Platina – blizgus sidabrinio atspalvio taurusis metalas, vertinamas labiau nei auksas. Sunku įsivaizduoti, kad prieš kelis šimtmečius jis buvo niekinamai vadinamas sidabru, net supuvusiu auksu. Dabar platinos papuošalai simbolizuoja aukštą statusą, prabangą ir nepriekaištingą skonį. Manoma, kad platina turi gydomųjų ir magiškų savybių bei daro įtaką Zodiako ženklams.

 

platina

Kaip atskirti baltąjį auksą nuo sidabro?

 

Baltajam auksui pagaminti naudojamas lydinys iš nikelio, cinko, platinos arba metalo. Dėl nikelio aukso lydinyje gaminys tampa itin stiprus. Tačiau papuošalai, kurių sudėtyje yra nikelio, turi vieną trūkumą: kai kuriems žmonėms gali sukelti alergines reakcijas. Europos šalyse draudžiama gaminti juvelyrinius dirbinius su dideliu nikelio kiekiu. Vietoj nikelio rekomenduojama dėti paladžio arba platinos.

 

Sidabras priklauso tauriesiems metalams ir alergijos nesukelia, bet, jei aukso lydinyje bus per daug sidabro, medžiaga taps blanki ir praras blizgesį. Tokiu atveju juvelyriniai dirbiniai dengiami rodžio sluoksniu. Ši procedūra gaminiui suteikia estetinį patrauklumą.

 

Sidabro ir baltojo aukso papuošalai išoriškai labai panašūs, bet turi ir skirtingų bruožų, pagal kuriuos galima atskirti, kas yra kas. Visų pirma, reikia patikrinti papuošalo prabą. Sidabriniai papuošalai žymimi 952 standartu, o auksiniai – 750 arba 585. Visų antra, baltojo aukso blizgesys yra stipresnis negu sidabro. Tačiau jeigu sidabras padengtas rodžiu, jis taip pat gali intensyviai blizgėti. Galiausiai, auksiniai gaminiai sunkesni už sidabrinius.

 

Nepakeičiama daugelyje sričių

 

Platina yra taurusis metalas, šio elemento numeris periodinėje Mendelejevo lentelėje yra 78, atominė masė – 195,08. Mineralogijoje jis priklauso vietinių mineralų klasei. Turi gražią sidabriškai baltą arba pilką plieno spalvą ir metalams būdingą blizgesį. Tai vienas sunkiausių metalų: jo tankis yra 21,5 g/cm3. Verta akcentuoti didelį platinos plastiškumą ir gerą elektros laidumą. Tauriojo metalo lydymosi temperatūra yra gana aukšta: 1773,5 ℃, o virimo temperatūra – 4410 ℃. Tačiau pagrindinė šio tauriojo metalo savybė yra didelis cheminis atsparumas. Jo neįmanoma ištirpinti praktiškai jokiomis rūgštimis, net karališkajame vandenyje (koncentruotų azoto ir druskos rūgščių mišinyje). Be to, platina lėtai tirpsta karštoje sieros rūgštyje ir skystame brome. Su kitomis rūgštimis nesąveikauja. Tik kaitinama reaguoja su šarmais, halogenais. Dėl šių unikalių savybių platina tapo nepakeičiamu metalu daugelyje šiuolaikinių technologijų ir pramonės šakų. Ji naudojama gaminant įvairius prietaisus, laboratorinius stiklinius indus ir įrangą chemijos laboratorijoms. Naudojama kaip katalizatorius chemijos pramonėje. Ir, žinoma, itin vertinama juvelyrikoje. Iš jos gaminami papuošalai verti pasididžiavimo! Gryna platina yra gana minkšta, todėl juvelyrikos pramonė siūlo jos lydinį su iridžiu, variu ir kitais metalais. Paprastai platina yra 950 karatų, o tai reiškia, kad lydinyje yra 95 % šio tauriojo metalo. Dėl didelio platinos stiprumo gaminius, pagamintus iš šio metalo, galima vadinti beveik amžinais. Platinos papuošalai siejami su turtais ir prabanga. Jie brangesni nei auksiniai, nes platina yra retesnis metalas. Be to, sunkesnis, todėl išoriškai panašūs auksiniai ir platininiai papuošalai skiriasi savo svoriu.

