Ieškant gyvenimo prasmės…
2023-10-19 07:30Kaip sakė JAV pirmoji ledi Eleonora Ruzvelt, gyvenimo tikslas yra tiesiog gyventi. Išragauti gyvenimą iki galo, tvirtai ir be baimės siekti naujų patirčių, kurios dar labiau praturtina būtį. Kiekvienas gyvenimo prasmę apibūdintume savaip, kaip ir kiekvienas ją rastume skirtinguose dalykuose. Ar žinote, kur glūdi jūsiškė? Jei ne, pats metas susimąstyti, mat gyvenimo prasmę jaučiantys žmonės gyvena visapusiškai laimingesnį gyvenimą!
Kas tai?
Bandant rasti universalų atsakymą į klausimą, kokia yra gyvenimo prasmė, gali imti suktis galva. Jeigu gyvenimo prasmę mėginsite įsprausti į vienus siaurus rėmus ir kiekvienam pasaulio gyventojui pritaikyti tą pačią tiesą, tikrai nieko nepavyks. Gyvenimo prasmės filosofija pernelyg plati ir įvairi, kad leistųsi įspraudžiama į sakinį ar kelis. Mėginant atsakyti į šį klausimą, geriausia mąstyti ne apie visą žmoniją, o paklausti savęs – dėl ko keliatės kiekvieną rytą? Kas yra jūsų gyvenimo variklis? Neišsigąskite, jeigu atsakymas ne toks, kokio norėtumėte, arba apskritai jo nerandate. Gyvenimo prasmę turime visi, net jeigu dar nesame jos suvokę. Ji gali turėti įtakos mūsų tikslams, sprendimams, elgsenai. Vieniems tai prasmingas, pasitenkinimą teikiantis darbas, antriems – darni, laiminga šeima, tretiems – dvasinis tobulėjimas, subtiliojo pasaulio pažinimas… O kai kurie prasmę mato visuose šiuose dalykuose ir ją sulipdo iš visiškai skirtingų, bet tarpusavyje kažkokiu būdu susiklijuojančių dalelių. Gyvenimo prasmė nėra universalus reiškinys, tai unikalus vienetinis dalykas, kiekvienam apsireiškiantis skirtingu pavidalu. Lygiai kaip kiekvieno pirštų atspaudai yra unikalūs, taip ir kiekvieno gyvenimo prasmė švyti skirtingomis spalvomis. Maža to, bėgant laikui ir įgyjant daugiau patirties gyvenimo prasmė gali pereiti įvairias transformacijas, augti kartu su žmogumi.
Prasmingas = laimingas gyvenimas
Galima klausti ne tik to, kas yra gyvenimo prasmė, bet kodėl apskritai ji svarbi? Čia aiškius atsakymus pateikia net mokslininkai ir psichologai. Įrodyta, kad tie žmonės, kurie jaučia savo gyvenimo prasmę, yra laimingesni. Vieno psichologinio eksperimento metu nustatyta, jog kuo aiškesnę gyvenimo prasmę jaučia žmogus, tuo daugiau pozityvių emocijų patiria kasdien. Gyvenimo prasmę atradę asmenys pasižymi didesniu energijos lygiu, pozityvumu, entuziazmu, jaučiasi labiau įsižeminę. Net susidūrę su kliūtimis bei negandomis mažiau nuliūsta, lengviau atsistoja ant kojų ir patiria mažiau neigiamų padarinių. Įdomu tai, kad gyvenimo prasmę atradę žmonės netgi gyvena ilgiau. Jie rečiau susiduria su širdies ir kraujagyslių ligomis, psichikos sutrikimais, kognityvinių funkcijų silpimu, net geriau pakelia skausmą. Taip pat įrodyta, kad gyvenimo prasmę jaučiantys asmenys kuria darnesnius santykius, dažniau džiaugiasi harmonija šeimoje. Taigi naudą pajunta ne tik pats žmogus, bet ir jam brangūs asmenys.
Kaip atrasti?
Vieno atsakymo, kas yra gyvenimo prasmė, nėra ir būti negali. Kiekvienas esame individualus, turintis skirtingą gyvenimo tikslą. Jį rasti padės šie patarimai:
Mąstyti individualiai. Gyvenimo prasmė nėra universalus matas. Nereikia lyginti savęs su kitais, pavydėti, žūtbūt sekti aplinkinių pavyzdžiu. Kasdien gyvybes gelbstinčio chirurgo gyvenimas nebūtinai prasmingesnis už gatvės šlavėjo. Tarp profesinės veiklos ir gyvenimo prasmės negalima dėti lygybės ženklo. Jos ieškant derėtų žvelgti plačiau. Gyvenimo prasmė slypi visumoje kasdien atliekamų, kad ir mažyčių darbelių, žodžių, veiksmų, jausmų, kuriuos patys jaučiate ir priverčiate jausti aplinkinius. Nereikia stengtis šios prasmės materializuoti.
