Kaip kalbėti apie seksą su paaugliais; ar ne per anksti apie tai kalbėti; ką jie turėtų žinoti prieš pradėdami lytinį gyvenimą? Tai trys klausimai, kurie kamuoja tikriausiai visus tėvus, auginančius paauglius.

 

seksas

Paaugliai pradeda aktyviai domėtis seksualumu nuo 10 – 12 metų amžiaus, o apie pavojus, pasekmes ir galimas seksualinio gyvenimo problemas rekomenduojama pradėti kalbėti nuo 14 metų. Pokalbis turėtų būti draugiškas, tarsi savaime išplaukiantis iš kalbos, o ne vien griežtos instrukcijos, ką daryti, o ko nedaryti.

 

5 patarimai, kaip kalbėti apie seksą su paaugliais:

 
  • Kontracepcija. Statistika skelbia, kad net 60 % paauglių, norėdami išvengti neplanuoto nėštumo, naudoja nutraukto lytinio akto metodą. Tai kelia nerimą, nes tai nėra pati patikimiausia kontracepcijos priemonė nuo nėštumo ir venerinių ligų. Paaugliui reikėtų paaiškinti apie prezervatyvų naudojimą; dukteriai paaiškinti, kodėl svarbu pačioms turėti prezervatyvų, negu tik vyrams. Kontraceptinės tabletės efektyviai apsaugo nuo nėštumo, bet juos turi skirti gydytojas ginekologas. Paaiškinkite, kaip veikia kontracepcijos priemonės ir kada jos būna neveiksmingos.
 
  • Lytiškai plintančios ligos. Išvardykite gresiančias lytiškai plintančias ligas ir būdus, kaip jomis galima užsikrėsti. Paaiškinkite, kad kai kuriomis galima užsikrėsti net per petingą, o dar didesnė riziką – per oralinį seksą. Papasakoti, kaip galima nuo ligų apsisaugoti ir kur anonimiškai pasitikrinti. Patikinkite, kad užsikrėtus vaikai gali drąsiai kreiptis į tėvus pagalbos, nebijodami konfliktų ir bausmių.
 
  • Pasirengimas seksui ir atsakomybė. Dauguma paauglių pirmą kartą išbando seksą, kai jų aplinkoje apie tai pradedama dažnai kalbėti, juokauti intymiomis temomis. Paaiškinti vaikams, kad daug kas, apie ką kalba paaugliai prasilenkia su realybe ir tai, kad žmogus yra pasiruošęs mylėtis tada, kai yra visiškai tikras dėl šio savo sprendimo ir jam nekyla abejonių. Nereikėtų mylėtis, jaučiant spaudimą iš draugų, baimę, kai kažkas šantažuoja ar tiesiog norint kažką kažkam įrodyti. Žmogus turi nebijoti prisiimti atsakomybės, kuri gresia užsiimant lytiniai santykiais, pavyzdžiui, gali plyšti prezervatyvas. Seksualinis partneris gali pradėti girtis apie seksą su mergina, skleisti gandus jai už nugaros. Todėl labai svarbu pasirinkti patikimą partnerį.
 
  • Kinas ir realybė. D. Britanijoje kas dešimta mergina iki 18 metų svajoja apie labioplastikos procedūrą, kai pagražinami moters lytiniai organai. Moterų, vyresnių nei 18 metų, dar daugiau. Taip yra dėlto, kad žmonės yra linkę lyginti savo kūną su aktorių, vaidinančių filmuose suaugusiems. Dėlto gali atsirasti įvairių kompleksų ir nerealių lūkesčių. Paaiškinti, kad vien dėlto, kad kūnas nėra toks kaip kine, niekas neatsisako mylėtis. Vaikinams reikėtų paaiškinti, kad kine vaizduojama pagražinta realybe, tiesiog siekiant pritraukti daugiau žiūrovų ir pelno. Realybėje su merginomis reikia elgtis švelniau ir rūpintis ne tik savo, bet ir jos malonumu.
 
  • Ne reiškia ne. Tiek vaikinus, tiek merginas reikia išmokyti pagrindinio dalyko: nebijoti pasakyti ne. Merginos turėtų suprasti, kad flirtuoti gali ir kitaip, jeigu jos nenori, joms nebūtina fiziškai suartėti su vaikinu. Vaikinui reikia paaiškinti, kad staiga partnerei atsisakius, jis turėtų nedelsiant sustoti. Jeigu mergina tiesiog taip koketuoja, ji parodys vėliau, kad nori tęsti tai, kas pradėti. Tai padės išsaugoti gerą vardą, net kalėjimo ir stigmos visam gyvenimui.