Gruodžio 31-ąją, paskutinę 2021 m. dieną, mirė amerikiečių aktorė Betty White. Ji po dviejų savaičių būtų šventusi 100-ąjį gimtadienį. Jos agentas ir artimas bičiulis Jeffas Witjasas žurnalui „People“ teigė: „Nors Betty artėjo prie šimtmečio, atrodė, kad ji gyvens amžinai.“ Ir iš tiesų visame pasaulyje garsi moteris gyveno laikydamasi unikalių taisyklių ir nepakluso amžiaus diktatūrai. Ji daug juokėsi ir juokino aplinkinius, jos pačios žodžiais tariant, „vengė visko, kas žalia“ ir menkai paisė visuomenės normų. Gal todėl jos gyvenimo faktai gerbėjus įkvepia visada išlikti savimi.

 

legenda

1) Vardas „Betty“ nėra trumpinys. 1922 m. sausio 17 d. Oak Parke, Ilinojaus valstijoje, gimė būsimoji televizijos ikona Betty Marion White. Ji – vienintelė namų šeimininkės Christine Tess ir apšvietimo įmonės vadovo Horace‘o Logano White‘o dukra. Savo autobiografijoje „If You Ask Me (And of Course You Won‘t)“ aktorė paaiškino, kad tėvai ją pavadino „Betty“, nes jiems nepatiko daugelis pravardžių bei trumpinių, kilusių iš klasikinio vardo „Elizabeth“.

 
2) Priklausė pasaulio Gineso rekordas. 2014 m. B. White buvo pripažinta ilgiausiai šou versle dirbančia moterimi. Jos karjera truko ilgiau nei 70 metų. 2013 m. analogišką Gineso apdovanojimą pelnė britų televizijos laidų vedėjas Bruce‘as Forsythas. Abi garsenybės karjerą pradėjo 1939 m. ir jiems dėl rekordo būtų tekę gerokai pasivaržyti, jeigu nebūtų skirtingų lyčių.

 
3) Neprisiminė savo debiutinio šou pavadinimo. Net garsioji kino ikona nebegalėjo prisiminti televizijos šou, kuriame pirmą kartą pasirodė 1939 m., pavadinimo. Tačiau duodama interviu žurnalui „Guinness“ pasakojo, kad tas pasirodymas pakeitė jos gyvenimą. Tai buvo eksperimentinė laida, pirmasis tokio pramoginio turinio projektas vakarinėje JAV pakrantėje, Los Andžele. Anuomet ji per pasirodymą vilkėjo vidurinės mokyklos išleistuvėms pasiūtą suknelę ir kartu su mokinių tarybos prezidentu Harry Bennettu sukosi ant parketo. Šokis vadinosi „Linksmosios našlės valsas“. Betty veidas ekrane tąkart šmėstelėjo vos kelias sekundes.

 
4) Karjerą paveikė Antrasis pasaulinis karas. Prieš pradėdama dirbti televizijoje, Betty dirbo teatre, radijuje ir modeliu. Tačiau prasidėjus Antrajam pasauliniam karui ji drąsiai atsisakė ambicijų išgarsėti ir prisijungė prie Amerikos moterų savanorių tarnybos. Kartu su daugybe kitų jaunų amerikiečių Betty dienomis krovė atsargų sunkvežimius. O štai naktis leisdavo nedideliuose pasirodymuose ir linksmindavo į frontą siunčiamus ar budinčius kareivius. Apie šį gyvenimo etapą ji žurnalui „Cleveland Magazine“ sakė: „Tai buvo keistas laikas, kurio su niekuo nepalyginsi.“ Visgi šis ypatingas laikotarpis tapo savotišku sėkmės tramplinu. Dailią, nuolat besijuokiančią ir nuostabiai šokančią merginą anuomet pažinojo kone visi JAV kariai.

 
5) Viena pirmųjų Holivudo prodiuserių moterų. XX a. šeštajame dešimtmetyje JAV televizija išgyveno aukso amžių, o B. White į šį sėkmės traukinį įlipo pačiu laiku. Jai, žmonių mylimai aktorei, pasiūlyta dalyvauti laidoje „Hollywood“. Vėliau savo jėgomis ji sukūrė tik jai vienai priklausiusį televizijos projektą „Life With Elizabeth“. Tai buvo klasika, vėliau tapusi situacijų komedija. Kartu su rašytoju George‘u Tibblesu Betty sukūrė vieną sėkmingiausių to dešimtmečio serialų. Kaip aktorė ir prodiuserė pelnė net 21 „Emmy“ nominaciją, o penkis kartus šį garbingą apdovanojimą komedijų karalienė laikė savo rankose.

 
6) Ištekėjo tris kartus. Televizijos žvaigždė gyveno taip pat, kaip ir vaidino – labai energingai. Energijos nestokojo ir meilės santykiuose. Su pirmuoju vyru Dicku Barkeriu Betty susituokė ir išsiskyrė tais pačiais metais – 1945-aisiais. Nors tai buvo pirmoji aktorės meilė, ji tiesiog neatlaikė gyvenimiškų išbandymų. Po vestuvių „miesto mergaitei“ teko apsigyventi Ohajo vištų fermoje. Čia ji ištvėrė vos keturis mėnesius, o galiausiai tiesiog pabėgo atgal į Los Andželą. Skyrybos buvo greitos ir neskausmingos. Netrukus ji susipažino su Lane‘u Allenu. Jis tapo ne tik Betty agentu, tačiau ir sutuoktiniu. Santuoka truko tik dvejus metus. 1949 m. pora išsiskyrė. Skyrybų priežastis – vyro raginimai mesti šou verslą. Tikrąją ir kiek neįprastą meilę Betty sutiko po ilgos pertraukos. 1963-aisiais ji ištekėjo už žaidimų šou vedėjo Alleno Luddeno. Tai buvo keista sąjunga. Mat vyras ne itin žymus, be to, našlys ir trijų vaikų tėvas. Tačiau Betty tai buvo nė motais. Savų vaikų Betty niekada nesusilaukė ir nuolat tikino, kad tai sąmoningas apsisprendimas, kurį priėmė iš meilės sau pačiai.

