Vasarą organizuojamos įvairiausios tematikos ir trukmės stovyklos. Dažnai jos tampa tikru išsigelbėjimu tėvams, sukantiems galvą, kuo užimti atžalas per jų atostogas. Visgi kartais ir pats išsiruošimas į stovyklą tampa galvos skausmu, ypač jei vaikas ten keliauja pirmą kartą. Ką derėtų žinoti, kad viskas praeitų sklandžiai?

 

Planuoti į priekį Little,Children,Sitting,On,Wooden,Pier.,Summer,Camp

 

Jeigu žinote, kad ketinate vaiką leisti į vasaros stovyklą, nereikėtų viso planavimo, ypač registracijos, palikti paskutinei minutei. Vietos tokiose stovyklose įprastai šluote iššluojamos, labiausiai nemokamose. Todėl registruoti vaiką patartina dar prieš porą mėnesių. Turėdami užtektinai laiko galėsite ramiai išstudijuoti pasiūlą, kartu su vaiku nuspręsti, kas jam tiktų ir patiktų. Galbūt net turėsite galimybę nuvykti apsižiūrėti pačią stovyklą, pabendrauti su darbuotojais. Tai padės geriau suprasti, ar pasirinkimas tinkamas. Visuomet naudinga pasiklausinėti draugų, kaimynų, turinčių panašaus amžiaus vaikų, – galbūt jie jau išbandė stovyklas ir galėtų kažką rekomenduoti.

 

Išlikti pozityviems

 

Nesvarbu, stovykla truks vieną dieną, vaikas joje liks nakvoti, ar išbus ten visą savaitę. Bet kuriuo atveju, visiškai normalu, kad tėvai nerimauja. Juk net išleisdami vaiką į mokyklą galvojame, kaip jam sekasi, kaip praeis diena, tad natūralu, kad išleidus vieną toliau nuo namų kyla dvejonių ir kamuoja nerimas. Tik nereikia jam pasiduoti ir juo užkrėsti atžalos. Jei matote, kad vaikas nerimauja, prisipažinkite, kad jaudinatės ir jūs, mat tai – nauja patirtis. Paaiškinkite, kad absoliučiai normalu, jeigu vaikas stovykloje iš pradžių jaus įtampą, gali pasireikšti namų, tėvų ilgesys. Nuraminkite, kad bet kuriuo metu vaikas gali su jumis susisiekti. Svarbiausia, kad kalbėdami apie stovyklą išliktumėte pozityvūs ir jūsų jaudulys netaptų dominuojančia emocija.

 

Sekti stovyklos rekomendacijas

 

Įprastai stovyklos organizatoriai parengia bent trumpas rekomendacijas, ką reikėtų žinoti prieš atvykstant į stovyklą, kaip tinkamai pasiruošti, ką pasiimti su savimi, o kuo aprūpins stovykla. Tarkime, vienose dienos stovyklose pasirūpinama vaikų maitinimu, o kitose rekomenduojama įsidėti užkandžių. Pateikiamos ir aprangos rekomendacijos, kurias lemia stovyklos tipas. Visą informaciją dažniausiai galima rasti stovyklos interneto svetainėje, socialinių tinklų puslapiuose arba spausdintose informacinėse skrajutėse. Svarbiausia, ko derėtų nepamiršti, tai įdėti vaikui jo vartojamus vaistus, jeigu tokių yra, bei susisiekimo priemonę – telefoną, išmanųjį laikrodį, kompiuterį ar kt. (jeigu tai leidžia stovyklos taisyklės).

 

Skatinti nepriklausomybę

 

Jeigu vaikas vyksta į ilgesnės trukmės stovyklą, greičiausiai bus neramu, ar sugebės savarankiškai susidoroti su įvairiomis kasdienėmis užduotimis, apie kurias įprastai primena tėvai ar net padeda su jomis susitvarkyti. Nerimauti nereikia, nes tam yra apmokytas stovyklos personalas, kuris pasirūpins kiekvienu stovyklautoju. Visgi reikėtų pasitikėti ir paties vaiko jėgomis bei dar iki stovyklos kurį laiką lavinti jo savarankiškumą. Pavyzdžiui, stenkitės nebepriminti, kad prieš miegą reikia išsivalyti dantis ir stebėkite, ar vaikas tai prisimena pats. Paraginkite savarankiškai pasiruošti užkandžių. Leiskite pasirinkti aprangą, gal net ją išsiskalbti, išsilyginti. Paprasti kasdieniai žingsniai įkvėps vaikui daugiau pasitikėjimo savimi ir mokys nepriklausomybės. Tai pravers ne tik stovykloje, bet ir kasdieniame gyvenime.

