5 požymiai, kad nusilpo imunitetas (2)
2016-09-13 11:31Nuolat kamuoja peršalimo ligos ir dažnai pavargstate darbe? Gali būti, kad nusilpo imunitetas. Imuninė sistema gina organizmą nuo besivystančių potencialiai kenksmingų ligų ir būklių, kurias sukelia bakterinės, parazitinės, grybelinės ir virusinės infekcijos. Ji taip pat apriboja navikų ir vėžinių ataugų atsiradimą kūno viduje, todėl yra itin svarbu palaikyti imuninės sistemos būklę. Ar žinojote, jog kai kurie simptomai apie nusilpusį imunitetą praneša daug ankščiau nei atėjusi liga?
Nuovargis. Kai trūksta miego, imuninė sistema negauna galimybės atsikurti, todėl ima kamuoti ne tik lengvi negalavimai, bet ir nuolatinis nuovargis. Prastas miegas yra susijęs su sumažėjusiu T limfocitų kiekiu, kurie organizmui padeda kovoti su įvairiausiomis ligomis bei infekcijomis. Didžiojoje Britanijoje buvo surengtas tyrimas, kuriame dalyvavo 46-erių metų moteris S. Chalmers. Buvo stebima kaip keičiasi moters savijauta ir išvaizda, kai ji miega tik 6 valandas per parą. Rezultatai pribloškiantys – jau po savaitės moteris atrodė gerokai vyresnė už savo bendraamžius. Be to, ji skundėsi suprastėjusia atmintimi ir jau po pietų prasidedančiu nuovargiu. Taigi, akivaizdu, kad miego trūkumas yra akivaizdžiai susijęs su nuovargiu. Nuvargęs žmogus ne tik sunkiau atlieka kasdienius savo darbus, bet nuolat susiduria su įvairiais nuotaikų svyravimais, nestabiliomis emocijomis. Norint išvengti šios kompleksinės problemos reikėtų atidžiau susidėlioti savo dienotvarkę. Gali būti, jog ilgainiui paaiškės, jog dar viena mėgstamo serialo serija ar neišlyginti drabužiai yra ne tokie svarbūs kaip kokybiškas ir ramus miegas, nuo kurio priklauso gera sveikata.
Dažnos infekcijos ir alergijos. Dažnai pasireiškiančios peršalimo ligos, odos ar gleivinės infekcijos yra bene dažniausias nusilpusio imuniteto palydovas. Sunerimti reikėtų tada, jei per metus susergama 4 – 5 kartus ir daugiau. Jei organizmas nusilpęs, tuomet neverta nustebti, jog kamuoja sezoninių alergijų simptomai – akių niežulys, čiaudulys, užgulta nosis. Tai yra dar vienas nusilpusio imuniteto simptomas. Šis reiškinys vadinamas nealergine sloga. Pasak Amerikos astmos ir alergijos fondo (AAFA) ši sloga vargina net 20 milijonų amerikiečių. Nealerginė sloga yra labai panaši į sezoninę, tačiau vietoj įprastinių dirgiklių (žiedadulkės, šienas ir pan.), nealerginę slogą sukelia stiprūs tam tikrų maisto produktų kvapai, stresas, klimato pokyčiai ar net sausas oras. Šie veiksniai dirgina nosies gleivinę, ji patinsta, taip pamažu atsiranda uždegimas, kuris suaktyvina alergijos simptomus. Nealerginė sloga atsiranda, kai imunitetas perdėtai sureaguoja į nepavojingas medžiagas. Tokia agresyvi reakcija rodo, jog organizmas turi imuniteto defektą.
Nuolatinis noras suvalgyti ką nors saldaus taip pat gali rodyti, jog imuninė sistema yra nusilpusi. Visų pirma nesaikingas cukraus vartojimas nėra naudingas sveikatai. Nustatyta, kad 8 šaukšteliai (100 gramų arba dvi gazuoto gėrimo stiklinės) žymiai sumažina leukocitų galimybę gaminti antikūnius. Poveikis gali tęstis net iki 5 valandų. Apskritai, cukrus išbalansuoja žarnyno bakterijas, nuo kurių priklauso imuninės sistemos funkcionavimas. Žmonės linkę suvartoti per daug cukraus, todėl norėdami apsaugoti savo imuninę sistemą turėtų vengti saldumynų, baltų miltų gaminių bei gazuotų saldžių gėrimų. Manoma, kad 50 – 80 % atvejų teigiamas imuninės sistemos funkcionavimas priklauso nuo normalaus žarnyno bakterijų balanso. Amerikiečių žurnale „Clinical Nutrition“ buvo paskelbtas tyrimas, kuriame rašoma, jog baltųjų kraujo kūnelių gebėjimas nugalėti bakterijas gerokai sulėtėja nuo didesnio cukraus kiekio. Tiesa, alkoholis turi lygiai tokį patį poveikį kaip ir cukrus – jo žala didėja atitinkamai nuo suvartojamo kiekio.
Dehidratacija. Jei kamuoja nuolatinis troškulys, galvos svaigimas, silpnumas, širdies permušimai, o šlapimas yra tamsiais geltonos ar net rudos spalvos, gali būti, jog organizmas išseko nuo pernelyg mažo skysčių kiekio. Reguliariai vartoti geriamąjį vandenį yra itin svarbu, nes jis pašalina toksinus ir taip padeda palaikyti gerą savijautą. Jis svarbus ir tuo, nes skatina medžiagų apykaitą, todėl greičiau padeda pasijusti žvalesniems ir energingesniems. Norint atstatyti skysčių balansą organizme rekomenduojama sumažinti gėrimų su kofeinu kiekį, pasitikrinti ar geriami vaistai neskatina skysčių netekimo. Tačiau svarbiausia – nuolat gerti vandenį. Tiesa, patyrus dehidrataciją rekomenduojama organizmą prie vandens pratinti pamažu, nes greitas persiorientavimas prie didesnio vandens kiekio gali apkrauti inkstus. Jei šie paprasti metodai nepadės, verta apsilankyti pas šeimos gydytoją. Gali būti, kad tai yra ne nusilpusio imuniteto, o inkstų ligų simptomas.
