Pirmas įspūdis – lemtingas!
2024-06-10 09:1233–100 milisekundžių – tiek reikia susidaryti pirmam įspūdžiui. Kitus įvertiname per akimirką, ir pakeisti pirmąją nuomonę labai sunku. Todėl verta stengtis, kad kitų akyse sublizgėtume iš pirmo žvilgsnio!
Ilgalaikis poveikis
Vos sutikę naują žmogų akimirksniu vertiname jo veidą, mimikas, kūno kalbą, aprangą, laikyseną, balso toną, sakomus žodžius, kvapą ir kitas aplinkybes, padedančias susidaryti pirmąjį įspūdį. Tai vyksta automatiškai ir itin greitai. Be abejo, vos sutikus žmogų neįmanoma nuspėti jo tikro charakterio ar ketinimų, tačiau nesąmoningai įvertinę čia pat surinktą informaciją susikuriame tam tikrą nuomonę apie tą žmogų. Trumpiau nei per sekundę gimęs pirmasis įspūdis įsirėžia giliai ir vėliau jį pakeisti būna ypač sunku. Net jeigu geriau pažinus žmogų paaiškėja, jog pirmasis įspūdis buvo klaidingas, jis vis tiek palieka pėdsaką, kurio negebame atsieti nuo to žmogaus. Tai tarsi filtras, kurį nesąmoningai naudojame ateityje bendraudami su tuo žmogumi. Psichologiniai ir kognityviniai tyrimai rodo, kad žmonės apskritai visą aplinką bei kitus vertina pagal savo iš anksto susikurtus filtrus, lemiančius atitinkamą požiūrį bei sprendimus.
Namų darbai
Pirmas žingsnis sėkmingo pirmo įspūdžio link – namų darbai. Tai reiškia, kad prieš einant į susitikimą reikėtų kruopščiai pasidomėti laukiančia auditorija / žmogumi. Nesvarbu, tai potencialus darbdavys ar romantiškas partneris. Kuo daugiau žinosite apie tą žmogų, tuo geriau. Svarbu viskas: jo pažiūros, vertybės, pomėgiai ir tai, kas jį erzina ar kam visiškai negeba atsispirti… Šiais laikais būti sekliu nėra sunku, nes socialiniai tinklai ir interneto paieškos sistemos visuomet pasiruošę ištiesti pagalbos ranką. Didesnį dėmesį verta atkreipti į to žmogaus nuotraukas. Dažnai jos atskleidžia netgi daugiau nei kita informacija. Būtina atsižvelgti į tai, kaip būsimas pašnekovas leidžia laisvalaikį, su kuo jį leidžia, kaip yra apsirengęs. O gal jis iš viso neviešina savo gyvenimo ir socialiniuose tinklalapiuose pateikęs tik portretinę nuotrauką bei kelias asmenines detales? Visa ši informacija pravers ne tik sukuriant pozityvų pirmąjį įspūdį, bet ir užpildant nejaukias tylos pauzes ar pradedant pokalbį.
Pažadinti pasitikėjimą
Antras žingsnis – savyje pažadinti pasitikėjimą. Natūralu, kad einant į pirmą susitikimą su nepažįstamu žmogumi kyla jaudulys, bet svarbu jo neparodyti. Atsipalaidavę, laimingi žmonės palieka geresnį įspūdį. Kaip užmaskuoti tirtančias kojas, drebančias rankas ir virpantį balsą? Pradėkite ruoštis dar gerokai prieš susitikimą. Prieš jį skirkite laiko mėgstamai veiklai, atsipalaidavimui, kad galėtumėte užsimiršti. Šiuo atveju puikiai tinka sportas. Į patį susitikimą atvykite anksčiau, kad turėtumėte laiko nusiraminti, bet ne per anksti, kad nespėtumėte prikurti nemaloniausių variantų ir nesėkmių teorijų. Prieš įeidami į erdvę, kur laukia pašnekovas ar klausytojai, ramiai pakvėpuokite, įsivaizduokite ką nors malonaus.
