Daktarė atkreipia dėmesį: naujagimio stebėjimas gali tapti raktu į sėkmingo žindymo sėkmę
2024-12-06 14:47Kartu su vienuoliktąją herojaus istorijos ankstukų temai skirta laida, socialinė iniciatyva „Skirtingos Spalvos“ pristato ir naująją rubrikos „Patarimai“ laidų ciklo dalį apie gimdymą, žindymą ir ,,Kengūros“ metodą. Anot Kauno klinikų Neonatologijos klinikos slaugos vadovės Natalijos Skorobogatovos kartais tėvai net nesusimąsto, kokią ypatingą galią turi jų artimas ryšys. Net ir naujagimio prilaikymas šalia gali sumažinti mažylio jaučiamą skausmą netaikant jam jokių farmakologinių preparatų.
Kiekviena šeima besilaukianti naujagimio tikisi, kad gimdymo etapas bus toks, apie kurį galvojame dažniausiai – sklandus ir atitinkantis visus laukimo terminus. Bet turime nepamiršti, kad kartais nutinka taip, jog į pasaulį vaikai ateina anksčiau laiko ir tapdami ankstukais susiduria su papildomais sveikatos iššūkiais. Viena iš dažniausiai pasitaikančių neišnešiotų naujagimių problemų yra maitinimosi sutrikimas, kuris sąlygoja didelę riziką prailgintos ar pakartotinės hospitalizacijos.
Būtent žindymui didžiausią dėmesį laidos metu skyrusiKauno klinikų Neonatologijos klinikos slaugos vadovė Natalija Skorobogatova pažymėjo, kad žindymas labiausiai suartina mamą ir vaiką: ,,Reikia nepamiršti, kad žindymas yra vienas iš pagrindinių naujagimio bendravimo su mama būdų. Nes motina maitindama savo kūdikį taip prie jo liečiasi, kalba, palaiko akių kontaktą. Net naujagimio kvapas gali padėti moteriai išlaikyti laktaciją.“
Laidą su daktare galite žiūrėti čia.
Taip pat Natalija pasidalijo mintimis, kad daugelis tėvų įpratę manyti, jog naujagimis valgys iš krūties, rodys ženklus, atpažins mamos kvapą, o pasisotinęs giliai miegos. Kalbėdami apie ankstukus turime suprasti, kad žindymo procesas yra kiek atitolintas, nes tai susiję su anatominėm ir fiziologinėm savybėm. Todėl natūralu, kad kyla klausimas, ką galidaryti šeimos, kad perėjimas nuo maitinimosi per zondą iki maitinimo per krūtį būtų sklandesnis?
,,Raginu šeimas taikyti ,,Kengūros“metodą, kuris tinka ne tik mamoms, bet ir tėčiams. Šio metodo tikslas padidinti motinos pieno gamybą ar žindymo pradžią bei aktyvinti artimo ryšio su tėvais kūrimą. Tad svarbiausi momentai yra šie: naujagimį guldyti ant nuogos mamos ar tėčio krūtinės. Naujagimis gali dėvėti sauskelnes, taip pat mažylį pridengti šilta antklode. Svarbu nepamiršti, kad seansas turi trukti ne trumpai nei 65 minutes“, – profesine patirtimi dalijasi Natalija Skorobogatova.
Daktarė taip pat pažymi, kad šio metodo nauda mamai yra neįkainojama: ,,Juk taip stiprėja ryšys, išlaikoma laktacija, moteris gali greičiau atgauti jėgas ir labiau pasitikėti savimi. Taip pat mažylis po truputį pradeda greičiau sušilti, pradėdamas daugiau valgyti priauga trūkstamo svorio, normalizuojasi temperatūra ir kvėpavimo ritmas, stiprėja kognityvinis vystymasis bei mažėja fiziologinis atsakas į skausmą.“
Viešoji įstaiga „Skirtingos spalvos“ primena, kad vienuoliktosios laidos herojais tapo Elena ir Tadas Bruzguliai(pokalbį galite žiūrėti čia), kurie atvirai pasidalijo savo išgyvenimais auginant dvynes ankstukes. Iniciatyvą palaikyti galite įsigydami rankų darbo marškinėlius, kurie skleidžia palaikymo žinutę ankstukų bendruomenei.