Ilgalaikis stresas. Stresas yra ne tik nusilpusio imuniteto priežastis, bet ir jo pasekmė. Blogiausia yra tai, kad žmonės ignoruoja šį kasdienį palydovą. Mokslininkai atliko tyrimą ir išsiaiškino, jog ilgą laiką trunkančios stresinės situacijos ar įvykiai organizme mažina kortizolio lygį. Pastarasis yra atsakingas už gerųjų prostaglandinų (hormonų, biologiškai labai aktyvių junginių) kiekį. Gerieji prostaglandinai palaiko imuninės sistemos funkciją, praplečia kraujagysles bei turi priešuždegiminį poveikį. Lėtinis stresas gali turėti įtakos peršalimo infekcijų ir gripo atsiradimui. Be viso to, atsiranda tikimybė susirgti diabetu bei širdies ligomis. Savaime suprantama, kad šiais laikais streso išvengti yra sunku, tačiau reikėtų išmokti nuo jo atsiriboti ir pailsėti. Vaistai, kurie neretai būna nusilpusio imuniteto kaltininkai, šiai problemai spręsti netinka. Todėl psichologas Arminas Gudaitis teigia, jog geriausia imtis natūralių priemonių. Vieniems atsipalaiduoti padeda meditacija ir sąmoningas kvėpavimas, kitiems – aktyvi veikla. Na, o kaip universaliausią streso malšintoją psichologas įvardija muziką.
Dviprasmis streso poveikis
2009 metais Stanfordo universiteto mokslininkai ištyrė streso poveikį imuninei sistemai. Buvo iškelta hipotezė, jog stresas turėtų suaktyvinti imuninę sistemą ir paruošti ją galimiems pavojams. Taigi, anot tyrėjų, stresas turėtų veikti kaip normali fiziologinė reakcija, kuri padeda išgyventi ekstremaliomis sąlygomis. Kitaip tariant, žmogaus organizmui ir jo imuninei sistemai yra pavojingas tik ilgalaikis stresas, kuris gali paskatinti infekcinių bei vėžinių ligų atsiradimą.
Nusilpusio imuniteto simptomai, kuriuos žmonės dažniausiai ignoruoja:
- Miego arba kofeino poreikis.
- Įvairios alergijos arba astma.
- Žemas energijos lygis.
- Dažnai pasikartojanti sloga.
- Jautrios pėdos.
- Įsisenėjusios lėtinės odos ligos (pvz, aknė, egzema ir pan).
- Virškinimo problemos.
- Aukštas kraujo spaudimas.
- Suprastėjęs miegas.
- Šiaurės Karolinos universiteto medicinos mokyklos mokslininkai atliko tyrimą su laboratorinėmis žiurkėmis ir nustatė, jog nutukimas sumažina organizmo atsparumą gripui. Pripažinta, jog nutukimas yra vienas iš daugelio veiksnių, galinčių pakenkti sėkmingai imuninės sistemos veiklai.
- Imuninę sistemą labiausiai stiprina įvairūs socialiniai ryšiai bei veikla – laisvalaikis su draugais, šeima, taip pat apsikabinimai, bučiniai, seksas.
- 2013 metais Kanados mokslininkai iš Saskačevano universiteto iškėlė hipotezę, jog tvarkingumas gali silpninti imuninę sistemą. Vienas iš mokslininkų komandos narių profesorius Scottas Napieras teigia, jog nosies krapštymas ir jos išskyrų valgymas galimai turėtų padidinti imuninės sistemos atsparumą. Taip yra dėl to, jog į skrandį patekę gleivėse esami mikroorganizmai išprovokuoja kovoti organizmą su svetimkūniais ir šis taip pasiruošia rimtesnėms ligoms.
- Mokslininkai įrodė, jog kaltės jausmas gali susilpninti imuninę sistemą.
- Kopenhagos universitete buvo atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo 411 vaikų. Tyrimu buvo norima išsiaiškinti dėl ko pastaruoju metu tiek daug vaikų susiduria su įvairiomis alergijomis. Paaiškėjo, kad dėl to kalčiausi yra tėvai, nes šie pernelyg daug rūpinasi savo vaikų higiena.
- JAV buvo atlikti tyrimai, kurie parodė jog taurė raudonojo vyno gali sustiprinti imunitetą. Manoma, kad išgėrus taurę vyno organizmas gauna 6 mg natrio, 1 mg fosforo, 10 mg kalcio bei 11 mg magnio. Žinoma, reikia jausti saiką ir nepadauginti šio gėrimo, nes tuomet tai ne tik kad nepadės, bet ir pakenks sveikatai.
- Imuninė sistema turi atmintį. Kai kūnas ar organizmas kontaktuoja su svetimkūniu, imunitetas pradeda su juo kovoti ir vėliau, jei tenka susidurti dar kartą, jį prisimena. Geriausiai šį pavyzdį atspindi vėjaraupiai ir kitos panašios ligos, kurioms organizmas įgauna atsparumą.