6 patarimai, kaip išmokyti vaikus drausmės
2017-02-07 15:51Auklėjant vaikus laikytis drausmės būtina. Vaikų psichiatrų nuomone, disciplina nuo mažens padeda ugdyti žmogų gyvenimui civilizuotame pasaulyje. Tačiau vaikai kartais išbando tėvų ribas. Vaikų auklėjimas ir ugdymas yra sudėtingas ir ilgas procesas, trunkantis iki tol, kol baigiasi vaikystė. Nėra jokių greitų ir magiškų priemonių, kaip staiga padaryti vaiką paklusniu.
6 patarimai, kaip išmokyti vaikus drausmės:
- Apdovanoti už gerą elgesį. Kai drausminimas remiasi bausmėmis, tėvai linkę neįvertinti vaikų geriausių savybių. Daug geresnių rezultatų galima sulaukti, kai akcentuojama tai, kas gera, o ne tai, kas bloga. Apdovanojimas už gerus darbus skatina vaiką dažniau gerai elgtis. Tai nereiškia, kad reikia duoti saldainių kiekvieną kartą, kai vaikas, tarkime, pakelia šiukšlę. Tačiau jį reikėtų paskatinti žodžiu, pagirti, kad teisingai elgiasi ir panašiai.
- Aiškiai nustatyti taisykles. Jeigu nėra nustatytų aiškių taisyklių arba jos sukuriamos tik tada, kai vaikas iškrečia kažką blogo, naivu tikėtis, kad vaikui pavyks jų laikytis. Tėvai vaikams turėtų aiškiai pasakyti, ko jie iš jų tikisi ir ko nepageidauja. Taisykles vaikui suprantamai paaiškinti, tačiau to nedaryti tada, kai jis yra nusiminęs ar susierzinęs.
- Neutralizuoti argumentus. Visų pirma tėvai turėtų suprasti, kad pyktis provokuoja vaiko agresiją. Todėl apie vaikams svarbius klausimus reikėtų stengtis kalbėti neutraliai, kad dar labiau nesužeistų vaiko jausmų. Pavyzdžiui, jei vaikas sako: „Tai neteisinga“, tėvai turėtų atsakyti: „Žinau“. Arba jeigu vaikas sako: „Visi mano draugai tai turi“, taip pat patvirtinti: „Aš žinau“. Galima klausti vaiko: „Argi aš tau nesakiau?“ ir taip paskatinti prisiminti apie ką jau esate kalbėję su vaiku. Kartais kuo mažiau tėvai sako, tuo vaikui tampa aiškiau.
- Neskubėti iš karto daryti išvadų. Tėvai turėtų skirti sau laiko nusiraminti prieš reaguodami į tam tikrą situaciją. Pajutus, kad emocijos ima viršų, pasakykite vaikui: „Oho, blogas sprendimas. Man reikia šiek tiek laiko, kad galėčiau nuspręsti, ką dabar daryti“. Kai jausmai nurims, visų pirma parodykite vaikui šiek tiek empatijos, o paskui paaiškinkite su kokiomis pasekmėmis jis susidurs. Empatija, švelnumas padės vaikui suprasti, kur jis klydo ir daugiau taip nesielgti.
- Nuosekliai laikytis taisyklių. Kartais tėvai į taisyklių pažeidimus reaguoja griežtai, o kartais praleidžia pro pirštus. Vis dėlto jie turėtų nuosekliai visada laikytis nustatytų taisyklių, nes priešingu atveju vaikas gali pradėjo jomis abejoti ir jų nepaisyti. Jeigu kažkas yra negerai, vaikas turi žinoti, kad tai yra negerai, nepriklausomai nuo to, kaip nusiteikę tėvai.
- Rodyti gerą pavyzdį. Patinka jums tai ar ne, bet jūsų vaikai jus stebi ir ima iš jūsų pavyzdį. Todėl pasistenkite, kad tas pavyzdys būtų geras. Asmeninis pavyzdys yra veiksmingesnis nei tūkstančiai žodžių. Vaikai mokosi pirmiausiai kopijuodami ir imituodami šalia esančių žmonių elgesį. Jeigu tėvai nori, kad vaikai būtų sąžiningi, jie patys turi būti sąžiningi ir pan.
Mokyti vaikus drausmės nėra lengva. Nepaisant geriausių norų ir didžiausių pastangų, visada bus ir gerų, ir blogų dienų. Tėvai kas dieną susiduria su naujais iššūkiais. Vaikų auklėjimas ir auginimas yra pats sunkiausias ir svarbiausias darbas, kokį galima įsivaizduoti. Nuo to, kokie užaugę vaikai bus, priklauso ir mūsų visuomenės ateitis.