Kūno kalba
Įdomu tai, kad kuriant pirmąjį įspūdį neverbaliniai signalai būna svarbesni už žodžius. Šių dažnai nė nespėjame ištarti, kai naujai sutiktas žmogus jau būna apie mus susidaręs pirmąjį įspūdį. Todėl svarbu iš anksto pagalvoti, ką išduoda kūno kalba. Norint palikti teigiamą įspūdį, svarbu, kad neverbalinė kalba būtų pozityvi. Pirmiausia svarbi atvira laikysena: reikia stovėti arba sėdėti tiesia nugara (pasitikėjimas savimi), viršutine kūno dalimi vos palinkti pašnekovo link (demonstruojamas prielankumas, susidomėjimas), rankas laikyti natūraliai nuleistas šonuose, jų nekryžiuoti, taip pat nekryžiuoti kojų, mat toks elgesys rodo norą atsiriboti, nesaugumą.
Veido išraiškos
Tai kūno kalbos dalis, bet ją verta aptarti atskirai. Dažnai mimikos nesąmoningai išduoda tikruosius jausmus ir mintis, net kai jas norite nuslėpti nuo pašnekovo. Egzistuoja mikro išraiškos (jos nežymios ir trunka sekundės dalį), ir būtent jos atskleidžia daugiau nei norėtumėte. Pašnekovas sąmoningai tokių nefiksuoja, bet viskas vertinama jo pasąmonėje. Mikro mimikų kontroliuoti negalite, bet galite pasistengti, kad sąmoningos veido išraiškos demonstruotų prielankumą.
Pirmiausia svarbu užmegzti akių kontaktą. Jis parodo, kad pagarbiai vertinate sutiktą žmogų, domitės juo, norite bendrauti. Taip pat tai vertinama kaip nuoširdumo išraiška. Akių kontaktą derėtų užmegzti dar prieš pradedant kalbėti. Tiesa, jis turėtų būti saikingas ir jokiu būdu nevirsti į įžūlų spoksojimą. Tam, kad neatrodytumėte agresyvūs, akių kontaktas turėtų būti palaikomas vidutiniškai 60 % viso pokalbio laiko.
Ne mažiau svarbi šypsena. Ji leidžia pasijusti maloniai, pokalbiui suteikia šilumos, draugiškumo. Pašnekovas ima labiau jumis pasitikėti. Tiesa, šypsena turi būti nuoširdi ir pasiekti ne tik jūsų lūpas, bet ir akių kampučius. Būtent pagal juos atskiriame šypseną net tada, kai nematome žmogaus burnos, pavyzdžiui, kai jis dėvi kaukę ar šaliką.
Dėmesys aprangai
Nors sakoma, kad nevalia spręsti apie knygą iš viršelio, vertindami vieni kitus žmonės būtent taip ir elgiasi. Taigi tai, ką vilkite ir avite, kokius aksesuarus segite, neabejotinai paveikia pirmąjį įspūdį. Svarbiausia, kad jūsų įvaizdis atitiktų situaciją. Pavyzdžiui, jeigu einate į darbo pokalbį, nevalia vilkėti kasdieniškai, nes sudarysite įspūdį, kad tos pareigos nė kiek nerūpi. Ir atvirkščiai – keliaudami susipažinti su nauja draugų kompanija nesirinkite itin oficialaus įvaizdžio, nes aplinkiniai jausis nejaukiai, įpareigoti, patys atrodysite nutolę, griežti, konservatyvūs, neprieinami, tarsi iš kito pasaulio. Taip pat svarbu, kad apranga nevaržytų jūsų pačių ir į ją pokalbio metu galėtumėte visiškai nekreipti dėmesio. Moterys turėtų likti atsargios ir subtilios rinkdamosi makiažą bei aksesuarus. Saugiausi – neutralūs klasikinio stiliaus drabužiai. Patartina vengti itin ryškių spalvų ar įmantrių aksesuarų.