Prisiminti vaikystę. Vaikai elgiasi nuoširdžiau nei suaugusieji, laisvai išsako norus ir pomėgius. Jų dar nevaržo socialinės normos, gėda ir baimė pasirodyti nepritapėliais. Todėl naudinga prisiminti, ko troškote vaikystėje, kokia veikla žavėjo, su kuo mėgdavote bendrauti, apie ką dažniausiai šnekėdavote. Jeigu neatsimenate, verta paklausinėti artimųjų ir viską užsirašyti. Gavę šiuos atsakymus turėtumėte apsvarstyti, kodėl jums visa tai rūpėjo ir ar giliai širdyje rūpi šiandien. Tai gali padėti suprasti, ką turite veikti šiame gyvenime.
Analizuoti laisvalaikį. Ką svajojate nuveikti turėdami laisvą valandėlę? Kas labiausiai džiugina? Atsakymai į šiuos klausimus ne mažiau naudingi nei informacija iš vaikystės. Laisvalaikiu jaučiamės nevaržomi visuomenės pančių, mums neprimetami reikalavimai, todėl parodome tikruosius save. Laisvalaikio analizė padės geriau pažinti save, kartu priartėsite prie atsakymo, kam esate sukurti šiame gyvenime.
Neieškoti vienos prasmės. Dauguma žmonių jaučiasi nusivylę negalėdami rasti to vienintelio, svarbiausio gyvenimo tikslo, kuris įprasmintų visą gyvenimą. Tokio ir nereikia ieškoti. Retas žmogus turi vieną gyvenimo tikslą, nustelbiantį visus kitus ir leidžiantį pajusti gyvenimo pilnatvę. Dauguma gyvenimo prasmę randa keliose veiklose, net jeigu jos tarpusavyje neturi nieko bendro. Svarbu savęs neriboti.
Paklausti draugų patarimo. Artimiausi bičiuliai apie jus žino daug svarbios informacijos. Galite nustebti, kiek dalykų jumyse jie pastebi, kurių nepastebėjote patys. Reikia tik nuoširdžiai įsiklausyti į draugų suteiktą informaciją, apgalvoti, ką išgirdote, net jeigu tai jums nepatinka. Pamatę save naujomis akimis galite atrasti ir naują gyvenimo kelią. Galite draugų tiesiai paklausti, koks, jų nuomone, yra jūsų gyvenimo tikslas. Arba galite paklausinėti, ką darote geriausiai, o kur be reikalo eikvojate jėgas. Pravartu paprašyti viską surašyti, taip draugai turės laiko pagalvoti, galės pasakyti viską atviriau nei išdrįstų į akis. Rašteliai gali būti anonimiški.
Daugiau skaityti. Daugiau nei prieš dešimtmetį Didžiojoje Britanijoje su 26 000 paauglių atliktas mokslinis tyrimas parodė, kad tie jaunuoliai, kurie skaito Bibliją, turi aiškesnį gyvenimo prasmės bei tikslo jausmą. Pasaulinės literatūros skaitymas neabejotinai turi naudos ne tik paaugliams, bet ir suaugusiesiems. Skaitydami grožinę literatūrą ar poeziją turime galimybę nusikelti į kitus laikus, kitus pasaulius, patirti tokius išgyvenimus, kokių nesame patyrę savo gyvenime, kitaip tariant, galime tarsi pasimatuoti kitų žmonių gyvenimus. Tokia galimybė padeda suvokti, ką šiame pasaulyje veikiame patys, ką norime ir ką turėtume jame veikti, kokia yra mūsų egzistencijos prasmė.
Sufleris – gimimo data
Tikima, kad gimdamas žmogus jau atsineša tam tikrą gyvenimo programą, kurioje užkoduotas ir pagrindinis gyvenimo tikslas bei prasmė. Ši programa nėra nepajudinama, tai pamatas, ant kurio patys statome savo namą. Visgi žinant, kokią programą paruošęs pats likimas, atrasti savo gyvenimo kelią kur kas lengviau. Jį padės rasti gimimo data, pagal kurią galima išskaičiuoti gyvenimo programą atspindintį raktinį skaičių. Tam prireiks kelių skaičiavimų:
- Gyvenimo kelio skaičius. Susumuoti visus gimimo datoje esančius skaitmenis iki vienaženklio skaičiaus. Pvz., jeigu žmogus gimė 1988 05 18, gyvenimo kelio skaičius bus: 1 + 9 + 8 + 8 + 0 + 5 + 1 + 8 = 40 = 4 + 0 = 4.
