Nesvarbu, kuriais laikais ir kurioje kultūroje gyventų žmonės, vardo suteikimas naujagimiui visuomet ir visur laikytas itin reikšmingu procesu. Neatsitiktinai, mat vardas kaip ir gimimo data lemia tam tikrus žmogaus charakterio bruožus, gabumus, polinkius, santykius su aplinkiniais ir pačiais savimi.

 

vardai

Populiariausieji Lietuvoje

 

Registrų centro duomenimis, šių metų pirmąjį pusmetį naujagimėms mergaitėms dažniausiai buvo išrenkamas Emilijos, o berniukams – Mato vardas. Šie vardai išstūmė 2016-ųjų antrojo pusmečio populiariausius Liepą ir Luką. Dabar Lietuvoje gyvena apie 12,6 tūkst. Emilijų ir apie 10 tūkstančių Matų. Tarp populiariausiųjų mergaičių vardų šiemet taip pat yra Kamilė, Ema, Amelija, Lėja, Ieva, Gabija, Sofija, Viltė ir Austėja. Tarp berniukų – Dominykas, Lukas, Kajus, Nojus, Joris, Jokūbas, Domas, Jonas ir Gabrielius. Apskritai mūsų šalyje gyvena daugiausiai Irenų – apie 30 tūkstančių ir Vytautų – apie 35 tūkstančiai. Kiti dažniausiai pasitaikantys moteriški vardai: Kristina, Janina, Lina, Ona, Danutė, Regina, Rasa, Daiva ir Aldona. Dažniausi vyriški: Jonas, Tomas, Antanas, Mindaugas, Darius, Andrius, Kęstutis, Mantas ir Juozas. Kalbant apie rečiausius vardus, Lietuvoje jų yra labai neįprastų, tarkime, Juranda, Larijana, Fajina, Novelė, Boneventūras, Austris, Dzintaras, Manius.

 

Kada rinkti?

 

Vieni būsimi tėveliai vardą mažyliui išrenka dar tuomet, kai šis saugiai įsitaisęs motinos įsčiose, kiti delsia dar kurį laiką po gimimo. Kuris variantas teisingas, greičiausiai vieningo atsakymo nėra. Pasitaiko, kad motina susapnuoja kūdikio vardą ir įtiki, kad tai yra ženklas, jog būtent taip vaikelį ir reikia pavadinti. Vis dėlto reikėtų įsitikinti, ar tas vardas kūdikiui tikrai tinka. Sakoma, kad pats mažylis gali patvirtinti, ar pasirinkimas yra geras. Vardas kaip ir kiekvienas žodis turi atitinkamą garsinę vibraciją, sukeliančią tam tikrą nesąmoningą reakciją. Esą reaguodamas į šią vibraciją mažylis pajunta, ar tai jam tinkamas vardas, ar ne. Todėl gimus kūdikiui galima jį vadinti keliais išsirinktais vardais ir stebėti, kurį jis pats išsirinks – nurims, džiaugsmingai guguos. Vadinant netinkamu vardu mažylis neva elgiasi priešingai – tampa neramus, irzlus, verkia, spardosi. Teigiama, kad taip pat galima patikrinti ir dar motinos įsčiose augančio mažylio reakciją: vardas tinka, jeigu jo judesiai ramūs, nekeliantys motinai diskomforto, ir netinka, jeigu šis pradeda intensyviai spardytis. Žvelgiant ne iš ezoterinės pusės, kūdikiui vardą lengviau išrinkti jam jau gimus, nes tada atsiskleidžia ne tik fizinės, bet ir būdo savybės, pagal kurias galima nuspręsti, koks vardas turėtų tikti šiam  žmogui. Ne atsitiktinai iki krikščionybės lietuviai neskubėjo naujagimiams duoti vardo ir vadindavo juos įvairiais mažybiniais žodžiais – mažyli, švelnuti, gražuti, vaikeli ir kt. Kurį laiką tėvai ir artimieji stebėdavo naujagimio būdą, elgseną, fiziologinius bruožus ir tik tuomet parinkdavo jų manymu tinkamiausią vardą.

