Dauguma moterų pripažįsta, kad depiliacija – tikrai varginantis procesas. Taip kalba net tos, kurios turi normalų kūno plaukuotumą, tad galima tik įsivaizduoti, kaip vargsta nuo hirsutizmo (padidėjusio plaukuotumo) kenčiančios dailiosios lyties atstovės… Su juo susiduria 5–15 % vaisingo amžiaus moterų. Kodėl užklumpa tokia problema ir kaip galima ją spręsti?

 

Ar tikrai per daug?Young,Woman,Shaving,Face,With,Razor,Near,Mirror,In,Bathroom

 

Kūno plaukuotumas natūraliai itin skirtingas. Vienos moterys ant kūno turi tik šviesių pūkelių, kurių nė nebūtina depiliuoti, kitoms auga vešlesni ir tamsesni plaukeliai, kuriuos tvarkingai pašalinti kur kas sudėtingiau. Tad kada galima kalbėti apie padidėjusį plaukuotumą – hirsutizmą? Jam diagnozuoti pasitelkiama vadinamoji D. Ferriman ir J. D. Gallwey skalė. Prie pateiktų teiginių reikia pažymėti jums tinkamus (gali netikti ir nė vienas):

 

Viršutinė lūpa

 

1 balas: keli pavieniai plaukai ant išorinio lūpos krašto.

2 balai: nedideli ūseliai ant išorinio lūpos krašto.

3 balai: ūsai, užimantys pusę atstumo nuo išorinio krašto iki lūpos vidurio.

4 balai: ūsai iki lūpos vidurio.

 

Smakras

   

1 balas: keli pavieniai plaukai.

2 balai: nedideli plaukų kuokštai.

3 balai: plaukai lengvai dengia visą smakrą.

4 balai: plaukai tankiai dengia visą smakrą.

 

Krūtinė

 

1 balas: yra keli plaukai aplink spenelius.

2 balai: plaukai pastebimi ir ant krūtinkaulio.

3 balai: plaukai dengia 3/4 krūtinės.

4 balai: plaukai dengia visą krūtinę.

 

Viršutinė nugaros dalis

 

1 balas: keli pavieniai plaukeliai.

2 balai: plaukų daugiau, bet jie pavieniai.

3 balai: plaukai lengvai dengia didžiąją paviršiaus dalį.

4 balai: plaukai vešliai dengia visą paviršių.

 

Apatinė nugaros dalis

 

1 balas: kuokštas plaukų ant kryžkaulio.

2 balai: plaukai daugiau išplitę.

3 balai: plaukai dengia 3/4 paviršiaus.

4 balai: plaukai dengia visą paviršių.

 

Viršutinė pilvo dalis

 

1 balas: keli pavieniai plaukai vidurinėje linijoje.

2 balai: daugiau plaukų, bet vis dar vidurinėje linijoje.

3 balai: plaukai dengia pusę paviršiaus.

4 balai: plaukai dengia visą paviršių.

 

Apatinė pilvo dalis

 

1 balas: keli pavieniai plaukai vidurinėje linijoje.

2 balai: ruoželis plaukų vidurinėje linijoje.

3 balai: juosta plaukų vidurinėje linijoje.

4 balai: plaukai auga plote, kuris primena apverstą „V“ raidę.

 

Žastai

 

1 balas: reti plaukai dengia iki 1/4 paviršiaus.

2 balai: plaukų daugiau, bet dengia ne visą paviršių.

3 balai: plaukai lengvai dengia visą paviršių.

4 balai: plaukai vešliai dengia visą paviršių.

 

Šlaunys

 

1 balas: plaukai reti, dengia iki 1/4 paviršiaus.

2 balai: plaukų daugiau, bet dengia ne visą paviršių.

3 balai: plaukai lengvai dengia visą paviršių.

4 balai: plaukai vešliai dengia visą paviršių.

 

Jeigu bendra balų suma viršija 8, diagnozuojamas patologinis padidėjęs plaukuotumas.

