Visi puikiai žino – gerai savijautai be galo svarbu, kad organizmas gautų visų būtinų maistinių medžiagų. Jos ne mažiau reikšmingos ir puoselėjant grožį bei saugant jaunystę. Kokie vitaminai svarbiausi norint džiaugtis puikia išvaizda?

 

Vitaminas A – geriausias odos draugasHealthy,Skin,Vitamin,Complex,Low,Poly,Sphere,Bubble.,Health,Supplement

 

Rekomenduojama paros norma – apie 800 µg.

 

Natūralūs šaltiniai: kiaušinių tryniai, pieno produktai, kepenys, moliūgai, morkos, abrikosai, špinatai ir kt.

 

Vitaminas A – galingas antioksidantas, labai svarbus odai. Mat saugo ją nuo žalingo aplinkos poveikio, UV spindulių. Dažnas kosmetikos produktų komponentas, nes tausoja odą tiek vartojamas iš vidaus, tiek išoriškai. Įrodyta, kad organizmą deramai aprūpinant vitaminu A maždaug dešimtadaliu lėčiau formuojasi raukšlės. Didžiausias poveikis pastebimas, kai kartu naudojama kosmetika su retinoliu (vitamino A forma) bent tris mėnesius. Šis vitaminas reikšmingas kolageno ir elastino gamybai, o šie baltymai svarbiausi išsaugant odos stangrumą. Pastebėta, jog vitaminas A vertingas sergantiems akne, nes padeda slopinti jos protrūkius, mažina randelių susidarymą nuo spuogų. Taip pat reikšmingas plaukams ir nagams, nes jo stingant jie ima trupėti, lūžinėti.

 

B grupės vitaminai – vertingas kompleksas

 

Rekomenduojama paros norma – 2–3 mg.

 

Natūralūs šaltiniai: riebi žuvis, jautiena, vištiena, kiaušiniai, pieno ir grūdiniai produktai, datulės, avokadai, ankštinės daržovės ir kt.

 

B grupės vitaminai itin svarbūs tiek odai, tiek plaukams ir nagams. Odai svarbiausi yra vitaminai B3 ir B12. Jie padeda išsaugoti drėgmę, švelnumą, tolygų atspalvį, mažina senatvinių pigmentinių dėmių radimosi tikimybę. Naudingas tiek vitaminų vartojimas, tiek jais papildyta kosmetika. Jeigu vargina aknė, į mitybą reikėtų įtraukti daugiau produktų, kuriuose yra vitamino B5. Jis slopina odos uždegimus, spartina žaizdelių gijimą. Ypač veiksmingi tepalai ir kremai su šiuo komponentu. Vitaminą B7 naudinga vartoti išoriškai. Įrodyta, kad reguliariai naudojant juo papildytus kosmetikos produktus jau po savaitės oda pradeda sveikai švytėti, tampa skaistesnė, lygesnė, nurimsta sudirgimai, atkuriama drėgmės pusiausvyra.

 

Plaukams svarbiausi vitaminai B1, B2, B3 ir B5. Mat užtikrina plaukų folikulų aprūpinimą maistinėmis medžiagomis, skatina plaukų augimą, didina jų atsparumą. Taip pat palaiko galvos odos drėgmės pusiausvyrą, mažina pleiskanų tikimybę. Šiuos vitaminus pravartu vartoti tiek su maistu, tiek naudoti jais papildytas plaukų priežiūros priemones.

 

Nagams itin reikšmingas vitaminas B12. Jis padeda organizmui įsisavinti geležį, dėl kurios stygiaus nagai gali tapti trapūs, pradėti sluoksniuotis, lėtai augti. Šį vitaminą vartoti su maistu, taip pat galima įsigyti juo papildytų nagų priežiūros priemonių.

 

Vitaminas C – ne tik imunitetui stiprinti

 

Rekomenduojama paros norma – 75–90 mg.

 

Natūralūs šaltiniai: citrusiniai vaisiai, pomidorai, paprikos, špinatai, kopūstai, braškės, kiviai, juodieji serbentai ir kt.

 

Vitaminas C dažniausiai vartojamas siekiant sustiprinti organizmo atsparumą ligoms. Visgi itin naudingas ir puoselėjant grožį. Su maistu gaunant reikiamą kiekį šio vitamino, iki 8 kartų spartėja kolageno gamyba, o tai padeda odai išlikti stangriai, saugo jos drėgmę, skatina greičiau regeneruotis. Vitaminas C taip pat saugo odą nuo UV spindulių, mažina strazdanų ryškėjimą, šviesina odą, lygina jos atspalvį. Šis poveikis stipriausias naudojant kosmetiką su vitaminu C.

