Neretai iš aplinkinių tenka išgirsti, kad jie priversti riboti savo finansus ir negali pinigų pasitaupyti ateičiai. Tik retas susimąsto, kad pagrindinės finansinės bėdos kyla, nes žmonės neatsispiria pagundai pirkti impulsyviai. Daugybė žmonių nieko nenutuokia apie pajamų valdymą, o juk taupyti galima išmokti. Ko gero, daugiausiai patirties apie finansų valdymą yra sukaupę milijonieriai. Ko būtų galima iš jų pasimokyti?

 

8 dalykai, kurių galima pasimokyti iš milijonierių:

 

milijonieriai

  • Nekreipti dėmesio į kitų nuomonę. Išties turtingi žmonės nesiekia, kad apie jų turtus sužinotų kuo daugiau žmonių. Priešingai, jie vengia perdėto dėmesio ir yra gana kuklūs, tad ir savo turtais nesigiria. Jų namuose retai atvirai demonstruojama prabanga ir svečius jie linkę priimti paprastai, kaip ir eiliniai mirtingieji. Kartais jie net perka pigesnę kavą nei eilinis šalies gyventojas. Taip jis elgiasi, rūpindamiesi savo turtine padėtimi, ir nesistengia pirkti brangesnių produktų tik dėlto, kad gali sau tai leisti. Pavyzdžiui, 2011 metais miręs garsus amerikiečių milijonierius Steve‘as Jobsas buvo vegetaras ir mėgo save alinti vieno produkto monodietomis. Vieną savaitę jis valgydavo tik obuolius, kitą savaitę pasirinkdavo morkas ir pan. Net sklinda kalbos, jog kartą jis valgė tiek daug morkų, kad galiausiai jo veidas tapo švelniai oranžinis nuo beta karoteno pertekliaus. Aišku, tai jau kraštutinumas. Tačiau svarbu atsiminti, kad net ir turint daug pinigų, jų nereikėtų švaistyti. O sutaupyti galima net ir gaunant palyginus nedideles pajamas.
 
  • Taupyti. Kartais galima išgirsti gana komiškų istorijų apie vieną ar kitą turtuolį, kuris yra toks šykštus, jog pinigų gaili net būtiniausioms reikmėms. Pavyzdžiui, garsusis „Ikea“ įkūrėjas Ingvaras Kampradas kelionėse naudojasi tik pigiausių viešbučių paslaugomis bei viešuoju transportu, o drabužius taip pat perka pačius pigiausius ir, žinoma, per išpardavimus. Be abejo, tai kraštutinis atvejis ir juo nereikėtų sekti. Tačiau norint būti turtingu ar bent jau visą laiką turėti papildomų pajamų verta laikytis bendrųjų taupymo principų. Pavyzdžiui, Vokietijos milijonierius ir finansų konsultantas Bodo Schaferis pataria kiekvieną mėnesį nuo savo algos arba bendrų pajamų atsidėti 25 % pinigų. Tiesa, jei pajamos ir taip yra mažos, tuomet rekomenduojama nusileisti iki 10 % pajamų sumos. Sąžiningai kiekvieną mėnesį atsidedant pasirinktą sumą rezultatas turėtų džiuginti jau po gero pusmečio. Tiesa, milijonieriai dažniausiai nepasiduoda impulsyviam norui ką nors pirkti, o prieš tai viską gerai apsvarsto. Atlikti tyrimai rodo, kad net 84 % turtuolių stengiasi neperžengti savo nusistatyto biudžeto ribų. Deja, toks įprotis būdingas tik 20 % vidutines arba minimalias pajamas turintiems žmonėms. Pasirodo, jie, susimokėję mokesčius ir įvairias mėnesines įmokas likusius pinigus paprasčiausiai išvaisto įvairiems menkniekiams. Nesugebėjimas taupyti ypač atsiskleidžia netikėtai padidėjus mėnesinėms pajamoms. Jei padidėjusios pajamos taip pat greitai baigiasi kaip ir tuomet, kai jos buvo ne tokios didelės, tuomet pats metas susiimti ir pradėti taupyti.
 
  • Mokytis. Kiekvienas iš savo tėvų, mokytojų ar kitų aplinkinių girdėjo auksinę frazę, kad mokytis yra būtina. Ir tai gryniausia tiesa. Nors yra nemažai istorijų apie genijus ir turtuolius, kurie nebaigė mokyklos, tačiau tiesa, kad tie vadinamieji sėkmės numylėtiniai užsiima intensyvia saviugda – lanko įvairias paskaitas, seminarus, skaito knygas. 5 metus Brauno universitete (JAV) trukęs tyrimas atskleidė, jog beveik 80 % turtingų tyrimo dalyvių skaito dalykinę profesionalią literatūrą, kuri moko kaip bendrauti su žmonėmis, pažinti jų psichologiją, taip pat nemažai skiriama dėmesio ir finansinius klausimus nagrinėjančioms knygoms. Apskritai, pasaulio įvykių išmanymas ir nuomonės turėjimas svarbiausiais klausimais yra ne tik protingų, bet ir turtingų žmonių savybė.
 