 

Apie lydymosi temperatūrą

 

Platina ilgą laiką buvo nenaudojama dėl aukštos lydymosi temperatūros. Pirmą kartą tai padarė prancūzų mokslininkas Antuanas Loranas de Lavuazjė ant specialiai tam sukonstruoto aparato. Veikiant karšto deguonies srovei buvo galima ištirpinti nedidelį platinos mėginį, esantį anglyje. Šis įvykis sukrėtė pasaulio mokslininkus, o vėliau procedūra buvo pakartota Paryžiuje, kur pristatytas unikalus tokio tipo aparatas. Tarp daugelio mokslininkų dalyvavo ir Bendžaminas Franklinas, kuris tuo metu vadintas grafu du Nordu.

 

Nepaprasta istorija

 

Platina gavo nepriklausomo cheminio elemento ir tauriųjų metalų statusą, galima sakyti, visai neseniai – XVIII a. antroje pusėje. Nors platina buvo žinoma jau senovės Egipte, taip pat senovės Romoje, kur ji laikyta kitu metalu nei sidabras ir vadinta baltuoju švinu. Tačiau tikroji platinos istorija prasidėjo tada, kai ji imta gabenti iš Amerikos į Senąjį žemyną. Šio metalo pavadinimo kilmė rodo, kad anksčiau žmonės platinos nevertino. Platinos pavadinimas kilęs ispanų kalbos žodžio „plata“, kuris reiškė „sidabras“ arba „mažas sidabras“. Taip pat vadinta supuvusiu auksu. Kas lėmė tokį niekinantį požiūrį į platiną? Platinos dažnai randama aukso nuosėdose. Ispanų užkariautojai, atgabenę į Europą Amerikoje kasamo aukso, pastebėjo, kad su tauriuoju metalu buvo rasta ir keletas sidabriško smėlio smiltelių. Tačiau tai nebuvo sidabras: nežinomas metalas pasirodė esąs sunkesnis, taip pat jo buvo visiškai neįmanoma apdirbti: jis nesilydė, netirpo rūgštyse, nesiplojo plaktuku ant priekalo. Be to, šis neva nenaudingas baltasis metalas netrukus pasirodė esą dar ir klastingas: platina pati nesilydo, bet ją galima padengti auksu. Tuo pasinaudojo klastotojai, pradėję padirbinėti auksines monetas. Platina, dengta auksu, tekėjo į Ispanijos iždą ir monetų vertė krito. Dėl to 1735 m. Ispanijoje buvo išleistas karaliaus dekretas, draudžiantis importuoti platiną į Ispaniją. Praėjo dar keleri metai, kol buvo išsiaiškinta tikroji šio metalo vertė. Manoma, kad pirmasis platinos mokslinis aprašymas atsirado XVIII a. viduryje. Netrukus jis buvo pripažintas nauju cheminiu elementu (Pt). Įdomu tai, kad šiuolaikinės Pietų Amerikos teritorijoje gyvenę indėnai žinojo platiną ir mokėjo ją apdirbti. Archeologai rado inkų gamintų papuošalų ir kitų iš šio metalo pagamintų daiktų. Kai kurios indėnų gentys turėjo paprotį garbinti didžiulius platinos grynuolius. Indėnai tikėjo, kad per juos gali būti perduodamos žmonių maldos ir prašymai dievams.

