Nesvarbu, ar esate profesionalus virėjas, ar mėgėjas, gaminate dažnai ar porą kartų per savaitę, naudojate dujas ar elektrą, jūs kažkaip naudojate įvairius virtuvės reikmenis, kurie padeda gaminti maistą. Į kuriuos iš jų verta investuoti?

 

virtuvė

1) Skustuvai. Daržovių skutimo įrankių per daug nebūna. Žinoma, yra tokių, kurie įprato išsiversti su mažu peiliuku, tačiau pasirinkę geriausią įrankį daržovių ir vaisių lupimui, galite gerokai sutrumpinti lupimui skirtą laiką.

 

2) Daržovių pjaustyklės. Žinoma, dabar yra daugybė elektrinių virtuvinių kombainų, kurie per kelias minutes daržoves susmulkinti iki pageidaujamos konsistencijos: šiaudeliais arba sutrinka į košę. Tačiau šis buitinis prietaisas turi keletą trūkumų: užima daug vietos, negali veikti be elektros lizdo, yra sunkiai valomas. Mechaninės pjaustyklės šių trūkumų neturi. Su jomis greitai ir lengvai susmulkinsite daržoves ir kitus produktus.

 

3) Aliejaus dozatorius. Augalinio aliejaus dozatoriaus priedas naudingas tiems, kurie kepimui naudoja minimalų riebalų kiekį arba dažnai gamina įvairius aliejaus pagrindu pagamintus salotų padažus. Turėdami tokį prietaisą, netyčia į keptuvę neįpilsite per daug aliejaus nei reikia ir galėsite tiksliai išmatuoti reikiamą kiekį ruošdami padažus, kurių dozavimas yra nepakeičiama puikaus skonio sąlyga.

 

4) Spagečių šaukštas. Virimo metu maišyti ilgus makaronus, o po to greitai sudėti karštus makaronus į lėkštę su paprastu šaukštu ar kiaurasamčiu beveik neįmanoma, net šakute pailga rankena negali susidoroti su šiomis užduotimis. Todėl specialus spagečių šaukštas yra puikus sprendimas. Nesvarbu, kokio ilgio ar formos verdate makaronus, šis šaukštas padės supaprastinti tiek gaminimo, tiek patiekalo patiekimo procesą.

 

5) Mėsos minkštiklis. Specialus mėsos minkštiklis yra daug efektyvesnis nei įprastas mėsos muštukas. Dėl aštrių spygliukų mėsos skaidulos nėra sužalojamos, gabalėliai nepranda geros išvaizdos ir tolygiai iškepa keptuvėje arba ant grotelių tiek iš vidaus, tiek iš išorės, nes pro padarytas mikroskopines skylutes praeina šiluma. Atitinkamai sutrumpėja kepimo laikas. Be to, jei prieš naudojant šį įrankį, mėsą pabarstysite prieskoniais ar žolelėmis, jų bus ne tik mėsos išorėje, bet ir viduje. Šis įrankis vertinamas dar ir dėl to, kad nėra toks triukšmingas kaip įprastas muštukas ir su juo sunkiau susižaloti. Minkštiklis tinka bet kokia mėsai suminkštinti, įskaitant vištieną ir kalakutieną.

 

6) Grūstuvas. Šis virtuvės įrankis pravers, jei česnaką dažnai smulkinsite su žolelėmis, rupia druska ir pipirais, gaminsite mėtinį cukrų, grūsite aguonas suktinukams, ruošite subtilius bazilikų ar špinatų padažus. Norint išgauti geriausią skonį, rekomenduojama tai daryti rankomis, o ne virtuviniu kombainu ar elektriniu trintuvu. Geriausia rinktis grūstuvą iš natūralaus akmens. Kuo šie daiktai sunkesni, tuo paprastesnis procesas ir idealesnis rezultatas.

 

7) Smulki tarka. Kaip rodo praktika, česnakas, susmulkintas smulkiausia tarka, geriau atskleidžia savo aromatą nei supjaustytas peiliu ar sutraiškytas specialiu spaustuku. Tai ypač pastebima kariuose, salotose ir karštuose patiekaluose, į kuriuos šis prieskonis dedamas paskutinę akimirką. Todėl prasminga po ranka turėti atskirą mažą smulkią tarką. Su ja galėsite sutarkuoti imbierą, muskatą, nutarkuoti citrinos ar apelsino žieveles.
 
8) Maisto laikymo indeliai. Namuose turėti būti įvairių indų maistui laikyti šaldytuve ir šaldiklyje. Jei dažnai lieka nesuvalgyto maisto, prasminga įsigyti bent 5 dalių indų rinkinį – nuo mažiausio iki 2 l talpos. Atkreipkite dėmesį į temperatūrą, kurią jie gali atlaikyti. Geriau, kai jie yra universalūs, kad juose galima būtų užšaldyti ką tik pirktą ar pagamintą maistą ir patiekalus.