Kai galvojate apie paukščius, greičiausiai džiaugiatės lakštingalų giesmėmis, žavitės gražuolėmis gulbėmis, mojate dangumi lekiančiai gervių virtinei ar kregždutėms – dangaus gyvoms žirklėms. Atsargiai, kai kurie jų gali būti pavojingi!

 

pauksciai

Žuvėdra

 

Žuvėdros kartais gąsdina žmones bandydamos pagriebti maistą iš rankų. Tačiau tokios atakos yra niekis palyginti su agresyvumu, kokį rodo gindamos savo jauniklius ir lizdus. Tuomet žuvėdros gali būti ypač agresyvios ir net pulti žmones. Kai kuriose Didžiosios Britanijos pajūrio gyvenvietėse jauniklių perėjimo metu žmonės nedrįsta išeiti iš namų be kepurių ir skėčių, ypač po to, kai viena moteris atsidūrė ligoninėje su sunkiais galvos sužeidimais, o jos šunį žuvėdros užkapojo negyvai. Didžiosios Britanijos Paigntono miestelyje dėl agresyvių žuvėdrų puldinėjimų kartais sutrinka pašto pristatymas.

 

Strutis

 

Tai didžiausi paukščiai Žemėje. Jų ūgis siekia iki 2,5 m, svoris – iki 120 kg. Jeigu nebūtų tokie taikūs, stručius būtų galima laikyti tikrais monstrais. Savo nepaprastai stiprios kojos spyriu gali užmušti net liūtą, o jeigu įsiutintumėte strutį bandydami paimti jo kiaušinį, sunkiai pavyktų pabėgti – stručiai neskraido, tačiau gali bėgti 70 km/val. greičiu.

 

Pelėda

 

Tai sutemų paukštis, dažniausiai skraidantis prietemoje ir naktį, bet kai reikia maitinti augančius jauniklius, medžiojančią pelėdą galima pamatyti ir dieną. Tai bebaimiai paukščiai, visada ginantys savo jauniklius ir lizdus. Apsiginti nuo jų taip pat sunku, nes skrenda tyliai ir netikėtai puola aštriais nagais kibdamos priešininkui į galvą. Kartais be priežasties puola prie lizdo besiartinančius kates, šunis, žmones.

 

Gulbė

 

Ramiame ežere plaukiojančios gulbės išlenktais kaklais… Kas gali būti romantiškiau ir taikiau? Gulbės nebylės yra vieni didžiausių paukščių Šiaurės Europoje: gali sverti iki 13 kg, o išskleistų sparnų plotis siekia iki 2,4 m.

 

Žinoma atvejų, kai gindamos savo lizdus gulbės puola žmones. Jos gali apversti valtį, o kai į vandenį įkritę žmonės plaukia kranto link, gulbės juos daužo savo stipriais sparnais.

 

Mėlynagalvė ifrita

 

Šie Naujojoje Gvinėjoje gyvenantys nedideli paukšteliai gražiai gieda ir nelesa nieko didesnio už vabzdžius. Vis dėlto jų reikia saugotis. Mėlynagalvės ifritos turi slaptą gynybinį mechanizmą, saugantį jas nuo pavojų. Paėmus paukštelį į rankas, jo oda išskiria nepaprastai stiprius nuodus. Geriausiu atveju nuodai nudegins rankas, tačiau jų pakaktų ir žmogų paralyžuoti, ir net nužudyti. Tokiu pat būdu paukšteliai ginasi nuo plėšrūnų.

 

Misdami tam tikromis vabalų rūšis, ifritos sukaupia labai stiprius nuodus, kuriuos prireikus gali panaudoti. Gerai tai, kad šie paukšteliai yra ramūs ir patys niekada nepuola. Naujosios Gvinėjos gyventojai juos garbina kaip šventus.

 

Kanadinė berniklė

 

Kanadinės berniklės, kitaip dar vadinamos kanadinėmis žąsimis, paplitusios Šiaurės Amerikos žemyne, tačiau sutinkamos ir Europoje bei Azijoje.

 

Šiaurės Amerikoje šios žąsys padaro nemažai žalos – įsikurdamos parkuose, golfo aikštynuose, automobilių stovėjimo aikštelėse, jos ne tik kelia triukšmą, bet ir platina ligas. Siekiant kontroliuoti jų populiaciją, nuo 1999 m. JAV leista ardyti kanadinių berniklių lizdus ir naikinti kiaušinius. Pajutusios pavojų žąsys gali pulti žmones. Iš pradžių stojasi karinga poza, išskečia sparnus, šnypščia. Po to puola gnaibydamos snapais ir mušdamos sparnais.