 

Nuo Pietų Afrikos iki Rusijos

 

Platina – gana retas metalas. Kasmet platinos išgaunama mažiau nei, pvz., aukso. Be to, ir pačių platinos išteklių yra mažiau. Didžiausi platinos telkiniai yra Pietų Afrikoje: dabar ši šalis pagamina 80–90 % visų pasaulio taurių metalų produkcijos. Taip pat yra didelių platinos telkinių Rusijoje, JAV, Kanadoje, Zimbabvėje ir Kinijoje. Platina kasama ir Etiopijoje, Kolumbijoje, Australijoje. Rusijoje šis metalas pirmą kartą rastas Uralo kalnuose XX a. pradžioje.

 

Mada ir prabanga

 

Geltonos spalvos taurųjį metalą žmonės žino ir naudoja tūkstančius metų. Tačiau jo analogas baltasis auksas išpopuliarėjo daug vėliau, tik XX a. pabaigoje. Papuošalai iš šio tauriojo metalo greitai tapo madingi, simbolizavo prestižą ir aukšto socialinį statusą. Aukso lydinys įgauna jam būdingą baltą atspalvį dėl brangių platinos metalų. Platiną dievina italų ir vokiečių dizaineriai, kurie iš jų gamina vestuvinius žiedus, pakabučius, auskarus ir grandinėles. Platinos juvelyriniai dirbiniai pasižymi elegancija ir rafinuotu grožiu. Prekių ženklus „Io Si Scavia“ ir „Giorgio Visconti“ galima vadinti tikraisiais savo amato meistrais, nes platiną naudoja kurdami nepaprasto grožio papuošalus. Ypač verti dėmesio jų kurti žiedai su deimantais. Prabangiai atrodo segės su juodais deimantais, inkrustuotais į baltą platiną. Papuošalai iš rožinio aukso su platina taip pat vertinami. Iš platinos gaminamos prašmatnios marškinių rankogalių sąsagos, pakabukai, žiedai.

 

Gydomasis poveikis

 

Sunku tiksliai išmatuoti teigiamą platinos poveikį sveikatai. Platina, kitaip nei kiti taurieji metalai, kurie reaguoja su energija ir vibracija, stipriau veikia kūną. Metalo nanodalelės prasiskverbia pro odą ir sukelia teigiamų pokyčių. Mikromolekulės gali daryti įtaką įvairioms funkcijoms.

 
  • Naikina bakterijas ir gydo uždegimus, stabdo patogenų dauginimąsi.
  • Pasižymi regeneruojamuoju poveikiu. Iš odos valo toksinus, greičiau gyja žaizdos, atsikuria epidermis.
  • Mikrodalelės perneša naudinguosius komponentus į visus kūno organus.
  • Kovoja su laisvaisiais radikalais, kurie tiesiogiai susiję su organizmo senėjimu. Natūraliai kūnas sugeba susidoroti su neigiama aplinkos įtaka, stresu ir kenksmingais mikroorganizmais. Tačiau esant dideliam nuovargiui, prastai mitybai ir kitiems neigiamiems veiksniams, šios funkcijos nusilpsta. Tuomet į pagalbą atskuba platinos molekulės.
  • Platinos mikrodalelės laikomos stipriu antioksidantu, kuris svarbus net onkologiniams ligoniams.
 

Šiuolaikinė ir alternatyvioji medicina

 

Tradicinėje medicinoje naudojamos unikalios platinos savybės. Dėl cheminio atsparumo, gebėjimo nesioksiduoti, reaguojant su krauju, suderinamumo su žmogaus kūno audiniais, taip pat dėl gerų elektros laidumo savybių šis metalas naudojamas gaminant širdies stimuliatorius. Platinos yra ir kai kuriuos vaistuose, naudojamuose vėžiui gydyti. Taip pat naudojama kosmetologijoje. Visų pirma, dėl savo grynumo ir priemaišų nebuvimo ji nesukelia alergijos ir nedirgina odos. Visų antra, mokslininkai nustatė, kad platina geba apsaugoti odą nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio, taip sulėtindama senėjimą. Alternatyviosios medicinos atstovų teigimu, platina padeda išgyventi magnetines audras ir sumažinti jų neigiamą poveikį organizmui.

