Ar vengiate užlipti ant plyšių tarp šaligatvių plytelių? O galbūt turite laimingas kojines, kuriomis mūvite per svarbius susitikimus ar tada, kai mėgstamiausia komanda žaidžia dalyvauja rungtynėse? Sunku būtų rasti žmogų, kuris niekada nėra kliovęsis nė vienu prietaru.

 

prietarai

Kodėl mes tai darome? Kodėl vengiame juodų kačių, eidami per gatvę? Kodėl ledo ritulio žaidėjai ir gerbėjai nesiskuta barzdų, kol vyksta svarbios žaidynės? Kodėl išsigąstate, kai niekur nerandate antros kojinės, ruošdamiesi vykti į svarbų susitikimą? Prietarai turi galingą jėgą, nes žmonės jais tiki. Ir štai kodėl.

 

3 priežastys, kodėl esame prietaringi:

 
  • Prietarai padėjo mums išlikti gyviems. Dauguma prietarų turi realų pagrindą. Daugelis tokių klasikinių prietarų kaip neiti po kopėčiomis, nelipti ant šaligatvio įtrūkimų, neskleisti lietsargio namuose, yra paaiškinami sveiku protu: nepaisant šių patarimų, rizikuojama susižeisti. Tačiau net ir tada, kai prietarai šiuolaikiniam gyvenimui nebetinka, seni, per ilgą laiką susiformavę ir perduodami iš kartos į kartą įpročiai, kadaise padėję išgyventi, išlieka ir nėra taip lengvai panaikinami.
 
  • Jie padeda sutelkti dėmesį. Prietarai gali padėti susikaupti ir rasti išeitį iš sudėtingiausių situacijų, kai, regis, nieko neįmanoma sukontroliuoti. Tokiu atveju mus paguodžia tikėjimas kažkuo, nes net ir klaidingas tikėjimas suteikia tam tikrą saugumo jausmą ir tai yra geriau negu jokio saugumo iš viso. Pavyzdžiui, tarkime, jūs ryšėjote naują kaklaraištį dieną, kai turėjote svarbų susitikimą. Lengviau kaltinti kaklaraištį, kad jis buvo „nelaimingas“ negu pripažinti realybę, kad buvo kitų veiksnių dėl kurių susitikimas nepasisekė. Pripažinkime, protas yra galinga jėga. Jeigu tikėsite, kad jūsų kaklaraištis prišaukia nelaimes, padidės tikimybė, kad iš tikrųjų rezultatai bus negatyvūs (suges automobilis, susipyksite su antrąja puse). Kai vengiate vilkėti „nelaimingą“ drabužį arba juodos katės, perbėgančios jums per kelią, galite jaustis tarsi kontroliuotumėte savo likimą ir tarsi sumažėja rizika, kad nutiks kažkas blogo.
 
  • Jie leidžia kuo nors mums tikėti. Taip pat kaip esame greiti kaltinti negyvus daiktus dėl nesėkmių, esame greiti patikėti, kad sėkmę atneša kažkokios išorinės jėgos, padedančioms kontroliuoti ateitį. Taip pat kaip galime įtikėti, kad tam tikras objektas ar aplinkybė užtraukia nesėkmę, mes galime įtikėti, kad yra ir sėkmę padedančių pritrauki gerų talismanų. 2010 metų tyrimas leidinyje „Psychological Science“ nustatė, kad sėkmę pritraukiantys talismanai didina pasitikėjimą savimi, todėl rezultatai, nesvarbu, kuo užsiimame, yra geresni. Kai studentams buvo leidžiama į egzaminą atsinešti savo talismanus, jie pažymėjo, kad tikisi daugiau iš testų, labiau savimi pasitikėjo ir iš tikrųjų gavo geresnius įvertinimus. Sportininkai talismanus naudoja visus laikus. Olimpinė bėgikė Shalane Flanagan savo talismanu laiko skaičių 8 – šis skaičius buvo ant jos marškinėlių 2008 metais, kai namo parvežė sidabro medalį. Todėl moteris, ieškodama viešbučio, ieško 8 kambario aštuntajame aukšte ir reikalauja, kad ant marškinėlių per rungtynes būtų skaičius 8. Žinoma, sportininkė žino, kad skaičius 8 nepadės jai bėgti geriau, tačiau tai jai teikia savotiškos ramybės ir padeda geriau susikoncentruoti į bėgimą. Taigi, prietaringumas gali būti labai naudingas!