 

Giminaičių bei įžymybių vardai – pavojingi

 

Norint pagerbti kurį nors giminaitį, dažniausiai tėvus ar senelius, bei labai žavintis kokiu žymiu žmogumi, vaikams dažnai suteikiami jų vardai. Ezoterikos specialistai pataria prieš taip elgiantis labai gerai pagalvoti, mat tokiu būdu mažyliui tarsi linkima nugyventi gyvenimą, kokį gyveno žmogus tokiu vardu. Gerai, jeigu jis buvo išmintingas, kilnus, daug pasiekė. Tačiau visai kas kita, jeigu asmeniui teko daug kentėti, jis sunkiai sirgo ar patyrė kitų sunkių išbandymų, o tai paveldi jo vardu pavadintas vaikas. Todėl patartina pasidomėti giminaičio, kurio vardą norima duoti savo atžalai, gyvenimu. Jeigu mažąjį norima pavadinti svetimos kultūros vardu, patartina ieškoti informacijos apie jo kilmę bei reikšmę. Vardas gali turėti gražų garsinį sąskambį, bet negatyvią reikšmę. Ezoterikai nerekomenduoja ir dvigubų vardų, nes jų skleidžiamos vibracijos dažnai nedera tarpusavyje, o tai tik supriešina žmogaus likimą, suteikia gyvenimui daug disharmonijos.

 

Aplink pasaulį

 

Vardo parinkimas naujagimiui skirtinguose pasaulio kampeliuose suvokiamas vis kitaip. Kai kur gyvuoja labai savitos, mums neįprastos, o gal net nepriimtinos tradicijos. Izraelyje berniukams vardas suteikiamas aštuntą dieną po gimimo – tuomet, kai vykdoma religinė jo apipjaustymo ceremonija. Tik tai atlikus mažylis priimamas į Izraelio vaikus. Mergaitėms vardas suteikiamas 8–15 gyvenimo dieną, skaitant specialią ištrauką iš Toros. Kinijoje neįprasta rinkti vardą dar negimusiam mažyliui, nes manoma, kad taip galima užsitraukti nelaimę. Įprastai čia naujagimio vardas susideda iš dviejų skirtingų kinų abėcėlės garsų, kurių kiekvienas turi skirtingą reikšmę. Dažnai vardo skiemenys apibūdina aplinką, kurioje mažylis gimė arba jo būdo bruožus. Kartais reikšmė lieka paslaptimi ir yra žinoma tik tėvams. Mergaitėms suteikiami įmantresni vardai nei berniukams. Pastariesiems kartais duodami bereikšmiai, taip siekiant suklaidinti piktąsias dvasias, galinčias jiems užtraukti nelaimę. Graikijoje vardas naujagimiui suteikiamas septintą ar dešimtą dieną po gimimo. Dažnai duodami šventųjų vardai, o pirmagimiams – močiutės bei senelio iš tėvo pusės. Induizme įprasta naujagimiui vardą išrinkti per 10 dienų nuo gimimo ir jį suteikiant tėvas vaikui keturis kartus jį pašnibžda į ausį. Japonijoje vardas duodamas pirmąją savaitę išvydus pasaulį. Daugumos mergaičių vardai baigiasi skiemeniu ko, reiškiančiu „vaikas“. Kita vardo dalimi nusakoma kokią nors dorovingą savybę, pavyzdžiui, Kijikoreiškia „švarus vaikas“, Nayako – „paklusnus vaikas“, Yoshiko– „geras vaikas“. Berniukų vardai dažnai nurodo padėtį šeimoje, pavyzdžiui, Ichiro – pirmas sūnus, Jiro – antras, Saburo – trečias. Dauguma Afrikos tautų vaikams suteikia du vardus. Pirmasis gaunamas gimstant, o antrasis per šventę, skirtą gimimui paminėti. Pirmuoju nusakomos aplinkybės, kuriomis mažylis išvydo šį pasaulį, tarkime, mergaitės vardas Bejide reiškia, kad ji gimė lietingu oru. Antru vardu vaikui kažko linkima, pavyzdžiui, vardas Titilayo reiškią amžiną laimę. Havajuose pagal senąsias tradicijas tikima, kad vaiko vardą parenka dievas, tėvams jį atsiunčiantis per sapnus ar kokį regėjimą. Jeigu taip nenutinka, vaikui suteikiami du vardai: vienu jis prisistato aplinkiniams, kitą saugo tik sau, kad piktosios dvasios jo nenugirstų. Australijos aborigenų gentyse vardas gaunamas gimstant. Pribuvėja gimdymo metu kartoja skirtingus giminaičių vardus ir naujagimis gauna tą, kuris ištariamas užgimstant placentai. Tikima, kad su tuo giminaičiu, kurio vardą gavo, vaikas užmegs ypač stiprius ryšius.

