnas ir seksualinės funkcijos keičiasi, yra dalykų, kurie kursto aistros židinį ir leidžia porai mėgautis intymumu.
Ne kiekybė, o kokybė
Remiantis JAV atlikta apklausa, 40 % suaugusiųjų nuo 65 iki 80 metų yra seksualiai aktyvūs. 73 % respondentų teigė esantys patenkinti intymiu gyvenimu. 50 % atviravo, kad intymumas svarbus bendrai gyvenimo kokybei ir gerovei. 54 % tų, kurie buvo susituokę ar turėjo ilgalaikius partnerius, nurodė, jog mylisi reguliariai.
Amžėjant sekso dažnis kinta dėl įvairių priežasčių: hormonų disbalanso, lėtinių ligų, pasikeitusių prioritetų. Tačiau tai nereiškia, kad visi vyresni žmonės staiga nustoja geisti. Galbūt mažėja fizinis aktyvumas, bet atsiranda naujų intymumo formų.
Mokslo leidinyje „Psychogeriatics“ aprašytas tyrimas atskleidė, kad 60 % vyresnio amžiaus suaugusiųjų užsiėmė subtilesne seksualine veikla, o ne tradicine sueitimi. Tiek pat apklaustųjų manė, kad sekso kokybė svarbesnė nei dažnis. Daugelis nurodė, jog su amžiumi lytinis gyvenimas tapo intymesnis, emociškai atviresnis, jungiantis dvasiškai.
Partnerystė sustiprina sekso dažnį, palyginti su vienišais asmenimis. Remiantis „Journal of Sexual Medicine“ publikuotu tyrimu, apie 50 % vyrų ir 40 moterų, vyresnių nei 65 m. ir turėjusių partnerį, per paskutinį pusmetį buvo seksualiai aktyvūs. Tarp vienišių seksu mėgavosi tik 13 % vyrų ir 1 % moterų.
Nepatenkinti lytiniu gyvenimu, t. y. norintys mylėtis dažniau, tačiau negalintys, įvardija, kad kalta sveikatos būklė, dingęs noras, skausmas, nuovargis, kompleksai dėl kūno.
Gerovės ir ilgaamžiškumo šaltinis
Suteikia laimės. Žurnale „PLoS One“ publikuotas tyrimas atskleidė, kad vyrai seksualinį pasitenkinimą sieja su didesniu malonumu gyventi, o moterims svarbesnis emocinis intymumo aspektas. Paprastai vyresni asmenys teikia prioritetą artimiems santykiams, o ne pačiam seksui. Kaip rašoma leidinyje „European Journal of Aging“, lytinių santykių dažnis, sustiprintas gerų poros santykių už miegamojo ribų, suteikia didesnę emocinę gerovę. Priešingai, intymumo ir sekso nebuvimas mažina pasitenkinimą gyvenimu abiejų lyčių atstovams. Santykiai labai svarbūs vyresniame amžiuje, kai didėja vienatvės rizika.
Gerina sveikatą. Nustatyta, kad dažnas seksas vyresniems asmenims mažina vėžio, širdies ir kitų lėtinių ligų tikimybę, tačiau neapsaugo nuo visų susirgimų. Pastebėtas ryšys tarp geresnės sveikatos, sveikesnio gyvenimo būdo ir aktyvios seksualinės funkcijos. Ir atvirkščiai – seksualinio aktyvumo sumažėjimas gali būti negalavimų simptomas. Tiesa ta, kad būti vienišam ir neturėti lytinių santykių taip pat gerai, jei tai sąmoningas pasirinkimas, suteikiantis laimės. Svarbiausia – rūpintis fizine ir psichine sveikata, nepaisant, ar šalia yra partneris, ar jo nėra.
Apsaugo nuo smegenų senėjimo. Koventrio universiteto (Jungtinė Karalystė) mokslininkai nustatė tiesioginį ryšį tarp sekso dažnio ir kognityvinių funkcijų lygio vyresniems asmenims. Intymus gyvenimas palankiai veikia atmintį, mąstymo greitį, savikontrolę, kalbos rišlumą, erdvės suvokimą.
Daugelis problemų išsprendžiamos
Erekcijos disfunkcija. Ankstyva diagnostika ir gydymas padeda ilgiau džiaugtis seksualiniu gyvenimu. Pirmieji disfunkcijos požymiai gali atsirasti jau 40-ies, tai priklauso nuo genetikos, gyvensenos, streso lygio. Reikalinga urologo konsultacija. Gydymas apima geriamuosius vaistus, injekcijas, vakuumines pompas, erekcijos žiedus ar varpos implantus. Jeigu priežastys – ne fizinės, o psichologinės, pagelbės psichoterapija.
Makšties sausumas. Diskomfortą ir skausmą mylintis lemia gleivinės pokyčiai, kurie vystosi mažėjant estrogenų lygiui. Naudojamos vietinio poveikio priemonės – lubrikantai, kremai su estrogenais, vaginalinės žvakutės. Rekomenduojama reguliariai atlikti Kėgelio pratimus, kurie mažina šlapimo nelaikymo riziką. Pasikalbėjus su partneriu galima užsiimti intymia veikla, nesusijusia su įsiskverbimu, pavyzdžiui, abipuse masturbacija ar oraliniu seksu.
