Viena kita stiklinė gaiviųjų, gazuotų gėrimų labai nepakenks. Tačiau tai neturėtų tapti kasdieniu įpročiu. Būtent tokiu atveju jie gali pradėti kenkti sveikatai. Gazuotų gėrimų suvartojimą reikėtų riboti, jei norite jaustis geriau ir būti sveikesni.

 

12 priežasčių, kodėl reikėtų vengti gazuotų gėrimų:

 

"kola"

  • Atsisakius gazuotų gėrimų, jūsų dantys taps sveikesni. Saldūs gazuoti gėrimai kenkia dantims, sukelia ėduonį. Australijos tyrėjai, atlikę bandymus su krūminiais dantimis ir dietiniais bei įprastais gaiviaisiais gėrimais, pastebėjo dantų eroziją abiem atvejais. Taip gali būti dėlto, kad vaisvandeniuose yra rūgščių (į populiarius gazuotus gėrimus dažnai dedama fosforo ar citrinų rūgšties.
 
  • Sumažėja tikimybė, kad prasidės ankstyvos menstruacijos. Jaunoms merginoms bei jų mamoms reikėtų atkreipti dėmesį, kad gėrimų su kofeinu ir dirbtiniais saldikliais vartojimas yra siejamas su ankstesne pirmųjų menstruacijų pradžia (jos gali prasidėti iki 11 metų). Tokias išvadas pateikė Kolumbijos, Minesotos ir Džordžo Vašingtono universitetų tyrėjai, stebėję 9 – 10 mergaites iki tol, kol jos pradėjo eiti į koledžą.
 
  • Nėštumo metu rekomenduojama atsisakyti gazuotų gėrimų, kurių vartojimas siejamas su priešlaikiniu gimdymu. Moterys, kurios nėštumo metu, gėrė vieną ar daugiau dietinių vaisvandenių porcijų, turėjo didesnę riziką pagimdyti anksčiau laiko. Tačiau ryšys tarp įprastų gaiviųjų gėrimų vartojimo ir priešlaikinių gimdymų nėra nustatytas.
 
  • Atsisakius gazuotų gėrimų, gali sumažėti diabeto rizika. Žmonės, kurie per dieną išgerdavo bent vieną porciją saldžių gazuotų gėrimų, turėjo didesnę metabolinio sindromo riziką. Metabolinis sindromas pasireiškia cukraus pertekliumi kraujyje, padidėjusiu kraujo spaudimu ir platesne talija ir padidina riziką susirgti diabetu, širdies ligomis, patirti insultą.
 
  • Maitinimas krūtimi? Atsisakius gazuotų gaiviųjų gėrimų, į kūną pateks mažiau nemaistingų ir nenaudingų saldiklių. JAV mokslininkai išanalizavo 20 moterų pieno pavyzdžius ir net 65 % jų rado tokių, jokios maistinės vertės neturinčių saldiklių kaip sacharinas, sukralozė ir acesulfamas K. Aspartamo nerasta, nes jis gali išsiskaidyti dar prieš patekdamas į kraujotaką ir motinos pieną.
 
  • Labiau pavyks kontroliuoti saldumynų norą. JAV mokslininkai taip pat išsiaiškino, kad žmonės, kurie gėrė dietinius gaiviuosius gėrimus, net tris kartus dažniau siekdavo gumos ar vandens negu tie, kurie gėrė įprastus gaiviuosius gėrimus ar mineralinį vandenį. Tiksliai nėra žinoma, kodėl taip yra, bet tai, kad dietiniai gėrimai skatina svorio augimą abejonių beveik nebekelia.
 
  • Atsisakius alkoholinių kokteilių su gazuotais gaiviaisiais gėrimais, mažiau suvartosite alkoholio. Geriant dietinius gėrimus su alkoholiu greičiau apsvaigstama. Nors patys žmonės nesijaučia apgirtę, tačiau alkotesteris parodo kur kas didesnį girtumą, nei išgėrus tokį patį alkoholio kiekį, sumaišytą su kitais gėrimais.
 
  • Pagerės širdies sveikata. Moterys po menopauzės, kurios per dieną išgerdavo 1 – 2 porcijas dietinių gaiviųjų gėrimų, buvo labiau linkusios turėti problemų su širdimi, įskaitant koronarinę širdies ligą, stazinis širdies nepakankamumą, širdies priepuolį, kraujagyslių ligas. Tačiau šios moterys dažnai turi antsvorio, rūko, serga diabetu arba turi padidėjusį kraujo spaudimą, todėl nėra visiškai aišku, kas turi didesnę įtaką jų sveikatos būklei – nesveikas gyvenimo būdas ar gazuotų vaisvandenių vartojimas.
 
  • Suvartosite mažiau chemikalų. Nors vaisvandeniai taip pat prisideda prie bendro skysčių suvartojimo, tačiau niekam nekyla abejonių, kad sveikiau ir naudingiau gerti paprastą arba silpną mineralinį vandenį, antioksidantų turtingą žaliąją arbatą ar pan.
 
  • Sumažės vėžio rizika. Cukrus apsaugo gėrimus nuo gedimo, pelėsių. Į gaiviuosius gėrimus papildomai dedama kalio benzoato, kuris gali sudaryti benzeną – gerai žinomą karcinogeną.
 
  • Sustiprės kaulai. Vyresnio amžiaus žmonės, kurie reguliariai geria gaiviuosius gėrimus, turi žymiai mažesnį kaulų tankumą negu tie, kurie juos vartoja retai. Manoma, kad gaiviuosiuose gėrimuose esantis fosforas pašalina kalcį iš kaulų ir sutrikdo jo įsisavinimą.
 
  • Pagerės reprodukcinių organų sveikata. Nors daugelis gaiviųjų gėrimų gamintojų nebenaudoja butelių, kuriuose yra bisfenolio A, daugelyje aliuminio skardinių vis dar yra šio chemikalo, kuris gali daryti neigiamą įtaką reprodukcinių organų sveikatai, metabolizmui arba sukelti kitų sveikatos negalavimų.