 

Magiškos savybės

 

Auksas jau seniai naudojamas praktinėje magijoje. Manoma, kad šis taurusis metalas pritraukia finansinę gerovę, suteikia jo savininkui autoritetą, visuomenės pripažinimą. Be to, auksiniai amuletai apsaugo nuo piktųjų dvasių intrigų, pavydžių ir bloga linkinčių žmonių. Pakanka prisiminti, kad vestuviniai žiedai dažniausiai būna pagaminti iš aukso. Senovės Egipte auksas simbolizavo nemirtingumą ir karališkąją galią, kuri buvo prilyginta dieviškajai jėgai. Baltajam auksui, kuris yra aukso lydinys su platinos dalelėmis, būdingos aukso ir sidabro (greičiausiai dėl baltai pilkos spalvos) magiškos savybės, bet jo panaudojimas magijoje yra šiek tiek kitoks.

 

Mokslininkai įrodė ryšį tarp platinos ir kosmoso. Šį mineralą dar vadina dieviškuoju, nes yra išmintingų ir protingų žmonių globėjas. Be to, platina neigiamai veikia tuos, kurie pratę imti iš kitų. Nuolat liesdamasis su metalu vagis gali susidurti su netikėtomis kliūtimis, nesėkmėmis ir sielvartu. Platina tol kenks savo savininkui, kol nedoras žmogus nesusimąstys ir nepakeis savo elgesio. Platina globoja kilnius, užjaučiančius asmenis, kurie linkę neatlygintinai padėti kitiems. Tokiu atveju platinos nešiotojo reikalai eis pirmyn, jį visur ir visada lydės sėkmė.

 

Mąstytojų amuletas

 

Tai tų žmonių metalas, kuriems nesvetimas polinkis į misticizmą ir kuriems svarbiausia yra dvasinis gyvenimas. Manoma, kad platina padeda tiems, kurie eina dvasinių virsmų keliu, pasuka religijos ar okultinio mokymo link. Beje, platinos žiedą (geriau kelis) rekomenduojama mūvėti meldžiantis ir medituojant. Beje, platininiai žiedai mūvimi ant smilių. Manoma, kad tai per meditaciją padeda pasiekti maksimalų rezultatą. Apskritai šis metalas labiausiai tinka žmonėms, kurie yra ramūs, linkę į apmąstymus. Jei nesidomite kitų reikalais, nesiekiate mokyti aplinkinių ir primesti jiems savo nuomonės, mokate atleisti, tuomet platina taps jūsų sąjungininke. Pagal savo magiškas savybes šis taurusis metalas, priešingai nei grynas auksas, yra lengvas ir švarus, jame nėra nė krislelio blogio, jis nekaupia negatyvios atminties. Tačiau iš jo sunku sukurti talismanus. Manoma, kad toks cheminis atsparumas išorės poveikiui susijęs su platinos metalo esme – jį sunku užprogramuoti. Tačiau patyrę magai iš jo gamina apsauginius amuletus. Žinoma, kad platina gali sušvelninti akmenų, su kuriais liečiasi, poveikį. Yra kristalų, turinčių stiprią energetiką, veikiančią jų savininką pernelyg stipriai. Norint sušvelninti nepageidaujamą poveikį, tokius brangiuosius akmenis rekomenduojama inkrustuoti į baltąjį auksą su platinos dalelėmis. Platina pakoreguos magiškas brangiųjų ir pusbrangių akmenų savybes, sušvelnins per stiprių brangakmenių poveikį, apsaugos nuo neigiamų savybių, jeigu akmuo tokių turi.

 

Kam tinka?