Žodžių galia
Per pirmąjį kontaktą privaloma neskubėti ir apgalvoti kiekvieną sakinį. Derėtų nepamiršti, kad čiauškate ne su senu geru draugu, o su visiškai nepažįstamu žmogumi. Itin atsargiai reikėtų juokauti. Nesupratęs pokšto pašnekovas gali ne tik suglumti, bet net įsižeisti. Gerai apsvarstyti derėtų ir jo pateikiamus klausimus. Būtina įsitikinti, ar tinkamai juos supratote. Jei tuo abejojate, verčiau drąsiai pasiteiraukite, ką pašnekovas turi omenyje. Antraip galite išpliurpti tai, ko jam visiškai nebūtina žinoti. Jei pastebite, kad pokalbio metu negalite suvaldyti ne tik lauk lekiančių žodžių, bet ir vis labiau virpančio balso, giliai įkvėpkite, esant galimybei atsigerkite vandens ir neskubėdami tęskite pokalbį. Greitas tarškėjimas – pirmas nervingumo ženklas.
Dominavimo žaidimai
Jei susitikimas vyksta pašnekovo aplinkoje, derėtų išlikti kukliems. Tai nereiškia, kad droviai nuleidę galvas privalote sėdėti ir sutikti su viskuo, kas sakoma. Tiesiog nereikia imti iniciatyvos į savo rankas. Jei tik įėję į patalpą nė neprašyti užimsite čia pat stovintį krėslą ir imsite pasakoti apie save ar šiaip taukšti, ne tik nustebinsite pašnekovą, bet ir pasirodysite nemandagūs, savo vietos nežinantys išsišokėliai. Jei susitikimas vyksta nešališkoje erdvėje, būtina atsižvelgti į pašnekovo statusą. Jei pokalbis vyksta su potencialiu darbdaviu ar kitu už jus viršesniu žmogumi, galioja tos pačios taisyklės. Jei susitinkama su nauju draugu ar lygiaverčiu asmeniu, galima lyderiauti. Bet kokiu atveju negalima užgožti pašnekovo.
Kvapų kerai
Gentainius uostydami vertina ne tik gyvūnai, taip elgiamės ir mes. Nesąmoningai, bet visuomet fiksuojame šalia esančio žmogaus kvapą. Ne veltui, mat natūralus žmogaus kvapas gali daug pasakyti apie jo sveikatos būklę, gyvenimo būdą, įpročius, net seksualinę orientaciją! Įdomu tai, kad vyrus pagal kvapą labiau vilioja moterys per ovuliaciją, nes tada jos gali pastoti. Reikšmingi ne vien natūralūs kūno kvapai, bet ir naudojami kvepalai. Jie kuria atitinkamą nuotaiką bei įspūdį, tad svarbu, kad atitiktų situaciją ir siųstų būtent tokią žinutę, kokią ir norime perduoti. Tam svarbu pasidomėti, kaip emociškai veikia skirtingi kvapai.
- Raminamąjį, atpalaiduojamąjį poveikį turi bergamočių, kedrų, kiparisų, levandų, mairūnų, miramedžių, apelsinų, kriaušių, rožių, našlaičių aromatai.
- Pyktį slopina ramunėlių, jazminų, rožių, pačiulių, kvapiųjų kanangų kvapai.
- Nuotaiką gerina bergamočių, šalavijų, greipfrutų, jazminų, levandų, citrinų, santalų, kvapiųjų kanangų dvelksmas.
- Energingai ir ryžtingai nuteikia šventagaršvių, kamparo, kardamonų, cinamono, bazilikų, kiparisų, eukaliptų, pankolių, citrinų, pipirmėčių, obuolių aromatai.
- Vilioja, kursto aistrą jazminų, rožių, santalų, vanilės, kvapiųjų kanangų kvapai.
- Stiprina pasitikėjimą savimi jazminų, pačiulių, santalų dvelksmas.