  • Būti dosniam. Ar teko pastebėti, kad daugelis turtuolių ne tik mėgaujasi savo turtais, tačiau jais dalijasi ir su kitais per įvairius labdaros fondus? Tikima, dalijimasis padeda prišaukti finansinę gerovę. Teigiama, jog aukojant neturtingiems ir likimo nuskriaustiems žmonėms galima pačiam pasijusti galingesniu bei turtingesniu ir taip įgyti daugiau pasitikėjimo savimi. Tuomet žmogus nesąmoningai viską daro, kad tik toks ir taptų.
 
  • Anksti keltis. Turbūt ne vienam teko pastebėti, kad daugelis sėkmingų turtuolių turi įprotį anksti keltis, dažniausiai dar prieš patekant saulei. Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad daugelis svarbiausių reikalų sprendžiami vakare, tačiau mokslininkai antrina milijonieriams ir teigia, jog ankstyvas kėlimasis yra ne tik sėkmingų, bet ir sveikų žmonių įprotis. Tiesa, tik anksti atsikėlus ir visą laiką pradykinėjus naudos bus mažai, todėl reikia tiksliai suplanuoti veiklą rytais. Visų pirma dėl bendro tonuso ir savijautos rekomenduojama pasportuoti, nes sportas, labiau nei bet kas kitas, pažadina ir padeda visą dieną jaustis žvaliai. Po reikėtų suplanuoti dienos darbus ir dalį iš jų atlikti. Tai padės ne tik įsivažiuoti į darbo ritmą, bet tuo pačiu palengvins ir visą dieną.
 
  • Bendrauti. Išties komunikabilumas ir gebėjimas su kiekvienu rasti bendrą kalbą visais laikais buvo didelis ginklas. Tad jei gebėjimas bendrauti nukreipiamas į konkretaus tikslo siekimą (pavyzdžiui, praturtėti), tai labai tikėtina, jog jis ir išsipildys. Tiesa, sėkmingi žmonės žino, jog bendraujant su kitais visų pirma svarbiausia klausytis. Klausantis kito žmogaus galima ne tik geriau suprasti bendrus žmonių poreikius, bet taip ir išsiaiškinti kokių dalykų jiems gyvenime trūksta. Kitaip tariant, geras psichologinis žmonių pažinimas gali padėti sugalvoti idėją, kuri vėliau atneš turtus. Pavyzdžiui, socialinio tinklo „Facebook“ įkūrėjas Markas Zuckerbergas įrodė, jog tikrai gerai išmano žmonių psichologiją, jei sukūrė tokį tinklą, kuris yra paremtas žmonių troškimu bei noru būti įvertintais ir gauti dėmesio.
 
  • Nesiskolinti. Tai dar vienas svarbus turtingų žmonių principas. Jie niekada negyvena ne pagal kišenę. Jei reikia įsigyti brangesnį pirkinį (pavyzdžiui, namą, butą, automobilį ir kt.), turtingi žmonės stengiasi rinktis tokius variantus už kuriuos galėtų susimokėti iškart. Jie nemėgsta pirkti išsimokėtinai ir vėliau kažkam likti skolingi. Atlikti tyrimai parodė, kad net 52 % apklaustųjų vidutines pajamas gaunančių asmenų net nesusimąstydami naudojasi savo taupyklėje sukauptais pinigais arba pasikliauja kreditine kortele, jei tik pritrūksta pinigų. Aišku, gali atrodyti, kad toks būdas daug geresnis nei skolintis iš svetimų, tačiau galų gale skolinimasis iš savęs irgi nepadeda sutaupyti.
 
  • Neleiskite pinigų kavai. Vienas puodelis važiuojant į darbą, kitas pakeliui į paskaitas, dar vienas susitikus su draugais ir taip per savaitę ar net tą pačią dieną susidaro apvali suma. Neseniai atlikti tyrimai parodė, kad atsisakius kavos išsinešimui, už sutaupytą sumą būtų galima nusipirkti „iPhone 7“. Net jei šis telefonas ir nėra prioritetas vis tiek vertėtų pamąstyti apie galimybę per metus sutaupyti nemažą sumą, kuri galėtų būti panaudota atostogų biudžetui arba būsto remontui.

 

Įdomu

 
  • Vienas iš būdų tapti milijonieriumi – su tokiu žmogumi susituokti. Sunku patikėti, bet dauguma milijonierių trokšta ramaus ir jaukaus šeimyniško gyvenimo.
 
  • Daugiausia išlaidauja Rusijos milijonieriai.
 
  • Tik 6 % milijonierių turi daktaro laipsnį.
 
  • Dažniausiai pasitaikanti milijonierių žmonos profesija – mokytoja.
 
  • Milijonieriais paprastai tampa tie žmonės, kurių tėvai itin griežtai valdė šeimos biudžetą.
 
  • 35 % milijonierių dirba net 50 – 55 valandas per savaitę.