Numerologinė reikšmė

 

Kiekvienas vardas turi savo reikšmę, tam tikrą vibraciją, turinčią įtakos žmogaus likimui, jo stiprybėms bei silpnybėms. Ką lemia konkretus vardas, galima sužinoti pasitelkus numerologiją. Pagal žemiau pateiktą lentelę pažiūrėti, kokią reikšmę turi kiekviena vardo raidė, ir gautus skaičius sudėti iki vienaženklio skaitmens. Pastarasis parodys pagrindinius asmenybės bruožus.

1 2 3 4 5 6 7 8 9
A
Ą
I
Į
S
B
J
T
Y
K
U
Ų
Ū
V
G
L
F
E
Ę
D
M
H
Ė
N
C
O
Č
Ž
P
Š
Z
R


Pavyzdys.
JONAS: 2 (J) + 7 (O) + 6 (N) + 1 (A) + 1 (S) = 17; 1 + 7 = 8. Vardo skaičius yra 8.

 

Skaičių reikšmės:

 

1- Energingas, veiklus, nuotykius ir netikėtumus mėgstantis žmogus. Jo gyvenime nestigs, rizikos, jaudulio ir unikalumo. Tokiai asmenybei būtinas nuolatinis judėjimas, kaita ir progresas.

 
2- Tokių žmonių gyvenime egzistuoja tik dvi spalvos – juoda arba balta. Vien dėl šio požiūrio laukia ne vienas nuopuolio ir pakilimo laikotarpis. Šio vardo savininkams ypač sunkiai sekasi rasti pusiausvyrą tarp kūniškų malonumų ir jausmų bei dvasingumo. Būtina ugdyti valią.

 
3- Labai išmintingi, daug kuo besidomintys žmonės, nuolat siekiantys vidinio bei intelektinio tobulėjimo. Sukauptomis žiniomis jiems lemta dalintis su aplinkiniais. Už gera bus atlyginta geru, galbūt net pavyks pelnyti šlovę.

 
4- Labai kantrūs, kruopštūs, smulkmeniški žmonės. Turi gebėjimą greitai perprasti įvairias technologijas, gali daug pasiekti inžinerijos, mokslo srityse. Svarbiausia neslopinti prigimtinio talento ir nuo mažų dienų pasirinkti tinkamą kelią.

 
5- Giliai, filosofiškai į viską žvelgiantys žmonės, nuolat ieškantys paaiškinimų. Aplinkinius nuo mažens stebina žvitriu protu, analitiniu mąstymu bei originalumu.

 
6- Labai ryžtingi, savimi pasitikintys asmenys. Kad ir ko imtųsi, jiems lemta užimti lyderio poziciją, pelnyti vardą visuomenėje. Turint valdžią savo rankose svarbiausia ją panaudoti kilniais tikslais.

 
7- Altruistiškos prigimties, be galo dvasingi ir empatiški žmonės. Jų nedomina nei turtai, nei šlovė, jie gyvena, kad pasaulį padarytų geresne vieta kitiems. Mėgsta ir moka rūpintis silpnesniais už save. Dažnai pasirenka asketišką gyvenimo būdą.

 
8- Nuo vaikystės tokiems žmonėms nuolatos būtina kuo nors užsiimti, dalyvauti visuomeniškoje veikloje, antraip jie jaučiasi beverčiai. Tai yra darboholikai, dėl karjeros galintys paaukoti asmeninio gyvenimo laimę. Jie trokšta turtų, pripažinimo, garbės, o šeima tėra malonus, bet nebūtinas priedas.

 
9- Daugiausiai neigiamų savybių turintys žmonės. Juos lydi polinkis visokioms niekšybėms, priklausomybėms, nedoram gyvenimui. Todėl būtina nusistatyti griežtas ribas, ugdyti valią ir rasti įkvepiančios veiklos, skatinančios būti geresniais. Jeigu pavyksta pažaboti tamsiąją savo pusę, šie žmonės sugeba gyventi ramiai ir laimingai.

 

Ilgas ar trumpas?

 

Visuomenė susiskaldžiusi į dvi dalis. Vieni teigia, kad geriau trumpas vardas, nes jį paprasčiau tarti, todėl žmogui neprilips jokia negraži pravardė. Kiti mano, kad ilgas vardas kaip tik geriau, mat skamba iškilmingai, oriai. Ezoterikai neišskiria, kuris – ilgas ar trumpas – yra geresnis, bet tikina, kad vardo ilgis iš tiesų turi įtakos žmogaus gyvenimui. Jeigu varde sudaro:

   
  • 3 raidės, jo savininkas mėgsta viską planuoti, saugiausiai jaučiasi gyvendamas rutinoje. Tai labai konkrečios, atsakingos asmenybės, nuosekliai siekiančios savo tikslo. Dėl jo  nevengia rizikuoti ir dažniausiai rizika pasiteisina.
 
