20 patarimų, kaip gerai pradėti ir pabaigti dieną
2015-10-01 10:52Kiekvienas rytas gali būti geros dienos pradžia, nesvarbu, ar už lango šviečia saulė, ar dangų gaubia storas debesų sluoksnis. Kiekvienas vakaras gali tapti geros dienos pabaiga, nesvarbu, su kiek išbandymų teko susidurti. Rytas ir vakaras – tai dienos rėmai, nuo kurių priklauso nuotaika, sveikata ir energija.
10 patarimų, kaip gerai pradėti rytą:
- Ant stalo, prie kurio pusryčiaujama ir geriama rytinė kava, laikyti vazą su šviežiomis gėlėmis. Evoliucijos psichologai aiškina, kad žmonės gėles ir augalus pasąmonės lygmenyje supranta kaip saugumą („Jei jie čia gali augti – tai ir mes čia galime įleisti šaknis“), atpildą (gražūs žiedai džiugina) ir pažadą (pumpurai reiškia, kad netrukus bus vaisių). Tad spalvingų gėlių puokštė gali nuteikti, kad dieną laukia rožėmis klotas kelias. Pasak užsienio mokslininkų tyrimo, moterys, kurios tik pramerkusios akis pamatydavo gėles, jautėsi laimingesnės, mažiau nerimavo, turėjo daugiau energijos darbui nei tos, kurios gėlių nematė.
- Miegoti ant dešiniojo šono. Sunku patikėti, bet miego poza lemia sapnus. Turkų tyrėjai pastebėjo, kad asmenys, miegantys ant dešiniojo šono, sapnuoja švelnesnius sapnus (palengvėjimą, džiaugsmą, ramybę ir meilę). Pabudę jie jautėsi labiau pailsėję ir darbingesni negu kita tiriamųjų grupė.
- Nusiprausti po šaltu dušu. Šaltas vanduo turi stebuklingą poveikį. Jis skatina riebalų tirpimą, stiprina imuninę sistemą, gerina kraujotaką ir odos būklę ir net kelia nuotaiką.
- Išsispausti stiklinę šviežių apelsinų sulčių. Visų pirma oranžinė apelsinų spalva primena saulę ir kelia nuotaiką. O jų sultyse gausu vitamino B6 ir folio rūgšties – maistinių medžiagų, kurių paprastai trūksta asmenims, turintiems polinkį į depresiją. Brazilų mokslininkai ištyrė, kad apelsinų eterinio aliejaus aromatas padeda susikaupti ir mažina nerimą prieš egzaminus.
- Eiti miegoti valanda anksčiau nei įprastai. Priežasčių, kodėl tai naudinga daug: geriau pailsėsite, būsite žvalesni, optimistiškesni. Įdomu tai, kad trūkstant miego žmogus praranda humoro jausmą. Pavargę žmonės nebemoka suvokti situacijos komiškumo ir yra linkę reaguoti perdėtai.
- Prie atviro lango padaryti po 10 atsispaudimų, pritūpimų ir šuoliukų. Kardio treniruotės suaktyvina širdies veiklą, išjudina raumenis, todėl išvaiko mieguistumą ir padeda pasiruošti naujai dienai. Grynas oras taip pat išbudins ir suteiks žvalumo. Vos 5 minučių mankšta prie atviro lango kelia nuotaiką.
- Vengti labai stiprių emocijų prieš miegą. Miegas padeda geriau ir ilgiau prisiminti informaciją, ypač emocinę. Jeigu prieš miegą žiūrėsite ar girdėsite negatyvią informaciją, tai net atsibudę jausite stiprias, neigiamas emocijas. Tačiau jeigu negatyvią informaciją gausite rytą, ji neturės tokio stipraus poveikio psichikai.
- Vengti naujienų srauto. Vengti veiklos, kuri blaško: nežiūrėti ir neskaityti naujienų, neatsakinėti į elektroninius laiškus ir žinutes.
- Planuoti, ką gero bus galima nuveikti dieną. Gerų dalykų laukimas kelia nuotaiką.
- Mėgautis seksu. Seksas skatina oksitocino, vadinamųjų laimės hormonų, išsiskyrimą. Ar reikia daugiau komentarų?