Kad ir kokius kvapus rinksitės, svarbiausia kvepintis saikingai. Aromatas turi jaustis švelniai ir subtiliai, nes kai iš paskos velkasi kvepalų šleifas, aplinkinius tai gali erzinti, varginti, atbaidyti.
Kiti naudingi patarimai
- Išgirdę kandžią repliką neturėtumėte atsakyti tuo pačiu. Jei situacija leidžia, galite tai paversti smagiu pokštu, jei ne – tiesiog ramiai ir mandagiai atsakykite. Taip priversite pašnekovą susigėsti ir suvokti, kaip neoriai jis pasielgė. Taip pat parodysite, kad jus išmušti iš vėžių nėra lengva. Tai itin svarbu darbo pokalbio metu.
- Sulaukę išsamaus atsakymo reikalaujančio klausimo prieš atsakydami, net jei ir žinote atsakymą, padarykite pauzę. Taip sudarysite įspūdį, kad kalbate gerai apgalvoję, esate analitiški ir racionalūs.
- Darbo pokalbio metu vartokite „stiprius“ žodžius – lyderis, organizuotumas, valdymas, energingas ir pan. Jie padės išlaikyti tvirtą poziciją ir ilgiau išliks pašnekovo galvoje.
- Pirmojo pokalbio metu derėtų kalbėti normine kalba. Antraip pašnekovas gali nesuprasti jūsų tarmės ar žargono.
- Svarbu prisiminti, kad gerokai per anksti atvykti taip pat nemandagu kaip ir vėluoti.
- Kalbant patartina vartoti kreipinį. Jei statusas leidžia, geriausia pašnekovo vardą. Tai kuria artimesnį ryšį.
- Nevalia pertraukinėti pašnekovo. Daugumoje kultūrų tai laikoma nemandagiu poelgiu, todėl naujai sutiktas žmogus gali įsižeisti. Be to, pertraukinėdami pašnekovą rodote, kad jums svarbiau ne išklausyti, o patiems pasisakyti. Taip šalia esantis gali pasijusti nesvarbus, nuvertintas.
- Bendraudami nesižvalgykite į telefoną, nerašinėkite žinučių. Jeigu skubu tuoj pat atrašyti arba atsiliepti į skambutį, būtina prieš tai atsiprašyti pašnekovo.
- Vengti uždarų klausimų ir naudoti atvirus. Pavyzdžiui, klauskite ne „Ar mėgstate savo darbą?“, o „Kas labiausiai patinka jūsų darbe, o ką norėtumėte pakeisti?“. Taip parodysite didesnį susidomėjimą, skatinsite pašnekovą atsiverti, sumažinsite nejaukių tylos pauzių tikimybę.
Jeigu sudarėte blogą pirmąjį įspūdį
Taip gali nutikti kiekvienam. Kartais dėl to kaltas per menkas pasirengimas pokalbiui, kartais per didelis jaudulys, nuo jūsų nepriklausančios aplinkybės ar kiti veiksniai. Visais atvejais ištaisyti blogą pirmąjį įspūdį įmanoma, tik tai reikalauja didelių sąmoningų pastangų ir dažniausiai nemažai laiko. Viskas panašu į prarastą pasitikėjimą kitu žmogumi – buvusį tvirtą ryšį atkurti įmanoma, bet skyles lopyti tenka ilgai ir sunkiai. Taigi, sudarę blogą pirmąjį įspūdį pirmiausia tai turite pripažinti patys sau ir atvirai įsivardyti, kokių klaidų padarėte. Būtent tai turės pelnyti daugiau jūsų dėmesio ir pastangų ateityje, kad nekartotumėte klaidų ateityje. Jeigu būtina, atsiprašykite, paaiškinkite savo elgesio motyvus. Visgi svarbiausia – ateityje bendraudami su tuo žmogumi kuo daugiau dėmesio skirkite pozityviai (ne)verbalinei komunikacijai. Galiausiai duokite sau ir kitai pusei laiko. Lašas po lašo net akmenį pratašo!
Autorius Jūratė Survilė