  • 4 raidės, žmogus labai žemiškas, praktiškas, logiškai mąstantis. Gyvena šia diena, siekia materialinio saugumo bei fizinio komforto. Tokioms asmenybės reikėtų daugiau dėmesio skirti emociniam pasauliui.
 
  • 5 raidės, asmenybė, vargiai pritampanti prie visuomenės. Tokio vardo savininkai mąsto ir elgiasi savaip, dažnai lieka nesuprasti, jiems būdingas bohemiškas gyvenimo būdas. Neretai yra kamuojami vienatvės, svetimumo jausmo. Tačiau tai skatina išlaisvinti menišką, jautriąją savo pusę, kurią tinkamai išnaudojant galima pasiekti netikėto pripažinimo.
 
  • 6 raidės, labai emocionalūs, jausmingi žmonės, nors kartais drovisi atskleisti tikrąjį savo veidą ir bando apsimesti šaltesniais nei yra iš tiesų. Jiems labai svarbūs kokybiški asmeniniai santykiai, šeima. Beje, tai vieni seksualiausių žmonių. Nors karjerai neskiria itin daug dėmesio, dažniausiai joje pasiekia nemažai.
 
  • 7 raidės, žmogus yra labai valdingas, negalintis pakęsti minties, kad reikia paklusti kitų sugalvotoms taisyklėms. Trokšta dominuoti tiek asmeniniuose, tiek profesiniuose santykiuose. Be to, turi stiprų polinkį rizikuoti, net kai akivaizdu, jog geriau to nedaryti. Norint nepražūti, vertėtų šiek tiek prigesinti karštą temperamentą ir nukreipti jį tinkama linkme.
 
  • 8 raidės, tokio vardo savininkai tarsi paukščiai, ieškantys progos išskleisti sparnus. Jie trokšta laisvės, naujų potyrių, įvairesnių gyvenimo spalvų. Labai blogai, jeigu jie save įkalina griežtuose rėmuose. Tuomet nei patys jausis laimingi, nei kitiems galės duoti ką gero. 
 
  • 9 raidės, tai yra santūrios asmenybės, lengvai prisitaikančios prie įvairių aplinkybių. Joms svarbu pritapti prie visuomenės, būti didesnės grupės dalimi. Tai teikia saugumo jausmą. Kartais sunku suprasti, kada šie žmonės nuoširdūs, o kada tik vaidina norėdami atitikti stereotipus.
 
  • 10 ar daugiau raidžių, šių vardų savininkai sunkiai perprantami žmonės. Tai tik todėl, kad jie slepia tikrąsias savo mintis ir jausmus, bijodami pasirodyti silpni, keisti, o gal įžūlūs. Iš tiesų juose gyvena jautri siela, trokštanti padėti pasauliui.                
   

Mokslinės įžvalgos

 
  • Niujorko universitete (JAV) atlikti tyrimai rodo, kad žmonės, turintys lengvai ištariamą vardą, dažniau užima aukštesnes pozicijas darbe. Psichologas Adamas Alteris teigia, kad paprasta, aiški informacija visuomet yra malonesnė ir mėgstamesnė. Todėl lengvi vardai skatina labiau mėgti ir jų savininkus.
  • Marketo universiteto (JAV) mokslininkai įrodė, kad darbdaviai labiau linkę samdyti įprastus vardus turinčius darbuotojus. Retus, unikalius vardus turintys asmenys daugumai atrodo sunkiai perprantami, problemiški, nebrandūs.
  • Jeilio universitete atlikti tyrimai rodo, kad vaikai, kurių vardai prasideda pirmomis abėcėlės raidėmis, mokosi geriau už tuos, kurių vardų raidės yra abėcėlės pabaigoje.
  • Įrodyta, kad žmonės pirmenybę teikia prekėms, kurių pavadinimai prasideda ta pačia raide kaip ir jų vardas.
  • Amerikiečių moksliniai tyrimai rodo, kad žmonės, kurių vardai prasideda D raide gyvena trumpiau nei tie, kurių vardai prasideda bet kuria kita abėcėlės raide, einančia po jos.
 