 
7) Svajojo tapti zoologijos sodo prižiūrėtoja. Net ir pasiekusi šlovės televizijoje B. White prisistatydavo ne kaip aktorė ar prodiuserė, o gyvūnų teisių aktyvistė. Tik vėliau paminėdavo kitus užsiėmimus. 2014 m. interviu Betty pasakojo, kad nuo vaikystės svajojo tapti nacionalinio parko reindžere ar zoologijos sodo prižiūrėtoja. Ir bent iš dalies jai pavyko įgyvendinti svajonę. Ji aistringai gynė gyvūnų teises, kovojo už jų gerovę ir rūšių išsaugojimą. Dosniai aukojo gyvūnų prieglaudoms ir vietiniam Los Andželo zoologijos sodui, kurio valdybai priklausė. 2010 m. B. White sukūrė marškinėlių liniją. Už tvariai pagamintus rūbus su simpatiškais piešinėliais gautas pelnas ir dabar atitenka „Morris Animal Foundation“ – vienai iš Betty mylimiausių labdaros organizacijų.

 
8) Vyriausia istorijoje pramoginės JAV televizijos laidos „Saturday Night Live“ vedėja. 2010 m. socialinio tinklo „Facebook“ B. White gerbėjų grupė surinko beveik milijoną parašų ir juos kartu su ypatingu prašymu nusiuntė laidos „Saturday Night Live“ kūrėjams. Projekto vykdomojo prodiuserio Lorne‘o Michaelso jie pareikalavo įtraukti komedijų meistrę į šios laidos vedėjų gretas. Prašymas buvo patenkintas. Tuomet 88-erių Betty pasiekė dar vieną rekordą. Ji tapo vyriausia televizijos istorijoje pramoginio šou vedėja. Betty pasirodymas sulaukė milžiniško palaikymo ir pelnė jai penktąjį „Emmy“ apdovanojimą. Tokiai sėkmei pasiekti jai prireikė vos 18 mėnesių.

 
9) Dievino greitąjį maistą. Pasak beveik šimtmetį nugyvenusios aktorės, sveikas maistas neturi nieko bendro su elegantišku senėjimu bei energingumu. 2011 m. kita amerikiečių aktorė Jane Leeves, su Betty dirbusi filme „Hot in Cleveland“, papasakojo apie komedijų karalienės mitybos ir užkandžiavimo įpročius: „Ji valgo dešrainius, skrudintas bulvytes ir viską užgeria dietiniu limonadu. Tai mėgstamiausias jos maistas, Galbūt ji taip puikiai atrodo ir gerai jaučiasi dėl visų konservantų, esančių greitajame maiste.“ Kita Betty kolegė Wendie Malick su šia nuomone sutiko: „Ji valgo neįtikėtinai daug saldymedžio lazdelių, dešrainių ir bulvyčių. Nesu mačiusi jos į burną dedant salotų.“ O pati Betty ne viename interviu prisipažino, kad vengia visko, kas žalia, ir nuo tada, kai tapo pilnametė, nėra savo noru gaminusi brokolių.

 
10) Neįgyvendinta svajonė. B. White garsėjo atvirais ir kiek juokingais pasisakymais. Tad kaskart paklausta, ko jai nepavyko padaryti ar pasiekti, visada atšaudavo: „Roberto Redfordo.“ Dviprasmiškai nuskambėjusį atsakymą pasitikdavo juoko banga, o vėliau Betty mandagiai paaiškindavo, kad nors filmavosi daugiau nei 110 filmų ir televizijos projektų, jai niekada nepavyko padirbėti kartu su aktoriumi, kurio gerbėja prisipažino esanti. 14 metų už Betty jaunesnis R. Redfordas ištisus dešimtmečius buvo viena žinomiausių Holivudo kino industrijos žvaigždžių. Milijonai moterų, kaip ir Betty, žavėjosi aktoriaus išvaizda ir talentu.

 

Žymiausios Betty citatos

 
  • „Daug ką galima pasakyti apie žmogų iš to, kaip jis bendrauja su gyvūnais.“
  • „Man nesvarbu, kas su kuo miega. Jeigu žmonės būdami kartu jaučiasi laimingi, jiems tiesiog derėtų susituokti. Ir visai nesvarbu, ar laimę randa vyras ir moteris, ar du vyrai.“
  • „Moterys visavertį gyvenimą pradeda gyventi tik sulaukusios garbaus amžiaus.“
  • „Mes linkę skųstis dėl to, kokie esame, nors iš tiesų turėtume tai švęsti.“
  • „Manau, kad neverta daug miegoti. 4–5 valandos yra daugiau nei pakankamai, nes miegoti tiesiog nuobodu. Juk užsimerkę nepastebime visų tų nuostabių dalykų, kurie vyksta aplink.“