 

Sakalas

 

Iš prigimties mėsėdžiai sakalai savo grobį sučiumpa nepaprastai aštriais nagais, o sudoroja stipriu ir aštriu snapu. Tai tikros „medžioklinės mašinos“, kurias naudoja ir žmonės, apmokydami sakalus atnešti pagautą grobį. Tačiau netinkamai pasielgus su sakalu, jis gali būti pavojingas pačiam žmogui.

 

Erelis

 

Tai didingi paukščiai, apdovanoti aštriais nagais ir snapais. Be to, turi puikų regėjimą, padedantį susekti grobį. Ereliai gali pagriebti ir nusinešti 2 kg sveriantį žvėrį. O apetitas toks didelis, kad vos per 5 min. gali sulesti pusę kilogramo žuvies. Ereliai – medžiotojai profesionalai, simbolizuojantys jėgą ir galią, todėl vaizduojami daugelio valstybių herbuose.

 

Grifas

 

Šie plėšrūs paukščiai nežavi savo grožiu, o ir charakteris ne koks. Paprastai jie sukasi apie lavonus, nes minta dvėsena, tačiau gali ir paspartinti kieno nors mirtį. Grifo skrandžio sultis sudaro ypatingos rūgštys, galinčios suvirškinti net virusus, bakterijas ir ligos sukėlėjus – labai vertinga savybė, kai mintama dvėsena. Antibakterinių savybių turi ir grifų mėšlas.

 

Kazuaras

 

Kazuarai įrašyti į Gineso rekordų knygą kaip pavojingiausi pasaulyje paukščiai. Kazuarai paplitę Australijos ir Naujosios Gvinėjos atogrąžų miškuose. Tai atsargūs paukščiai, kol prie jų per arti nesiartinama, kitu atveju jie tampa nenuspėjami ir labai agresyvūs. Pajutę grėsmę gali taip atakuoti, kad kaulai trupės… Kazuarų nagai aštrūs kaip peiliai, ir paukščiai moka jais naudotis. Kai kuriose Australijos vietovėse netgi pastatyti įspėjamieji kelio ženklai – saugokitės kazuarų. Sunku juos laikyti ir zoologijos soduose – dažnai užpuola prižiūrinčius darbuotojus.

 

Faktai 

 
  • 90 % atvejų paukščiai puola žmones gindami savo jauniklius ir lizdus.
  • Strazdai besiartinančius prie jų lizdų žmones atakuoja apdergdami išmatomis, kurios sunkiai nusiplauna.
  • Ornitologas Donas Mileris tyrinėdamas žuvėdras nešioja šalmą, ant kurio pakaušio nupiešta akis. Manydamos, kad auka į jas žiūri, žuvėdros vengia pulti.
  • 2012 m. gegužę Indijoje kovinis gaidys nužudė savo šeimininką. Prieš kovą gaidžiui ant pentinų buvo pritvirtinti specialūs ašmenys, kuriais jis prapjovė savo šeimininkui veną ir pabėgo.
  • 2012 m. birželį Odesos gyventojus keletą savaičių terorizavo agresyvios varnos. Jos užšokdavo ant žmonių galvų ir snapais taikydavosi į akis. Žmonės buvo įsibaiminę, kai kurie netgi pradėjo su nešiotis lazdas.
  • Panaši situacija 2008 m. buvo Čikagoje, kur žmonės dažnai skundėsi dėl strazdų puldinėjimų. Paukščiai vijosi žmones ir juos kapojo snapais.
  • Fotografas Erikas Hoskingas neteko akies bandydamas nufotografuoti pelėdas lizde. Vėliau savo parašytą autobiografiją jis pavadino „Akis už paukštį“.
  • 2010 m. Rygoje, Sarkandauguvos upėje, nuskendo vyriškis, kurį užpuolė gulbė. Gulbė iš pradžių užpuolė jo nėščią žmoną, bet kai vyras puolė ją ginti, paukštis puolė ir jį. Moteris krantą pasiekė, o vyras paniro po vandeniu.
  • Verslininkas Antanas Bosas yra pasakojęs, kad jį atostogaujantį Afrikoje buvo užpuolęs iš krūmų iššokęs strutis, kai fotografavo medžioklės laimikį. Nuo stručio jis ir jo pakeleiviai pabėgo automobiliais.