Tarologė Lina Balsė 

 

Su vardu susitapatiname, jo skambesys yra tam tikra vibracija, kuri nusako, kas mes esame, kaip save suvokiame. Šis žinojimas apibrėžia ir tai, ką sau laikome įmanomu, ko siekiame, kaip elgiamės. Žmogui tinkamas vardas, toks, kurio vibracija harmoningai dera su jo siela, su jo tikrąja esme. Jis padeda geriau save pažinti ir priimti bei skatina harmoningesnę saviraišką. Su tikrąja žmogaus esme nederantis vardas kelia vidinį konfliktą, apsunkina savirealizaciją. Tėvai neturėtų rinkti naujagimiui vardo, jie turėtų pasistengti jį pajusti. Taip užuot primetę savo valią gimdytojai padės vaikui būti savimi. Pati savo sūnelį pavadinau dar laukdamasi: kartu su vyru aptarinėjome įvairius vardus ir klausiausi savo apvalaus pilvuko, kol pajutau, kuris vardas tinka mano vaikeliui. Bet kuris vardas bus nesėkmingas, jeigu bus primestas vaikui dėl tėvų noro, neįsiklausius, ar jis tinka. Dažnai taip nutinka su šiandieniais madingais vardais, kuriuos tėvai parenka tarsi norėdami ypatingo vaiko. Jeigu toks vardas netiks, jis kliudys sielai pažinti save ir išreikšti unikalius talentus bei dovanas. Ir atvirkščiai, tinkamas vardas, net jeigu visiškai nemadingas, nepopuliarus, bus tam žmogui sėkmingas. Į šį pasaulį gali ateiti daug gilių traumų patyrusi siela, kuri gyvenime atkurs tas traumas, siekdama geriau suprasti, kas nutiko, ir rasti pozityvų sprendimą. Vardas gali rezonuoti su sielos skausmu ir trauma. Atrodo, būtų geriau duoti kitokį vardą, kuris ramintų, nukreiptų dėmesį kitur, bet visgi sielai reikia patirti, kas ji yra, išreikšti tai, kad galėtų išsigydyti savo žaizdas. Kartais žmogus jaučia, jog jam duotas netinkamas vardas, tačiau  žino, koks jis turėtų būti. Tuomet vardo pakeitimas yra teisingas sprendimas, leisiantis geriau save realizuoti. Kas kita, jeigu vardo keitimo noras kyla dėl savęs nepriėmimo – tai būtų bėgimas nuo savęs ir kitas vardas nelabai ką pakeistų, o gal net kliudytų, tik nukreiptų dėmesį nuo tikrųjų problemų. Priėmus save, pažinus, transformavus įsivaizduojamas silpnybes į stiprybes ir talentus, ateina suvokimas, jog vadiniesi tikrai savo vardu.

 

Įdomu

 
  • Didžiojoje Britanijoje atlikta internetinė apklausa atskleidė, kad 18 % tėvų nėra patenkinti vaikams išrinktu vardu ir esant galimybei, dabar rinktų kitokį. Visgi tik 2 % gimdytojų iš tiesų pakeičia vaiko vardą. Dažniausiai (25 % atvejų) gailimasi dėl išrinkto vardo dažnumo ir (11 % atvejų) dėl tarimo, rašymo sunkumų.
  • Per pirmą šių metų pusmetį Lietuvoje vardus pasikeitė ir tai Gyventojų registre patvirtino 109 asmenys.
  • Apklausos atskleidžia, kad šiandieniai tėvai dažniausiai vardą mažyliui parenka dar antrame nėštumo trimestre. Taip elgiasi trečdalis būsimų tėvų. Dar ketvirtadalis tai padaro trečiame nėštumo trimestre, tiek pat tai daro kūdikiui jau gimus. Likusieji vardą renka pirmaisiais nėštumo mėnesiais ar netgi jį žino dar iki pastojimo.
  • Psichologai rekomenduoja būti atsargiais su mažybiniais vardais – Kęstutis, Dalytė, Sigutė ir pan. Nors juos skirdami tėvai siekia išreikšti mažyliui jaučiamą meilę, suaugę tokį vardą turintys žmonės dažnai dėl jo jaučiasi nejaukiai.
  • Populiariausias vardas pasaulyje – Mohamedas.
  • Mergaitėms dažniau suteikiami unikalūs ir reti vardai nei berniukams.
  • Moteriškai skambančius vardus turintys berniukai mokykloje dažniau tampa maištininkais nei tie, kurių vardai skamba vyriškiau.
  • Savo vardą nepatraukliu laikantys žmonės rūko dažniau nei juo besižavintys.
  • Mergaitėms dažniau duodami trumpi, lengvai ištariami vardai, o berniukams – ilgi, skambantys tvirtai, galingai.