Paauglystė – iššūkių kupinas metas. Jų pažeria ir oda. Dauguma jaunuolių susiduria su spuogais, inkštirais, pagausėjusiu sebumo išsiskyrimu. Situaciją dar labiau blogina netinkama odos priežiūra. Kokios klaidos pasitaiko dažniausiai ir kaip jas ištaisyti?

 

1 Apsaugos nuo saulės ignoravimasBeauty,,Make,Up,And,Cosmetics,Concept,-,Teenage,Girl,With

 

Dažnai paaugliai mano esantys per jauni, kad suktų galvą dėl saulės daromos žalos odai, todėl nenaudoja apsauginių priemonių. Tiesa ta, kad UV spinduliai kenkia bet kokiame amžiuje – ne tik spartina odos senėjimą, bet ir gali sukelti pavojingas ligas, pavyzdžiui, odos vėžį. Apsaugines priemones nuo saulės būtina naudoti kasdien, net kai debesuota, nes debesys sulaiko vos apie dešimtadalį UV spindulių. Svarbu pasirinkti tinkamus produktus. Paauglių oda dažnai riebi, linkusi į spuogus, tad vertėtų ieškoti lengvos konsistencijos losjonų, purškiamų priemonių, neriebių kremų, o ne aliejiniu pagrindu pagamintų produktų. Kasdienai pakaks priemonių su SPF 20–30, bet keliaujant poilsiauti į šiltus kraštus rekomenduojama SPF50.

 

2 Perdėtas plovimas

 

Labai svarbu palaikyti higieną, bet persistengti nevalia. Neretai paaugliai pernelyg intensyviai prausia veidą tikėdamiesi, kad taip sumažins sebumo išsiskyrimą, išvengs spuogų ir inkštirų. Iš tiesų intensyvus odos prausimas pažeidžia apsauginį jos sluoksnį, sausina, dirgina, gali išprovokuoti dar didesnį riebalavimąsi, uždegimus, aknės protrūkius. Optimalu veidą prausti du kartus per dieną, ryte ir vakare, tam naudoti kuo švelnesnį natūralesnės sudėties prausiklį bei drungną, tik ne karštą vandenį. Sausinant veidą taip pat reikia būti švelniems, netrinti rankšluosčiu, tik švelniai nuvalyti tapšnojant. Kartą per savaitę patartina naudoti veido šveitiklį. Neapsiriksite įsigydami specialiai sukurtą jaunatviškai odai prižiūrėti. Jeigu vargina spuogai, labai tinka prausikliai ir šveitikliai su salicilo rūgštimi.

 

3 Drėkinamųjų priemonių nenaudojimas

 

Kadangi daugumos paauglių oda riebi, klaidingai manoma, kad jos nereikia papildomai drėkinti. Iš tiesų tai būtina daryti po kiekvieno prausimosi. Svarbiausia – pasirinkti odos tipą ir būklę atitinkantį produktą. Rinkoje gausu specialiai jaunatviškai odai skirtų kremų ir losjonų. Deramas odos drėkinimas padeda sureguliuoti sebumo išsiskyrimą, saugo odą nuo sudirgimo, padidėjusio jautrumo, uždegimų, netgi mažina aknės riziką.

 

4 Spuogų spaudymas

 

Kai veidrodyje regimas ant nosies ar smakro pūpsantis tamsus inkštiras arba prisirpęs spuogas, sunku susilaikyti jų nespaudus. Visgi labai svarbu neliesti. Spaudinėjant inkštirus ir spuogus kyla didelė grėsmė sukelti didesnį odos uždegimą, atverti kelią dar gausesniam spuogynui. Dar blogiau, kai prie spuogų lendama nešvariomis rankomis – kyla bakterinės infekcijos grėsmė. Taip oda gali dar labiau sudirgti, parausti, skaudėti. Maža to, spaudant spuogus susidaro gilesnių randelių, nei jiems gyjant natūraliai, kyla grėsmė, kad žymės gali likti visą gyvenimą. Užuot spaudus spuogus, verčiau naudoti specialias kosmetines priemones jiems gydyti. Jeigu problema labai vargina, vertėtų konsultuotis su kosmetologu arba dermatologu.

 

5 Nereguliari priežiūra

 

Paaugliai negarsėja didele kantrybe, todėl pradėję laikytis tinkamos odos priežiūros rutinos ir greitai nesulaukę pastebimų rezultatų numoja į tai ranka. Viskam reikia laiko – netgi pasirinkus kokybiškiausius kosmetikos ir higienos produktus bei laikantis visų odos priežiūros rekomendacijų, iki pastebimų rezultatų gali praeiti ne viena savaitė. Pastovi ir reguliari tinkama odos priežiūra – vienintelis kelias į nepriekaištingą jos būklę. Jeigu tinkamos priemonės naudojamos priešokiais, pastebimos naudos tikrai neatneš. Juk tinkama kasdienė rutina labai paprasta: valymas, drėkinimas ir apsauga nuo saulės. Šiuos tris žingsnius tikrai gali įveikti kiekvienas, tereikia tai paversti įpročiu.

 

6 Nepakankamas vandens vartojimas

 

Odos būklė priklauso ne tik nuo to, kaip puoselėjama išoriškai, bet ir kaip maitinama iš vidaus. Itin svarbu vartoti užtektinai skysčių, nes jų stingant organizme oda sparčiai sausėja, silpnėja natūralios apsauginės funkcijos, tampa pažeidžiamesnė infekcijoms. Todėl per dieną derėtų išgerti 1,5–2 l vandens. Jo negali pakeisti vaisvandeniai, sultys, kofeino turintys gėrimai. Tinka natūralus vanduo arba nesaldintos žolelių arbatos. Vasarą deramas vandens vartojimas dar svarbesnis, nes karštu oru gausiau prakaituodami netenkame daugiau skysčių. Bene paprasčiausias būdas paskatinti save gerti daugiau vandens – visur nešiotis stilingą gertuvę.

 

7 Dalijimasis priemonėmis

 

Paaugliai, ypač merginos, mėgsta dalintis turimomis kosmetikos priemonėmis su draugėmis. Mielai skolina(si) kremus, pudras, kosmetinius šepetėlius ir kt. Nors dalintis yra gera, kalbant apie higienos ir kosmetines priemones tai žalingas įprotis. Naudodami kito žmogaus produktą arba kosmetikos įrankį rizikuojate, kad jis gali būti užkrėstas bakterijomis, kurios išplis ir jūsų odoje. Netgi savo kosmetinius šepetėlius, kempinėles bei kitus įrankius būtina reguliariai (bent kartą per savaitę) plauti, nes tai palanki terpė daugintis patogeniniams mikroorganizmams, galintiems sukelti aknę ir kitas odos ligas.

 

Įdomu

 
  • Oda atsinaujina kas 28 dienas.
  • Žmogus turi apie 300 mln. odos ląstelių.
  • Kas minutę oda numeta 30–40 tūkst. negyvų ląstelių.
  • Žmogaus oda – per 1000 bakterijų rūšių namai.
  • Oda – didžiausias organas. Ji sudaro apie 15 % kūno masės.

 

Autorius Jūratė Survilė