 

Dažniausios priežastys

 

Padidėjęs moterų kūno plaukuotumas įprastai atsiranda dėl padidėjusio hormonų androgenų lygio organizme arba esant hiperjautriam plauko folikulo atsakui į stimuliaciją. Kiekvienos sveikos moters organizme yra vyriškųjų hormonų androgenų, bet normaliai jo būna nedaug. Jeigu jo lygis stipriai išauga, gali smarkiai padidėti plaukuotumas, varginti spuogai, riebi oda, netgi didėti kūno raumenų masė, žemėti balsas. Paprastai tariant, moteris įgyja vyrams būdingų bruožų. Priežasčių, kodėl padaugėja androgeno koncentracija, gali būti įvairių. Pačios dažniausios:

 
  • Policistinių kiaušidžių sindromas
  • Nutukimas
  • Kušingo sindromas
  • Padidėjęs augimo hormono kiekis
  • Įgimta antinksčių hiperplazija
  • Kiaušidžių augliai
  • Antinksčių vėžys
  • II tipo cukrinis diabetas
  • Odos porfirija
  • Tam tikrų vaistų (pvz., fenitoino, minoksidilio, testosterono papildų, kai kurių imunosupresantų) vartojimas.
 

Jeigu padidėjęs plaukuotumas pasireiškia ne nuo androgenų priklausomose kūno vietose (ne vyriško tipo), didelė tikimybė, kad jis įgimtas ir nesusijęs su jokia patologija, tiesiog tokia moters genetika ir fiziologija. Nors kartais gali būti nulemtas metabolinių sutrikimų, pavyzdžiui, sumažėjusios skydliaukės veiklos.

   

Gydymo galimybės

 

Gydymą lemia hirsutizmo priežastis. Pirmiausia, jeigu įmanoma, siekiama ją pašalinti. Tam skiriami atitinkami geriami vaistai, veikiantys antiandrogeniškai, tarp jų ir geriamieji kontraceptikai. Naudos duoda ir vietiškai naudojami kremai, lėtinantys plaukelių augimą. Jeigu esama antsvorio, būtina koreguoti mitybą, fizinį aktyvumą ir atsikratyti nereikalingų kilogramų, nes, kaip minėta, nutukimas – viena dažniausių padidėjusio androgenų lygio moters organizme priežasčių. Kai kuriais sudėtingais atvejais netgi prireikia chirurginio gydymo, jei paaiškėja, kad padidėjusį plaukuotumą lemia navikai.

 

Svarbu pabrėžti, kad hirsutizmas daugumai moterų kelia psichologinių bėdų, menkina pasitikėjimą savimi, apskritai temdo gyvenimo džiaugsmą. Tad rekomenduojama psichoterapija, dalyvavimas paramos grupių veikloje, kognityvinė elgesio terapija ir kt.

 

Efektyvus plaukelių šalinimas

 

Vienais atvejais hirsutizmą galima išgydyti, kitais, neradus priežasties, vertinamas kaip fiziologinis reiškinys. Abiem atvejais moterims labai svarbu efektyviai pašalinti nepageidaujamus kūno plaukelius. Įprastai tokios kasdienės priemonės kaip skutimasis ar depiliacinių kremų naudojimas neduoda trokštamo rezultato. Todėl kenčiančioms nuo hirsutizmo rekomenduojama išbandyti ilgalaikį efektą duodančias plaukelių šalinimo galimybes. Viena tokių – plaukelių šalinimas lazeriu. Lazerinė depiliacija užtikrina efektyvų ir ilgalaikį rezultatą. Taip plaukeliai šalinami įvairiose kūno vietose, įskaitant veidą. Lazerinis plaukų šalinimas – minimalų diskomfortą kelianti ir visiškai saugi procedūra. Plaukų folikulai paveikiami lazerio šviesos energija ir sunaikinami, visiškai nepažeidžiant aplinkinės odos. Procedūras reikia kartoti kas 4–6 savaites, dažniausiai prireikia 6–8 procedūrų kurso. Per jas sunaikinama iki 95 % plaukelių. Rezultatas ilgalaikis, vėliau kartą per metus tenka atlikti palaikomąją procedūrą.

 

Taip pat galima išbandyti elektrodepiliaciją. Tai vienintelis kliniškai patvirtintas metodas, leidžiantis pašalinti nepageidaujamus kūno plaukus visam laikui. Tam vidutiniškai prireikia 8 procedūrų. Metodas tinka bet kokio tipo odai ir bet kokio pigmento plaukams naikinti. Plaukų folikulai sunaikinami specialiu aparatu, juos paveikiant tam tikru elektros impulsu. Tiesa, procedūra trunka gana ilgai (45–60 min.), nes plaukeliai šalinami po vieną, į kiekvieno plauko šaknį įvedant plonytį zondą, kuriuo paleidžiamas elektros impulsas. Kurią procedūrą rinktis – individualu. Geriausiai apsispręsti padės specialistas.

 

Autorius Jūratė Survilė