 

Papuošalai su platina labiausiai tinka tiems žmonėmis, kurių darbas susijęs su jautrumo ir gerumo apraiškomis. Slaugytojai ir mokytojai patenka į šią kategoriją. Apyrankė, pagaminta iš platinos, gali sustiprinti gerąsias asmenines savybes ir neutralizuoti blogąsias. Grandinėlė iš platinos gali apsaugoti nuo neigiamos aplinkos įtakos, kuri gali net sunaikinti aurą ir pakenkti kūnui. Visų pirma, juvelyrinius dirbinius iš platinos turėtų nešioti ekstrasensai ir kūrybingi žmonės, kurie nuolat yra visuomenės dėmesio centre. Auskarai iš platinos padeda būti realistams ir pamatyti tai, kam ilgą laiką buvote akli. Juvelyrinių dirbinių su platina taip pat verta įsigyti tiems, kurie mėgsta ramybę, tačiau pastaruoju metu yra apimti sąstingio ir nori, kad gyvenime vyktų geri pokyčiai. Keičiant karjeros kryptį, rekomenduojama rinktis papuošalą iš platinos su inkrustuotu skaidriu brangakmeniu, o norint pagerinti santykius su asmeniškai svarbiais žmonėmis – nepermatomu. Norint išsaugoti meilę, rekomenduojama rinktis gaminį iš platinos be brangakmenių.

 

Neptūno metalas

 

Astrologai platiną sieja su Neptūno planeta. Todėl pirmiausia tai yra metalas tų, kurie gimė po Žuvų ženklu. Būtent joms, taip pat Vėžiui, leidžiama nuolat dėvėti platinos gaminius. Mergelėms rekomenduojama kartais panešioti juvelyrinius dirbinius su platina – šis taurusis metalas nuramina ir padeda rasti harmoniją. Tinka kūrybingam ir mėgstančiam iš kitų išsiskirti Šauliui. Tačiau nepatariama nuolat, be pertraukos nešioti platinos gaminius. Štai Jaučiams, Dvyniams, Vandeniams ir Liūtams astrologai platinos gaminius pataria nešioti tik per dvasines praktikas, maldas. Kitu metu platinos pastariesiems ženklams reikėtų vengti.

 

Švelni priežiūra

 

Papuošalai iš platinos yra labai gražūs, tačiau, kad neprarastų pirminės išvaizdos, juos reikia reguliariai valyti, bet negalima naudoti valiklių su abrazyvinėmis dalelėmis. Galima plauti muiluotu vandeniu ir tada nuvalyti minkštu skudurėliu.

 

Įdomu

 
  • Norint išgauti unciją tauriojo metalo, reikia apdoroti 10 t akmens.
  • Platina naudojama ne tik papuošalams gaminti, bet ir kitose pramonės šakose: automobilių pramonėje; amoniako sintezėje; elektros įrangos gamyboje; farmacijoje (vaistų nuo vėžio, dantų implantų gamyboje); chemijos pramonėje (silikonų, laboratorinių stiklo dirbinių gamyboje).
  • Pirmasis mokslininkas, išskyręs platiną gryno elemento pavidalu, buvo anglų chemikas Williamas Hyde Wollastonas (1803 m.). Jis taip pat atrado cheminius elementus paladį ir rodį.
  • Platina už auksą brangesnė dėl kelių priežasčių: ji sveria daugiau nei auksas; metalo lydinys turi 90–95 % grynos platinos, o 14 karatų auksas – tik 58,5 % gryno aukso; pati tauriojo metalo kaina yra didesnė. Be to, platina sunkiau pasiduoda lydymui. Taigi galiausiai platina kainuoja iki 5 kartų brangiau nei auksas.
  • Platina nenusidėvi ir nenusitrina, nėra jautri korozijai ir lūžimams.
  • 2021-ieji bus Baltojo Metalinio (Auksinio) Jaučio metai, todėl ateinančiais metais bus palanku nešioti juvelyrinius dirbinius iš baltojo aukso (platinos).
  • Senovės Romoje baltuoju auksu vadinta druska..
  • Stilistai papuošalus iš baltojo aukso ir platinos labiausiai rekomenduoja vasaros tipo moterims (pilkų, mėlynų akių šviesiaplaukėms, kurių oda šviesi, šiek tiek rausva).