Kodėl vasario 29 diena yra bloga diena darbuotojams, gaunantiems fiksuotą atlyginimą, sėkminga diena netekėjusioms moterims ir įprasta hobitams? Vieni Saulės kalendoriaus metai trunka 365 dienas, 5 valandas, 48 minutes ir 46 sekundes. Papildomos 5 valandos lemia, kodėl turime keliamuosius metus: kas ketverius metus metai turi 366 dienas. Gimusieji keliamaisiais metais (1/1461 populiacijos dalis) dažnai nežino, kada turėtų švęsti savo gimimo dieną, nes jų gimtadienis kartojasi tik kas ketverius metus. Kuo šie metai dar yra ypatingi?

 

keliamieji

6 įdomūs faktai apie keliamuosius metus:

 
  • Keliamieji metai kartojasi kas 4 metus, bet ne visada. Kaip atsiminti, kada bus keliamieji metai? Jeigu du paskutiniai metų skaičiai dalijasi iš 4 (pavyzdžiui, 2016, 2020, 2024…), tai keliamieji metai. Tačiau šimtmečio metai yra išimtis iš taisyklės. Jie turi dalytis iš 400, kad būtų keliamieji metai. Todėl 2000 ir 2400 yra keliamieji metai, bet 2100 – ne. Įdomu tai, kad keliamieji metai visada sutampa su JAV rinkimų laiku.
 
  • Vasario 29 diena – vienintelė metuose, kai vyrui gali pasipiršti moteris. Kai popiežius Grigalius XIII 1582 metais patvirtino Grigaliaus kalendorių, pagal kurį kas ketverius metus atsiranda vasario 29 diena, britams tai pasirodė taip juokinga, kad jie ėmė juokauti, kad tai yra diena, kai moterys gali dėvėti kelnes ir elgtis kaip vyrai. Šią mintį „pasigavo“ feministės ir 1700 metais pasiūlė, kad moterys šią dieną galėtų pasipiršti savo išrinktiesiems. Ši diena,vadinama Viengungio diena arba Sadie Hawkins diena, išpopuliarėjo XIX amžiuje D. Britanijoje ir ši graži tradicija tęsiasi iki šių laiką.
 
  • Salemo raganų teismais prasidėjo keliamaisiais metais. Pirmieji arešto orderiai šioje kontraversiškoje, siejamoje su raganavimu, byloje buvo išduoti 1692 metų vasario 29 dieną, o jūs manėte, kad penktadienis, 13-ta yra baisi ir nesėkminga diena!
 
  • Dažnai kalbama apie tuos, kurie gimsta keliamaisiais metais, bet yra ir tokių, kurie tada miršta. Pasaulio paveldo enciklopedijoje rašoma apie XIX amžiaus pradžioje gyvenusį, D. Britanijoje gimusį vyrą, Jamesą Milne‘ą Wilsoną, kuris vėliau tapo aštuntuoju Tasmanijos premjeru, ir kuris tiek gimė, tiek mirė vasario 29 dieną. J. M. Wilsonas mirė 1880 metų vasario 29 dieną (per savo „septynioliktąjį“ gimtadienį arba sulaukę 68 metų, skaičiuojant metus įprastai).
 
  • Tik švedai ir hobitai švenčia vasario 30 dieną. Vasario 30 dieną atsirado suomių ir švedų kalendoriuje 1712 metais, kai jie pridėjo papildomą dieną vasarį, norėdami susilyginti su Grigaliaus kalendoriumi (iki tol jie naudojo pasenusį Julijaus kalendorių). Tačiau yra dar viena rasė, kuri švenčia vasario 30 dieną – tai hobitai. J. R. R. Tolkieno „Žiedų valdove“ rašoma, kad kasmet kartojasi 12 mėnesių po 30 dienų, taip pat ir vasarį arba, kaip hobitai vadina – Solmath mėnesį.
 
  • Ar vasario 29 diena yra sėkminga ar ne, priklauso nuo to, kieno paklausite. Senoje škotų patarlėje sakoma: „Keliamieji metai niekada nebuvo geri avių metai“. Viena vertus, tai bloga diena, jei esate kalinys ir keliamaisiais metais jūsų įkalinimo laikas pailgėja viena diena. Taip pat ne kokia diena gaunantiems fiksuotą atlyginimą: už papildomą dieną papildomai nemokama. Kita vertus, ši diena yra gera tiems, kurie nuomojasi būstą už fiksuotą pinigų sumą, nes nereikia papildomai mokėti už vieną papildomą mėnesio dieną. Gera diena buvo ir aktorei Hattie McDaniel, kuri 1940 metų vasario 29 dieną tapo pirmąją afroamerikiete, laimėjusia Oskarą už Mamytės vaidmenį filme „Vėjo nublokšti“.