- Vardo skaičius. Numerologijoje kiekviena raidė atitinka tam tikrą skaičių, tad pateiktoje lentelėje surasite savo vardo raidžių skaitines reikšmes ir jas sudėkite iki vienaženklio skaičiaus. Pvz., jeigu vardas Ona, galutinis skaičius bus: 6 (O) + 5 (N) + 1 (A) = 12 = 1 + 2 = 3.
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
A, Ą, J, S, Š | B, K, T | C, Č, L, U, Ų, Ū | D, M, V | E, Ę, Ė, N | F, O | G, P, Y | H, Z, Ž | I, Į, R |
- Pavardės skaičius. Apskaičiuojamas taip pat, kaip ir vardo skaičius.
Galutinį raktinį skaičių, atskleidžiantį gyvenimo tikslą, apskaičiuosite susumavę visuose trijuose žingsniuose gautus rezultatus. Galutinis skaičius turi būti vienaženklis, išskyrus atvejus, kai gaunama 11 arba 22 – tai meistro skaičiai, turintys ypatingą reikšmę.
Skaičių reikšmės
1 lyderystė ir inovacijos
Šie žmonės pasitiki savimi, jaučia stiprią motyvaciją siekti užsibrėžtų tikslų. Gyvenimas jiems lėmė tapti tam tikros veiklos pionieriais, lyderiais. Tokios asmenybės įprastai gimsta suburti žmones dideliam tikslui, kuris galbūt pakeis visą istoriją, didelės bendruomenės gyvenimo kokybę, pasaulėžiūrą. Svarbiausia nebijoti mąstyti kitaip, nebrukti savęs į stereotipų rėmus. Eidami prieš prigimtį ir mėgindami tapti pilkos masės dalimi tokie žmonės tampa pažeidžiami, apatiški, jiems nepavyksta susijungti su didžia energija, kuria iš prigimties yra apdovanoti.
2 bendradarbiavimas ir diplomatija
Apdovanoti stipria intuicija ir komunikabilumu. Jiems skirta kurti tarpusavio ryšius ir mokytis priimti tokius sprendimus, kurie tenkintų abi puses, būtų it kompromisas. Vienas pagrindinių tikslų – būti pastebėtiems visuomenėje, sykiu išsaugoti nepriklausomybę. Teks išmokti laviruoti tarp savo bei šalia esančiųjų poreikių. Lengva nebus, nes tokie žmonės jautrūs kitų emocijoms, jiems rūpi, ką mano aplinkiniai, trokšta įtikti kitiems. Tikėtina, kad tam tikros gyvenimo situacijos gundys manyti, kad paprasčiau per gyvenimą keliauti vieniems ir rūpintis tik savimi, bet tai nėra šių žmonių tikroji prigimtis.
3 saviraiška ir džiaugsmas
Tokie žmonės dinamiški ir kupini energijos. Nekantrūs, nemokantys slėpti emocijų. Jeigu ko nors užsinori, tai reikia čia ir dabar. Dėl tokių savybių aplinkiniai juos vadina niekada neužaugančiais vaikais. Vienas jų gyvenimo tikslų – rasti džiaugsmą naujuose dalykuose. Bandydami naujoves randa ir savirealizacijos kelią. Suradę džiaugsmą keliantį dalyką, skuba pasidalyti su kitais, nes gerai jaučiasi tik būdami didesnės bendruomenės dalimi, kurdami ryšį, jausdami, kad yra priimti. Dažniausiai tokių asmenybių kelias susijęs su kūryba, bet nebūtinai vien mene. Kūrybos daug ir moksle, versle. Tokiems žmonėms sunku apsiriboti vienu dalyku, linkę išbandyti skirtingus amplua.
