Ne paslaptis, jog kurdami savo svajonių poilsio erdvę, jai atiduodame visą savo dėmesį ir laiką. Tačiau tam, kad vasarnamiai būtų iš tiesų praktiški ir patogūs bei džiugintų ilgus metus, dažnai prireikia ne tik didelių pastangų, bet ir praktinių žinių. Būtent dėl šios priežasties, šiame straipsnyje nusprendėme pasidalinti keletu vertingų patarimų, susijusių su vasarnamio statyba ir praktiškumu. Jų dėka, savo individualiems poreikiams vasarnamio projektą pritaikysite kur kas geriau, o išskirtiniai privalumai pavers poilsį nuosavame sodo name dar malonesniu.

 

sodyba (1)

 

1. Patogus kambarių išdėstymas

   

Gana dažnai klientai, pradėję projektuoti savo poilsio būstą, daugiausiai dėmesio skiria moderniam jo įrengimui bei interjerui. Tačiau, specialistai pabrėžia, jog patogus patalpų išdėstymas – žingsnis, kuriam vertėtų skirti ne mažiau dėmesio. Remiantis praktika, gerai suplanuoti vasarnamiai pasižymi kur kas dažnesniu ir visapusiškesniu patalpų naudojimu, todėl, prieš užsiimant vasarnamio statyba, kokybiškam jo projekto parengimui būtina skirti pakankamai laiko bei resursų.

 

Visų pirma, galvodami apie tai, kaip turėtų būti suplanuotas Jūsų vasarnamis, atsižvelkite į tai, kokios erdvės bus naudojamos dažniausiai. Pavyzdžiui, siekiant vasarnamį paversti kuo patogesniu kasdieniam naudojimui, dažniausiai naudojamas erdves, tokias kaip svetainė ar virtuvė, rekomenduojame įsirengti arčiausiai įėjimo, tuo tarpu miegamasis bei kitos, tik tam tikromis progomis naudojamos erdvės, gali būti toliau nuo įėjimo, jų įrengimui puikiai tinka ir antras namo aukštas ar net palėpė.

 

Antra, rekomenduojame atsižvelgti ir į tai, kokio amžiaus žmonės vasarnamyje ilsėsis. Jei šeimoje turite ne mažai vyresnio amžiaus žmonių, nuolatinis laipiojimas laiptais greičiausiai nebus maloniausia jų viešnagės dalis. Tokiu atveju būtiniausias patalpas, tokiais kaip miegamasis, virtuvė bei vonios kambarys, rekomenduojame įsirengti pirmame namo aukšte. Jei vasarnamyje nuolat su jumis lankysis ir maži vaikai, antrame aukšte rekomenduojame įsirengti patalpas, kurios nėra naudojamos vaikų, tokiu būdu užtikrinant didesnį saugumą.

 

Trečia, jei jūsų vasarnamis yra gana mažas, planuojant erdves verta prisiminti, jog gerai apgalvotas kambarys gali atitikti net keletą funkcijų. Pavyzdžiui, didelė ir patogi sofa svetainėje gali tapti ne tik poilsio vieta dienos metu, bet ir miegamąja lova naktį, o stalas gali būti naudojamas ne tik valgio, bet ir darbo metu. Tokiu būdu turėsite visas reikalingas – miegamojo, svetainės, virtuvės ir darbo erdves net ir tokiu atveju, jei dėl vietos stokos daug atskirų kambarių įsirengti negalite. Jei vasarnamis nėra mažas, atskiros erdvės gali tapti tikru privalumu, kai sodo name vienu metu ilsisi didesnis skaičius žmonių. Didelis skaičius erdvių taip pat garantuoja didesnį privatumą ir leidžia geriau pailsėti.

   

2. Gerai apgalvotas apšvietimas

   

Moderni ir jauki vasarnamio atmosfera – neatsiejama nuo apšvietimo. Net ir kokybiškai suprojektuoti vasarnamiai nepasižymės visomis geriausiomis savybėmis, jei šiam darbui skirsite nepakankamai dėmesio.

 

Visų pirma, atsižvelgiant į tai, kokią išskirtinę atmosferą vasarnamiui suteikia dienos šviesa, dar namo projektavimo metu reikėtų apsvarstyti didesnio langų skaičiaus galimybes. Šviesos projektavimu užsiėmus dar pačioje vasarnamio statybos darbų pradžioje, visi šviesos taškai gali būti suplanuoti ypač tiksliai, išnaudojant kiek įmanoma didesnį natūralios šviesos kiekį.

 

Vis dėlto, jei vasarnamis jau pastatytas, o natūralia dienos šviesa jį papildyti – gana sunku, vidaus apšvietimą galima pagerinti naudojant kitų tipų apšvietimą. Dažniausiai naudojama apšvietimo rūšis, tai – bendras apšvietimas, apimantis tokias apšvietimo rūšis, kaip liustra, stovinčios lempos, sieninės lempos, kiemo apšvietimas, pakabinamos lempos.