 

Itin naudingas ir plaukams. Įrodyta, kad reguliarus vitamino vartojimas (išorinis ir vidinis) per tris mėnesius plaukų struktūros būklę pagerina iki 40 %: būna paklusnesni, tvirtesni, greičiau auga.

 

Naudojant nagų priežiūros priemones, papildytas vitaminu C, nagai pradeda augti iki 30 % greičiau. Taip pat tampa stipresni, tolygesnės spalvos.

 

Dar vienas šio vitamino privalumas – pagalba metant svorį. Įrodyta, jog vartojant vitamino C papildus sudega iki 40 % daugiau kalorijų mankštinantis įprastu režimu.

 

Vitaminas D – gerai nuotaikai ir puikiai išvaizdai

 

Rekomenduojama paros norma – apie 5 µg.

 

Natūralūs šaltiniai: pieno produktai, žuvų taukai, kiaušinių tryniai, mėsa, riebi žuvis, ikrai, mielės ir kt. Šio vitamino gamybą organizme skatina ir buvimas saulėje. Per dieną pakanka ja lepintis apie 15 min.

 

Daugumai lietuvių trūksta šio vitamino, todėl sveikatos priežiūros specialistai rekomenduoja nuolat (ar bent jau šaltymečiu) vartoti vitamino D maisto papildus. Deramas jo kiekis reikšmingas imuninei sistemai, nervų sistemos veiklai, psichinei gerovei palaikyti. Šis vitaminas svarbus ir nagams, nes, kaip ir kaulus, juos stiprina, palaiko tvirtą struktūrą, neleidžia trupėti, sluoksniuotis, skatina augimą. Naudingi ir nagų stiprikliai, papildyti vitaminu D. Įrodyta, kad gali paspartinti nagų augimą iki 25 %, taip pat tvirtina nago plokštelę.

 

Vitaminas D stiprina plaukų folikulus, todėl stabdo plaukų slinkimą, skatina augimą, padeda išsaugoti gyvybingą spalvą, sveiką žvilgesį. Naudinga ieškoti plaukų priežiūros priemonių, papildytų šiuo vitaminu.

 

Kalbant apie odą, naudingas kamuojamiems aknės ir kitų odos uždegimų, nes juos slopina. Šiuo tikslu padeda naudojamas tiek iš vidaus, tiek išoriškai. Taip pat lėtina raukšlių formavimąsi, padeda odai sparčiau regeneruotis.

 

Kita puiki žinia – vitaminas D padeda lieknėti. Tie žmonės, kurių organizme jo pakanka, lieknėja apie 60 % efektyviau nei stokojantys šios maistinės medžiagos.

 

Vitaminas E – vienas dažniausių grožio produktų komponentų

 

Rekomenduojama paros norma – apie 10 mg.

 

Natūralūs šaltiniai: grūdiniai ir pieno produktai, riešutai, sėklos, augalinis aliejus, kiaušinių tryniai, kepenys, riebios žuvys ir kt.

 

Šiuo vitaminu papildytus odos priežiūros produktus naudojant bent 7–8 savaites pastebimas jos atjaunėjimas, atsikūrusi drėgmės pusiausvyra, lygumas. Vartojant vitaminą E iš vidaus ir išoriškai 20–30 % lėtėja odos senatviniai procesai. Šis vitaminas netgi naikina jau esančias smulkias raukšleles, šviesina senatvines dėmes, naikina nedidelius randus, šviežias strijas. Naudojamas išoriškai gelbsti suskirdus kulnams. Ne tik padeda greičiau sugyti skausmingiems įtrūkimams, bet ir minkština kulnų odą, daro švelnesnę. Kulnams naudoti skystą vitaminą E, lygiomis dalimis jį maišant su pėdų kremu arba augaliniu aliejumi. Šaltymečiu nedideliu skysto vitamino E kiekiu naudinga tepti lūpas. Geriausia prieš einant į lauką – apsaugos nuo atšiaurių oro sąlygų, išsausėjimo, trūkinėjimo.

 

Antioksidacinės vitamino E savybės sergsti plaukus nuo struktūros pažeidimų. Be to, spartina jų augimą, didina apimtį, suteikia žvilgesio. Netgi gali pristabdyti žilimą. Plaukams geriausia naudoti kosmetines šio vitamino kapsules.

 

Vitaminas E stiprina nagus, padeda lengviau susitvarkyti su nagų odelėmis. 1–2 kartus per savaitę nagus ir odeles įtrinti nedideliu kiekiu skysto vitamino E, lygiomis dalimis maišyto su alyvuogių aliejumi.

 

Autorius Jūratė Survilė