4 darbštumas ir pokyčių priėmimas
Šių žmonių šūkis – sėkmė susideda iš 5 % įkvėpimo ir 95 % sunkaus darbo. Jie praktiški, disciplinuoti, linkę paisyti nustatytų normų. Juos netgi galima vadinti ribų sergėtojais. Norėdami būti laimingi, turi suprasti tarnystės vertę, išmokti gyventi tam tikrų taisyklių valdomame pasaulyje. Jiems svarbus stabilumas, pagarba, tvirtybė, patikimumas, tradicijų paisymas. Šie asmenys stipriai orientuoti į tikslą ir neretai tampa priklausomi nuo darbo. Sunku prisitaikyti prie pokyčių, būti lankstiems. Itin svarbus statusas, todėl gali patraukti veikla politikoje, bankininkystėje, komercijoje.
5 pokyčiai ir sprendimai
Šiuose žmonėse gyvena pokyčių dvasia. Mėgsta naujas vietas, veiklas, iššūkius. Tokioms asmenybėms svarbu išmokti priimti tinkamus sprendimus ir jokiu būdu nedaryti to impulsyviai. Būtina nusistatyti tinkamus prioritetus, o tam pirmiausia teks pažinti save ir perprasti savo esmę. Tai įdomūs žmonės, gebantys įkvėpti kitus ir nuolat turintys originalių idėjų. Deja, stinga kantrybės jas įgyvendinti, tad šią savybę reikia lavinti. Kitas dalykas, ko būtina ypač saugotis, – azartiniai žaidimai ir bet kokia kita nereikalinga rizika. Nors nemėgsta jokių juos ribojančių limitų, būtina išmokti vidinę laisvę derinti su visuomenėje priimtinomis normomis.
6 tarnystė ir pusiausvyra
Apdovanoti praktiškumu ir gebėjimu materializuoti harmoniją. Juose telpa dieviškasis dvasingumas ir žemiškasis darbštumas. Dėl šių dviejų jėgų geba kurti komfortą bet kur, kur atsidurtų. Todėl į tokias asmenybes kiti dažnai kreipiasi patarimų, pagalbos. Svarbu rasti pusiausvyrą tarp pagalbos kitiems ir kišimosi į kitų gyvenimus. Jokiu būdu nereikia prisiimti svetimų atsakomybės, nereikia dėl nieko aukoti savęs. Svarbu išmokti ne tik duoti, bet ir imti nesijaučiant dėl to kaltiems. Taip pat svarbu išsaugoti individualizmą.
7 dvasingumas ir savarankiškumas
Šis skaičius susijęs su analitišku mąstymu, supratingumu ir dvasiniu gilumu. Kartais taip panyra į vidinio pasaulio tyrinėjimus, kad visiškai atsiskiria nuo išorinio pasaulio. Tokiu atveju kasdien susiduriama su vidine kova, kai norisi siekti aukštesnių nematerialių tikslų, bet kartu reikia patenkinti ir kūniškus, buitiškus poreikius. Nereikėtų tapti fanatikais ir menkinti kūniškų reikalų, juk ne veltui sakoma, kad sveikame kūne – sveika siela. Kaip elgtis, pakuždės širdis, mat tokios asmenybės turi stiprią intuiciją. Ji padės rasti ir pagrindinį gyvenimo kelią. Svarbu, kad lemtingi sprendimai būtų priimami savarankiškai, neleidžiant kitiems nukreipti tam tikra linkme.
8 pozityvumas ir transformacija
Apdovanoti gebėjimu suderinti dvasinius ir materialinius dalykus. Taip pat geba neigiamus dalykus pakeisti teigiamais ir tai yra viena gyvenimo užduočių. Tokios asmenybės tarsi nušviečia kelią kitiems, ypač sudėtingais momentais. Kiekvienas pyktis, agresija, pavydas turi būti nugalimas kantrybe, atjauta, supratingumu. Geba tarpusavyje suderinti tai, kas atrodo nesuderinama. Apdovanoti didele drąsa ir yra tikri kovotojai. Daugiausia gali pasiekti veikdami išvien su bendraminčiais. Jiems skirta nuveikti daug ir reikšmingo. Svarbu nepradėti tuščiai didžiuotis asmeniniais pasiekimais, turima galia, netapti godiems ir nesiekti dominuoti.
9 mistika ir idealizmas
Apdovanoti gebėjimu atverti subtiliojo pasaulio duris ir artimiau pažinti mistines žinias. Anksti supranta, kad materialinės gėrybės sielai neturi jokios vertės. Sielos komfortas yra šių asmenybių tikslas. Aiškiai pastebi supančio pasaulio netobulumus ir bando tai sutvarkyti kliaudamiesi savo idealistine pasaulėžiūra. Dažnai sunku rasti pusiausvyrą tarp idėjos, kaip viskas turėtų būti, ir tarp to, kaip iš tiesų yra. Trokšta išgelbėti pasaulį, bet kartu jaučia jam susvetimėjimą, nes mąsto kitaip nei dauguma. Svarbu atsiriboti nuo aplinkinių įtakos, mokytis duoti be prašymo gauti kažką atgal. Jų užduotis – teikti pasauliui šviesą ir išmintį.