 

Siekiant išgauti didesnį apšvietimą dažniausiai pasitelkiamos ir dvi papildomos apšvietimo rūšys – užduočių apšvietimas ir taškinis apšvietimas. Užduočių apšvietimą, kuris yra ryškesnis nei bendras apšvietimas, sudaro: stovinčios lempos, stalinės lempos, stalo lempos, vonios veidrodžio apšvietimas, spintelės po apačia, bėgių lempos, o taškiniam apšvietimui priskiriamos sieninės lempos bei lubose įmontuojamos lempos. Įvairių tipų šviestuvai taip pat gali interjerui suteikti papildomo stiliaus, tačiau dažniausiai rekomenduojama rinktis ne jų įvairovę, o vieną stiprų akcentą.

   

3. Teisingai parinktos interjero spalvos

   

Nepriklausomai nuo to, kokio dydžio vasarnamį ketinate statyti, ypatingą dėmesį reikėtų skirti būsimoms jo vidaus apdailos spalvoms. Nors iš pirmo žvilgsnio svarbus šis dalykas gali pasirodyti tik dėl interjero, būsimos kambarių spalvos daro ypač didelę įtaką ir vizualiam erdvės pojūčiui bei kambarių apšvietimui.

 

Vien vadovaujantis bendromis žiniomis nesunku suprasti, kad pasirinktos šviesios kambario spalvos patalpai suteiks gerokai daugiau šviesos ir erdvės nei tamsios. Būtent dėl šios priežasties šviesas spalvas poilsio namų vidaus apdailai rekomenduojama rinktis tada, kai vasarnamiai yra itin maži. Šviesus interjeras taps nepakeičiamu sprendimu ir tuo atveju, jei vasarnamis stokoja langų arba šviesai pro jo langus trukdo patekti už lango augantys medžiai.

 

Tiesa, gana dažnai pasitaiko atvejų, kai šviesaus, vienspalvio interjero vengiama, nes šis namų savininkams atrodo per daug įprastas ir nuobodus. Tačiau, tokiu atveju gana originalia alternatyva gali tapti papildoma, lubas, sieną ar grindis išryškinanti spalva. Ji puikiai papildys vienspalvį interjerą, suteikdama jam  išskirtinumo, bei taps esminiu jo akcentu.

 

sodyba (2)
4. Gerai apgalvoti baldai

   

Atsižvelgiant į tai, kad vasarnamio statyba dažniausiai nusprendžiame užsiimi susikurti jaukią ir patogią, tik mums skirtą poilsio erdvę, ne nuostabu jog patogumas – vienas didžiausių tokio projekto prioritetų. Todėl, kai jau žinomos kambarių funkcijos, tikslus namo išplanavimas, o vasarnamio sienos jau leidžia susidaryti įspūdį apie būsimą jo stilių, pats laikas pagalvoti apie galutinius, tačiau ne mažiau svarbius akcentus – patogius vasarnamio baldus bei aksesuarus.

 

Specialistų teigimu, renkantis baldus vasarnamiams būtina atkreipti dėmesį ne tik į jų patogumą, bet ir funkcionalumą. Jis ypač svarbus tais atvejais, kai ketinama vienai sodo namelio erdvei suteikti bent keletą funkcijų, pavyzdžiui, vakare išskleidus didelę sofą svetainę paversti miegamuoju. Dar vienu pavyzdžiu galėtų būti universalaus dydžio virtuvės stalas, kurį prireikus galėtumėte naudoti ir kaip darbo stalą. Atsižvelgiant į tai, jog vasarnamyje greičiausiai neišvengsite svečių, skirtingomis situacijomis galinčių funkcionuoti baldų verta įsigyti ir dėl šios priežasties.

 

Gerai apgalvoti baldai vaidina svarbų vaidmenį ir kuriant modernų vasarnamio interjerą. Profesionalių rangovų teigimu, renkantis baldus savo sodo namui derėtų vengti ryškių spalvų, margų raštų ar paauksuotų baldų. Nors jais dažnai bandoma pagyvinti kaimišką interjerą, rezultatas dažnai būną visiškai priešingas. Todėl, bene pirmas dalykas, į ką rekomenduojama atkreipti dėmesį renkantis svetainės baldus – jų spalvą ir santykis su sienų spalvomis. Pavyzdžiui, šviesi sofa pagyvins tamsų kambarį, o tamsi baldų spalva neatsiejamu akcentu taps šviesiame kambaryje. Vis dėlto, toks kontrastas – tik vienas iš galimų interjero pasiūlymų. Gana dažnais atvejais rąstinio namo interjeras įrengiamas tiek sienų, tiek pagrindinių baldų spalva paliekant gana panašią, o kambarys pagyvinamas kitais moderniais sprendimais, pavyzdžiui, unikalia kambarių architektūra ar papildomais baldų akcentais.

 

Galiausiai, kad ir kokį interjerą nuspręstumėte kurti savo poilsio namuose – neatsisakykite patogumo. Juk patogus poilsis – pagrindinė priežastis, dėl kurios vasarnamiai ir atsiduria nuosavuose mūsų sklypuose.