Žemas libido. Geismo nuslopimas glaudžiai susijęs su lytinių hormonų (testosterono vyrams ir estrogenų moterims) stoka. Kai kuriais atvejais pasiteisina pakaitinė hormonų terapija. Potraukio sumažėjimas susijęs su gretutinėmis lėtinėmis ligomis, pavyzdžiui, širdies nepakankamumu, cukriniu diabetu, nutukimu. Pakitus bendrai kraujotakai, sutrinka kraujo pritekėjimas į lytinius organus, sunkiau susijaudinti ir pasiekti orgazmą. Daugybės vaistų šalutinis poveikis – sumažėjęs libido. Tai antidepresantai, vaistai nuo kraujospūdžio, spazmų, padidėjusiam skrandžio rūgštingumui mažinti ir pan. Galbūt verta ieškoti tinkamo pakaitalo ar pasitarus su gydytoju koreguoti dozę.
Susigrąžinti aistrą miegamajame
Gyvensena turi milžinišką įtaką tam, ar amžėjant seksualinis gyvenimas išliks aktyvus, ar pasyvus. Maistinga, subalansuota mityba ir mankšta suteikia energijos, didina gerovės jausmą ir pasitenkinimą seksu. Kita vertus, antsvoris ir nutukimas silpnina seksualinę funkciją net jauniems asmenims. Poveikis senjorams – dar didesnis dėl lėtinių širdies, kvėpavimo sistemos, sąnarių, raumenų ligų. Amerikiečių tyrimas, pristatytas leidinyje „JAMA Open Network“, atskleidė, jog mityba, kurioje gausu daržovių, vaisių, riešutų ir žuvies, tačiau mažai raudonos perdirbtos mėsos, susijusi su geresne seksualine funkcija vyresniame amžiuje. Reguliarus lengvas krūvis palaiko fizinę ir psichinę sveikatą. Vaikštant ar dirbant nesunkius darbus lauke gerėja kraujotaka, plaučių ventiliacija, aprūpinimas deguonimi. Socialiniai santykiai pakelia nuotaiką, saugo nuo vienatvės. Optimizmas dėl ateities prisideda prie didesnio libido.
Natūralu nerimauti dėl amžėjant atsiradusios seksualinės disfunkcijos. Gėda, kaltė, nepasitenkinimas savimi mažina savivertę ir gadina poros santykius. Įtampa dar labiau pablogina intymumą. Svarbu neignoruoti jausmų, nekaltinti nei savęs, nei partnerio, o kalbėtis ir prisitaikyti. Atvirumas ir sąžiningumas padeda atkurti emocinį intymumą, vėliau ir aistrą. Svarbu ieškoti bendrų sprendimų ir mėgautis rezultatu. Jeigu nepavyksta savomis jėgomis, kreiptis į gydytojus. Dažnai žemo libido priežastys slypi galvoje. Depresija, nerimas, miego sutrikimai temdo džiaugsmą lovoje.
Lytiniai santykiai – tik vienas iš būdų mėgautis intymumu. Prisilietimai, bučiniai ir kitos subtilios švelnybės sustiprina artumo jausmą. Išplėtus sekso apibrėžimą, lengviau rasti abiem priimtinų būdų reikšti geismą. Amžėjant seksualiniai poreikiai gali skirtis labiau nei jaunystėje, todėl svarbu likti atviriems ir kūrybingiems, nenustoti bandyti kažką naujo. Kai kada padeda pabėgimas nuo rutinos: jei įprastai pora mylisi vakare, pabandyti rytais. Jei seksas dažniausiai iniciuojamas savaitgalį, suplanuoti antradienį ar ketvirtadienį.
Libido glaudžiai susijęs su emocine atmosfera poroje ir bendru pasitenkinimu santykiais. Nors vaikai užauginti, nėra streso dėl darbo, išlieka buitinių pareigų pasidalijimas, finansinis apsirūpinimas, atostogų, pirkinių, remontų planavimas. Svarbu išsaugoti pomėgius ir savirealizacijos būdus, net jeigu jie skiriasi. Bendrumo jausmą sukuria ne rutina, o romantiškos akimirkos. Nepaisant santykių trukmės, siūloma eiti į pasimatymus. Būtina kalbėti apie vienas kitą, o ne rūpesčius. Įrodyta, kad sąmoningas laikas, praleistas drauge, augina emocinį prieraišumą, dėkingumą, empatiją ir puoselėja intymumą. Juokas – dar vienas slaptas ingredientas puoselėjant darnius seksualinius santykius.
Saugumas – ne paskutinėje vietoje
Atsiradus erekciją skatinantiems vaistams, seksualinio gyvenimo trukmė pailgėjo. Nors seksas naudingas sveikatai ir gerovei, šios aplinkybės prisidėjo prie lytiškai plintančių ligų dažnio tarp vyresnių žmonių. JAV nuo 2020-ųjų iki 2024 m. sifilio, gonorėjos, ŽIV atvejų skaičius vyresniems nei 65 m. asmenims padidėjo beveik 25 %.
Nepriklausomai nuo amžiaus, svarbu atvirai kalbėtis su partneriu apie seksualinę patirtį, taip pat naudoti apsisaugojimo priemones. Nors seksas gali būti efektingesnis dėl išnykusios pastojimo, neplanuoto nėštumo baimės, mylintis su nauju partneriu rekomenduojama naudoti prezervatyvą. Rizikos, susijusios su atsitiktiniu seksu, neišnyksta pasiekus garbų amžių.
Autorė Jurgita Ramanauskienė