Nerimaujate, ar tilpsite į mažą, juodą suknelę, kuria norėtumėte puoštis per šias šv. Kalėdas ar Naujuosius metus? Šį jausmą žino tikriausiai didžioji dalis dailiosios lyties atstovių ir jis tikrai nesaldus! Tačiau šiek tiek pakoregavus mitybą ir gyvenimo įpročius galima džiaugtis puikiais rezultatais prieš šventes.

 

"kalėdų dieta"

Kalėdos jau ne už kalnų. Ko gero, daugelis turi kalnus darbų, kuriuos reikia pabaigti iki didžiųjų metų švenčių. Tačiau ar prisimenate, ką pažadėjote sau, pasitikdami Naujuosius metus? Greičiausiai pažadėjote numesti bent kelis kilogramus, gražiau, liekniau, seksualiau atrodyti, labiau rūpintis savo sveikata? Atėjo metas, tai įgyvendinti!

 

Per savaitę galima numesti 1 – 2 kg. Organizmui mažiau kenkiama, kai svoris metamas po truputį, nesiimama drastiškų priemonių.

 

Nesvarbu, ar norima numesti daug ar mažai kilogramų, reikėtų nesumažinti kalorijų suvartojimo iki 1200 kalorijų per dieną. Tiek kalorijų per dieną pakaks, kad nukristų 1 – 2 kg per savaitę (iš pradžių gali nukristi net daugiau), bet nebūtų labai alinamas organizmas ir nepereitų į badavimo režimą (apsunkinantį svorio metimo procesą).

 

Labai svarbu, iš kokių maisto produktų bus gaunamas tos 1200 kalorijų, nes nuo to priklauso, kaip stipriai kamuos alkio jausmas. Štai keletas patarimų, kaip pažaboti apetitą ir alkio jausmą.

 

9 patarimai, kaip sulieknėti iki švenčių:

 
  • Du trečdalius dietos turėtų sudaryti augalinės kilmės maistas. Makaronai, ryžiai, ankštinės daržovės, duona, vaisiai, daržovės suteikia ilgai trunkantį sotumo jausmą, bet minimaliai kalorijų, žinoma, jei jais nepiktnaudžiaujama.
 
  • Rinktis produktus, kuriuose gausu dietinių skaidulų. Skaidulose nėra kalorijų, todėl jos neskatina svorio augimo. Jos taip pat sulėtina skrandžio išsituštinimą, todėl suteikia ilgiau trunkantį sotumo jausmą. Be to, skaidulomis praturtintą maistą reikia ilgiau kramtyti, todėl greičiausiai bus suvalgoma mažiau nei paprastai.
 
  • Valgyti maisto produktus, turinčius mažą glikemijos indeksą (GI). Tokie maisto produktai sulėtina cukraus patekimą į kraują ir padeda palaikyti stabilią energiją. Taigi jie padeda išlikti ilgiau sotiems ir rečiau užkandžiauti. Aukšto glikemijos indekso maisto produktai sukelia staigų, bet trumpalaikį cukraus lygio šuolį kraujyje, todėl netrukus pajuntamas energijos stygius ir alkis, kyla noras užkandžiauti. Mažo GI produktai: daugelis vaisių ir daržovių, pilno grūdo makaronai, košės, dribsniai, lęšiai, pupos, riešutai, rudieji ir „Basmati“ ryžiai, pilno grūdo duona.
 
  • Valgyti maisto produktus, kurių sudėtyje yra daug vandens. Vanduo užpildo skrandį, bet neturi kalorijų. Skysti maistas, pavyzdžiui, sriubos ir troškiniai, gali būti labai sotus, bet nedidinti svorio. Kita svorį metančiųjų gudrybė – išgerti stiklinę vandens prieš valgį, kad skrandis šiek tiek apgautų smegenis, nusiųsdamas signalą apie sotumą.
 
  • Rinktis liesus, baltymų turtingus baltymus: žuvį, vištieną, liesą mėsą. Liesi baltymai slopina apetitą, todėl žmogus gali ilgiau jaustis sotus.
 
  • Valgyti kiaušinius. JAV Ročesterio universiteto tyrėjai nustatė, kad kiaušinių valgymas pusryčiams gali padėti suvaldyti apetitą ir sumažinti kalorijų (net 400 kcal!) suvartojimą per dieną. 30 savanorių turėjo pusryčiams valgyti pusryčiams arba kiaušinį, arba bandelę. Pusryčių maistinė vertė tiek vienu, tiek kitu atveju kalorijų ir baltymų atžvilgiu buvo praktiškai identiška. Pastebėta, kad tie, kurie pusryčiams valgė kiaušinį, valgė mažesnę pietų porciją. Idealūs pusryčiai būtų kiaušinis, pilno grūdo duonos riekė ir šviežiai spaustų apelsinų sultys, praturtintos vitaminu C, padedančiu įsisavinti organizmui geležį iš kiaušinių.
 
  • Riboti riebalų vartojimą. Riebaluose yra dvigubai daugiau kalorijų negu tokiame pačiame kiekyje baltymų arba angliavandenių. Be to, kad ir kaip keistai tai skambėtų, tačiau riebalai nesuteikia ilgalaikio sotumo jausmo.
 
  • Valgyti lėtai. Smegenys tik po 20 minučių nuo valgymo pradžios gauna sotumo signalą. Kaip valgyti lėčiau? Šakutę ir peilį keisti į valgomąsias lazdeles. Maistą patiekti dubenėliuose – ilgiau išliks karštas ir nereikės skubėti valgyti. Valgant neskaityti, nežiūrėti televizoriaus, nenaršyti internete. Kiekvieną kąsnį gerai sukramtyti – bent 10 kartų. Kramtant maistą peilį ir šakutę padėti ant stalo – senas, geras patarimas, kuris tikrai veikia!
 
  • Vartoti daugiau skysčių. Neretai alkis sumaišomas su troškuliu. Vanduo ne tik numalšins troškulį, padės numesti nereikalingus kilogramus, bet ir pagerins odos bei plaukų būklę. Beje, gazuotas vanduo labiau slopina alkį. Tačiau reikėtų vengti saldintų vaisvandenių.
 

Laikantis šių taisyklių, netrukus bus galima džiaugtis puikiais rezultatais, maitinsitės sveikiau. Pavyzdžiui, pusryčiams galima suvalgyti pilno grūdo dribsnių ir vaisių, pietums – sriubos, duonos ir jogurto, o vakarienei – daržovių troškinį su ryžiais ir vaisių desertą.