11 nušvitimas ir pagalba
Turi ypatingą ryšį su dvasiniu pasauliu, jaučia daugiau nei kiti. Pagrindinis gyvenimo tikslas – išlaikyti dvasinę pusiausvyrą randant savo vietą materialiniame pasaulyje. Tokioms asmenybėms svarbu išsaugoti dvasinę higieną, nuolatos evoliucionuoti, augti vidumi. Ne mažiau svarbu padėti kitiems eiti dvasinio augimo keliu. Tokį skaičių turintys asmenys į Žemę ateina kaip savanoriai, kurių misija – tarnauti Motinai Žemei bei jos vaikams. Įprastai apdovanoti ypatingomis žiniomis, labai gabūs, neįtikėtinai ištvermingi – tiek fizine, tiek psichine prasme.
22 organizacija ir kūryba
Formos (plačiąja prasme) meistrai. Jiems lemta kurti didžiulius nacionalinio, o gal ir pasaulinio lygio projektus, keisti nusistovėjusią visuomenės struktūrą, įsisenėjusius gyvenimo modelius. Apdovanotos puikiais organizaciniais gebėjimais, o suderinus juos su kūrybiškumu, galimi neįtikėtini rezultatai. Šių žmonių mantra turėtų būti frazė „viskas įmanoma“. Giliai širdyje tai puikiai žino, deja, dažnai išsigąsta juose gyvenančios galios ir pradeda ją ignoruoti. Reikėtų nebijoti savęs priimti tokių, kokie esate.
Specialistės komentaras

Lina Balsė
Koučerė, Reiki meistrė, SOMA kvėpavimo terapijos instruktorė, holistinės aromaterapijos ir sąmoningumo mentorė, svetainės www.gyvybesenergija.lt įkūrėja Lina Balsė
Gyvenimo prasmė – kas tai? Mūsų pačių sau susigalvotas dalykas, suteikiantis egzistencijai reikšmės, jau gimimo metu atsinešta misija, o gal nė nereikia ieškoti kažko daugiau, nes prasmingas gyvenimas pats savaime?
Ar įmanoma atlaikyti būties naštą, atsakomybes, iššūkius ir kančią be gyvenimo prasmės pojūčio?
Kas yra gyvenimo prasmė? Kiekvieno ji unikali, kylanti iš mūsų unikalaus potencialo realizavimo ir įtakos aplinkiniam pasauliui. Mums būtinas tikėjimas, jog gyvenimas su visomis jo patirtimis yra prasmingas, jog esame kažko didesnio dalimi, nešančia atsakomybę atlikti savo vaidmenį geriausiai kaip tik galime.
Mes gimstame su unikaliu potencialu, kuris lyg gėlės žiedas skleidžiasi per gyvenimą. Kažkada nustebau išgirdusi, jog nesame 50:50 % tėčio ir mamos genų miksas, kiekvienas turime apie 10 % unikalių mutacijų, tad esame unikalūs ir tuo vertingi bei svarbūs šiam pasauliui.
Ar teko patirti jausmą, kylantį po to, kai paskyrėte daug laiko sudėlioti milžinišką dėlionę ir pabaigoje suvokėte, jog stinga vienos detalės? Galima manyti, jog centrinė paveikslo figūra yra svarbiausia dalis, o fonas ne toks svarbus, tačiau, jei trūksta vienos detalės, visas paveikslas lieka nebaigtas, ant sienos jo nekabinsime. Bus gaila sugaišto laiko visai likusiai dėlionei sudėti. Taip pat svarbus ir reikšmingas bendram paveikslui, žmonijai yra kiekvienas žmogus, nepaisant to, ar jis atliks ryškų, ar foninį vaidmenį.
Kodėl vieni žmonės žengia per gyvenimą pilna koja, o kiti nuolat stabčioja ir abejoja, ieško gyvenimo prasmės ir jos neranda?
Įrodyk, tada patikėsiu… Patikėk, ir įrodymai atsiskleis, nors bus nebereikalingi.