10 patarimų, kaip gerai pabaigti dieną:
- Su malonumu gaminti vakarienę. Daugelis žmonių į maisto ruošimą žiūri kaip į kažką, ką privalo padaryti. Tačiau šią veiklą galima padaryti malonesne. Verta daugiau pasidomėti vietine produkcija, galbūt net lankyti maisto gaminimo pamokas, nebijoti eksperimentuoti virtuvėje.
- Nevartoti alkoholio. Yra daugybė priežasčių, kodėl alkoholį reikėtų vartoti labai saikingai arba net iš viso jo atsisakyti. Jis slopina centrinę nervų sistemą. Tai reiškia, kad net vartojant svaigiuosius gėrimus nedidelėmis dozėmis, tampa sunkiau susikaupti ir išlaikyti dėmesį, atbunka refleksai ir žmogus jaučiasi mieguistas ir apsiblausęs.
- Išjungti televizorių. Po sunkios, ilgos dienos daugelis nori „atsipalaiduoti“ prie televizoriaus. Tačiau televizija nepadeda to padaryti, o kaip tik išsunkia paskutines jėgas. Kad ir kaip būtų keista, vakarais geriau užsiimti aktyvesne veikla, kuri padės išlikti geros nuotaikos ir geriau pailsėti naktį.
- Atlikti lengvą mankštą. Sportas mažina įtampą, kuria kelia darbas, mokykla, santykiai su namiškiais ir buities rūpesčiai. Tačiau reikia atsiminti, kad sportuoti nerekomenduojama labai vėlai, nes gali būti sunku užmigti. Paprastai po sporto reikia 1 – 3 valandų, kad kūnas atsipalaiduotų ir nurimtų.
- Išeiti pasivaikščioti į lauką. Kiekvieną vakarą leisti namuose – nuobodu. Todėl kartais reikėtų pasistengti ištrūkti iš namų. Jei geras oras, galima suorganizuoti iškylą gamtoje, stebėti saulėlydį, eiti pasivaikščioti, pavakarieniauti restorane, nueiti į teatrą ar vakarinę pamoką.
- Pasikviesti draugų pavakaroti. Kai nesinori niekur eiti, bet liūdna ir nuobodu, galima pasikviesti draugų į namus. Šiuolaikinės technologijos užtikrina, kad žmonės niekada neprarastų ryšio su kitais žmonėmis, tačiau tai negali pakeisti tikro, gyvo ir nuoširdaus bendravimo.
- Apžvelgti praėjusią dieną. Tam skirti 5 – 15 minučių kiekvieną vakarą. Padėkoti už tai, kas įvyko gero per dieną. Galbūt net vertėtų kas vakarą parašyti porą sakinių į dienoraštį.
- Atsipalaiduoti. Norint gerai išsimiegoti, reikia atsipalaiduoti. Tai gali būti meditacija, karšta vonia, masažas. Tokia veikla lėtina smegenų signalų bangas, kvėpavimo ritmą, mažina raumenų įtampą.
- Paskaityti. Buvęs Izraelio ministras pirmininkas Shimonas Peresas kartą pasakė: „Jeigu valgysite tris kartus per dieną, būsite pasimaitinę. Bet jeigu skaitysite tris kartus per dieną, būsite išmintingi“. Knygos skaitymas prieš miegą ne tik padeda atsipalaiduoti, tačiau taip pat padeda įsiskverbti į didžiųjų protų, kurie vaikščiojo Žemės paviršiumi, mintis (autobiografijos), susipažinti su gyvenimą keičiančiomis idėjomis (asmeninio tobulėjimo knygos) arba tiesiog atrasti kitokius pasaulius (grožinė literatūra).
- Eiti miegoti, pajutus nuovargį. Svarbiausia nereikia nuvertinti miego svarbos. Dėl miego stygiaus žmogus ne tik jaučiasi apsiblausęs ir nuolatos žiovauja, taip pat krenta jo darbingumas, nuotaika ir iniciatyvumas. Vienareikšmiško atsakymo, kada reikėtų eiti miegoti, nėra. Tą daryti reikėtų tada, kai jaučiamas nuovargis. Per anksti nuėjus miegoti, gali ilgai neišeiti užmigti. Per vėlai – rizikuojama, kad trūks miego.