Bėganti nosis ir prasta savijauta šiek tiek atvėsus orams daugeliui tampa įprasta kasdienybe. Tačiau iš pirmo žvilgsnio nepavojinga sloga negydoma gali ir nepraeiti ir sukelti komplikacijų. Dažniausiai sloga gydoma nosies gleivinės paburkimą mažinančiais vaistais. Tačiau gali padėti ne tik jie, bet ir įvairūs eteriniai aliejai.

 

"eukaliptas"

Eterinius aliejus naudoti sveikatos stiprinimui galima daugeriopai. Porą lašų galima įpilti į aromatines lempas (žvakides). Eterinio aliejaus ir vandens garai pasklis po patalpas ir turės gydomąjį ir sveikatą stiprinantį poveikį. Taip pat galima naudoti šalto arba karšto oro aromaterapijos difuzorius. Pastarieji nekenkia naminiams gyvūnams, tik reikia laikyti tokioje vietoje, kad jie nepasiektų.

 

Kaip pasirinkti eterinį aliejų? Lengviau tą padaryti, žinant pagrindines kiekvieno eterinio aliejaus savybes. Keletas populiariausių:

 
  • Eukaliptų eterinis aliejus gydo bakterines ir virusines infekcijas, skatina plaučių audinių atsinaujinimą, didina deguonies koncentraciją kraujyje ir padeda aprūpinti maistinėmis medžiagomis organizmo ląsteles.
 
  • Imbierų eterinis aliejus stimuliuoja imuninę sistemą, sušildo organizmą šaltą, drėgną dieną ar vakarą, taip pat vėsina kūną, skatina prakaitavimą, stabdo slogą ir gerina kvėpavimo takų būklę.
 
  • Levandų eterinis aliejus mažina nosies gleivinės paburkimą, nosies užgulimą, padeda laisviau kvėpuoti, malšina kvėpavimo takų ir gerklės skausmą, stiprina imuninę sistemą bei padeda geriau išsimiegoti naktį.
 
  • Mairūnų eterinis aliejus slopina kvėpavimo takų sutrikimus (astma, bronchitas, peršalimo infekcijos, gripas ir sinusitas).
 
  • Pipirmėčių eterinis aliejus valo sinusus ir gerina kvėpavimą.
 
  • Pušų eterinis aliejus gydo kvėpavimo takų infekcijas ir skatina gleivių pasišalinimą. Padeda lengviau kvėpuoti.
 
  • Rozmarinų eterinis aliejus malšina kvėpavimo takų inkfekcijas, slopina infekcijas, skystina gleives ir skreplius, gerina limfos apykaitą.
 
  • Arbatmedžių eterinis aliejus kartais vadinamas eukaliptų pusbroliu. Gerina kvėpavimo takų veiklą, naikina bakterijas, virusus, grybelius ir stiprina imuninę sistemą.
 
  • Čiobrelių eterinis aliejus stiprina imuninę sistemą, skatindamas baltųjų kraujo kūnelių gamybą. Šis aliejus itin tinkamas, sergant įvairiomis kvėpavimo takų ligomis.
 

4 receptai su eteriniais aliejais:

 
  • 120 ml kokosų riešutų aliejaus ištirpinti su 60 ml bičių vaško mikrobangų krosnelėje (kas 20 – 30 s atidaryti ir pamaišyti. Neleisti masei užvirti!). Įpilti po lašą šalavijų, pipirmėčių ir 2 lašus eukaliptų eterinių aliejų. Naudoti įtrynimams.
 
  • 5 – 6 lašus eterinio aliejaus pasirinktinai sumaišyti su 100 g jūros druskos ir supilti į šilto vandens vonią. Garai sumažins nosies užgulimą ir padės atsipalaiduoti. Pagal skonį į mišinį galima įdėti džiovintų augalų, pavyzdžiui, levandų, mėtų, rozmarinų, čiobrelių, mairūnų.
 
  • 2 – 3 lašus levandų arba pipirmėčių aliejaus sumaišyti vandens ir druskos tirpale, supilti į butelį su purkštuku ir purkšti nosį, pajutus užgulimą ir paburkimą.
 
  • Naktį pavyks geriau išsimiegoti, po pagalve padėjus drobinį maišelį su šviežiomis pipirmėtėmis arba levandomis. Žolelės po pagalve susitraiškys ir išskirs aromatingus syvus, kurie užtikrins gerą nakties miegą ir sumažins slogą.
 

Pastaba! Eterinių aliejų niekada netepti tiesiogiai ant odos, nebent taip nurodė gydytojas. Jei kyla abejonių, visada pasitarti su gydytoju. Nenaudoti jokių priemonių, kurios gali sukelti alergines reakcijas. Itin atsargioms naudojant eterinius aliejus reikėtų būti nėščioms moterims. Čia gydytojų nuomonės dažnai išsiskiria. Vieni kategoriškai draudžia naudoti bet kokius eterinius aliejus. Kiti teigia, kad lašelis pipirmėčių, eukapiptų arba arbatmedžių aliejaus negali pakenkti. Svarbu vienu metu nenaudoti daugiau nei 1 lašas. Nėštumo metu vengti rozmarinų ir šalavijų eterinių aliejų, nes jie gali pakenkti vaisiaus vystymuisi.

 

Kitos natūralios priemonės nuo slogos: druska, ciberžolė, medus, česnakas, vandens garai, bazilikas, Kajeno paprika, garstyčių aliejus.