Kiekviena dar tik užsimezgusi gyvybė vertinga, net jei jos potencialas neatskleistas ir jos būsimas vaidmuo bei įtaka likusiam pasauliui nežinoma. Jei šis žmogus gyvens, vystysis, pažins ir atskleis save, neišvengiamai tą potencialą realizuos ir per tai įprasmins savo egzistenciją. Kaip gilei skirta tapti ąžuolu, taip kiekvienas žmogus turi savo potencialą, apimantį visus polinkius, talentus ir galimybes, kuris skleidžiasi per laiką, veikiant aplinkybėms.
Svarbu pats tikėjimas ir pajautimas visa savo esatimi, jog gyvenimas prasmingas, net neturint detalaus paaiškinimo protui. Kažin ar gilė žino, jog jai skirta tapti didžiuliu ąžuolu bei kodėl svarbu, kad ten, kur ji nukrito, tas ąžuolas būtinai užaugtų. Jei ji reikalaus įrodymo, jog jos egzistavimas prasmingas prieš dygstant ir pasiryžtant atlaikyti visas būsimas audras, ji reikalaus atskleisti jai visą ateitį, viską, kuo ji gali tapti, ir visą bendrą didesnį paveikslą, kaip jos buvimas paveiks aplinkinį pasaulį. Tačiau kad tai įvyktų, jai žinojimas nebūtinas, pakanka dygti, augti ir būti savimi. Jei tas žinojimas nebūtinas, jis ir neduodamas.
Sunkumų patiria žmonės, kurie gyvenimo tikslu laiko laimę, kurie savęs ieško išorėje, kitų pritarime ir patvirtinime, kurie atsakymų trokšta čia ir dabar.
Lengva pradėti abejoti neturint įrodymų ir atsakymų, jei užsispiriame, jog mums jų reikia. Bet jei tikime, jog gyvenimas prasmingas ir tiesiog einame savo keliu, priimame gyvenimo iššūkius, atsakingai nešame savo atsakomybę, augame per visas gyvenimo patirtis. Taip, kaip gilė negali užaugti niekuo kitu, kaip tik ąžuolu, taip ir mes negalime užaugti niekuo kitu, kaip tik mūsų aukščiausias potencialas. Ir mūsų buvimas savimi, savo talentų, aistrų ir interesų realizavimas mus vedančių aplinkybių rėmuose natūraliai ir realizuoja mūsų misiją bei įprasmina gyvenimą.
Ką daryti, kai gyvenimas atrodo beprasmis? Kur ir kaip save įprasminti, kas gali suteikti reikiamos atspirties?
Tiesiog tikėti. Turime tikėdami eiti į priekį tiek einant per baltą, tiek per juodą gyvenimo ruožą. Jei vaikysimės laimės miražo ir šios akimirkos malonumo, pasmerksime save būti nelaimingais. Jei reikalausime atsakymų ir įrodymų, kurių dar nesukūrėme savo gyvenime, niekas tų atsakymų neduos.
Manęs yra klausę, ar galima lengvai ir su malonumu judėti aukštyn? Su šypsena atsakiau, jog lengvai galime tik ristis žemyn, o kilimas aukštyn visada reikalaus pastangų. Gilesnę gyvenimo prasmę ir pasitenkinimą juo jaučia žmonės, per gyvenimą siekiantys daryti tai, kas teisinga ir reikalinga. Svarbu savanoriškai prisiimti gyvenimo uždedamas atsakomybes, sąmoningai siekti kiekvieną dieną būti geriausia savęs versija, vystyti savo gebėjimus ir atliepti tai, ko iš mūsų reikalauja pasaulis, ir su laiku ateis įrodymai, kad tas nueitas kelias ir nugyventas gyvenimas buvo prasmingas.
Įdomu!
Pastebėta, kad išėjus į pensiją žmonės dažnai susiduria su gyvenimo prasmės jausmo praradimu ir tai neigiamai veikia jų sveikatą, kartu didina mirties riziką. Pasak amerikiečių tyrėjo Dano Buettnerio, pats pavojingiausias laikas žmogaus gyvenime – pirmieji metai po gimimo ir pirmieji metai išėjus į pensiją. Greičiausiai ir jums teko girdėti istorijų, kaip visiškai sveikas žmogus vos baigęs karjerą netikėtai palieka šį pasaulį. Tyrimai rodo, kad mirties rizika išėjus į pensiją išauga per 50 %. Ir prie to stipriai prisideda gyvenimo prasmės praradimas, mat visą gyvenimą dirbusiam žmogui staiga nutraukus įprastą kasdienę veiklą reikia atrasti naują savo identitetą.
Autorius Jūratė Survilė