 

Nedramatizuoti atsisveikinimo

 

Kuo atsisveikinimas ilgesnis ir jausmingesnis, tuo darosi sudėtingesnis. Vaiką į stovyklą stenkitės pristatyti kuo arčiau sutarto laiko, kad nereikėtų ilgai laukti, stoviniuoti ir taip didinti laukiančią atsisveikinimo įtampą. Tikrai nereikia jokių jausmingų atsisveikinimo kalbų, juo labiau ašarų akyse. Susivaldykite, kad ir kaip emocionaliai tuo metu jaustumėtės. Tam, kad atžala jaustųsi saugi, turi matyti, kad ją į stovyklos personalo rankas atiduodate su pasitikėjimu ir lengvumu. Atsisveikinę galite persimesti keliais žodžiais su stovyklos atstovais, užduoti jiems rūpimų klausimų. Taip namo vyksite ramesne širdimi.

 

Mažiau spaudimo po stovyklos

 

Jei vaikas stovykloje praleido savaitę ar net ilgiau, jam gali būti sunku staiga atitrūkti nuo patirtų nuotykių ir grįžti į įprastą rutiną. Tegul adaptacija prie normalaus gyvenimo vyksta pamažu. Leiskite atžalai dar kurį laiką pasidžiaugti, pagyventi gerais prisiminimais. Juk vasaros stovyklos padeda kurti prisiminimus, kurie bus branginami širdyje dar daugelį metų.

 

Nekritikuoti, jei nepatiko

 

Tėvai tikisi, kad vasaros stovykla atžalai padovanos daug gerų emocijų, puikių įspūdžių, gal net susiras naujų draugų. Deja, ne visi vaikai grįžta nusiteikę pozityviai. Būna ir taip, kad stovyklos nuvilia, nepateisina lūkesčių, galbūt tiesiog nepritampa, pernelyg ilgisi namų ir tėvų, kad galėtų džiaugtis nuotykių kupinomis dienomis… Visi vaikai skirtingi, tad skiriasi ir jų pomėgiai bei poreikiai. Jeigu iš stovyklos grįžęs vaikas pareiškė, kad ji jam nepatiko, jokiu būdu nepeikite, nemoralizuokite sakydami, jog ši išvyka kainavo didžiulius pinigus, tad tikitės bent menkiausio dėkingumo ar pan. Panašios frazės ir taip emociškai įsitempusiems vaikams kelia dar didesnį stresą bei nusivylimą. Tiesiog priimkite faktą, kad ši stovykla buvo netinkamas pasirinkimas, o gal joms apskritai dar ne laikas. Jokiu būdu nepulkite desperatiškai ieškoti kitos stovyklos. Leiskite viskam susigulėti, po kurio laiko ramiai pasišnekėkite su vaiku ir išsiaiškinkite, kas jį nuvylė, neramino, dėl ko grįžo nepatenkintas ir kas kitą kartą galėtų būti kitaip.

 

Įdomu

 
  • Vasaros stovyklose kasmet dalyvauja apie 50 tūkst. vaikų. Tai net 10 % visų Lietuvoje gyvenančių vaikų.
  • Vien JAV vasaros stovyklų pelnas siekia apie 15 mln. dolerių (apie 13,8 mln. Eur) per metus.
  • Apie 80 % stovyklų svarbiausią informaciją apie save skelbia socialiniuose tinkluose, tad tai puiki terpė paieškoms.
  • 74 % iš stovyklų grįžusių vaikų džiaugiasi, kad ten išdrįso nuveikti kažką, ko iš pradžių bijojo, bet paskui tai teikė pasitenkinimą.
  • 96 % vaikų sako, kad vasaros stovyklos padeda rasti naujų draugų.
  • 70 % tėvų pastebi, kad stovyklos vaikams suteikia pasitikėjimo savimi.

 

Autorius Jūratė Survilė